Sony Mavica FD7 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Sony Mavica FD7

26. února 1998, 00.00 | Přístroj rozhodně nezapře svůj původ a nabízí velké množství zajímavých funkcí. Podívejme se tedy, kam směřuje digitální fotografie dle designerů a konstruktérů Sony.

 

Firma ELVIA Pro, tradiční prodejce produktů Sony, mám laskavě zapůjčil tento fotoaparát. Přístroj rozhodně nezapře svůj původ a nabízí velké množství zajímavých funkcí. Podívejme se tedy, kam směřuje digitální fotografie dle designerů a konstruktérů Sony.

Design a balení
Sony mě vždy překvapí. Nejinak tomu bylo u Mavic. V době všeovládající miniaturizace působí Mavica jako dinosaurus. Ne, že by byla ošklivá, to se výrobkům Sony nikdy stát nemůže, ale rozměry ( 127 x 110 x 74 mm váha přes 600g ) se museli podřídit záznamovému mediu. Nebudu Vás napínat, jako paměť jsou používány 3,5" diskety, takže fotoaparát obsahuje obligátní disketovou mechaniku. Dalším faktorem určujícím rozměry je akumulátor, o kterém bude řeč.
Povrch je na první pohled leskle kovový, i když se jistě o kov nejedná a musím říct, že je povedený. V balení kromě fotoaparátu najdete ještě akumulátor, dobíječku, kryt objektivu, "kšandu", manuály a CD. Bohužel návod je jen cizojazyčný.

Paměť
Jak už jsem zmínil, snímky se ukládají na disketu 3,5". Fotoaparát je tuto disketu schopen i sám naformátovat, za předpokladu, že jsou dostatečně nabité akumulátory. Jednotlivé snímky mají od 15 kB do 150kB dle toho, jak se podaří algoritmu JPEG komprese. Je příjemné, že se jedná o plně kompatibilní verzi tohoto rozšířeného formátu a ne o klon jako u DSC - F1. Na disketu se Vám vejde většinou okolo 30 - 40 snímků. Dobře je vyřešena indikace kapacity a co mě nejvíce překvapilo, přístup je poměrně rychlý. Jen se budete muset smířit s klasickým zvukem, který mechanika vydává.

Obrázek
Fotoaparát umožňuje pořizovat fotografie s rozlišením 640 x 480 bodů. To je poměrně málo, snad jednou Sony přejde k většímu rozlišení. Jinak je možno pořídit fotografie ve dvou modech : standard a fine. Rozdíl je v kompresi ( fine asi 1/2 komprese ). Co se týče kvality fotografií, mám několik připomínek. Při horším osvětlení dopadají fotografie poměrně špatně. Přičítám to absenci automatického blesku s regulovanou intenzitou. Při použití blesku pro změnu často dochází k přesvětlení. Při dobrém osvětlení nebo v exteriéru jsou fotografie poměrně slušné. Možná by v modů fine neškodilo ještě snížit kompresi. Při podrobnějším pohledu Vám zkreslení JPEGu nemůže uniknout.
Na druhou stranu škála přídavných funkcí spolu se Zoomem výrazně zvyšuje pohodlí uživatele a rozšiřuje jeho možnosti, takže fotografie může být velice kreativní.

Automatika
Jedná se o automat s možností manuálního ovládání. Nejdříve se zastavíme u autoexpozice ( AE ). Ta nabízí celkem 6 programů ( auto, portrét, rychlý pohyb, přímé slunce, šero a krajina ). Další možností je posun expozice celkem v 7 krocích. Tato sada nástrojů je velice solidní, bohužel její hodnotu snižuje absence optického hledáčku, protože LCD displej není dostatečně přesný pro manuální nastavení.
Dále ostření lze provádět automaticky ( AF ), nebo lze použít manuální nastavení. Tato funkce je velice zřídka k dispozici u digitálních fotoaparátů této cenové kategorie a je velkým plusem. Bohužel zde platí stejnou měrou poznámka zmíněná u expozice. Je opravdu škoda, že do koncepce Sony se optický hledáček nevměstnal.
Balance barev je plně automatická a poměrně povedená. Nemám k ní námitek, i když jsem vyděl už i lepší.

Technické parametry
Základem každého digitálního fotoaparátu je CCD člen. Ten má rozlišení 350.000 bodů, což znamená, že skoro 50.000 bodů je neefektivnéch. Není to tak docela pravda, Mavica je používá k zlepšení kvality obrazu, nebo ke kompenzaci otřesů.
Nyní se podívejme na optiku. Ta je vybavena transfokátorem s rozsahem f= 4.2 - 42 mm ( ekviv. 40 - 400 mm u pětatřicítky ). Z dalších hodnot nezapoměňme F = 1.8 - 2.9. Jak je vidět, máte k dispozici 10 násobný zoom, který je jistě silnou zbraní.
A teď uzávěrka. A zde se musím přiznat, že její hodnoty jsem zatím nezjistil. V manuálu po nich není ani zmínka a podle vyjádření pracovníka Sony Czech není tato hodnota udávána, protože je stejně nastavována automaticky, takže to nemá smysl?
Blesk je vestavěný a bohužel manuálně ovládaný. Autospoušť nechybí ani u tohoto přístroje.

Hledáček a displej
Tak rychle, hledáček není. Jeho funkci plně přejímá LCD displej. Ten je velice kvalitní ( TFT 2,5 palce ), se skoro 62 tisíci bodů. Velice pohodlně lze nastavit jas displeje ve velkém rozsahu. Bohužel, přes všechnu snahu, si myslím, že hledáček nelze plně nahradit. Dám příklad za všechny. Jdete fotit na Bahami Beach. Zapnete si expoziční program pro přímé slunce, najdete tu nejhezčí blondýnu na pláži, už jste ji přesvědčili k pózování a problém. Odlesk slunečního světla zcela zneviditelní obsah displeje a ať děláte s jasem co chcete, na displeji toho moc neuvidíte.

Ovládání fotoaparátu
Ovládání je velice povedené. Základem jsou menu a ikony zobrazované do obrazu na displeji. Tyto funkce jsou ovládány pomocí jediného multifunkčního tlačítka, které rozlišuje čtyři směry a stisk na středu jako potvrzení. Dále nechybí spoušť, ovládání zoomu, jasu, AE, efektů a ostření. Zde je opět vidět, že Sony má k zákazníkům blízko a ví, jak je potěšit. Ovládání je intuitivní a velice pohodlné.

Napájení
Nelze se nezmínit o akumulátoru. Samozřejmě se jedná o Li-Ion akumulátory označované jako InfoLITHIUM. Většina z nás je zná pod označení STAMINA z celkem povedené reklamní kampaně. Jejich výdrž je neuvěřitelná. V podstatě mi přístroj vydržel po celou dobu testu na jediné nabití. Byl bych velice rád, kdyby se takovéto akumulátory používaly všude. Náskok Sony v oblasti napájení je nesporný.

Komunikace s počítačem
Ta je řešena v té nejjednoduší verzi jaká je možná. Prostě vyndáte disketu z fotoaparátu a vložíte ji do počítače. Žádné kabely, žádné porty. Jistě jde o velice "user frendly" řešení. V balení najdete i jedno CD s programy určenými pro úpravu fotografií, ale ten je na fotoaparátu zcela nezávislý a lze jej nahradit libovolným editorem. Najdete zde U-lead iPhotoExpress, což je docela slušný program.

Speciality
Těch je celá řada. Velké množství jsme jich už zmínili, takže co nám ještě zbývá ? Určitě jsou to efekty, které provádí přímo fotoaparát. Jde o změnu barevného podání. K dispozici je převod do pastelových barev, negativu, černobílé či "hnědé" škály. Jde o další hloupost, která může potěšit a zpestřit práci s fotoaparátem.

Shrnutí
Přístroj je to neobvyklý. Má velice širokou škálu funkcí zoomem počínaje a efekty konče. Jejich rozsah je velký a útočí jak na hravé typy, tak i na profesionálněji zaměřené osoby. Disketa je jistě přijemná, jen je otázkou, zda její kapacita a rozměry neovlivnila až příliš celý přístroj. Po fotografické stránce si myslím, že Sony má před sebou ještě cestu k profesionálněji založené práci. Zatím jde spíše o dobrý nástroj pro širší veřejnost, zde však zůstává otázkou, kdo je schopen za nesporně hodnotný produkt platit. Cena 28.000 Kč bez DPH není na poměry velká, ale přesto jistě vede k zamyšlení, zda je pro Vás digitální fotoaparát volbou právě pro Vás.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: