3D grafika v reklamě, produkční linie – rendering a vrstvy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

3D grafika v reklamě, produkční linie – rendering a vrstvy

10. února 2011, 00.00 | Náš seriál ve své hlavní části spěje do finále; k tomu, abychom umístili krabičky s čajem do reklamy, chybí jediné. Vyrenderovat je a případně upravit. Jak ale vyrenderovat? Co nastavit, co si připravit? Na všechny tyto otázky dá odpověď dnešní seminář a jeho videa.

Pro dnešek jsem si pro vás připravil pouze dvě videa. Jedno s přípravou scény a jedno finální s přípravou scény pro výpočet, nastavením vrstev, renderingem a následnou úpravou v Adobe Photoshopu.

Příprava především

Video první – příprava scény pro výpočet. Základním elementem přípravy je vlastnost Kompozice. Tato vlastnost je základem pro úpravy, protože nám umožňuje měnit velké spektrum parametrů. Jaké například? Často se stává, že některé prvky scény, zejména ty, které jsou raytracované, jako například sklo, zrcadla a další, mají nedokonalé vyhlazení. Pak zbývá jediné, sáhnout na nastavení vyhlazení. Proč ale definovat vysoké hodnoty vyhlazování pro celý obrázek, když nám program umožňuje upravit parametry jen a pouze u některých objektů? Je to rychlejší, a rychlost je čas a čas jsou... Však každý ví.

Jenže vlastnost Kompozice je podstatně mocnější. Umožňuje nám z odrazů či reflexí vyloučit vliv jednoho objektu na druhý, umožňuje definovat masky, parametry globální iluminace na objekt i to, zda je objekt viditelný kamerou. Je toho opravdu mnoho. Jedná se o klíčový prvek všech výpočtů. Je dobré o ní vědět.

Možná si také uvědomujete, že nás v naší vizualizaci stále trápil jeden detail - okraj na normálové mapě ve víčku krabičky. Proto si mimo jiné ukážeme, jak můžeme tento detail odstranit. A tím si mimochodem předvedeme shader Projekce. I ten je velmi užitečný.

A výpočet

Video druhé – výpočet, úprava a další. A je to zde, konečně, ale zase tak dlouhé to naše putování nebylo. Připravíme si vše k výpočtu, nastavíme velikost výstupu, vyhlazování, ale zejména vrstvy. To je oč tu běží. Nebudeme sice komponovat obrázek z vrstev zcela, ale přesto je můžeme využít, abychom učinili scénu více dynamickou a zákazníka navnadili na produkt. Použijeme tedy dva výpočty, které však probíhají najednou a interně se jedná o výstup jediný, samozřejmě. Jde o to, co si připravíme a jak si vše uložíme. My si totiž uložíme jak kompozitní obrázek (a ten si můžeme uložit i ve 32 bitech, čímž získáme prostor pro další úpravy), tak některé složky obrázku, které se podílejí na výsledku v případě skutečného multipassu. My totiž, abychom byli přesní, celkový obrázek z vrstev skládat nebudeme. Využijeme ale některé jeho složky k tomu, aby byl výsledek ještě o něco více šťavnatý.

18

...s postprodukcí

Ještě něco, co se CINEMY 4D týká? Vlastně nikoliv, rovnýma nohama skočme do Photoshopu či podobné aplikace. Zde si otevřeme oba uložené soubory, jak soubor psd obsahující vrstvy, tak soubor se samotným obrázkem. Ten si převedeme na 8 bitů a zároveň upravíme gamut a expozici snímku. Vložíme si do něj připravené vrstvy a můžeme upravovat či komponovat. A také upravovat pozadí, protože díky stínu, který jsme si připravili, a také díky dalším vrstvám a masce je umístění nějakého pozadí do snímku velmi, velmi snadné.

19

Jsme na konci a přece nejsme. Ještě se potkáme. Ostatně, výsledek můžeme přece zpracovávat i jinak, než jen ve Photoshopu.

20

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: