Cintiq 24HD, vlajková loď Wacomu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Cintiq 24HD, vlajková loď Wacomu

16. listopadu 2011, 00.00 | Největší grafický tablet spojený s 24palcovým H-IPS panelem od Wacomu, a proto zřejmě asi jedno z nejdražších polovacích zařízení vůbec. Už cena říká, že není pro každého, už rozměr tvrdí, že kreativa je jeho doménou. Jaký je? To si řekneme v této uživatelské recenzi.

Úvodem

Jsou tablety (míním tím samozřejmě grafické tablety, tedy to, čemu říkáme tablet po mnoho a mnoho let, aniž nás nějaký mainstream se svými často jepičími novinkami rušil; dnes ale musíme, jak to tak vypadá, používat sousloví „grafický tablet“), které vozíme v brašně či batohu svého notebooku. Jsou tablety, které vozíme v jejich originální krabici v ruce, pak tablety, co vozíme autem, a nakonec tablety, které se vám do auta nevejdou, i když je do něj strkají tři muži. Jen můj syn Robert sedí v autosedačce a svým viděním světa starým dva roky a pár měsíců vysvětluje – malinkaté auto, malinkaté auto... Tak malé ale není – kdyby mohl jít Robin pěšky, tak jej vysadím a ejhle, byl by tam hned... Takhle se nevešel nikam a pan Teplanský z Amosu jej musel poslat kurýrem. A ten měl rudl. Považte. Tablet, na který potřebujete rudla.

Kurýr se mne snažil varovat a nabízel, že mi s ním pomůže dovnitř, do domu. Ale to není přece třeba, však je to snadné, je to jen tablet! Jenže, krabice je opravdu dramatických rozměrů a značné váhy. Jakkoliv jsem krabici změřil, rozměry má 35 x 75 x 94 cm, tak váhu jen odhaduji na nějakých 35 kg (opravdu že ano!) včetně krabice (ta je totiž sama o sobě velmi těžká), tedy skoro jako standardní pytel betonového potěru. Takže něžná dívka má smůlu, na stůl jej musejí umístit raději v páru, a to ještě lépe muži. Ostatně, dvě osoby pro manipulaci jsou doporučovány už samotným Wacomem.

Balení a mechanické prvky tabletu

Jak jsme zmínili, je přeprava tabletu vyloženě mužskou záležitostí. Balení je značně rozsáhlé a tablet je dodáván připravený k užití. Bedna je vybavena proti poškození při přenášení plastovými madly, která se vkládají do jejích úchopových otvorů a musejí se pro otevření bedny vyjmout, protože víko je samostatné. Celý tablet je sevřen v masivním dvoudílném polystyrénovém loži, ve vrchním víku je navíc ještě maličký kartonek s instalačním CD, quick start manuálem a kabeláží. Nikoliv veškerou kabeláží, jen napájením, separátním externím zdrojem, napájecími kabely pro kontinent i Británii a nakonec DVI-DSub kabelem. Ostatní kabely jsou již nainstalované v tabletu pomocí poměrně komplexního systému kapotáže.

Tablet ve spodním dílu polystyrénového lože leží sestaven s podstavcem. Pro vyjmutí opět doporučuji pozvat kolegu či souseda (sousedku jen ve speciálních případech). Předem si připravte pracovní prostor, protože tablet je obrovský. Je to sice jen 24 palců, ale po stranách jsou ještě ovládací prvky, a navíc, aby byl uživatel svobodný v polohování tabletu, byl nutný těžký a masivní stojan. Opravdu těžký a opravdu masivní. Zvedání v jednom ze země není opravdu maličkost.

Jakmile jej umístíte, ujistěte se, na kterém rozhraní chcete tablet používat, protože podle toho musíte odkapotovat zadní kryt na stojanu a vytáhnout buďto kabel s display portem, anebo DVI. A pokud byste chtěli napojit svůj tablet na notebook, což není až tak nereálné očekávání, pak možná budete potřebovat D-Sub. I ten je k dispozici, ale je pro jeho instalaci potřeba odkapotovat jak zadní kryt stojanu, tak boční nohu (a je proto nutné nejdříve správně umístit samotný tablet, aby bylo možné kryt nohy vyjmout, sejmout ze zadní stěny další kryt, v němž nalezneme přípojky kabeláže pro DVI a Display port). V balení tabletu je redukční video kabel DVI-D-sub, takže stačí odpojit DVI a nahradit jej tímto kabelem.

01

Zní to trochu složitě, což není. Avšak také to není popsáno ve quick start návodu, ale až v manuálu dodávaném na CD. Drobné opomenutí, ale asi by se to stávat nemělo.

K těm drobným opomenutím. Ono, když jsme u toho, jich bylo více. V prvé řadě to, že Display port kabel má plastovou koncovku před samotným samcem rozšířenou „dvojitě“, což může být maličko problém. Díky této šířce se může stát, že vám zadní rám počítačové skříně zabrání ve vstupu do samice karty. Mně se přesně toto stalo a musím říci, že to bylo poprvé, co jsem měl podobný problém. Použil jsem tedy originální redukci Display port na DVI (abych si i sám otestoval, že se quadru nic nestalo), a samozřejmě karta funguje bez potíží. Druhou takovou drobností je dodávaný redukční kabel DVI-D-Sub. Pokud to je kabel originální (samozřejmě byl půjčený tablet ukázkový, a tak má už něco za sebou), pak takové ty bezpečnostní válečky na kabelu byly posunuté dost daleko od samotného konektoru, takže nešel kabel do prostoru připojení umístit bez násilí tak, aby bylo možné tento prostor uzavřít. Silou, no docela dost silou to šlo, ale to asi není to pravé ořechové...

02

Trošinku jsme přeskočili. Skončili jsme u kabeláže a měli bychom to asi poněkud rozvést. Napájení tabletu je samozřejmě samostatné, a to skrze externí zdroj. Ze samotného stojanu tabletu ve výchozím stavu vede jen kratičký konektor, který se spojí s kabelem od zdroje. Mimo to ještě ze stojanu tabletu vede komunikační USB kabel a zmíněný video kabel. Co je velmi efektní, je systém uložení/zkrácení/výměny kabeláže podle potřeby. Možná mne trochu zaráží nutnost šroubovat (na 4 šrouby), ale celkově je to skvělé. Celá zadní část stojanu, cca 4-5 cm široká, v sobě skrývá prostor pro umístění nepotřebné kabeláže či zkrácení kabeláže. Veškerá kabeláž má i díky tomuto řešení opravdu luxusní délku, která ale na druhou stranu díky tomu nepřekáží více, než je opravdu nutné.

Dobrá, je to zapojené, START (a tím myslím start, ne vypnout, jen abychom si rozuměli s uživateli WIN).

Než se to rozjede, doufejme, že to je zapojené správně, mohli bychom si tablet trochu napolohovat. Snad to půjde nativně...

Ale ano, půjde. Základní sklon panelu se řídí pomocí pák na kotevních bodech nohou. Funguje to perfektně s tím správným tlakem na páky. Ergonomie tohoto prvku je perfektní. Co dál, jak to sklonit. V místě, kde je hlavní osa stojanu, je na desce stojanu široká krátká páka. Na tu je už potřeba trochu síly, aby se odaretovala, ale pak můžeme celý tablet sklonit. Mimo to jsou na spodní straně okraje tabletu sklápěcí nožičky, nebo jej můžeme opřít o hranu. I pro tuto situaci je tablet připraven. Perfektní...

03

02

A co více. Chtěli byste sklopit tablet tak, aby jeho konec byl pod hranou vašeho stolu? Není problém. To je ostatně i důvod onoho extrémně těžkého deskového stojanu, na kterém tablet stojí. Vyvažuje páku a potenciální tlak uživatele, který se do toho malování „zažere“ ještě více, než čekal.

03

Můžeme začít. Vše naběhlo, pojďme se tedy podívat na statistiky...

Technický popis zařízení


Začali jsme dnes poněkud rozvláčně, takže si pojďme nejdříve specifikovat samotné zařízení, než se podíváme na jeho funkčnost a užitné vlastnosti.

Základní specifikace

  • Rozměry: 769,3 x 463,74 x 64,0 mm (bez stojanu)
  • Hmotnost: 29 kg včetně stojanu, 13,7 kg bez stojanu
  • Příkon: max. 71 W, 2 W ve sleep módu a 1 při vypnutí
  • Rozhraní: DisplayPort, DVI, VGA, USB, pro video se doporučuje DisplayPort a DVI
  • Systém: Windows®: 7, Vista™, XP (32/64 bit) Macintosh®: OS X 10.5.8 nebo vyšší

Display

  • Typ: TFT LCD (H-IPS)
  • Velikost úhlopříčky: 61 cm (24,1 palce)
  • Velikost plochy: 518,4 x 324,0 mm
  • Poměr: 16:10
  • Rozlišení: 1 920 x 1 200 bodů
  • Velikost bodu: 0,27 mm x 0,27 mm
  • Počet barev: 16,7 million
  • Jas: 190 cd/m2
  • Kontrast: 550:1
  • Odezva: 13 ms
  • Viditelný úhel (vertikální/horizontální): 178°/178°
  • Krycí deska: tvrzené leptané sklo s antireflexním filmem
  • Barevný gamut: 92% ADOBE RGB

Tablet

  • Aktivní plocha: 518,4 x 324,0 mm
  • Rozlišení: 0,005 mm na bod
  • Přesnost: ± 0,5 mm na střed
  • Max výška nad plochou: 5 mm
  • Odezva: 133 bodů za vteřinu

Pero

  • Typ: tlakově senzitivní, bezdrátové, bezbateriové
  • Tlačítka: hrotový spínač, 2 tlačítka na boku a guma
  • Tlak na aktivaci hrotového spínače: méně než 1 g
  • Úrovně tlaku: 2 048
  • Životnost hrotu: deset milionů tahů
  • Hmotnost: 17 g
  • Pogumovaná oblast uchopení
  • Dodávané hroty: 6 standardních, 1 stroke hrot, 3 felt hroty

Cena: na eshopech okolo 55 000-60 000 s DPH

Co v oficiální tabulce chybí...

V právě uvedeném výčtu chybí, že tablet je doplněn celkem 10 programovatelnými přepínacími tlačítky, která jsou doplněna o dva skrolovací kroužky s třemi dalšími přepínači určenými pro volbu režimu skrolovacího kroužku. Tablet je tedy velmi slušně vybaven. Tyto prvky jsou umístěny symetricky ve středu výšky tabletu. Nesmíme zapomenout ani na stojánek ukrývající hroty a kroužek pro výměnu hrotu, a také na alternativní „gumu“ na tělo pera...

Ovládací prvky displaye

Cintiq má samozřejmě obligátní škálu ovládacích prvků souvisejících se zobrazovacím panelem. Tlačítka nastavení najdeme na vrchní pravé straně tabletu, jinak ten se samotný zapíná vpravo na zadní stěně (a to je dobře ukryté tlačítko). V liště tlačítek jsou položky select, menu, vlevo, vpravo, dolu, nahoru a reset. Samotné nastavení panelu je standardní.

01

Co je velká vychytávka, pokud mohu použít tento slangový výraz, jsou tři tlačítka na přední části vrchní lišty vpravo. První z nich zobrazí nastavení všech ovládacích prvků tabletu i pera. Perfektní, opravdu vynikající, taková zrychlená navigace se mi moc líbí. Druhé tlačítko aktivuje panel Windows pro zadání například zkratky (tablet je tak rozměrný, že v případě notebooku nemáte notebook kam dát), a poslední tlačítko spustí ovládací panel tabletu s jeho nastavením.

Hmmm, asi si ta tři tlačítka vyfotím, vytisknu, vystřihnu a nalepím na vrchní část mého stařičkého Intuosu. Snad to bude fungovat! Opravdu se mi tato drobnost líbí.

Subjektivní posouzení displeje

Jsme grafický server, nejenom data a měření jsou podstatná (i když, ta mnohé napoví), ale i realita z pohledu uživatele může být trochu jiná. Panel Wacomu není na pohled vůbec špatný, H-IPS jakoby sliboval opravdu kvalitní obraz, stejně tak možnost použít Display port jako by říkala, že se bude jednat o 10bitový panel. Jenže není tomu tak, už v tabulce jste si možná všimli hodnoty počtu barev – 16,7 milionu. Takže i když se jedná jednoznačně o profesionální nástroj, i cena tomu odpovídá, domnívám se, že v tomto směru je zde trochu slabina.

Chápu a umím si představit úšklebky uživatele, který neměl tu zkušenost. Já měl tu zkušenost a vyzkoušel jsem si již několik 10bitových panelů, a najednou se ocitnete ve světe bez škálování, bez rozpadu jemných přechodů barev. Samozřejmě je k tomu nutná adekvátní grafická karta s desetibitovým výstupem (Quadro/nové GeForce, ale i další). Jenže v případě Cintiqu to jednoznačně neuplatníme. Dobrá, řeknu to rovnou. Domnívám se, že grafikovi patří nástroj, který bude pokud možno absolutně a věrně zobrazovat barvy. A i když je displej bezesporu kvalitní, nedosahuje dnešních standardů zavedených výrobců profi či poloprofi řad EIZO či NEC. A to nehovoříme ani o tom, že profesionální grafický monitor je vhodné mít zkalibrovaný (hardwarově) a případně mít k panelu i kalibrační sondu.

Wacom mimo to deklaruje vysokou hodnotu gamutu 92% ADOBE RGB, a i proto zamrzí, že k tabletu není oficiálně deklarovaný kalibrační systém. Člověk ale nemusí vědět všechno, stačí, pokud nemá mluvidla příliš líná (a to většinou nemám!). Takže jsme se ptali a dostali jsme odpověď. Tou odpovědí je GretagMacbeth Eye-One. Například.

Na druhou stranu, tento Cintiq jsem si poprvé vyzkoušel na C4D days 2011 a byl jsem překvapený slušnou odezvou. Jen při složitých štětcích Photoshopu byla odezva pomalá. Dost pomalá. Jenže to je chyba lávky. To není problém tabletu, ale jednoznačně grafické karty a obecně počítače, na kterém je tablet používán. To byl vlastně důvod celé této recenze. Chtěli jsme si ověřit, jak se tablet chová při různých grafických kartách a řešeních. Osobně za sebe mohu říci, že při rozlišení obrazu okolo velikosti HD je odezva i na složitých štětcích velmi dobrá, a to i na mobilní platformě (viz níže). Na Quadru a stacionární stanici jsme samozřejmě o řád dále. To samé platí i o 3D prostředí (3D-Coat), kde kdysi platilo, že pohyb je následován operací velmi liknavě. Jenže i to je nyní skutečně jen otázkou grafické karty a odezva panelu v tom je dnes opravdu nevinně.

01

Abych si tuto skutečnost ověřil, vyzkoušel jsem tablet jak na mém stroji (dostatečně myslím popsaném v úvaze nad grafickými kartami NVidia Quadro ZDE), na kartě Quadro 4000 a na zapůjčeném notebooku HP s technologií Llano od AMD s poměrně silným integrovaným grafickým chipsetem. Jedná se relativně levný notebook s označením HP Pavilion dv6-6130ec Dark Umber

osazený procesorem AMD A6-3410MX APU (4M Cache, 1.6 GHz), 4 GB DDR3 RAM, 15,6" displejem a duální grafickou kartou Radeon HD 6755G2 (jedná se vlastně o dvě karty, AMD Radeon HD6750M s 1 024 MB vlastní paměti + integrovaná AMD HD 6620G v zapojení CrossFireX). Díky tomuto zapojení ale je užití potenciálu tohoto řešení v některých aplikacích omezené, protože například 3D aplikace nevyužívají propojení typu CrossFire či konkurenční SLI, a tak se v takovém případě použije jen integrovaná karta.

V případě tohoto notebooku (mimochodem, Cinebench skore GPU bylo na integrované grafice – vysvětlili jsme si proč jen na ní, okolo 20 fps, což je proti integrovanému grafickému čipu řady HD od Intelu výborný výsledek, nemluvě o tom, že tento chipset – AMD si výborně rozumí i s OpenGL 3.0 bez obezliček...).

A výsledek subjektivního malování? Pokud byl limit rozlišení okolo 2 000 bodů na šířku (tedy jak jsme řekli HD), pak byly i složité štětce Photoshopu docela rychlé, a pak už notebook ztrácel. Ale je evidentní, co jsme již zmínili. Odezva není u panelu, oproti jeho předchůdcům o velkém rozlišení, vůbec žádný problém.

Z toho vyplývá, že tablet lze vcelku slušně a s radostí použít i na mobilním zařízení, a dokonce i s integrovanou grafikou (AMD). Mimochodem, mám pocit, že zastoupení Wacomu u Amosu tím dávám návod, jak požádat o nový notebook :-).

Malování, pero, práce, citlivost a podobné

Jaké je pero, a jaká je práce s tabletem? Popisovat pero podle mého nemá smysl. Wacom už několik let, alespoň mně to tak přijde, ví, že jeho pera profesionálních řad jsou perfektní. Tady se nic nemění (proti Intuosu a bráškům). Vynikající je naprostá plnost tabletové plochy k viditelné ploše monitoru, stejně tak přesnost. Po kalibraci je nástroj opravdu velmi přesný a pokud se nepřesnost projeví, je to klepající se rukou uživatele při kalibraci (doporučuji zasádrovat a zkusit znova!). Míra přítlaku a všechny další parametry odpovídají ostatním nástrojům Wacomu, a tady asi nelze nic moc vytýkat, jen chválit a chválit. Ergonomie samotného tabletu a pera je prostě dlouhodobě vynikající. Je krásné, jak není třeba výborné věci moc měnit.

Maličko odlišné proti tomu, co například známe z Intuosu, je nastavení skrolovacího kroužku. To má tři přepínače, kdy je aktuální přepínač odlišen diodou a podle toho, který je aktivní, je na kroužku aktivní přiřazená operace. Je to pěkné, efektní a je to tu dvakrát. Tomu tak je asi spíše kvůli možnosti práce leváků i praváků, ale minimálně pět tlačítek která vždy tuto část doplňují, můžeme používat pro zkratky per aplikace.

Plocha tabletu je, i přes velké rozlišení, obrovská. Celé zařízení je opravdu monstrózní a od okraje zařízení (vodorovně) k okraji viditelné plochy je to 12,5 cm. Nahoře i dole to pak je 7 cm. Rámeček je tedy opravdu veliký a je nutné s ním při práci počítat.

Při využití Cintiqu velmi rychle zjistíte jednu věc. A to, jak flexibilní je stojan, na kterém panel stojí, a také jak případně nedokonalý je váš pracovní prostor. Místa je třeba opravdu hodně a je jen štěstí, že přední díl stojanu je plochý a vejde se na něj i klávesnice.

Panel samotný si můžete nastavit podle potřeby vlastně jakkoliv. Jako klasický monitor, jako papír na stůl, jako rýsovací prkno, a to i tak, že hrana tabletu je pod úrovní pracovní desky a máte ji v klíně. Flexibilita polohy je úžasná.

Ovládací prvky nejsou tak komplexně řešené jako v případě Intuosu, ale podle mého to nevadí. Jde o to, že v případě 24palcového tabletu + plocha rámečku máte stejně ruku mimo prostor, na který se soustředíte pohledem, a tak je vše závislé vlastně jen na hmatu a na nějaké složité přepínání tedy není asi místo. Druhou stranu ovládacích prvků jsem používal většinou jen jako undo/redo a nastavený brush panel Photoshopu (F5) od předchozího testera/demonstrátora.

Nejsem velký kreslíř, ale zkoušel jsem si jak skicování ve Photoshopu, tak i můj oblíbený voxel modeling ve 3D-Coatu (funguje vlastně jako práce „s jílem“). A obé je už celou logikou práce skvělé. Odezva je perfektní a velikost displeje je v tomto smyslu jednoznačně přínosem. Člověk má opravdu reálný prostor, ve kterém pracuje.

Ve 3D Coatu jsem si zkusil jen nějakou hlavu inspirovanou vojákem terakotové armády, kterou jsem si nafotil na právě končící expozici v jednom pražském nákupním centru. I díky výbornému workflow 3D-Coatu (menu přímo v editoru) byla práce s tabletem skvělá i bez klávesových zkratek, které mi trochu chyběly ve Photoshopu (přejíždět pro aktivaci příkazů je na tak velké ploše trochu únavné).

Nějaká negativa? Tedy mimo již zmíněných slabin zobrazovacího panelu? Ale asi ano, i když je to spíše otázka uspořádání pracovního prostředí. Je prostě nutné mít hodně místa. Bez toho to opravdu nejde a podstatná je i hloubka stolu. Už i 80 cm je podle mého skoro limitní (pokud je na konci stolu zeď). Měl jsem pocit, že jsem si pořídil dostatečně velký stůl. Chyba. Musím se přestěhovat do jiné místnosti, má pracovna je příliš malá na tento tablet!

Pokud byste o tomto zařízení uvažovali a měli jste tu možnost, řekl bych vám asi to, že je třeba si jej vyzkoušet. Ne na pár demonstračních minut, ale alespoň dvacet minut u toho sedět a zkoušet pracovat. Zkusit si najít polohu, která vám vyhovuje, a zamyslet se nad tím, kde tablet bude umístěný. A také si zhodnotit, zda jste zvyklí pracovat/malovat na tak velké ploše a zda vaše prostředí může nabídnout tomuto tabletu dostatečnou flexibilitu k tomu, aby nebylo sezení u něj pro tělo příliš náročné. Chce to prostě prostor... Pokud jej máte, oželíte ten desetibit – je to unikátní nástroj, který posune kreativitu o míle blíž nejenom k ruce, ale i mysli.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: