Agfa ePhoto 1280 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Agfa ePhoto 1280

29. března 1998, 00.00 | Fotoaparát s otočným hledáčkem, ovládáním pomocí kolečka a slušným displejem. To je základní charakteristika.

 

Už jsme se na našem serveru zmínili o novince značky AGFA . Díky pochopení české pobočky koncernu BAYER, který Agfu odkoupil, jsme měli možnost tento netradiční přístroj vyzkoušet. Hned v úvodu bych rád odkázal na recenzi fotoaparátu Sony DKC - F1, se kterým budu často tento přístroj srovnávat. Přístroj DKC-F1 má v mnohých rysech výrazně horší parametry, ale celkovou koncepcí a ovládáním jsou si přístroje velice blízké.

Design a balení
Přístroj je poměrně netradičně pojat. Otočný objektiv na pravé straně je doplněn velkým displejem. Celý fotoaparát je vyroben z tmavé umělé hmoty. Tvary jsou poměrně prosté a praktické, což velice oceňuji. Fotoaparát je lehký a dobře se ovládá, na druhou stranu, focení pomocí displeje je radikálně odlišné od klasického hledáčku.
V balení najdete vše co můžete potřebovat. Fotoaparát, paměťovou kartu, kabely, software, manuály, akumulátory i dobíječku. Prostě vše. Na konec nezbytné rozměry : 152 x 76 x 38 mm a hmotnost 380g ( bez baterií ), 708g s bateriemi.

Paměť
Jako paměťové medium je použita SSFDC karta o velikosti 4 MB s napájením 3,3 V. Její použití je logické. Ve fotoaparátu jistě není místa nazbyt, takže SSFDC jakožto nejmenší varianta media udělá nejlepší službu. Její nevýhodou je poměrně nízká kapacita. Při 4 MB pořídíte od 6 do 60 snímků podle zvoleného formátu. Dobrou zprávou je, že karty s kapacitou 8 MB jsou již běžně k dostání. A jistě se objeví i vyšší kapacity.

Obrázek
Maximální velikost, které můžete u obrázků dosáhnout je 1280 x 960 bodů. Tato hodnota, přestože optické rozlišení je nižší, je nadprůměrná. Tohoto rozlišení je dosahováno pomocí technologie Agfa PhotoGenie. Ta provádí přepočty pořízených obrázků okamžitě po přenosu do počítače. Kromě zvětšení velikosti provádí i některé korekce obrazu. Díky tomu působí fotografie opravdu velice příjemným a vyváženým dojmem. Na druhou stranu jde přeci jen o automatické korekce, které mohou občas potlačit záměrné efekty. Ve většině případů však jde rozhodně o přínosnou technologii. Musím se přiznat, že jsem dlouho váhal, zda uváděné maximální rozlišení, kterého fotoaparát dosahuje pomocí " triku ", na mě působí jako ošklivý reklamní trik, nebo zda tento fakt akceptovat. Vždyť s použitím podobného software by mohli všichni výrobci uvádět vyšší rozlišení. Nakonec je můj názor následující : Technologie PhotoGenie pracuje velice dobře, za to si Agfa zaslouží pochvalu, ale je třeba mít na paměti, že optické rozlišení CCD členů je jen 810 000 bodů, takže ne těch slibovaných MEGA pixelů.
Co se týče barev, byl jsem poměrně spokojen. Působí velice živým dojmem, někdy až příliš. Díky interpolaci vypadá velice dobře i většina přechodů, musím říct, že snímky působí harmonickým dojmem.

Automatika
Fotoaparát je automat. Také jak jinak v této kategorii. Automatika se Vám postará o všechny potřebné hodnoty a stačí opravdu jen mačkat spoušť. Dobrou zprávou pro všechny pokročilejší fotografy je, že fotoaparát nabízí poměrně širokou škálu manuálních úprav nastavení. K dispozici je posun expozice v sedmi krocích, 5 standardních nastavení AutoFocusu ( macro, 1 m, 2 m, 5m, nekonečno ), nastavitelná uzávěrka či 4 nastavení blesku. Na konec jsem si nechal možnost nastavení balance barev resp. nastavení úrovně bílé barvy. To je možné provést i tak, že zaměříte fotoaparát na libovolnou plochu a její barvu označíte za bílou. Tím se Vám otvírá možnost v podstatě libovolných barevných posunů přímo při fotografování.

Technické parametry
Takže se dostáváme k technické stránce věci. Základem je samozřejmě CCD člen s rozlišením 810.000 bodů, ten je schopen pořídit fotografii o rozměrech max. 1024 x 791 bodů. Maximálního rozlišení 1280 x 960 bodů je dosaženo až v počítači pomocí úprav a interpolací. Co by byl CCD člen bez slušné optiky. Proto je Agfa vybavena objektivem s rozsahem 38 - 114 mm ( v přepočtu na klasický fotoaparýt 35 mm ). To znamená, že fotoaparát disponuje trojnásobným optickým ZOOMem. Pro upřesnění další hodnoty : F 2.8 - 9.1 , uzávěrka je programovatelná v rozsahu 1/4 - 1/500 ( což nejsou nijak oslnivé hodnoty ), citlivost je ekvivalentní ISO 100.
Nechybí ani klasická výbava : automatická spoušť či vestavěný blesk s možností redukce červených očí.

Hledáček a displej
Zde je první velká paralela s přístrojem Sony DKC-F1. Přístroj zcela postrádá optický hledáček. Přestože si někteří lidé myslí, že optický hledáček je přežitek a bude jednou plně nahrazen displejem, já tento názor nesdílím. Displej nikdy nemůže nabídnou tolik detailu a přesnosti jako optický hledáček. Displej má mnoho nešvarů a na tomto přístroji je vidět, že i výrobci si je uvědomují a snaží se s nimi bojovat. Proto je tento přístroj vybaven velkým 2 palcovým displejem s asi nejlepším kontrastem, který jsem doposud u fotoaparátu viděl. Dalším plusem je velice nízká odrazivost povrchu displeje, což výrazně snižuje například odlesk slunce při fotografování v exteriéru. A navíc má přístroj dvě úrovně podání obrazu, které zvyšují možnost fotografování za šera. Přes všechny tyto klady, které tento přístroj staví daleko před konkurenci, mi optický hledáček chyběl. Displej nikdy nedá dostatečně přesnou informaci o podání barev, takže manuální posun expozice se jen těžko používá a focení s bleskem je bohužel za špatného osvětlení spíše hrou na schovávanou, než seriózní prací.

Ovládání fotoaparátu
Zde opět, jak kdyby Agfa hledala inspiraci u Sony. Ovládání přístroje zajišťují dva otočné ovladače. Prvním si vybíráte režim práce ( vypnuto, snímání a přehrávání ). Ten druhý ( nazvaný EasyPilot ne nepodobný jog dialu od Sony ), pak ovládá pohyb mezi ikonkami a v menu. Jeho stiskem pak provádíte výběr. První úrovní ovládání jsou ikonky zobrazené nad fotografií. Zde si můžete vybrat rozlišení, nastavení blesku, jas displeje či podrobné menu. To je už řešeno jako klasické menu v němž je :

  • Samospoušť
  • Ostření
  • Expozice
  • Balance bílé barvy
  • Externí blesk
  • Datum
  • Návrat k automatickým hodnotám

Vše samozřejmě v angličtině. Myslím si, že ovládání je velice přehledné a pohodlné. Inspirace u Sony nebyla na škodu a vylepšení jsou znatelná.
K ovládání patří i možnost otočení objektivu až o 280 stupňů. Tato vlastnost dává těmto malým fotoaparátům možnost vyfotografovat takřka cokoli a odkudkoli a stále při tom vidět na displej.

Spojení s počítačem
Spojení jako takové je realizováno sériovým kabelem. Přenosová rychlost může dosáhnout až 115,2 Kb, což je maximální hodnota přípustná pro sériové rozhraní. Aby jste mohli spojení realizovat, je třeba nainstalovat příslušný software. Ten se jmenuje Agfa Photowise a bohužel není v české verzi. Jeho instalace probíhá poměrně bez problémů, jen si myslím, že program, který se chce spouštět při každém zapnutí počítače, by se mohl uživatele zeptat, zda s tím souhlasí. Ale to je jen malá vada na kráse. Program v první řadě zajišťuje přenos informací z fotoaparátu a úpravu fotografií pomocí technologie Agfa PhotoGenie . Dále pak umí základní operace s obrázky. Vytknul bych mu ještě jednu maličkost, fotografie přenášené do PC jsou ve formátu JPG, což je v pořádku, ale lze je uložit jen do adresáře, v kterém je nainstalován program samotný, jiný adresář si nevyberete. Škoda.
Pokud si s fotografií ještě chcete trochu pohrát, není to problém, k fotoaparátu dostanete ještě program LivePix, který Vám k hrátkám dá prostoru až až.

Speciality
Ty už jsme v podstatě všechny zmínili. Ať už je to 3x ZOOM, technologie PhotoGenie, úprava balance bílé barvy či video výstup v normě PAL. Ten Vám dá možnost si fotografie prohlédnout přímo na televizi, bez použití počítače. Zmínit by jsme měli i možnost připojení k MACům, kterou jsme netestovali.

Závěr
Fotoaparát je to velice malý, lehký a "šikovný". Nabízí uživateli velice slušné rozlišení, velký komfort ovládání a rozumnou cenu. Ta je v součastné době okolo 35.000 Kč včetně DPH. Co bych aparátu vytknul ? Já osobně hlavně absenci hledáčku, ale uznávám, že mnoho uživatelů se spokojí s jinak velmi kvalitním displejem. Škoda, mít Agfa ePhoto 1280 optický hledáček, byl by to jistě můj favorit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: