Fotografie: Jak s nimi naložit - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Fotografie: Jak s nimi naložit

12. března 2014, 23.33 | Každý z nás pravidelně řeší obligátní (téměř) nerudovské dilema: “Kam s nimi?”. S čím?! No s našimi fotografiemi, pochopitelně! Způsobů, jak uchovat naše digitální snímky je mnoho. Někdo pouze zálohuje, jiný využívá k uchování dat internet a někteří (ti nejchytřejší z nás) své fotografie tisknou!

 

Než začneme, tím základním a velmi důležitým faktorem je smysluplný výběr fotografií a jejich organizace! Základ je dobrý systém. Možností, jak své snímky organizovat, je spousta. Zde je každá rada drahá (každý si musí ten “svůj systém” najít sám). Buď jak buď, třídění na kvalitním, velkém monitoru je mnohem pohodlnější než na LCD fotoaparátů. Vybírejme jen ty snímky, které za to stojí. Nemá cenu „ubíjet“ nezaujaté diváky kvantitou, kvalita je to, oč tu běží! Dávejte důraz na technickou stránku (ostření, expozice, barvy) a obsahovou stránku (kompozice, vtip, myšlenka). Osobně si snímky vždy roztřídím do tří složek: originál (neupravené), upravené pro tisk a foto pro web. Máme vytříděno? Tak co dále?

 

Zálohy na disk, DVD, flash

Zkopírování snímků na CD, DVD nebo harddisk je základní věc. Tento krok by měl být automatický a jednou z prvních věcí při návratu z focení. Problémem CD a DVD je, že nevydrží věčně. Výrobci sice běžně udávají životnost min. 10 let, realita je však jiná. Běžné CD vydrží sotva polovinu (ty nejlevnější třeba i jen 2-3 roky), DVD jsou na tom o něco lépe. Vyplatí se rozhodně investovat do dražších a kvalitních disků. Dobrou alternativou jsou například „DTD“ (DataTresorDisc), speciální nosiče s garantovanou dobou uchování záznamu 160 let. V případě zálohování snímků na disk dávejte přednost externímu HDD, který bude určen výhradně fotografiím. Interní PC disk obsahuje systém a kvanta dat a je zkrátka mnohem náchylnější na potenciální havárii, proto se zálohováním přímo na HDD vašeho počítače velice opatrně !

 

Galerie a sociální sítě: Facebook, Flicker aj.

Oblíbenou variantou jsou online galerie – ať již na vlastních webovkách, stránkách typu „Flicker“ či (stále oblíbenějších) sociálních sítí ála „Facebook“. Jde o rychlou a populární variantu, jak své fotografie prezentovat širokému diváckému publiku a nemusíte složitě posílat stovky megabytů dat (mailem, přes FTP či různé uschovny). Nevýhodou je fakt, že musíte počítat s tím, že jakmile je něco jednou online, ztrácíte nad tím kontrolu a nelze odhadnout kdo všechno vaše snímky uvidí a co se s nimi bude dít! Proto vždy dobře zvažtě co a kam hodláte „uploadovat“, cesta zpět už potom není!

 

Fotoalbum a Fotokniha

Populární variantou je stále klasické, staré-dobré foto album. Mezi běžně tisknutelné rozměry patří 9 x 13, 10 x 15 a 13 x 18 cm. Takto vytištěné snímky, chráněné jednotlivě fólií (navíc jako celek bezpečně uložené v albu z tvrdých desek) vydrží bez problémů desítky let. Album je dobře skladné, přenosné, můžete se s ním kdykoli pochlubit. Hitem posledních let se stala: Fotokniha – moderní alternativa klasického foto alba. Tiskne se nejčastěji na vysoce lesklý papír, je možné přidávat popisky, titulky a celou kniku libovolně personalizovat. Vybírat lze mezi množstvím formátů (čtverec, panorama, klasika – 3:2), několika velikostí (od fotoknihy „do kabelky“ až po XXL / A3 formát). Fotoknihu si můžete navíc „navrhnout“ sami - pomocí speciální online aplikace.

 

Fotoobrazy

Velkoformátový tisk (a následná adustace) představuje pomyslný vrchol v případě tisku digitálních fotografií. Jen u velkoformátové fotografie (A3 a více) totiž konečně naplno vynikne barevný i jasový kontrast, hloubka obrazu, ostrost a celková kompoziční a obsahová pestrost! Tisknout můžete na fotopapíry (s podložkou a chemickými přísadami), na špičková FineArt média (barytová, akvarelová), na vinyl, bavlnu, samolepku, transparentní papír atd. Velice oblíbenou variantou je tisk na malířské plátno (100% přírodní materiál) - následně vypnuté do dřevěného (vnitřního) rámu. Stylovou variantou foto na desce – nakašírování fotografie na pevnou podkladovou desku. Existuje mnoho typů, od lehkých Kapa desek, přes tvrdé (Mount, Gatorfoam) až po těžké hliníkové (Dibond, RighBond). Sklo dnes již plně nahradí speciální laminační fólie (mat, lesk, strukturovaná), chránící fotografii proti mechanickému poškození, vlhkosti a UV. Vše lze ještě nakonec vsadit do stylového rámu. Fotografie, fotoobraz v rámu je tak pomyslnou třešničkou na dortu jménem “Velkoformátový tisk” potažmo “Fotoobrazy”.

 

Závěrem

Fotografie se stává fotografií až jejím vytištěním. Finalizaci fotografií by měl představovat rozhodně tisk. Z toho 2-3 nejlepší snímky na větší formát (např. A2 / cca 40x60 cm) a výběr cca 50 snímků do fotoalba nebo fotoknihy. Zálohování na externí HDD by mělo být samozřejmostí, ale pozor – o fotografie na disku můžete přijít velice snadno, proto tiskněte, tiskněte a tiskněte.

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: