WindowBlinds 0.50 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Download

WindowBlinds 0.50

29. března 1999, 00.00 | Když Windows vypadají jinak - popis FREEWARE prográmku, který dokáže kompletně změnit vzhled Windows 95/98/NT.

     Standardní GUI (Graphics User Interface) Windows 95/98 či WindowsNT je navržen poměrně střízlivě pro relativně snadné používání a ovládání celého operačního systému. Co se však stane, když uživatel není s klasickým vzhledem Windows spokojen a pokukuje tu po Macintoshi, tu po X-Windows či GUI Motif nebo po designu dalších OS jako je např. BeOS, oku lahodící NextStep a další? Jistě, Windows nabízí určité možnosti jak vyměnit ikony, barvy, podklad plochy, a nastavit celkem precizně velikost a částečně i polohu většiny gadgetů, tlačítek, orámování okének apod. Nenápadný program WindowBlinds jde však ještě mnohem dál.



     WindowBlinds jsou vyvíjeny poctivě a DLOUHO. Tím myslím, že i přes aktuální ne zrovna nejvyšší verzi 0.50 (číslování šlo po setinkách...) nabízejí slušnou stabilitu při používání pod Windows 95/98 i WindowsNT. Poslední verzi programu lze stáhnout od jeho autora, firmy Stardock Systems nebo z další oficiální stránky WindowBlinds. Instalace je tradičně zcela automatizovaná a na disku bez doplňkových skinů zabere necelé 2MB. Program lze spustit kdykoliv, což je v době (ne)oblíbených restartů Windows a zvláště u tak systémově zaměřeného programu jistě kladem. Na obrázku vidíte hlavní preferenční okno WindowBlinds se zobrazenými skiny.

     Jak jste jistě už pochopili, skiny jsou svou funkcí velmi podobné například těm z WinAmpu, jedná se tedy pouze o obrázky doplněné navíc UIS (User Interface Scripts) souborem. Co je UIS? WindowBlinds používají tento jinak úplně obyčejný ASCII soubor k popisu jednotlivých buttonů, gadgetů, pozadí apod., v UIS souboru je uvedena také cesta k příslušným bitmapám. Jako grafický formát pro bitmapy používá WindowBlinds obyčejný formát BMP, takže s kompatibilitou respektive jednoduchostí jeho případné úpravy nebo vytvoření zcela nového skinu nejsou žádné problémy. K vytváření a úpravě skinů (jen zvolení cest, ne jejich samotné kreslení) slouží program ThemeBuilder, který je v co možno nejminiaturnějším rozlišení na dalším obrázku.

     Hlavní funkcí WindowBlinds je změnit či upravit GUI Windows, k čemuž slouží řada volitelných parametrů. Skiny se vybírají v prvním oddílu Personality (viz obrázek preferencí), skin může nejen vyměnit ovládací prvky a GUI okénka, ale i jeho tvar! Další obrovskou výhodou je skutečnost, že všechny změny probíhají BEZ RESTARTU, aktivní okna je ale lepší pro kompletní refresh raději minimalizovat a poté opět zvětšit do původního tvaru.



     V oddílu Settings lze zvolit náhradu standardních tlačítek, checkboxů a dalších typů "zaškrtávátek" ve Windows za bitmapu - WindowBlinds obsahují zajímavá plastická tlačítka i novou variantu checkboxů (viz obrázek requesteru z Photoshopu). Pro zachování kompatibility se starším formát UIS1 jde ještě nastavit používání bitmap pro okraje okének, zarovnání textu v nadpisu okénka, nahrazování fontů (funkce Inteligent Fonts) a roztažení bitmapy do celé plochy titlebaru každého okénka.



     Pro taskbar lze samozřejmě také použít libovolnou bitmapu stejně jako pro pozadí všech okének, což se nastavuje v dalším oddílu Backgrounds. WindowBlinds rozlišují celkem tři druhy pozadí - v dialogových oknech/taskbaru, dále pozadí v App oknech (což jsou všechna okna, kam lze přetáhnout soubor myší, tedy jako příklad uvedu opět hlavní podkladovou plochu v Photoshopu) a do třetice v souborových requesterech a okénkách hlavní plochy Windows - Explorer apod. Každou bitmapu lze nechat zobrazit jako klasické tile (jako když vzorkem vyplníte vymezenou plochu), nebo se bitmapa pozadí roztáhne automaticky do celého okna bez přesahu či navazování. Jako příklad souborového requesteru si můžete prohlédnout malinko zmenšený requester se skinem MacOS, zapnutým zobrazením pozadí, flat toolbarem atd.



     V oddílu Systém se dá nastavit nahrazení původních 3D toolbarů Windows (ikonky v souborových requesterech apod.) za "ploché" ikonky, zvolit průhlednost pozadí textu ikonek na hlavní ploše Windows (i tak primitivní funkci Windows prostě nejsou schopny zajisti samy…), ignorovat 16bitové aplikace a v neposlední řadě také nastavit automatické spouštění WindowBlinds při každém startu Windows.



     Předposlední oddíl Exclusions se používá k uvedení aplikací, jejichž vzhled zůstane zachován a WindowBlinds nebudou v těchto programech aktivní. Už po první instalaci je součástí programu spousta zmíněných výjimek, typickými programy, které jsou na změnu designu více či méně alergické jsou prakticky všechny programy od Borlandu, ale i CorelDraw s jeho stupidně animovanými menu, Freehand 8 a další. Poslední oddíl About netřeba popisovat, najdete v něm pouze novinky aktuální verze, kontakt na autora atd.

Notepad

NeoPlanet



     WindowBlinds jsou určitě jednou z nejzajímavějších utilit na výměnu a úpravu GUI Windows. Skinů je v současné době k dispozici už hodně přes 50 a rychle přibývají další. Vlastní skin si můžete vytvořit snadno sami, stačí se řídit návodem v manuálu. Některé skiny jsou víc než šílené (viz obrázek skinu s názvem Notepad), některé zase prostě skvělé (oblíbený NeoPlanet, NextStep nebo BeOS). Škoda, že zde vhledem k rozsahu grafiky v článku nemohu ukázat všechny ostatní nádherné skiny, stáhněte a prohlédněte si je tedy sami.
     A poslední perlička na konec - WindowBlinds je FREEWARE!

  

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: