Studujeme Rhinoceros 1.1 - Tvorba ploch (1.část) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Studujeme Rhinoceros 1.1 - Tvorba ploch (1.část)

19. února 2001, 00.00 | V tomto díle začneme probírat tvorbu ploch v prostředí programu Rhinoceros 1.1.

Legenda

Cesta v menu
Příkaz

Cílem všech příkazů pro tvorbu ploch v Rhinu je jediný - vytvořit NURBS plochu. Existuje více metod, jak výsledné plochy dosáhnout a je vždy na vás a vašich zkušenostech, kterou zvolíte. Pokud zvolíte špatnou, výsledek bude nejspíše stejný, ale taky pravděpodobně pomalejší.

Tak teď k jednotlivým příkazům. Budeme si probírat postupně od nejjednodušších až po nejtěžší.

První příkaz SrfPt (Ikona textu Surface > Corner Points) slouží k jedinému, pomocí 3 nebo 4 bodů vytvořit plochu. Pokud budeme vytvářet jednu jednoduchou plochu tvořenou přímkovými segmenty, není o čem diskutovat. Ale určitě tím nezískáme složité plochy. Dle mého bych tento příkaz používal například pro tvorbu polygonových map terénu či něčeho podobného (využijí např. geodetové, i když si myslím, že mají lepší a specifický software). Pro malý objem dat lze provést ručně zadáním z příkazového řádku. Pro větší objem dat bych použil skript. To je docela užitečná pomůcka v Rhinu. Takže jej vám trochu přiblížím. Skripty slouží k tomu, aby člověk nemusel zadávat data ručně, ale aby si je zkopíroval z určitého zdroje a upravil tak, aby jim Rhino rozuměl. Skript se píše do normálního textového souboru. Nejprve vložíme vykřičník a mezeru. Vykřičník slouží k tomu, že zruší jakýkoliv příkaz a mezera je ENTER při zpracovávání příkazu. Pokud chcete například ukončit příkaz, tak musíte napsat ENTER. Takže jsem si vymyslel takový příklad skriptu, ze kterého je vše patrné.

! SrfPt 0,0,0 10,0,5 15,10,10 0,15,20 SrfPt 10,0,5 15,10,10 15,-5,0 25,15,20 SrfPt 0,0,0 10,0,5 15,-5,0 ENTER

Nebo si jej stáhněte skript.txt. Tento skript můžete označit a zkopírovat do schránky a pak z menu Tools > Commands > Paste from Clipboard vložit do příkazové řádky a tím se ihned zpracuje. Pro velké objemy dat je lepší Tools > Commands > Read from file.

Příklad

Další fintou pro tento příkaz (ale platí všude) je při zadávání bodu držet CTRL a pak už budeme nastavovat jenom zdvih (elevaci).

Příklad

Dalším příkazem je EdgeSrf (Ikona textu Surface > Edge Curves), kterým vytváříme plochy pomocí 3 až 4 křivek. Křivky mohou být samostatné nebo součástí jiné plochy. Dané křivky se musí dotýkat v koncových bodech nebo křižovat. Křivky mohou být prostorové (nejsme omezeni rovinami).

Příklad

Příklad

Příkaz PlanarSrf (Ikona textu Surface > From Planar Curves) nám vytvoří z rovinných křivek uzavřenou plochu. Pokud by se křivky překrývaly, každá křivka by pak vytvořila vlastní plochu. Pokud bude uvnitř uzavřené křivky další uzavřená křivka, bude považována za díru (otvor) a plocha zde bude vyříznuta.

Příklad

Příklad

To je pro tento díl vše.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: