Rainbow Runner G-Series - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Rainbow Runner G-Series

11. března 1999, 00.00 | Přinášíme recenzi jednoho z nejlevnějších a přesto velice kvalitních řešení pro amatérské zpracování video a TV programů.

Rainbow Runner G-Series
Zapůjčil : Hayward
Hodnocení:
Tato karta nabízí unikátní spojení výkonu a nízké ceny pro amatérské zpracování videa. Samozřejmě je nutné si uvědomit omezení spojená s konstrukcí.

O produktech Matrox se v poslední době hodně diskutuje. Tato společnost nabízí velice levné řešení pro domácí zpracování videa s oslnivými parametry na krabici. Podívejme se podrobněji na schopnosti této karty.

Úvodem
Protože řešení podobné Rainbow Runneru na českém trhu zatím není, rozhodli jsme se věnovat trochu podrobněji jeho koncepci a provedení. Proto naše recenze netradičně bude rozdělena do tří částí. V první se podíváme na celkovou koncepci řešení, v druhé se zaměříme na televizní příjem a ve třetí podrobně prozkoumáme střih videa.

Design a balení
Na designu karty toho není mnoho co hodnotit. Rainbow Runner ( RR )je krátká PCI karta. Nepřehlédnutelný je pochopitelně TV tuner, který je doplněn několika obvody a samozřejmě konektory. Karta samotná disponuje pouze dvěma VIDEO vstupy ( kompozitní a S VIDEO ) a AUDIO vstupem a výstupem. Toť vše, protože výstup se řeší pomocí výstupu na grafické kartě Matrox, kterou musíte součastně s RR používat.
V balení najdete kromě karty ještě kabely (audio propojku, audio a video kabel s konektory CINCH), 3 CD s ovladači a programy a příručku. Nechybí dva propojovací ploché kabely pro spojení RR s grafickou kartou.

Co nabízí?
Jak už bylo řečeno, RR musí být spojeno s grafickou kartou Matrox, na které je čip řady G 200. To je velkým omezením po stránce výběru grafické karty, ale zárověň se jedná o jednu z mála spolehlivých cest, jak odbourat problémy s kompatibilitou. Stručně řečeno, pomocí této karty můžete na vašem PC za velice příznivou cenu stříhat, zaznamenávat, či jinak upravovat nejen video signál, ale i televizní programy. Vše řekněme na velice slušné amatérské úrovni. Televizní příjem je upraven pro naše podmínky, což znamená, že respektuje atypické umístění zvukového záznamu v pásmu. Je pravdou, že ladění stanic může být trochu problematické, protože probíhá pouze po jednotlivých kanálech, ale distributor se všemožně snaží vyjít v tomto ohledu zákazníkům vstříc. Bohužel přístup mnoha subjektů k pozemnímu vysíláni v ČR je velmi frivolní až diletantský. Zpracování videa probíhá takzvaně off-line. To znamená, že se obraz digitalizuje na hard-disk, následně je upravován a zpětně uložen na video pásek. K tomuto postupu je zapotřebí rozumná komprese, kterou zajišťují obvody společnosti Zoran. Pokud nyní uvažujete o profesionálním či jiném hodně seriózním použití, tak vás asi zklamu. V plném rozlišení PALu je minimální komprese 1:6. To je rozumná hodnota pro zpracování dovolené ve formátu VHS, ale tím to asi tak končí. Shrnuto a potrženo, karta je určena video amatérům a pro ty představuje unikátní řešení. Kvalita zpracování ve spojení s VHS či SVHS je plně dostačující a cena nesrovnatelně nižší v porovnání s ostatními dostupnými alternativami.

Co se nám líbilo?
Ve spojení s kartou Matrox Mystique G200 příjemně překvapila kvalita výstupního signálu. Teď hodnotíme výstup video signálu z RR, protože ten je prováděn bez ohledu na to, zda na monitoru je náhled pouze v okně. Na výstup jde vždy velice kvalitní video signál v plné velikosti.
Dále nás potěšila programová výbava, zejména pak Ulead Media Studio 5.02a VE, což je velice slušný střihový program. Virtuální ovladač je také povedený a graficky poutavý. Snad jen některé výběry v nastaveních trpí technickou nepřesností vyjadřování.
Poslední perličkou je instalace a nastavení. Obojí probíhá velice intuitivně a bezproblémově. Zde mohou ostatní výrobci závidět.

Co se nám nelíbilo?
Pro českého video amatéra jistě bude zklamáním absence lokalizace programů. Karta jako taková je upravována pro naše podmínky, jsou připraveny úpravy pro korektní ladění programů, ale veškerá komunikace probíhá v anglickém jazyce.
Druhou jasnou nevýhodou je vázání se na omezený okruh grafických karet Matrox. To nejen zvyšuje cenu, pokud již máte počítač postavený, ale hlavně snižuje možnost pozdější výměny grafické karty. Za pohodlí bezproblémové spolupráce střižny s grafickou kartou se prostě musí zaplatit.

Hodnocení
Přestože dnešní článek byl spíše seznamovací dovolíme si již nyní vynést soud nad Rainbow Runnerem G-series. Ve spojení s vhodnou grafickou kartou je jedním z nejvýhodnějších amatérských řešení na trhu. Nabízí bezproblémový chod, snadnou instalaci a velice slušnou kvalitu zpracování. Společnost Matrox uvedením této karty zaplnila velkou mezeru na trhu.
Z druhého pohledu je třeba si uvědomit jistá omezení. Je to pevná vazba o omezený okruh grafických karet. Jsou to drobné problémy s laděním stanic v ČR. Jsou to nelokalizované programy. To je cena, kterou musíte přijmou. Pokud ji přijmete, pak už nezbývá nic jiného, než ušetřit zhruba 6200 Kč bez DPH na kartu Rainbow Runner a případně ještě něco na grafickou kartu. Testovaný Mystique stál cca 3700 Kč.

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: