Ulead COOL 360 v1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Download

Ulead COOL 360 v1.0

24. února 2000, 00.00 | Éra digitálních fotoaparátů přinesla mnoho nových možností při zpracování obrazu, ale také nové problémy související právě s finálním zpracováním tohoto typu fotografií, zejména pak panoramatických snímků. Ulead COOL 360 nabízí řešení.

     Ulead COOL 360 přináší do oblasti digitálního zpracování obrazu možnost tvorby panoramatických snímků a jejich uložení v několika formátech včetně publikování na webu. Program pracuje s nafocenými či naskenovanými fotografiemi, které můžete spojovat do panoramatu s pomocí několika obvyklých funkcí jako je posun jednotlivých snímků, rotace, úprava perspektivy, změna barev apod. Cena Ulead COOL 360 není přitom nijak vysoká, činí celkem sympatických 40$, zkušební verzi si můžete stáhnout například také z Tucows.



     Design programu je velmi povedený, nenásilná kombinace pracovní plochy a ovládacích tlačítek se slušivými ikonkami budí dobrý dojem, s Ulead COOL 360 navíc může po minimálním zaškolení pracovat i začátečník. Prvním krokem je volba projektu, Ulead COOL 360 na rozdíl od svého kolegy PanaVue Image Assembleru (recenze viz Grafika On-line) umí pouze dva typy panoramatických snímků - klasické 2D panorama a mnohem zajímavější 3D panorama, kdy je scéna vytvořená z importovaných fotografií mapována v rozsahu 360 stupňů, odtud také pochází název programu.

     V druhé části wizardu si vybíráte snímky, ze kterých bude panorama vytvořeno. Importovat můžete grafické formáty BMP, JPEG, PNG a TIFF bez LZW komprese, skenovat obrázky nebo je nahrávat z digitálního fotoaparátu či kamery přes rozhraní TWAIN.

     Součástí druhého kroku je přizpůsobení velikosti obrázků a jejich seřazení (viz ukázka). Pokud je obrázek například omylem natočen o 90 či 180 stupňů (což se zejména při skenování může stát), dají se zde snímky otočit do správné pozice.

     Třetím krokem shodným i s jednou částí preferencí programu je volba typu digitálního fotoaparátu pro automatického poskládání jednotlivých snímků do panoramatu, program tak bude vědět, s jakou tolerancí a objektivem má pracovat.

     V preferencích si mimo jiné volíte také šířku pohledu, případně parametry krajiny a typ objektivu (ten se jinak získává automaticky dle zvoleného typu fotoaparátu), dále počet kroků zpět, blending a další věci.



     Poté je provedena automatická kompletace snímků do zvoleného typu panoramatu a jejich přesně sesazení v rámci možností programu. Ne vždy se samozřejmě povede snímky přesně spojit podle kontur, problémy bývají většinou i jednolitých barevných ploch - například trávník bez obrubníku nebo obloha bez mraků apod., pak jaksi nemá Ulead COOL 360 přiliš šancí zjistit, jak snímky správně spojit, no a od toho je tady paleta nástrojů pro ruční sesazení a případné barvové úpravy.



     Hotové panorama ještě bývá ve většině případů nutno nahoře oříznout (to je ten šrafovaný pruh na obrázku), abychom se zbavili přebytečných ploch a otřepených okrajů vzniklých mapováním a skládáním fotografií, pak už můžete svoje dílo uložit, poslat mailem, umístit na web, vytvořit šetřič obrazovky, okopírovat ho do schránky nebo ho vytisknout.



     Exportní možnosti jsou tedy poměrně bohaté, nejzajímavější je určitě ukládání ve formátu QuickTimeVR a vlastním 3D formátu, ke kterému patří i dodávaný prohlížeč s funkcemi prakticky shodnými se zmíněným QT VR (zoomování, posun krajiny myší apod.)

     Při publikování na webu je vytvořena webová stránka s grafickými daty (speciální JPEG obrázek) a k prohlížení v browseru (viz ukázka v MS Internet Exploreru) budete potřebovat plug-in, který se instaluje společně s Ulead COOL 360 a je k dispozici jak pro MS IE, tak i pro Netscape Navigator.

     Ulead COOL 360 je parádní nástroj na tvorbu na tvoru panoramatických snímků krajin. Neumí toho sice tolik jako PanaVue Image Assembler, ale mnohem jednodušeji se používá, také jeho cena je o něco nižší. Pokud tedy máte digitální fotoaparát, neváhejte a program si vyzkoušejte, opravdu stojí za to.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: