Fujifilm Finepix F601Zoom pod drobnohledem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Fujifilm Finepix F601Zoom pod drobnohledem

Fujifilm finepix f601Z

14. května 2002, 00.00 | Naší recenzí prošla žhavá novinka Fujifilmu, která jako první do Čech přináší třetí generaci SuperCCD snímačů. Jak obstála v našem testu a co nového nabízí oproti modelu 6800Z?

Digitální fotoaparát by měl skvěle fotografovat, nabízet co nejvíc funkcí a mít svůj osobitý styl. Ne vždy se podaří všechny tyto požadavky splnit. Ukázkou velmi zdařilé kombinace všech těchto faktorů je nový Fujifilm FinePix F601Zoom, který jsme měli možnost zhruba týden testovat. Za jeho zapůjčení děkujeme české pobočce Fujifilmu a rovnou přejděme k fotoaparátu samotnému.


Čelní pohled, objektiv je překryt automatickou krytkou

Konstrukce a design
Tento model navazuje na FinePix 6800Z, se kterým má na první pohled mnoho konstrukčních prvků společných. A opravdu základní myšlenka zůstala zachována. Jde o fotoaparát s vertikálním uspořádáním, jednoduchým a elegantním tvarem, objektivem chráněným automatickou kovovou krytkou a optickým průhledovým hledáčkem doplněným LCD displejem. Nicméně v mnoha detailech se 601čka od svého předchůdce liší. V první řadě je citelně menší (72 x 93 x 34 mm) než předchůdce při zachování hmotnosti 280g. Další důležitou změnou je kompletně přepracované ovládání, kterému se budeme věnovat později. V neposlední řadě se změnilo uložení akumulátoru a paměťové karty, protože Fuji použilo nový typ aku článku. Ve výsledku je přístroj ještě o něco kompaktnější a upřímně řečeno jsou ovládací prvky ještě o něco menší. Stále se však s trochou cviku dá ovládat pouze pravou rukou.
Po stránce designu zůstalo v podstatě vše při starém. Vnější plášť je vyveden z lesklé slitiny hliníku se světle stříbrným (matným) odstínem. Na několika místech vše doplňuje leštěný kov. Tvarově je přístroj extrémně jednoduchý, což mu dodává elegance.


F601Z v akci

Základní technické parametry
Fotoaparát je prvním modelem se SuperCCD třetí generace, který reálně přichází na český trh. Snímač má fyzické rozlišení 3,1mil. bodů a nabízí maximální výstupní rozlišení až 2832 x 2128 bodů, tedy 6mil. bodů. Vyšší rozlišení je dosahováno kombinací interpolace se speciálním uspořádáním snímače. K dispozici jsou samozřejmě další čtyři nižší rozlišení. Citlivost snímače je v plném rozlišení nastavitelná v rozsahu 160 / 200 / 400ISO a dále přístroj nabízí i hodnoty 800 a 1600ISO, ale pouze v rozlišení 1280x960bodů. Důvodem je technologie sběru náboje ze sousedních buněk. Snímky lze ukládat ve třech úrovních komprese formátu JPEG, nekomprimovaný formát chybí. Jako paměťové médium se stále používá SmartMedia karta (v dodávce 16MB verze). Jako datové rozhraní je k dispozici USB 1.1 s tím, že lze připojit fotoaparát buď přímo USB kabelem či dokoupit datovou kolébku.
Objektiv fotoaparátu s označením Fujinon Super EBC disponuje rozsahem ohnisek 36 - 108mm při světelnosti F2.8 - F4.5. Trojnásobný optický zoom doplňuje ještě digitální zvětšení s faktorem 1,4x až 4,4x dle pracovního rozlišení. Makro režim zaostřuje od 20cm a přístroj nabízí i možnost manuálního zaostření podle LCD displeje.
Na rozdíl od předchozího modelu nabízí expoziční logika plnou kontrolu uživatele. To znamená režimy AUTO/P/A/S/M plus kreativní režimy. V případě automatického měření se používá 64 zonální AE logika s možností preference středu či bodového měření. Nechybí ani kompenzace expozice, bracketing či možnost kompenzace intenzity záblesku. Expozice se sestavuje kombinací čtyřpolohové clony (F2.8-F4.5 / F4.0-F6.3 / F5.6-F8.8 / F8.0-F12.4) a závěrky s rozsahem 1/2000 - 3 sekundy.
Z dalších funkcí musíme zmínit balanci barev se sedmi režimy, vestavěný blesk s dosahem 3metry a pěti režimy, sekvenční snímání s rychlostí 5 snímků za sekundu, funkci diktafonu či video režim s VGA a QVGA rozlišením bez omezení délky záznamu.


Volič režimů

Ovládání
Novinkami modelu F601Z není jen nový snímač a expoziční režimy, ale i významně přepracované ovládání. Již nějakou dobu bylo patrné, že Fuji pomalu mění styl ovládání svých digitálních fotoaparátů a F601Z v tomto ohledu představuje další významný krok. Přestože jde o fotoaparát s řadou pokročilých funkcí jednoznačně spadající do vyšší amatérské třídy, jeho základní ovládání je neuvěřitelně triviální. Na fotoaparátu je umístěno pouhých osm ovládacích prvků. Volič režimů obsahuje pouze pět položek a jediným přímo nastavitelným parametrem je režim blesku. Vše ostatní návrháři ukryli do menu, která jsou navíc cyklická. Slůvkem cyklická nemyslím pouze to, že se dají procházet oběma směry, ale jsou tvořena ikonkami uspořádanými do kruhů. Toto atypické uspořádání je navíc podtrženo tím, že výběr se provádí pomocí miniaturního jojstiku, kterým musíte postupně opisovat tvar kruhu pro výběr jednotlivých položek. Je samozřejmě otázkou osobních preferencí, zda uživateli bude tento opravdu inovativní přístup vyhovovat, z pohledu čistě ergonomického však musím konstatovat, že déle trvající práce s několik milimetrů vysokým ovladačem není z nejpohodlnějších.

Projděme však ovládání podrobněji. Pro fotografování jsou k dispozici tři režimy odlišující tři typické skupiny uživatelů. Režim AUTO je klasickým "blbuvzdorným" řešením, které vše řeší automaticky a uživateli nabízí funkci point'n'shoot. Režim kreativních programů kromě možnosti volby mezi portrétem, krajinou, sportem, nočním snímkem a sekvencí neumožňuje žádná sofistikovanější nastavení, takže se orientuje na začátečníky, byť s ochotou trochu pomoci autoexpozici. Poslední možností je režim "M", ve kterém je k dispozici to co očekává zkušený uživatel. Tedy možnost volby expozičního režimu (P/A/S/M) a celá řada dalších nastavení.

Samostatné položky na voliči režimů jsou vyčleněny pro video režim a zvukové poznámky. Ovládání je v obou případech velmi jednoduché. Pro prohlížení snímků je k dispozici speciální přehrávač a potěší při ní zejména velmi rychlé zobrazování snímků kratší než 1 sekunda.

Celkově je ovládání jednoznačně koncipováno tak, aby ve standardních podmínkách bylo rychlé a jednoduché i za cenu trochu komplikovanějšího přístupu k méně užívaným funkcím. Na rozdíl od předchozích modelů Fuji u F601Z nabízí již opravdu plný komfort a funkční výbavu, takže pro zkušeného uživatele může být tento styl práce trochu nepohodlný, na druhou stranu je potřeba konstatovat, že až zas tak často si člověk bracketing neaktivuje. Z ergonomického hlediska jsou ovládací prvky velmi dobře rozloženy, ale jejich miniaturizace může zejména mužům s mohutnější dlaní dělat problémy.


Cyklické menu

Praktické zkušenosti
První co u nového F601Z každý uživatel ocení je rychlost fotoaparátu při běžném užívání. Start včetně vysunutí optiky je otázkou zhruba tří sekund, zobrazení snímku při kontrole trvá necelou sekundu. Velmi rychlé je i zoomování a posun obrazu při náhledu. A při samotném fotografování vyniká jak rychlý autofokus, tak i ukládání snímků, která také nezabere více jak 3 sekundy. V tomto ohledu není fotoaparátu co vytknout.
Další pozitivní změnou je přechod na nový typ akumulátoru označený jako NP-60. Výrobcem udávaná kapacita 900mAh opravdu přináší ve srovnání se staršími modely delší výdrž, takže i zde zlepšení. Jen je otázkou zda její uchycení drobným plastovým zoubkem bude poskytovat dostatečnou odolnost. To však během týdenního testu nelze seriózně posoudit.


Ukázka snímku v plném rozlišení (na kliknutí celý snímek 1:1)


Detail (na kliknutí celý snímek)

A nyní ke kvalitě fotografií. První pozitivní zprávou u F601Z je vynikající balance bílé barvy, která i v automatickém režimu nabízí vynikající výsledky. Fuji u tohoto modelu již definitivně vyřešilo problémy s touto funkcí a bezesporu jde o nejlepší amatérský model Fuji v tomto ohledu.
Co se týče kresby, fotoaparát poskytuje velmi dobré výsledky ve všech režimech. I v maximálním i v nejnižším rozlišení jsou snímky dobře prokreslené a nevykazují žádné patrnější známky optického zkreslení. Jedinou výjimkou je jev opticky připomínající aberaci. Je však otázkou zda jde opravdu o chybu optiky či o důsledek doostření snímků ve fotoaparátů, protože se neprojevuje zcela pravidelně. Osobně bych tipoval spíš na druhou variantu.
Nejhoršího hodnocení F601Z dosáhla v otázce šumu. I při velmi dobrých světelných podmínkách a citlivosti ISO160 lze na snímcích najít jemný šum zejména v tmavších pasážích. Je sice pravda, že se zvyšující se citlivostí už šumu prakticky nepřibývá, ale je přítomen na všech snímcích.
Samostatnou pochvalu si zaslouží video režim, kterému většinou v našich recenzích nevěnujeme přílišnou pozornost. QVGA mód v podání F601Z nabízí na digitální fotoaparát opravdu velmi pěkný záznam videa, jehož délka je omezena pouze kapacitou paměťové karty.


Ukázka režimu ISO1600 (na kliknutí celý snímek)

Závěr
Fujifilm FinePix F601Z je velmi zajímavý, elegantní a sofistikovaný digitální fotoaparát nabízející kombinaci jednoduchého ovládání a velmi dobrých parametrů. Zejména pro amatéry s výhledem na postupně vzrůstající požadavky s touhou každodenního fotografování může jít o vynikající investici. Jediné drobné výhrady máme k možná až zbytečné miniaturizaci ovládacích prvků a mírné hladině šumu ve všech snímcích. Nicméně i tak se investice zhruba 26990 Kč vč DPH do tohoto fotoaparátu vyplatí a přístroj můžeme doporučit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: