Adobe Illustrator CS4 zblízka: Barevné přechody - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

Adobe Illustrator CS4 zblízka: Barevné přechody

20. března 2009, 00.00 | Nová verze programu Adobe Illustrator, určeného pro vektorovou grafiku, přichází s mnohými novými nebo upravenými funkcemi, které by měly zvýšit komfort a šetřit čas při práci. V případě barevných přechodů CS4 přináší zásadní (chce se zvolat konečně!) úpravu a to možnosti volby krytí jednotlivých barev v gradientu. V praxi to znamená řešení problému „přechod do ztracena“. Ale pojďme se podívat na přechody zevrubně nejen z pohledu novinek.

Nová verze programu Adobe Illustrator, určeného pro vektorovou grafiku, přichází s mnohými novými nebo upravenými funkcemi, které by měly zvýšit komfort a šetřit čas při práci. V případě barevných přechodů CS4 přináší zásadní (chce se zvolat konečně!) úpravu a to možnosti volby krytí jednotlivých barev v gradientu. V praxi to znamená řešení problému „přechod do ztracena“. Ale pojďme se podívat na přechody zevrubně nejen z pohledu novinek.

Panel Přechod

Pokud chcete zobrazit panel Přechod, pak jej najdete na obvyklém místě, v menu Okna/Přechod (CTRL+F9).


Panel Přechod


Panel Přechod – po jeho roztažení lze vidět náhled přechodu o něco lépe.

V takovémto stavu nám ale panel Přechod moc nepomůže a tak si zobrazíme volby tohoto panelu.


Panel Přechod se zobrazenými volbami. Opět lze náhled na přechod zvětšit roztažením panelu. Tentokrát nám ovšem Illustrator povolí udělat z něj pořádného cvalíka.

Jak vidět definovat přechod lze nyní opravdu velmi přesně. Ovšem pro lepší pochopení si pojďme raději panel přechodů podrobněji popsat.

  1. Předdefinované přechody. Pokud rozbalíte nabídku, pak se ukážou všechny přechody, které jsou definovány. Jakým způsobem můžete do tohoto seznamu přispět i vy, si ukážeme dále.
  2. Typ přechodů – v tomto bodě si neodpustím drobnou kritiku, neboť na výběr stále zůstávají pouze dva typy – lineární a kruhový (resp. eliptický, viz bod 5). Dokážu si představit i další typy, jako například kónický nebo n-úhelníkový (např. čtverec).
  3. Možnost prohození směru přechodu. Tedy dojde k převrácení barev, nikoliv k otočení úhlu (4).
  4. Natočení úhlu přechodu. V případě kruhového přechodu (2) se zdá tato volba naprosto mylná, ale nenechte se zmást. Jak to vlastně funguje si ukážeme dále.
  5. Poměr stran – tato volba je aktivní pouze v případě kruhového typu přechodu (2). Z kruhu tak můžeme udělat elipsu.
  6. Náhled na přechod. Dlužno dodat, že se v něm neprojeví volby typu (2), natočení úhlu (4) ani poměru stran (5). Jedná se čistě o náhled přechodu barvy.
  7. Zarážky – malá, ale velmi důležitá součást panelu. Tady si volíme, jaké barvy v přechodu zobrazí. Buď kliknutím na zarážku, a pak v panelu Barva namícháme příslušnou barvu, nebo na zarážku přetáhneme barvu z panelu Vzorník. Zároveň můžeme tažením určit polohu zarážky. K zarážkám patří i možnost měnit gradaci mezi jednotlivými barvami (to je ten otočený čtvereček nad náhledem (5))
  8. Krytí barvy – tedy jakou bude mít vybraná zarážka (barva) průhlednost. V náhledu (6) se pak průhlednost zobrazí známou kostičkovanou mřížkou
  9. Umístění zarážky – číselně lze zvolit, kde bude vybraná zarážka (7) umístěna.
  10. Koš – nebo-li odstranění vybrané zarážky (7). Je logické, že volba bude aktivní při třech nebo více zarážkách.

Nyní k otázkám, které z výše uvedeného popisu vyplývají.

Jak předdefinovat svoje přechody

Nejprve je nutné si vlastní přechod připravit. Pro přehlednost jsem připravil lineární přechod ze žluté do červené.


Vytvoření předdefinovaného přechodu. Předdefinované přechody nejsou nic jiného, než přechody uložené v paletě Vzorník.

Předdefinovaný přechod je možné dostat do výběru i uložením přímo z palety Přechod (1): Po rozbalení seznamu pak stiskněte ikonu diskety. Seznam předdefinovaných přechodů ale není nic jiného, než seznam přechodů uložených ve Vzorníku. Tedy přechody, které vložíme do Vzorníku jsou identické s předdefinovanými přechody v paletě Přechod. Pro úplnost – do Vzorníku lze vložit přechod například přímo tažením z palet Přechod (2), nebo z palety Nástrojů (3).

Kruhový (eliptický) přechod

Při volbě kruhového přechodu můžeme docílit přechodu nikoliv jen v kruhu, ale i v elipse. Jelikož se přechody při neproporční změně velikosti objektu také neproporčně deformují, můžeme tohoto stavu docílit i pouhým zmenšením objektu. Pokud bychom tedy chtěli ponechat stále kruhový přechod, poměr bychom museli vrátit na 100 %.



Neproporční zmenšení objektu má za příčinu i neproporční změnu přechodu.

Díky natočení pak můžeme otočit přechod vůči objektu.


Otočení přechodu

Bohužel drobný nedostatek, který velmi znepříjemňuje práci je ten, že po zrušení výběru se hodnota poměru mění na dvojnásobek (obdobným způsobem se pak chová i natočení).

Krytí barev aneb průhledný přechod

Chtělo by se zvolat hurá, konečně! Tato možnost dlouho chyběla a musela se obcházet různými (a někdy i celkem složitými) metodami. Stačí zvolit příslušnou zarážku, vybrat její krytí a je hotovo.


Dlouho potřebná volba krytí barvy v přechodu. Indikace na zarážce navíc usnadňuje orientaci přechodu.

Ve chvíli, kdy bude na zarážce zvoleno jiné než 100% krytí, bude tato zarážka indikována malým přidaným obdélníčkem na spodní část zarážky. Opět možná škoda drobné nedotaženosti, že tento obdélníček není zbarven dle zvoleného krytí (bílá až černá) nebo jinak neindikuje alespoň přibližně hodnotu krytí. Ale teď považte ty možnosti v případě, že do hry zapojíte paletku Vzhled, kdy si můžete zkombinovat několik výplní…


Jen považte ty možnosti, které přináší paletka Vzhled v kombinaci s průhlednými přechody…

Výběr barvy na zarážce

Opravdu velmi příjemnou novinkou je ale výběr barvy pro zarážku, kdy se poklepáním na zarážku rozbalí drobná paletka sdružující palety Vzorník a Barva. Osobně jásám a musím říci, že tudle drobnost jsem si okamžitě zamiloval, protože už zběsile nehledám zmíněné paletky v záplavě jiných.


Pozor! Poklepáte na zarážku a už se toho zvyku nezbavíte.

Na co se paleta Přechod nezmůže

Definovat přechody v paletě Přechod je vcelku jednoduché. Na malém místě lze celkem rychle a jednoduše připravit přechod, který potřebujeme. Na co ale paletka nestačí (a zde je výtka oprávněná) lze upravit pomocí nástroje Přechod. Díky tomuto nástroji navíc oproti paletě Přechod můžete totiž upravovat umístění počátku (středu) přechodu, jeho koncový bod (poloměr).


Nástroj Přechod, klávesová zkratka [G]

Výhodou tohoto nástroje je vizuální kontrola, neboť pracujete přímo na objektu. Navíc čím více se blížíte k ose přechodu, tím více se zpodrobňují informace o přechodu a můžete měnit více vlastností.


Při přechodu kurzoru se postupně zpodrobňují možnosti, které můžete na upravovat

Velikost, otočení nebo poměr volíte tažením myši za jednotlivé body na hranici přechodu nebo přímo tažením za hranici (čárkovaná čára). Posun počátku a konce pak měníte tažením za body úsečky definujícím přechod. Celkový posun pak za úsečku přechodu (opět drobná nedotaženost – nelze využít klávesy SHIFT pro omezení posunu v určitém směru). Jednotlivé barvy, gradace mezi nimi pak opět tažením myši za příslušné zarážky. Kurzor se inteligentně mění a lze velmi jednoduše rozpoznat, co právě můžete dělat. Například přidání další zarážky se tak stává otázkou jednoho kliknutí. Výběr barvy pro příslušnou zarážku nebo jejího krytí se děje stejně jako v paletě poklepáním na zarážku.

Závěr

Jednou z výtek začátečníků nebo lidí přecházejících z CorelDraw k Illustratoru byla neintuitivnost práce s přechody. Ve verzi CS4 se s přechody pracuje velmi dobře a i pokročilí uživatelé ocení jejich aktualizované pojetí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: