Jak vybírat digitální fotoaparát II. - Paměť - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Jak vybírat digitální fotoaparát II. - Paměť

18. května 2001, 00.00 | Dnešní druhý díl seriálu o nakupování digitálního fotoaparátu se zaměří na vhodný typ paměti. Jakou paměťovou kartou by měl být vybaven, nebo je snad lepší vestavěná paměť?

Dnešní druhý díl seriálu o nakupování digitálního fotoaparátu se zaměří na vhodný typ paměti. Jakou paměťovou kartou by měl být vybaven, nebo je snad lepší vestavěná paměť? Na tuto otázku naštěstí existuje poměrně jednoznačná odpověď, ale vezměme to popořádku. S čím se na trhu můžeme setkat?

Vestavěná paměť
Nejlevnější variantou je vestavěná paměť, která nejde z digitálního fotoaparátu vyjmout. U té je srdečně jedno, jak a kým je vyrobena, protože ji tak jako tak nikdy neuvidíte. Prostě je uvnitř fotoaparátu a plné svojí funkci. Výrobně jde o řešení jednodušší, takže logicky i levnější. Z uživatelského pohledu je však vestavěná paměť velice nepraktická. Její kapacita je pevně dána bez možnosti rozšíření, fotografie z přístroje nedostanete jinak než s pomocí kabelu a navíc kvůli značně omezené kapacitě stále potřebujete počítač na odkládání fotografií. Je rozdíl mít možnost nosit 5 kusů 128MB karet a nebo být odkázán na 16MB fixní paměti.
A závěr? Vestavěná paměť je tou nejhorší variantou. Pouze v případě, kdy je kombinována s nějakým paměťovým slotem se dá hovořit o nějaké užitečnosti. Přesto se s tímto řešením setkáte pouze u nejlevnějších modelů a je to dobře.

CompactFlash (CF)
CompactFlash A jsme u jednoho z nejrozšířenějších typů pamětí. Kartičky s rozměrem 43 x 36 mm a tloušťkou 3,3 nebo 5mm si oblíbila celá řada výrobců. Jmenujme například Casio, Kodak, Canon či Nikon. Rozšíření a poměrně velmi dobrá kompatibilita jsou právě jedny z největších výhod tohoto standardu. Paměťové karty jsou odolné a nabízejí maximální kapacitu z pamětí typu FLASH. Původní verze "I" se dnes vyrábí v kapacitě až 512MB a verze "II" je díky větší tloušťce k dispozici i s kapacitou 1GB. Společnost IBM dokonce v tomto formátu vyrábí miniaturní harddisky s nejlepší cenou na 1MB. Nevýhodou disků je nižší rychlost a odolnost.
Pokud si vyberete fotoaparát se slotem CF II, tak se vám nabídne bohatý výběr karet různých výrobců. Slot pro typ II umí pracovat i s typem I, což ovšem logicky nefunguje obráceně. Přesto i s typem I se nemusíte bát nějaké izolovanosti. Pouze je potřeba si dávat pozor na neznačkové karty, které občas trpí různými neduhy. Obecně jsou však karty CompactFlash v podstatě bezproblémové a hojně rozšířené.

SmartMedia (SSFDC)
SmartMedia Tenoučké kartičky s velkým zlaceným konektorem jsou v současnosti největšími konkurenty CF karet. Opět se jedná o obecně uznávaný standard, který podporují výrobci jako Fuji, Olympus či Agfa. Přestože jsou kartičky tlusté pouze 0,76mm překvapivě mnoho vydrží. Ani kompatibilita nedělá těmto kartám výraznější problém až na jeden zásadní zádrhel. Tím je maximální kapacita, kterou konkrétní fotoaparát podporuje. Tu si musíte včas ověřit, protože každá kapacita paměti vyžaduje speciální chování fotoaparátu a i dnes je poměrně běžné, že prodávané fotoaparáty stále nepodporují 128MB. U starších fotoaparátů se můžete setkat i s limitem 32 či dokonce 16MB. Prozatimním maximem je 128MB, což je jedním z mála handicapů ve srovnání s CF kartami.
Opět obecně vzato jsou Smart karty dobře zavedeným řešením, který podporuje celá řada výrobců a dokonce se používají u mnoha jiných zařízení. Při výběru fotoaparátu se vyplatí ověřit maximální podporovanou kapacitu karet, což je jediný reálný limit tohoto typu pamětí.

MemoryStick (MS)
A jsme u prvního "firemního" řešení, se kterým přišla společnost Sony. Ta vyvinula MemoryStick, dlouhou dobu jej jako jediná vyráběla a používala. Dnes tyto "žvýkačky" vyrábějí i třetí výrobci a pomaličku se objevují i produkty třetích společností používající tento typ pamětí. Přesto díky neuvěřitelné síle koncernu Sony patří celosvětově tyto paměti mezi slušně rozšířený formát. Se svými rozměry je MS tlustší než SSFDC, ale celkově menší než CF karty. Podobně jako SmartMedia zatím nabízí maximální kapacitu 128MB.
Díky uzavřenému firemnímu řešení nemá MemoryStick žádné problémy s kompatibilitou a dle všeho i vývoj je výrazně bezproblémovější ve srovnání s předchozími standardy společně vyvíjenými více společnostmi. Na druhou stranu jinde než u Sony je dnes asi nepoužijete.

SD/SecureCard
Ze seznamu nejnovějším řešením jsou nejmenší a nejtenčí paměťové kartičky vyvíjené a prosazovaná společností Matsushita (Panasonic). Opět jde o řešení prosazované jedním výrobcem, které má i přes současné nízké rozšíření před sebou příznivou budoucnost. Nejvíce se SD paměti prosazují v mobilní komunikaci a dle všeho i v digitální fotografii se uchytí. Zatím se s nimi příliš nesetkáváme, přesto se již poměrně snadno dají v ČR zakoupit i 128MB karty, což je zatím technické maximum.
Obecně se dá říct, že SD paměti jsou novým hráčem na trhu, od kterého se hodně očekává. Jakožto firemní řešení se rychle a bez problémů rozvíjí a bude záležet zejména na tom, zda získají širší podporu. Jejich budoucnost je zatím asi nejméně jistá, ale dá se předpokládat další rozvoj a rozšíření.

CD-R/CD-RW/DVD-RW/idPhoto
Tak trochu z jiného světa jsou řešení se stříbrným diskem. Všechna mají společný princip fungování a podobné výhody a nevýhody. Všechna mají velmi dobrou cenu za 1MB, všechny nabízejí vysokou kapacitu i odolnost. CD-R/RW řešení se může pochlubit snadnou možností čtení v CD-ROM mechanikách. A nevýhody? Nevýhodou jsou zejména rozměry těchto disků, které jsou řádově větší ve srovnání s jmenovanými paměťovými kartami. Navíc verze "R" se dají zapsat pouze jednou a jsou vhodné hlavně pro archivaci.
Obecně platí, že řešení založená na stříbrných discích mají příznivé ceny, zajímavé vlastnosti a dobrou přenositelnost do počítače. Bohužel vestavba mechaniky fotoaparát značně zvětšuje a rychlost zápisu je typicky menší ve srovnání s FLASH pamětmi.

Jak vybírat?
Rozdíly mezi jednotlivými typy pamětí jsou spíš mechanického než principielního charakteru. Výrobci se snaží prosazovat vybrané typy a připoutat si tak zákazníky. Řešení vyvíjená pouze jednou společností (SM/SD) se rychle rozvíjejí a pomalu dotahují náskok klasických pamětí (CF/SSFDC). Zcela upřímně vlastnosti jako rychlost, spolehlivost či cena mnohem víc záleží na značce, než typu paměťové karty. Vyjímkou jsou jen disky, jejichž rozšíření brání příliš velké rozměry.
A který typ paměti je ideální? Kromě vestavěné paměti, která je prakticky mimo jru, jsou z čistě uživatelského pohledu všechna řešení v podstatě ekvivalentní. Pokud nemáte již nakoupené karty nebo jiné zařízení používající nějaký typ pamětí, nevázejte se při výběru fotoaparátu na typ paměti a soustřeďte se na jiné parametry. Pokud však máte již jedno řešení doma, tak se jej držte, protože kompatibilita a přenositelnost karet je k nezaplacení. Každé řešení má drobné nevýhody, na které jsme se snažili upozornit, ale nejde o problémy fatální.

A na závěr ještě jedna douška o kapacitě pamětí. Prakticky ke všem fotoaparátů jsou dodávány v základní výbavě karty se zcela nedostatečnou kapacitou. Je velmi výhodné nakoupit fotoaparát s pamětí vyšší kapacity za zvýhodněnou cenu, ale s touto nabídkou se na českém trhu nesetkáváme často. Většinou se uživatelé po několika týdnech musí vrátit do prodejny a dokupují si větší paměťové karty, jejichž ceny jsou stále dost vysoké.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: