CorelDRAW tutoriál: 3D efekt - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

CorelDRAW tutoriál: 3D efekt

24. června 2009, 00.00 | V dnešním tutoriálu si předvedeme a vyzkoušíme použití "3D efektu". Budeme se zabývat přidáním a úpravou výplně, a dále též stínováním, tedy postupy, kterými dosáhneme jakoby nasvíceného prostorového objektu s vrženým stínem.

Spustíme CorelDRAW, veškerá původní nastavení programu můžeme ponechat. Nástrojem Elipsa vytvoříme kružnici (přidržení klávesy Ctrl při tažení myší). Případně upravíme rozměr kružnice na Panelu vlastností, vlevo nahoře. Nyní si předvedeme snazší, a tedy i méně propracovanou, imitaci nasvícení. V Panelu nástrojů, v šuplíku nástroje Výplň, vybereme Nástroj přechodová výplň. V okně, které se objeví, vybereme typ výplně Radiální. Odsadíme střed, například na -15, +15. Vpravo můžeme sledovat náhled. Níže u Barevného přechodu vybereme typ Vlastní. Tím jsme si zpřístupnili možnost přidání třetí barvy, možné je samozřejmě přidat libovolný počet barev. Barvu přidáme dvojitým poklepáním levého tlačítka myši na libovolné místo v barevném přechodu, kam si přejeme barvu umístit. Vytvoří se černý trojúhelník, díky kterému, poté co na něj klepneme, můžeme přidat do barevného přechodu barvu z Paletky barev. Při výběru barev bychom se měli v tomto případě snažit o to, aby na jedné straně byla světlá či bílá barva, uprostřed nám vyhovující odstín a na druhé straně tmavší odstín námi vybrané druhé barvy.

Odstraníme obrys kružnice klepnutím pravého tlačítka myši na proškrtnuté políčko v Paletce barev. Stejným způsobem vytvoříme totožný kruh, ale menší, s přechodem od bílé po světle šedou. Dále Nástrojem text vytvoříme jednu číslici, maximálně dvoucifernou, já jsem zvolil číslo 7, a natočíme ji. Toho dosáhneme označením číslice Nástrojem výběr a ještě jedním klepnutím na číslici. V rozích se objeví křivky zakončené šipkami, kterými můžeme číslicí otáčet. Dále je seskládáme na sebe podle potřeby, aby se výsledek podobal kulečníkové kouli.

Nyní vybereme v Panelu nástrojů Nástroj interaktivní stín. CorelDRAW umí vytvořit dva typy stínu, jeden se vztahuje ke středu objektu a vytvoříme ho tažením přibližně ze středu objektu. Druhý stín se vztahuje k nejspodnějšímu bodu objektu a vytvoříme ho tažením přibližně z nejspodnějšího místa objektu. My zvolíme druhý typ stínu. Výsledek by se měl podobat obrázku.

Zde vidíme, jak je možné vytvořit napodobení nasvícení a vrženého stínu. Tímto postupem jsme využili nejrychlejší možnost. Na obrázku jsou daným způsobem vytvořeny koule s čísly 3 a 8. Nyní si předvedeme jak vytvořit stínování, které je užito na kouli číslo 5.

Vytvoříme kouli stejným postupem, jaký je popsán výše. Avšak při volbě výplně zvolíme Interaktivní síťovou výplň, kterou nalezneme v nejspodnějším šuplíku v Panelu nástrojů. Přes celý objekt se vytvořila síť bodů, které můžeme přidávat, či ubírat, v Panelu vlastností a každému jednotlivému bodu můžeme přiřadit libovolnou barvu. V Panelu vlastností nastavte rozměry mřížky na 3 a 3, takovýto počet bodů nám bude pro tentokrát stačit.

Tažením myši vybereme celý objekt (a tím i všechny jeho body). V Paletce barev vybereme barvu, od které se bude vše odvíjet, např. základní modrou. Klepnutím levého tlačítka myši budeme nyní vybírat jednotlivé body. Klepneme do volného prostoru, aby se nám odznačily vybrané body. Nejprve vytvoříme nejsvětlejší místo na kouli. Vybereme levý horní roh, znázorněného pokřiveného čtverce uvnitř kruhu, a v Paletce barev mu přiřadíme bílou barvu. Dále vybereme body na levém horním okraji kruhu, využijeme při tom stisků klávesy Shift pro výběr více objektů/bodů. Vybraným bodům přiřadíme barvu, o dva odstíny světlejší modrou, než je původní. Toho dosáhneme, přidržíme-li levé tlačítko myši na základní modré v Paletce barev (zobrazí se okénko s nejbližšími barevnými odstíny námi vybrané barvy) a klepnutím levým tlačítkem myši na světlejší odstín barvy. Nyní vybereme stejným způsobem body na pravém spodním okraji kruhu a přiřadíme jim o dva odstíny tmavší barvu než je původní základní modrá. Nyní jen vytvoříme menší kruh, umístíme do něj pootočenou číslici, a vše umístíme na kouli, dále přidáme stín, jak jsme to již dnes několikrát prováděli. Výsledek, kouli s číslicí 4, můžete vidět na obrázku.

Dnešní efekt je prvním z řady efektů, které si postupně v tutoriálech předvedeme. Přibudou hezčí i poutavější, ale vyzkoušejte výše popsaný vržený stín například na textu, uvidíte, že výsledek vypadá výborně. Přechodová výplň, spíše lineární místo radiální, opět s použitím více přechodových barev, nám také vytvoří zajímavý vzhled textu nebo jiného objektu. Síťová výplň je s oblibou užívána při vybarvování listí, květů, nebo motýlích křídel. Přeji Vám tedy úspěšné testování a zábavné hraní si, například se síťovou výplní:

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: