Apple Macintosh G3 opět rychleji - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Apple

Apple Macintosh G3 opět rychleji

3. června 1999, 00.00 | Power Macintosh G3 na 450MHz? Již není problém a počítač není ani příliš finančně nedosažitelný.

{Popis a ovládání}

Společnost Fujifilm v únoru informovala o nové elektronické zrcadlovce řady FinePix s označením S20 Pro, kterou následně představila na výstavě PMA v Las Vegas. Jedná se elektronickou zrcadlovku s šestinásobným zoomem a speciálním 3,3MPix Super CCD SR snímačem, který ve výsledku produkuju 6MP fotografie. Jak si tento fotoaparát vede ve srovnání s modelem S7000 a konkurencí?

Konstrukce a design

Tělo přístroje je naprosto stejné jako u ostatních elektronických zrcadlovek od Fuji. Černé převážně plastové tělo s kvalitní povrchovou úpravou vyvolává dojem profesionálního přístroje a pogumovaný grip velmi zpříjemňuje práci s tímto fotoaparátem, i když by dle našeho názoru mohl být celý zakulacený, bez oříznutí ze strany u objektivu, které má pravděpodobně zjednodušit práci lidem s menší rukou. Kovový je celý barel objektivu a například i závit stativu.
Na konci objektivu naleznete prstenec na ovládání zoomu a ostření. Ovládání je to samozřejmě pouze elektronické, ale opět přispívá k uživatelskému komfortu.

Na horní straně je nad objektivem interní vyskakovací blesk, sáňky pro externí blesk, kruhový volič expozičních režimů, multifunkční kruhový volič, spoušť a tlačítka pro sériové snímání, volbu režimu blesku a kompenzace expozice.

Na pravé straně je pouze kryt pro dva sloty paměťových karet, jeden pro Compact Flash II a druhý pro xD-Picture Card. Levá strana objektivu byla využita k osazení tlačítek pro volbu režimů makrofotografování a multifunkčního tlačítka Shift, jehož funkci detailně popíšeme v sekci Ovládání, přepínač režimů ostření a tlačítko pro zobrazení informací a histogramu snímku.

Zadní panel je poset většinou ovládacích tlačítek, vpravo od LCD displeje jsou tlačítka pro přepínání promítání obrazu (displej, nebo hledáček s dioptrickou korekcí), zobrazování informací a vyvolání nejdůležitějších parametrů pro fotografování. Klasicky na zadní straně nechybí křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem, nad ním jsou tlačítka pro návrat v menu a aktivaci digitálního zvětšení středu snímané scény pro pohodlnější manuální zaostřování. Pod kruhovým voličem na horní straně je tlačítko pro blokaci změřené expozice a dvě tlačítka pro elektronické ovládání zoomu.

I když je to velmi kompaktní fotoaparát, tak váží 500g bez baterií a paměťové karty, přičemž rozměry těla jsou: šířka 121mm, výška 81,5mm a hloubka 97mm.

Technická specifikace
S20ka je vybavena Super CCD SR snímačem čtvrté generace s úhlopříčkou 1/1.7", který má 3.35 miliónů S bodů a 3.35 miliónů R bodů, dohromady je to 6.2 miliónů efektivních světlocitlivých buněk, které fakticky produkují obraz o rozlišení 3MP, ale díky speciální technologii a rozložení buněk obrazový procesor interpoluje obraz do rozlišení 2832x2128, 2048x1536, 1600x1200 a 1280x960 bodů ve formátu JPEG, nebo CCD-RAW, avšak bez možnosti nastavení rozlišení a některých dalších parametrů (ISO pouze 200, nebo 400). Co se týče ozvučených video sekvencí, tak ty se zaznamenávají v rozlišení 640x480, nebo 320x240 bodů rychlostí 30 snímků za sekundu do formátu AVI. Sekvenční snímání pracuje rychlostí 4,5 snímků za sekundu a je možno tak pořídit až 10 fotografií, dále je zde funkce sekvenčního snímání, kdy se vám uloží posledních 10 snímků ze sekvence a také funkce sekvence s dlouhou periodou kde se snímá 40 snímků rychlostí 1sn/s. v rozlišení 1M.

Objektiv Super EBC Fujinon s šestinásobným optickým zoomem má rozsah ohniskové vzdálenosti od 7,8mm do 46,8mm (po přepočtu na 35mm kinofilm je to 35mm až 210mm). Minimální volitelná clona je f2,8 na nejkratším a f3,1 na nejdelším ohnisku. Minimální zaostřovací vzdálenost v normálním režimu je při nejkratší ohniskové vzdálenosti 50cm a 90cm při nejdelší, v režimu makro je to 10cm až 80cm a v režimu super makro 1cm až 20cm. Automatika zaostřuje na střed, okolí středu, nebo vámi vybranou oblast, kterou si můžete zvolit ze 49 možností posunem kurzoru libovolným směrem po displeji.

Rychlost závěrky lze v manuálním režimu nastavit mezi 30s a 1/10000s. Maximální clona je f11. V automatickém režimu je možno provést korekci expozice o +-2EV s krokováním po 1/3EV. Citlivost fotoaparát nastavuje při plně automatickém režimu v hodnotách mezi ekvivalentem ISO 160 a 800, při fotografování do formátu CD-RAW lze volit pouze mezi dvěma hodnotami 200 a 400 ISO. V automatickém, poloautomatickém i plně manuálním režimu již můžeme volit mezi hodnotami 200, 400, 800 a 1600 ISO, přičemž při volbě poslední zmiňované hodnoty se rozlišení snímku sníží na 1280x960 bodů.

Měření expozice lze zvolit buď 64-zónové TTL (Multi), bodové (Spot), nebo průměrové (Average). Nabízí se zde volba plně automatické expozice, kdy přístroj sám vybírá i citlivost, automatika s prioritou času (fotograf nastaví čas a přístroj zvolí clonu), automatika s prioritou clony (fotograf nastaví clonu a přístroj zvolí čas) a samozřejmě plně manuální režim. Mezi kreativními režimy zde není moc na výběr, jsou tu jen Portrét, Krajina, Sport a Noc. Automatické zaostřování nabízí manuální režim, automatický, nebo automatický průběžný, který zaostřuje neustále bez nutnosti namáčknout spoušť. Vyvážení bílé nabízí 6 předvoleb (slunce, zataženo, 3 různé teploty zářivek a žárovka), automatické měření a možnost uložit do paměti dvě ruční měření bílé (podle bílé, nebo šedé referenční plochy).
LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 1,8" a disponuje 238 000 body pro zobrazení snímané scény, nebo vyfotografovaných snímků. Ke stejnému účelu slouží displej v hledáčku, mající úhlopříčku 0,3" se 110 000 body. Pokrytí obou by mělo být 100%.
Interní blesk přisvítí scénu od vzdálenosti 0,3m až do 8,5m v závislosti na zvolené ohniskové vzdálenosti a nastavení intenzity záblesku. Se zvětšující se ohniskovou vzdáleností se zkracuje interval dosahu blesku až na 0,9m - 7,9m. Režim záblesku lze na automatický, redukci červených očí, nucený, synchronizaci s dlouhým časem, nebo redukci červených očí dohromady se synchronizací s dlouhým časem. Intenzitu lze nastavit na 5 různých stupňů (0, +-0,3 a +-0,6). Sáňky pro externí blesk nepodporují komunikaci externího blesku s fotoaparátem, takže není možno používat TTL měření, ale pouze automatické, nebo manuální módy blesků. Naštěstí nechybí synchronizační konektor.
Video výstup podporuje standardy NTSC a PAL. K napájení se používají 4 AA články (alkalické, nebo Ni-MH), nebo síťový zdroj (AC-5VH / AC-5VHS), který je však nutno dokoupit.
Možnost přenosu dat z fotoaparátu je kromě USB 2.0 rozšířena o IEEE 1394, neboli FireWire. Lze používat dva typy paměťových karet s možností ukládání buď na xD Picture Card, nebo Compact Flash II, což znamená, že můžete používat i CF typu I. Přístroj podporuje standard přímého tisku PictBridge, pomocí kterého je možno tisknout fotografie bez přítomnosti počítače pouhým propojením kabelem fotoaparátu a tiskárny.

Ovládání
Na ovládání S20ky je již znát, že je určena pro lidi, kteří to myslí s digitální fotografií vážně. Celé tělo je poseto různými tlačítky, které velmi urychlují práci s fotoaparátem a přispívají k rychlým změnám důležitých parametrů. Jsou zde speciální tlačítka pro nastavení korekce expozice, režimu blesku, sériového snímání, makro fotografování, režimu ostření a blokace expozice. Další rychlou změnu nastavení umožňuje tlačítko SHIFT, které v kombinaci s jinými tlačítky mění typ měření expozice, vyvážení bílé, jas displeje a aktivuje samospoušť. Pro vyvolání nápovědy která tlačítka je potřeba v kombinaci se Shift stisknout je nutno stisknout Shift a otočit kruhovým multifunkčním voličem doprava. Tím se redukuje počet tlačítek na těle fotoaparátu, ale zároveň se nesnižuje možnost rychlého nastavení.
Trošku nepříjemným faktem je to, že jsou zde celkem tři menu, která se aktivují třemi různými způsoby. První se netradičně vyvolává nastavením kruhového voliče expozičních režimů na pozici SET, v tomto menu se nastavuje: zobrazování snímků po vyfotografování (zapnuto, vypnuto, potvrzování každého snímku), typ paměťové karty, automatické vypínání při nečinnosti, formátování karty, zvuková signalizace, datum, připojení předsádky, číslování souborů na kartě, ukládání snímků ve formátu RAW, jazyk, použití přístroje jako web kamery, video systém (NTSC/PAL), fotografováni z počítače, vybíjení Ni-MH akumulátorů a reset přístroje do továrního nastavení .
Potvrzovacím tlačítkem uprostřed křížového voliče se aktivuje menu s nastavením samospouště (10s, nebo 2s), vyvážení bílé (den, zataženo, žárovka, 3 druhy zářivek, auto a 2 paměti pro manuální měření), zaostřovací oblasti (střed, okolí středu, nebo zvolená oblast), oblast měření expozice (multi, spot, nebo average), bracketingu (+-1/3EV, +-2/3EV, +-1EV), ostrosti (normal, soft, hard), vícenásobné expozice, nastavení intenzity blesku (od -0,6EV do +0,6EV) a použití externího blesku. Při prohlíženi fotografií se zde nabízí mazání snímků (všech, nebo jednotlivě), zamknutí snímku, automatické prohlížení a nahrání zvukového komentáře.
Speciální tlačítko F (FinePix Photo) pro vyvolání nastavení citlivosti (200, 400, 800 a 1600 ISO), rozlišení fotografií (2832x2128, 2048x1536, 1600x1200 a 1280x960 bodů) a kolorování fotek (standard, chrome, black & white). V režimu prohlížení snímků toto tlačítko pracuje jako spouštěč přímého tisku, kde si lze zvolit, zda-li se fotky vytisknou s razítkem data, či bez něj.
Při prohlížení snímků si lze vyvolat histogram a údaje o parametrech snímku podržením tlačítka Info. Přiblížit snímek jde až 11x.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Protože citlivost snímače lze nastavit minimálně jen na 200 ISO, tak jsme očekávali poměrně vysokou hladinu šumu. Při ISO 160/200 je šumu ve fotografii minimálně, pouze při delší expozici se stává patrným. Na 400 ISO je již znatelnější a při 800 ISO je poměrně výrazný a nepřehlédnutelný. Celkově se však dá říci že je S20 po stránce šumu na slušné úrovni, zřejmě díky poměrně velké úhlopříčce snímače a jeho konstrukci. Při citlivosti 1600 ISO však již snímač produkuje snímek silně ovlivněný šumem a ztrácející ostrost. Navíc se rozlišení snímku sníží na pouhých 1280x960 pixelů, takže toto nastavení je vhodné pouze pro zachycení okamžiků, kde není jiné východisko.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 200, 400, 800 a 1600 ISO

Automatické vyvážení bílé pracuje velmi slušně a poskytuje spolehlivý výsledek, který se jen jemně odlišuje od ručně naměřené balance.

 
Porovnání vyvážení barev (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Na nejkratší ohniskové vzdálenosti se projevuje přijatelné soudkovité zkreslení. Ostrost i kresba jsou uspokojující, přičemž neostrost v rozích je na přijatelné úrovni. Je zde však vidět i lehká aberace a vinětace, které ale na běžných snímcích nezaznamenáte.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 210 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo 35mm, vpravo 210mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 200, 400, 800 a 1600 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 200, 400, 800 a 1600 ISO)

 
Ukázka denní a noční video sekvence (3,35MB a 3,34MB)

Praktické zkušenosti
Na tento fotoaparát se zvyká o něco déle než u malých kompaktních přístrojů, kde se vše odehrává přes menu, protože povrch přístroje je doslova poset různými tlačítky pro rychlá nastavení nejrůznějších parametrů. Jejich rozmístění vychází ze zkušeností z minulých modelů elektronických zrcadlovek od Fuji, a proto ti, kteří jsou na ně zvyklí s nimi nebudou mít nejmenší problém. Tělo je sice převážně plastové, ale disponuje kovovým závitem pro stativ, takže se nemusíte bát ho pořádně utáhnout. Stejně tak tubus objektivu působí díky kovovému provedení masivním a robustním dojmem.
Připojení k Windows 2000 za pomoci USB kabelu proběhlo bez problému i bez nainstalování ovladačů. Paměťovou kartu ze které budeme číst je nutno zvolit v menu přes kruhový volič expozičních režimů nastavený na polohu SET a fotoaparát mít v režimu fotografování. Toto je jedna z věcí, která trošku zdržuje, uvítali bysme tlačítko pro přepínání karet.
Při namáčknutí spouště se obraz na displeji na okamžik zastaví, což je nepříjemná vlastnost, kterou trpí řada EVF zrcadlovek. Druhou věcí co se týče displeje je fakt, že snímaná scéna zobrazovaná na displeji nijak nesimuluje, jak bude vypadat snímek po vyfotografování. To znamená, že ať v manuálním režimu nastavíte jakoukoliv hodnotu času, či clony, tak obraz na displeji je stále stejně světlý. Přístroj se snaží upravovat obraz na displeji tak, abychom co nejvěrněji viděli snímanou scénu a její kompozici. Jediné nastavení které má vliv na zobrazování scény je vyvážení bílé a zvolený barevný profil. Tato vlastnost je samozřejmě z jedné strany dobrá (pravé zrcadlovky vám také neříkají jak bude obraz vypadat, od toho je expozimetr), ale na druhou stranu přicházíme tak o jednu z výhod digitální fotografie, existuje určitě početná skupina lidí, kteří hodně využívají simulaci nastaveného času a clony.
Drobnou vadou na kráse je hlasitý zvuk změny polohy optiky při namáčknutí spouště, který se ozve vždy, bez ohledu na světelné podmínky, což může být nepříjemné pokud potřebujete fotografovat v naprosté tichosti, například při fotografování plachých zvířat na blízko atd.
Při nahrávání video sekvencí bohužel není možné zoomovat a tak je třeba nastavit požadovanou ohniskovou vzdálenost před začátkem natáčení. Tato nevýhod je vyvážena faktem, že jde fotoaparát použít jako web kamera pro internetové videokonference.
Velmi užitečnou funkcí je možnost vybíjení Ni-MH akumulátorů před jejich nabitím, což pomáhá zpomalit jejich stárnutí a znehodnocení vlivem paměťového efektu.

Závěr
Co říci závěrem k nové digitální zrcadlovce Fuji FinePix S20Pro? I přes drobné nedostatky, o kterých jsme psali výše, je S20PRO velmi příjemný fotoaparát s až poloprofesionálním nádechem. Rozlišení jej přeci jen předurčuje pro amatérské nasazení, ale fotoaparát byl na trh byl uveden spolu s modelem S7000, který disponuje snímačem s 2x efektivním rozlišením, a který interpoluje snímky až na 12MP.
Ve srovnání s konkurencí se S20 může pochlubit vyváženým výkonem optiky i snímače, bohatou funkční výbavou a schopností produkovat až 6MPix snímky při poměrně malé pořizovací ceně. Plusem je podpora dvou typů paměťových médií, bohaté přímé ovládání a dvojité ovládání zoomu vč. prstence. Mínusem je dle našeho názoru aktuálně zejména cena pohybující se na trhu kolem 22,5 tisíc Kč, což je víc než stojí model S7000!

:: Technické parametry
:: Srovnání S20PRO, S5000 a S7000

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Apple  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: