Kodak DC 120 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Kodak DC 120

31. března 1998, 00.00 | Konstrukce ala Kodak a spousta zajímavých funkcí ... To je model DC 120.

 

Díky pochopení firmy FOTO - WORLD, která je distributorem fotoaparátů značky Kodak pro ČR, jsme měli možnost vyzkoušet digitální fotoaparát DC 120. Tento přístroj má zákazníkům co nabídnout, a proto doufáme, že naše recenze Vás také zaujme.

Design a balení
DC 120 má design, který kdosi z mého okolí označil jako "cihlička", já bych dodal "slušivá cihlička ala Kodak". Přístroj svým tvarem opravdu připomíná cihličku, je vyroben z plastu a opatřen efektním ouškem. Tento tvar ve mně zprvu vzbuzoval nedůvěru, ale praxe ukázala, že je účelný a praktický. Rozměry jsou : 146 x 108 x 55 mm , váha 520g bez baterií.
V balení kromě samotného přístroje najdete ještě manuál, 2 CD, kabely pro připojení k PC a MAC a 4 baterie.

Paměť
Paměť je u tohoto přístroje řešena šalamounsky. Přístroj disponuje 2 MB interní paměti, která je nevyjímatelná. Ta pojme v závislosti na formátu od 2 do 20 snímků. Možná Vám tato kapacita přijde příliš malá. V tom případě pro Vás mám dobrou zprávu. Do fotoaparátu lze vložit Compact Flash kartu. Ta je standardizována a v součastné době se dá pořídit karta o neuvěřitelné kapacitě 45 MB. Tato karta se stejně jako baterie vkládá pod displej a fotoaparát disponuje funkcemi pro přenos fotografií z paměti na kartu, či fotografováním přímo na kartu. Tato kombinace dává fotoaparátu velice slušný prostor pro pořizování snímků.

Obrázek
Fotoaparát nabízí uživateli obrázek až v rozlišení 1280 x 960 bodů. Tato hodnota je velice slušná, i díky tomu, že jde pořídit i nekomprimovaný snímek. Každá mince má však i druhou stranu a toto tvrzení se nevyhnulo ani tomuto přístroji. Pokud trochu zapátráte v dokumentaci, zjistíte, že optické rozlišení přístroje je nižší, než hodnota označovaná vzletně jako " MEGA PIXEL".
Jinak co se týče kvality pořízených snímků, při fotografování v exteriéru či dokonce za šera ukáže DC 120 svoji nejsilnější stránku. Jeho světelná citlivost je bezesporu nejlepší z toho, co jsme měli kdy k dispozici. Trochu je škoda, že uzávěrka má nejkratší čas 1/500 sekundy, což může působit potíže při pořizování snímků rychle se pohybujících předmětů.
Co se týče barev, působí velice živě. Bohužel mám pocit, že Kodak podlehl všeobecnému trendu velké sytosti barev a některé fotografie působí až "pouťovým" dojmem.
A na závěr perlička v podobě formátu obrázlů. Zde se Kodak vydal vlastní cestou, která nese jméno FLASHPIX. Nechybí ani možnost exportu od JPG či TIFu.

Automatika
Tento digitální fotoaparát nabízí samozřejmě možnost plně automatického pořizování snímků. Automatika funguje poměrně kvalitně. Co je asi mnohem zajímavější, je možnost manuálních oprav automatických hodnot. K dispozici je posun auto expozice ( AE ), posun auto fokusu ( AF ) nebo manuální nastavení expozice. U blesku lze zvolit automatiku, výplňový režim či vypnutí. Potlačování červených očí bohužel chybí.

Technické parametry
Fotoaparát je vybaven CCD členem o celkovém rozlišení 836.400 bodů. Což umožňuje snímat obrázky o velikosti 984 x 850 bodů. Pomocí následné úpravy pak fotoaparát nabízí maximální rozlišení 1280 x 1024 bodů. Barevná hloubka snímání je 24bitů ( 16 milionů barev ).
Slušné rozlišení je podpořeno i solidní optikou. Transfokátor tvoří čočky s rozsahem 7 - 21 mm což odpovídá rozsahu 38 - 114 mm u klasické pětatřicítky a znamená 3x ZOOM. Pro doplnění je F v rozsahu 2,5 - 24.
Diamantem ve zlatém šperku je uzávěrka. Ta je automaticky programována, nebo manuálně nastavitelná v rozsahu 1/500 sec - 16 sekund. Dolní dranice je poměrně nízká, za což si Kodak zaslouží černý puntík, zato horní hranice jasně posunuje obzory v této cenové kategorii. Spolu s citlivostí ekvivalentní ISO 160, což je na digitální fotoaparát také slušné, dělá DC 120 jako stvořenou pro focení za špatných světelných podmínek či šera. Jak už jsme zmínili nechybí vestavěný blesk ani samospoušť.

Hledáček a displej
DC 120 je vybaven optickým hledáčkem. Ten je velice netradičně řešen. Je poměrně velmi malý a asi o 5 mm vystouplý. Mě osobně toto řešení nečinilo žádný problém, ale několik lidí, si stěžovalo na jeho nepohodlnost. V každém případě jde o velké plus, protože přesně vidíte, co fotíte.
Pro prohlížení již pořízených fotografií slouží 1,8 palcový LCD displej. Ten rozhodně nepatří mezi špičkové, ale svůj účel splňuje. Je samostatně spouštěn, což je zřejmě reakce na obvykle velkou spotřebu proudu u těchto displejů. Nechybí možnost nastavení jasu.

Ovládání fotoaparátu
Fotoaparát kromě dvou velkých tlačítek pro ZOOM a spouště disponuje dalšími šesti tlačítky. Celé nastavování přístroje probíhá pomocí prvních tří a stavového displeje. Na něm se neustále můžete dočíst kompletní nastavení znázorněné pomocí ikonek. Ovládání je poměrně těžkopádné. Jde zřejmě o daň za zobrazení všech informací. Kodak jako jeden z mála výrobců u tohoto typu nepodlehl všeobecnému trendu grafiky a zůstal věrný klasické variantě ovládání. Z ovládacího panelu můžete nastavit :

  • AF - auto fokus
  • AE - auto expozice
  • ME - manuální expozice
  • FLASH - blesk
  • Album - umístění fotografií
  • Quality - rozlišení a komprese
  • Selftimer - samospoušť

Spojení s počítačem
Ke spojení s počítačem je použit klasický sériový kabel. K dispozici je kabel i pro MAC. Softwarová výbava je opravdu bohatá. Kompletní balení ovladačů představuje více jak 20 MB dat. Po jejich instalaci získáte následující výbavu :
1) TWAIN ovladače. Ty jsou základním nástrojem pro všechny zkušenější grafiky. Jsou poměrně pěkně udělané a hlavně bez problémů pracují se všemi grafickými programy. Práce s nimi je tím pádem velice podobná například použití scaneru.
2) Picture Transfer. Tento program má jediný úkol. Co nejjednodušším způsobem přepravit fotografie z aparátu do počítače. V podstatě stačí zadat cílový adresář a už se to sype.
3) Picture Enhancer. Poměrně jednoduchý program pro přenos a následnou úpravu fotografií. Velice zajímavá je možnost programové redukce červených očí. Disponuje řadou dalších funkcí.
4) Mapovací program. Ten automaticky zařadí do adresáře Tento počítač ikonku fotoaparátu. Co tím získáte ?? Jednoduše pracujete s fotoaparátem jako s harddiskem nebo disketou. Tato možnost mě doslova fascinovala.

Speciality
Ty tomuto fotoaparátu v podstatě úplně chybí. ZOOM již pomalu přestává být raritou, takže se dá konstatovat, že DC 120 je zástupcem konzervativní linie přístrojů. Ty se nesnaží nalákat kupce na přídavné funkce, ale prostě na fotografování.

Závěr
Co říci závěrem ? Jde o velice atraktivní přístroj se solidními parametry, velice slušnou SW výbavou a zaměřením zejména na fotografování. Možná to zní paradoxně, ale u některých přístrojů tento rys není tak jednoznačný. Co vytknout ? Například absenci krytu optiky. Ta zůstává zcela nechráněna, což je opravdu nebezpečné. Poměrně hlučný a možná příliš rychlý ZOOM. A možná ještě pomalou uzávěrku. Ale tím to končí a myslím si, že tyto nešvary se dají prominout. A na úplný závěr nesmíme zapomenout na to nejdůležitější a tím je bezesporu cena. Ta je 34.500 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: