Digitální média - kam s nimi? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Digitální média - kam s nimi?

19. února 2002, 00.00 | Rozmach a rozvoj digitální fotografie, videa, počítačové grafiky a obecně digitálních médií sebou nese i některé neočekávané existenční otázky. Například v podstatě každý tvůrce digitálního obsahu si musí jednou položit tradiční otázku "Kam s ním?" Jsou na ni připraveni odpovědět výrobci harddisků?

Většina IT časopisů pravidelně informuje o pomalém nástudu DVD/RW technologie, o nových opto-magnetických mechanikách či jiných moderních paměťových médií. Nicméně základním stavebním kamene vždy byl, je a zřejmě ještě nějakou zůstane pevný disk. Jaká je současná situace této technologie a jaké jsou prognózy pro nejbližší budoucnost? Může mít současný vývoj negativní vliv na uživatele?

Výprodej moderních technologií za babku
Každý "pamětník" historie počítačové techniky u nás jistě s pousmáním zavzpomíná na ceny hard disků, které ještě před několika lety významně ovlivňovaly cenu celého počítače. Není tomu tak dávno, co se 1GB hard disk prodával za více jak 10.000Kč a představoval vrchol technologického pokroku. Pak však nastal velmi nečekaný a rychlý technologický skok. Několika výrobcům se podařilo radikálně zvýšit hustotu zápisu na magnetická média, což způsobilo zemětřesení na tomto trhu. Dnes jsou již poměrně běžně nabízeny disky s kapacitou 20 - 160GB a cenou v řádech tisíců korun. Uživatelé jsou nadšeni, i když jak se zdá zlatým časům pomalu odzvonilo.

Technologické bariéry komplikují další vývoj
Po poměrně rychlém dosažení kapacity 20GB na jednu plotnu disku se jakoby vývoj zastavil. Výrobci s rostoucí hustotou zápisu narážejí na stále palčivější technologické problémy a například dle prohlášení zástupců společnosti Maxtor se 40GB hustota dá očekávat až v druhé polovině tohoto roku, s tím, že další posun je předpovídán až za 18měsíců. To samozřejmě znamená, že investice do vývoje rostou a ne každý výrobce je schopen držet technologické tempo.

Konsolidace trhu
Výše uvedený vývoj vyústil ve velmi silnou konsolidaci trhu. Zatímco na konci roku 1989 působilo na trhu přes dvacet nezávislých výrobů, na počátku roku 2002 je jich již pouze osm. Nejvýznamnějšími hráči je Maxtor, Seagate, IBM, WD a Toshiba. Na trhu dále působí Hitachi, Fujistsu a Samsung. Navíc již dva z těchto výrobců oznámili utlumení některých aktivit v tomto segmentu a pouze tři z výrobců pokrývají celé produktové portfolio. Dá se tedy očekávat další slučování, které povede ke snižování výdajů na vývoj i výrobu.

Perspektiva trhu
Při zpětném pohledu do minulosti by se mohlo zdát, že vývoj v oblasti harddisků pokročil natolik, že mohou být uživatelé spokojení. Nicméně s tím jak se zkvalitňují technologie pro zpracování digitálního obsahu, roste geometrickou řadou náročnost na prostor. Srovnejte si například potřeby formátu VideoCD a DVD nebo digitální fotografie s rozlišením 1Mpix ve formátu JPEG a 5Mpix snímky v RAWu či TIFFu. Nároky na kapacitu a zejména flexibilitu diskového prostoru tedy rostou stále velmi rychle a výrobci disků na tento fakt musejí reagovat. Pokud by uživatelé narazili na kapacitní limit, snadno mohou začít hledat jiné alternativy, což by mohlo být pro tento průmysl doslova katastrofou.

Primární je flexibilita
Výrobci disků si již dnes začínají uvědomovat, že pokud má hard disk přežít dalších deset let, musí se přizpůsobit. Čím dál častěji se hovoří o externích discích na FireWire či USB 2.0, o discích pro mobilní počítače a v neposlední řadě i discích pro spotřební elektroniku. Například společnost Canal+ hodlá ve velmi blízkém horizontu dodat na evropský trh 40 miliónů dekodérů satelitního signálu vybavených speciálními hard disky. A podobných zakázek vyžadujících víc než jen rychle se otáčející disky se objevuje stále více a více.

Co může očekávat běžný uživatel?
V první řadě se stále můžeme těšit a větší, rychlejší a spolehlivější disky. I když to zní skoro až neuvěřitelně, výrobci dál plánují řádový růst kapacity a další vylepšení. Na druhou stranu bychom si ale měli začít pomalu zvykat na to, že stále častěji budeme potkávat disky externí, speciálně modifikované pro konkrétní řešení či dokonce speciálně navržené třeba pro televizní přijímač. Éra desktopových disků pomalu končí a začíná doba disků multimediálních a disků pro spotřební elektroniku. Tento trend přinese uživatelům vyšší flexibilitu díky snadné přenositelnosti, stohovatelnosti a mobility jejich dat. Navíc cena za 1MB bude dále utěšeně klesat spolu s tím, jak poroste kapacita disků.

Nicméně na samotný konec si dovolím ještě jednu černou vizi. Pokud bude současný vývoj trhu pokračovat stejným směrem i nadále, můžeme se za chvíli dostat do nezáviděníhodné situace. Na trhu zbude pouze pár výrobců nabízejících v rámci OEM programů v podstatě totožné disky. To by mohlo znamenat omezení konkurence, což již dobře známe například z oblasti operačních systémů. Doufejme, že se tato vize nenaplní nebo aspoň ne moc brzy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: