Microstock fotobanky (IV.): Budoucnost fotobank aneb kam ten svět spěje - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

Microstock fotobanky (IV.): Budoucnost fotobank aneb kam ten svět spěje

23. dubna 2010, 08.00 | Další díl našeho seriálu o microstock fotobankách bych rád věnoval více koncepčním záležitostem. Budeme polemizovat na téma budoucnosti a celkového pohledu na svět fotobank.

I když je rivalita mezi fotografy určitě vysoká, i když se velmi často stane, že vám fotobanka z nějakého důvodu odmítne fotografii přijmout, celkově celý systém funguje na vzájemné symbióze. Hlavním cílem každé fotobanky je vydělat co nejvíce peněz a cílem každého prodávajícího fotografa je bezesporu to samé. Asi by bylo velmi naivní očekávat nějaké umělecké uznání za fotografie zeleniny s metrem kolem pasu, pro tento účel (tedy uměleckého uznání) existují jiné, mnohem vhodnější instituce. Je běžným jevem, když si fotografové navzájem vyměňují zkušenosti a pomáhají si radou na diskuzních fórech, které jsou nedílnou součástí každé fotobanky. A otevřenost, s jakou jsou někteří fotografové ochotni sdělovat své zkušenosti a rady, je na české poměry neuvěřitelná.

Trh s microstockem se neustále vyvíjí. Díky internetu je konkurence velmi silná a finanční objem trhu není zanedbatelný a neustále se zvětšuje. Microstock banky určitě odebraly klasickým fotobankám řadu klientů, na druhou stranu přivedly do byznysu mnoho klientů nových, kteří si drahé služby klasických fotobank nebyli ochotni nebo schopni dovolit. Dnes není výjimkou, když si soukromé osoby kupují fotografie pro osobní blogy, množství použitých fotografií pro reklamní účely jistě stouplo také. S příchodem levných fotobank jako kdyby najednou potřeboval fotografie každý. Není již nutné běhat s fotoaparátem ven, pokud potřebujeme fotografii tenisového míčku, prostě ji máme k dispozici za cenu jedné kávy online.


Nezapomeňte odstranit z vašich fotografií všechna loga a registrované značky firem.

S přibývajícím množstvím levných fotografií, které jsou k dispozici prostřednictvím microstock fotobank narůstá také jejich kvalita. I levné fotobanky si čím dál více začínají uvědomovat, že jejich katalogy jsou již obrovské a že takové množství dat není nutné rozmnožovat za každou cenu. Začíná být brán daleko větší zřetel na kvalitu a obsah nabízených fotografií. Možná není daleko doba, kdy budou microstock banky revidovat své archivy a fotografie horší kvality začnou vyřazovat ze svých databází, kdo ví. Kvalita současných fotografií je již na velmi profesionální úrovni a není nijak výjimečné používání špičkových fotografických přístrojů, jako jsou nejdražší Canony, Nikony či Hasselblady. Je také možné, že i levné microstocky začnou uplatňovat přísnější měřítka na použitou techniku. To ale ukáže až další vývoj. Zatím je stále možné být aktivním přispěvatelem i s kvalitnějšími automatickými fotoaparáty.


Nejvyšší čas začít šetřit na modernější vybavení.

Klasické fotobanky jsou nuceny na překotný vývoj microstocku reagovat a zaměřují se spíše na kvalitu, originalitu a jedinečnost svých portfolií. Microstock se ale rozrůstá příliš rychle. Přibývá možností prodávat nejen fotografie, ale i videa, ilustrace či zvuky. Do portfolií fotobank se přidávají i fotografie novinářského charakteru, na které se vztahují naprosto jiné licenční požadavky a i jejich použití je limitováno jiným způsobem. Microstock fotobanky tak začínají pomalu konkurovat po obrazové stránce i tiskovým agenturám.

Některé fotobanky se spojují a vytvářejí tak zajímavé prodejní kombinace. Příkladem může být prestižní Getty images, která koupila Istockphoto.com. Samotná Getty stále prodává drahé a exkluzivní snímky, nicméně obsáhla i trh microstocku, který však nadále od svého původního portfolia odděluje. Jako fotografům se nám tím ale otvírá další možnost k profesnímu růstu. Pokud bychom chtěli být zastupováni Getty images a zařadit se tak mezi fotografickou elitu, museli bychom projít tvrdým procesem výběru, předložit velké portfolio a zavázat se k výhradnímu dodavatelství této společnosti. Odměnou je vstup do klubu elitních fotografů. Díky velké konkurenci ale Getty zprovoznila program, ve kterém vybírá úspěšné prodejce na Istockphoto a umožňuje jim zařadit se do klubu Getty.


Getty a její vstupenka na "lepší" trh.

Další ukázkou nových postupů a možností distribuce je spolupráce Getty images a známého serveru na pro výměnu fotografií Flickr.com. Zde existuje možnost vytvořit soubor deseti fotografií a nechat si ho posoudit znalci z Getty. V případě, že se vám podaří je zaujmout, můžete je nechat nahlédnout do svého portfolia a vybrat si jednotlivé fotografie, které pro vás pak prodávají na trhu. Zajímavostí tohoto procesu je, že Getty images hledá fotografie, které jsou sice kýčovitě reklamní jako v ostatních fotobankách, nicméně s přidanou uměleckou hodnotou. A představit si pod tím můžeme pravděpodobně co chceme. Jisté vizuální návrhy pro inspiraci však můžeme dohledat na http://www.gettyimages.com/. Více informací ohledně zapojení se do kooperace mezi flickr.com a getty images najdeme na tomto odkazu.


Počty materiálů i fotografů rostou každým dnem.

Klasické velké fotobanky začínají mít potíže a musí na vzniklou situaci na trhu reagovat. Některé jdou cestou častějšího publikování, provozování workshopů, prodejem limitovaných edicí známých fotografií ze svých archivů, vydáváním obrazových knih, nebo se snaží zlepšit své služby jiným způsobem. Jiné se dostávají do velkých problémů, příkladem z poslední doby nám jistě může být francouzská Gamma. Ať už to dopadne jakkoliv, je jasné, že trh s komerčním prodejem fotografií mění svou tvář a vybere si určitě i své oběti, ze stran fotografů i distributorů.

Přestože státi se fotografem je z hlediska dostupnosti fotografické techniky dnes velmi jednoduché a začít distribuovat své snímky do celého světa může v podstatě úplně každý, ještě to nutně neznamená, že se všichni můžeme stát slavnými a bohatými fotografy. Bohužel. Dobrá zpráva je, že to každý z nás může klidně zkusit. Šance jsou pro všechny stejné.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: