Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Převod bitmapy na 300 DPI

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Převod bitmapy na 300 DPI

Autor: rap

8:15:15 03.10.2011

Tak to je fajn, jsem rád, že to pomohlo. Na té stránce [url]http://woxxom.vbabyexample.com[/url] je spousta dalších užitečných maker pro Corel a většina je zdarma.
Radek

Jose3 Napsal:
-------------------------------------------------------
> Tak jsem vyzkoušel to makro od Rapa a je úplně
> super. Nejen, že se dá dopředu nastavit požadované
> rozlišení, ale funguje dokonce i při přetažení
> bitmapy do Corelu myší. To je opravdu hodně dobré.
> Takže ještě jednou díky.
> Jose

Citovat příspěvek

Autor: Jose3

7:40:52 03.10.2011

Tak jsem vyzkoušel to makro od Rapa a je úplně super. Nejen, že se dá dopředu nastavit požadované rozlišení, ale funguje dokonce i při přetažení bitmapy do Corelu myší. To je opravdu hodně dobré. Takže ještě jednou díky.
Jose

Citovat příspěvek

Autor: JarWailg

15:29:54 28.09.2011

Mám radost, že padlo na úrodnou půdu, a utvrzuje mě v tom, že pro "rozvoj vzdělanosti" je dobré dávat nehotová řešení.
Dodělat k tomu vstupní dialog pro zadání dpi je skoro sranda. I na ten jsem pomyslel. Ale když je na začátku vlákna "Převod bitmapy na 300 DPI", tak abysme tady moc nelhali.

Já děkuji Rapovi, z maker jsem se hodně poučil.
Místo shánění literatury bych doporučil prostý help ve VBA. Pokud má člověk jakési základy, dost dlouho s ním vystačí. Je tam i dost příkladů.

S makry se toho dá udělat snad i víc než hrubou silou a holejma rukama. Jen mě to trvá déle. Než bych něco hodinu tupě dělal, raději tři hodiny programuji a ladím a pak to mám za minutku hotové. Příště se to vrátí, ovšem bude-li nějaké příště.
Jarda

Citovat příspěvek

22:03:35 27.09.2011

Díky Rape, stáhl jsem si to, ale vyzkouším až v pondělí. Jedu teď na pár dnů pryč, pak dám určitě vědět.
Podařilo se mi ale zprovoznit to makro od JarWaigla a funguje taky skvěle. Nemění se to sice při importu, ale stačí označit bitmapy po načtení a pak je hromadně makrem zmenšit - super. Zatím jediné, co bych na něm vylepšil, by byla možnost nějak jednodušeji než v editoru maker měnit to požadované rozlišení.
Musím ale říct, že mne celkem udivuje, co vše se dá makry dělat. Asi zkusím do budoucna něco o jejich programování prostudovat. Kdysi, v dřevních počítačových dobách jsem programoval v Basicu a Pascalu, tak nějaké minimální základy mám. Dokonce, když si pročítám jednotlivé příkazy makra, připadají mi celkem zřetelné. Budu se muset poohlédnout po nějaké literatuře.

Citovat příspěvek

13:57:30 27.09.2011

Jose3 Napsal:
-------------------------------------------------------
> Radku, ten soubor nabízí instalaci jen do X1-X3,
> já mám, žel X5.

Ten instaler podle mě nedělá nic jiného, než že rozbalí soubor "wx_fixImportDPI.gms" do přílušné složky Corelu podle verze. U mě (CorelDraw X3 pod Win7 64 bit) se to nainstalovalo do složky "C:\Program Files (x86)\Corel\CorelDRAW Graphics Suite 13\Draw\GMS". Stáhni si ten soubor odtud [url]http://leteckaposta.cz/170232594[/url] a dej si ho do podobné složky u sebe. Dej pak vědět, jestli to běhá.
Zdar Radek

Citovat příspěvek

12:58:49 27.09.2011

není tam někde nahoře Option Explicit ?
pak je třeba deklarovat proměnnou dpi

Citovat příspěvek

12:55:30 27.09.2011

JarWailgu, tentokrát mi ty makra nějak nejdou. Když označím obrázek a spustím makro, tak se otevře editor maker, zůstane označená část dpi = a vyskočí hlášení Compile error: Variable not defined

Citovat příspěvek

12:52:31 27.09.2011

Radku, ten soubor nabízí instalaci jen do X1-X3, já mám, žel X5.

Citovat příspěvek

12:19:42 27.09.2011

No stejně tomu nerozumím, ale vyzkoušej tohle:
pro jeden vybraný obrázek
Sub resizeJW()
Dim OrigSelection As ShapeRange
dpi = 300
Set OrigSelection = ActiveSelectionRange
With OrigSelection(1)
.SizeWidth = .SizeWidth * .Bitmap.ResolutionX / dpi
.SizeHeight = .SizeHeight * .Bitmap.ResolutionY / dpi
End With
End Sub
nebo pro více vybraných obrázků
Sub resizeJW2()
dpi = 300
For Each pic In OrigSelection
With pic
.SizeWidth = .SizeWidth * .Bitmap.ResolutionX / dpi
.SizeHeight = .SizeHeight * .Bitmap.ResolutionY / dpi
End With
Next
End Sub

Citovat příspěvek

12:11:31 27.09.2011

Vyzkoušej makro "wx_fixImportDPI", ke stažení zde:
[url]http://woxxom.vbabyexample.com/misc/wx_fixImportDPI.zip[/url]

Popis:
wx.setDpi - sets dpi value (without resampling) for bitmaps (selected/page)
wx.setDpiSetup - setup automatic dpi setting for any imported bitmaps (0 = disable)

Zdar Radek

Citovat příspěvek

10:56:20 27.09.2011

Asi bude jednodušší když popíšu co bych chtěl vyřešit. Jde mi o to, že když do Corelu přetáhnu myší třeba 10 fotek v JPG. Corel je načte v 96 DPI a ve velikosti podle počtu pixelů. To je samozřejmě správně, protože JPEGy z foťáků často nemají rozlušení dané a tak se načítá v rozlišení obrazovky. Jenže důsledek je ten, že fotky mají po načtení třeba 40x50 cm. Pak se musí postupně zmenšovat. Stává se mi to například tehdy, když chystám inzerát pro realitku.
Líbilo by se mi makro, které by fotky prostě velikostně upravilo dle požadovaného rozlišení. Samozřejmě by to šlo i po načtení souborů kliknutím na tlačítko s makrem.
Nastavení už při importu je o něco komfortnější, ale není to nijak nutné. Třeba do INDD existuje plugin Rohoriko/Place and Scale a ten řeší to samé. Prostě si nastavím v jakém rozlišení chci fotky načíst a on je při importu velikostně upraví tak, aby odpovídaly požadovanému rozlišení. Ve fotce samotné se tím samozřejmě nic nemění.

Citovat příspěvek

10:02:29 27.09.2011

Dík za pochvalu,
jen té druhé věci nerozumím.
Mají se obrázky zmenšovat/zvětšovat tak aby měly požadované rozlišení?

Nyní jsme dělali něco jiného. K dané velikosti obrázku jsme nastavili rozlišení - převzorkování.

Po importu by se mělo makro spouštět automaticky? To vidím jako podivné. To by bylo lepší si napsat vlastní makro pro import.
No ale nejrozumnější se mi zdá, si toto jedno či dvě makra přiřadit vlastním tlačítkům a je to.
Po importu mám stejně objekt vybraný, stačí pak kliknout na tlačítko.

Smajlík tam byl jako úmyslná překážka pro totálně neschopné. :-)

Citovat příspěvek

7:45:16 23.09.2011

Ještě mne napadlo jiné makro, které by mohlo být užitečné při importu bitmap. Ideální by bylo, kdyby umožňovalo nastavit v jakém DPI se importují do Corelu. To by ale asi bylo hodně komplikované, obzvlášť když se obrázky přetahují třeba myší. Možná by se ale dalo vymyslet makro, které by je po importu a spustění makra upravilo velikostně tak, aby se zmenšily/zvětšily do 300 DPI (případně do jiné hodnoty). Podobný je i plugin do INDD a je celkem užitečný.

Citovat příspěvek

7:34:01 23.09.2011

Super, funguje to spolehlivě. Jen toho smajlíka za závorkami jem musel vymazat. To se Corelu nelíbilo :-)
Díky, Jose

Citovat příspěvek

19:03:06 22.09.2011

Ahoj
docela prosté
Sub dpiDPI() ':-)
dpi = 300
OrigSelection(1).Bitmap.Resample OrigSelection(1).SizeWidth * dpi, OrigSelection(1).SizeHeight * dpi, True, dpi, dpi
End Sub

No a po chvíli psaní by z toho mohlo být užitečné makro :-)
Verze corelu není podstatná.

Citovat příspěvek

Převod bitmapy na 300 DPI

7:41:41 22.09.2011

Dobrý den,
zkusil jsem si v CD15 nahrát jednoduché makro, které by mi převedlo importovanou grafiku na 300 DPI. Bohužel do makra se zaznamenává i velikost vzorového obrázku a tak se mi vždy upraví i proporce. Poradil by mi někdo jak mám makro upravit? Tuším, že zádrhel je v těch dvou číslech na slovem Resample, ale nevím čím je nahradit.

Sub tristaDPI()
' Recorded 20.9.2011
'
' Description:
' převod na 300 dpi
OrigSelection(1).Bitmap.Resample 329, 507, True, 300#, 300#
End Sub

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno: