VideoHighway Xtreme - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

VideoHighway Xtreme

28. března 1998, 00.00 | A je to tady : recenze na poslední televizní kartu firmy AIMSVideoHighway Xtreme. Já sám jsem se těšil minimálně týden, než mě karta přijde poštou. Nakonec jsem se dočkal a se svými poznatky z testů této karty se s Vámi velice rád podělím.

A je to tady : recenze na poslední televizní kartu firmy AIMSVideoHighway Xtreme. Já sám jsem se těšil minimálně týden, než mě karta přijde poštou. Nakonec jsem se dočkal a se svými poznatky z testů této karty se s Vámi velice rád podělím. (dost už bylo slov a teď k vlastní recenzi)

Balení
Malebná krabice s mnoha upoutávkami na výrobek uvnitř nenechá nikoho bez povšimnutí. V krabici najdeme CD s drivery pro kartu a několika dalšími programy, samotnou kartu, anténu pro rádio, propojovací kablík pro externí propojení se zvukovou kartou, registrační kartu a dvě příručky. První z nich je papír přibližně formátu A3 s rychloinstrukcemi, jak kartu snadno a rychle nainstalovat do Vašeho miláčka. Druhá (podrobnější) příručka obsahuje postup nainstalování jak karty, tak jednotlivých programů. Příručka je v anglickém jazyce, ale pro české uživatele je u prodejce těchto karet v ČR firmy 3 STARS popsaná instalace v češtině (kéž by se o nás čechy staral každý distributor takto pěkně).

Technická data
Samotná karta je v provedení PCI, což jí zajišťuje dostatečnou rychlost. S VGA kartou komunikuje pomocí rozhraní Microsoft DirectDraw, tudíž není potřebný žádný FUTURE konektor na grafické kartě. Karta požaduje minimální konfiguraci P90, 16M RAM, jeden PCI slot, 2M RAM grafickou kartu a WINDOWS95 s nainstalovaným DirectDraw.

Výstupy 5/12V vyvedené napájení 3,5mm stereofonní JACK Interní vývod audio signálu do zvukové karty
Vstupy Televizní pro anténu 75O HM 3,5mm stereofonní JACK S-VHS vstup SINCH 3,5mm pro anténu rádia Interní vstup audio signálu

Karta na sobě má integrované FM rádio v rozsahu 87-108 MHZ VHF a dále teletext. Dostupné normy TV signálu :
  • NTSC/PAL-M
  • PAL-BG
  • PAL-DK
  • PAL-I
  • SECAM
  • SECAM-DK
  • Dosud otestováno na kartách :ATI 3D Xpresion PC2T, Mach 64 Win Turbo, Graphics Pro Turbo a Expression
  • Cirrus Logic 5446 (a snad všechny s tímto čipem)
  • Creative Labs 3D Blaster
  • Diamond Multimedia Stealth 3D 3000, Speedster 64, Stealth 3D 2000,Stealth 3D Pro 2000
  • Matrox Mystique a Millenium
  • S3 Virge VX, Vision 968 a Trio 64+
  • STB Nitro, Power Graph 64 3D, Velocity 3D a Light Speed
  • Software
    Ke kartě je, jak již bylo zmíněno jedno instalační CD. Na tomto CD najdeme drivery do WINDOWS95, lokalizovaný directX 5 pro 14 jazyků (i češtinu), program pro diagnostiku Xtreme, Acrobat reader, VDO Phone (program pro Internetové obrazové telefonování), teletextový program ( evropská a asijská verze) a dále 3 programy pro ovládání samotné karty (pro ovládání televize a rádia, pro ukládání obrázků a videosekvencí z TV).

    Instalace
    Jak jsem již zmínil, karta podporuje pouze operační systém WINDOWS 95. Instalace do klasických Win 95 je velice snadná. Po zasunutí karty do PCI slotu WIN 95 detekuje nový HW a řekne si o ovladače dodané výrobcem. Není nic jednoduššího než vložit CD a nainstalovat je. Po restartování systému a znovuvložení CD se spustí AUTORUN, který nám nabídne instalaci jednotlivých programů ( ta probíhá bez jakýchkoli obtíží ). Instalace do WIN95 OSR 2, je velice zajímavá. Po zasunutí katy je vše úplně stejné jako u klasických WIN 95, problém nastane až při hledání driverů. Ty systém hledá v adresáři DRV, a nejdou z instalačního CD nainstalovat. Řešením je si drivery překopírovat na hard disk do adresáře DRV/DRV a nainstalovat je tam odsud. Instalace ostatního SW se zcela stejná. Podle příručky firmy 3 STARS jsem ručně přehrál driver Mndevldr.vxd (pravda je to jenom betaverze), ale žádný výsledek. Jakýkoli SW mě prostě s kartou nekomunikoval i když jsem ho přemlouval celé nedělní odpoledne. Závěr :
    Asi mám nešikovné ruce nebo to prostě ve verzi OSR 2 nefunguje. Jestli to někdo rozchodil, ať se mě ozve, protože je mě líto nedělního odpoledne. Dokud se tak nestane, tuto kartu bych rozhodně nedoporučil uživatelům nové verze Windows 95.

    Programy
    Program na zobrazení TV je velice pěkně graficky provedený. V nastavení si vybereme televizní normu, jakou používáme a necháte automaticky najít stanice. Každou stanici si je možno samostatně pojmenovat a ručně doladit (což většinou není ani třeba). Je možné si taky stanice zadat ručně pokud známe frekvenci. Ovládání TV je pomocí zobrazeného dálkového ovládání na obrazovce, kde si můžeme přepínat jednotlivé TV programy (nebo vstupy karty), zesilovat televizi, korigovat ostrost, světlost a jas obrazu. Vlastní obrázek je možno sledovat v okně, nebo po dvojím kliku na okno i přes celou obrazovku (zřejmě max. 800x600, nepodařilo se mě to zjistit). Zajímavou, leč podle mě zbytečnou funkcí je zobrazení oken všech naladěných kanálu na jedné obrazovce (a to 4x4 nebo 3x3 obrázky). Problém je v tom, že vždy běží pouze jen a jen jedno okno a ostatní stojí. Tento program umožňuje také uložit jeden snímek ve formátu BMP. Co se mě na tomto programu nelíbilo :
    Je to především to, že po přepnutí programu, či jakékoli jiné manipulaci s ovládáním, se nedokreslovali tlačítka na ovládání. Dokreslení tlačítek se provede teprve po pohybu okna s promítajícím se TV obrazem. Nainstaloval jsem si také novější verzi těchto tří programů, ale výsledek byl ještě horší. Po pohybu okna s obrazem zůstala na původním místě okna fialová skvrna. Doufejme, že software ještě dozná změn.
    Druhý a podle mě velice povedený program je na ovládání rádia. Velice vzhledný design tohoto programu upoutá na první pohled. V programu je možno skenování ( hledání ) dostupných stanic, zesilování, přepínání MONO/STEREO, přepínání jednotlivých stanic a umlčení zvuku (dodatek : to je možné samozřejmě i u televize ). Ladění je obdobné jako u TV, takže více se o něm rozepisovat nebudu. Rádio je možné ukládat do klasického formátu WAV a samozřejmě v různé kvalitě.
    Posledním z těchto tří programů je program na ukládání videosekvencí. Videosekvence se ukládají ve formátu AVI a to v soustavě PAL maximálně 768x576 bodů (to se mě ovšem nepodařilo). AVI soubor si můžete uložit s různou kvalitou zvuku, nebo u bez něj. Je možné si nadefinovat délku ukládaného souboru, nebo si určitou pasáž ručně odstartovat a stopnout. V programu je možné si uloženou sekvenci i přehrát. Pro snímané video je možné si nastavit jas, kontrast a sytost barev. Uložení pouze jednoho obrázku je samozřejmostí. Velice pěknou volbou je volba PREVIEW, při které vidíme jak bude výsledný AVI vypadat. Závěrem chci jen říci, že mě se podařilo snímat bez vypuštění snímků jen 15 snímků/sec. Další program na zpracování teletextu jsem moc neotestoval, jelikož se mě podařilo naladit pouze teletext TV PRIMA a má televize teletext nemá, nebylo to s čím srovnat. V programu VDO Phone je možné, jelikož na počítači nemám kameru, si místo kamery dát vstup z jakéhokoli vstupu z XTREME. Jelikož se mnou po INETu nechtěl nikdo z připojených navázat spojení (zkoušel jsem to asi s 30-ti lidmi), tak jsem ON-LINE videokonferenci neotestoval.

    Závěr
    Závěrem chci říci jen tolik: karta je to velice pěkná, stojí 8 500,- bez DPH. Snad se dodělají drivery do OSR2. Rádio by mohlo mít i ovládání z MS DOSu.

    Testováno na :Intel Pentium 166 MMX, 64 MB RAM, Diamond Stealth 3D 2000, SB AWE64

    Intel Pentium 166 MMX, 32 MB RAM, Matrox Mystique, SB 16

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: