Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

ořezové značky

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: ořezové značky

Autor: Kondy007

7:51:58 13.02.2012

Ořezové značky vytvářím přez makro ( zdarma ) DropMarks, umí to perfektně

Citovat příspěvek

Autor: robertj

9:34:04 17.01.2012

BeNNi, napsal jsi to hezky. :)
IMHO ořezky by měly být v té barvě, z kterých se tiskne (CMYK, Pantone apod.), aby nedošlo k situaci, kdy tisk máte pouze v Pantonce a soutiskové značky ve CMYKu.
To, že se na to používá barva označovaná jako registrační a že ji softvéry generují jak do použitého výtažku Pantonky, tak i do prázdných výtažků CMYKu, je věc jiná. Dělá to inDesign a Corel taky, svítí se jen Pantone plát.
R.

BeNNi.CZ Napsal:
-------------------------------------------------------
> ... Pokud se nedodržuje ten správný
> postup, který sice neznám, pouze hádám: ořezové
> značky nejsou přímou černou, ale složenou (C 100%
> M 100% Y 100% K 100% -normální černá je C 0% M 0%
> Y 0% K 100% ) ...

Citovat příspěvek

Autor: BeNNi.CZ

14:28:50 13.01.2012

mno nevím... to co popisuje Pedro74 v závěru... ručně udělat ořezky... no ano jde to, ale pak vám nebudou detekovat ty ořezky např. CTP pracoviště, ale ani PHOTOSHOP (při otevírání např. dokumentu PDF se správně udělanými ořezky si zvolte u volby stránky: [bold]Oříznout na [/bold] a z roletky vyberte [bold]řezací rámeček [/bold] - pak se vám dokument sám ořízne podle ořezek. Při "ruční výrobě ořezových značek" tohoto efektu nedocílíte. Pokud se nedodržuje ten správný postup, který sice neznám, pouze hádám: ořezové značky nejsou přímou černou, ale složenou (C 100% M 100% Y 100% K 100% -normální černá je C 0% M 0% Y 0% K 100% ) a navíc ty ořezky (při několikanásobném zvětšení ve Photoshopu jsou zleva i zprava vytažené stejně tlustou bílou barvou :) viz obrázek: [url]http://www.benni.cz/orezky.jpg [/url]

Citovat příspěvek

Autor: marfycz

17:12:37 24.11.2011

Aneto,
on je snad rok 2008? V dnesni dobe se PDFka vytvareji primo v Corelu ,,publikovat do PDF,,. Nevim jak Corel 15, ale ostatni verze maji pouze jeden problem tj. musis si dat pozor na efekt stin pod kterym je pri publikovani do PDF vektorova grafika zubata. Staci oddelit stin tak aby byl jako rastr popr. nechat prerastrovat objekt s timto efektem. Ja to takto delam od roku 2005.

Citovat příspěvek

Autor: Anetanet

11:32:11 24.11.2011

Pedro74:

měla jsem ten samý problém - tvůj příspěvek mi velmi pomohl - děkuji moc!

Citovat příspěvek

Autor: Pedro74

19:15:41 29.04.2008

Lenka: Velikost stránky dokumentu si udělej v požadované velikosti inzerátu. Grafiku udělej 3 mm přes okraj stránky. Nainstaluj si nějakou postscriptovou tiskárnu (já např. používám Scitex Dolev 800 PS L2, ale je to jedno), tuto tiskárnu už obsahují Windows, akorát je dobré při instalaci zvolit jako výstupní port tiskárny FILE, aby se dělal rovnou soubor. Dej soubor tisknout, zvol postscriptovou tiskárnu, kterou jsi nainstalovala a v jejím nastavení v záložce "PostScript" vypni zavádění písem, v záložce "Předtisková příprava" zaškrtni ořezové a pasovací značky, třeba i kalibrační pruhy, v záložce "Obecné" si ve vlastnostech tiskárny zvol zvlastní velikost "papíru" asi o 1-1,5 cm větší na každou stranu než je stránka dokumentu, takže inzerát např. 100x100 mm bude mít velikost "papíru" 130x130 mm. Dej tisknout do souboru *.prn nebo lépe *.ps. Nainstaluj Adobe Distiller a v něm udělej z postscriptového souboru korektní PDFko.

Ořezky se dají samořejmě udělat taky ručně v dokumentu pomocí čar (o síle na ofset např. 0,15 mm), délce např. 6 mm a odsadit je 2 mm od kraje motivu (spadávka je klidně částečně může zakrýt). Pak je velikost stránky doklumentu i "papíru" stejná a končí někde za ořezkama. Takhle to jde publikovat přímo do PDF, ale předtím je nutné dát písma do křivek, aby nebyl zbytečný problém. Publikování do PDF se však všeobecně z Corelu nedoporučuje.

Citovat příspěvek

Autor: rapo

11:33:31 21.04.2008

Ve Photoshopu samozřejmě značky udělat lze, stačí pročíst nápovědu, např. tady [url]http://help.adobe.com/cs_CZ/Photoshop/10.0/help.html?content=WSfd1234e1c4b69f30ea53e41001031ab64-7799.html[/url].
Pokud ale ve Photoshopu vytváříš nějakou grafiku nebo inzerát, který se dál zpracovává např. v Indesignu nebo Quarku (což je nejobvyklejší postup), nemusíš ořezové značky řešit. Stačí udělat grafiku o spadávku větší, tedy pro A4 formát na velikost 303 x 216 mm.
Zdar Radek

sbobo Napsal:
-------------------------------------------------------
> Sleduji tento problém, neboť je mi též blízký a
> mám tytéž problémy. Pracuji v Adobe Photoshopu,
> ale zatím mi nikdo neřekl, jak se značky vytvoří,
> zda to v něm jde, nebo snad v Adobe Reader??Nebo
> to znamená, že pokud chci mít vytištěn soubor v
> PDF o velikosti A4 (297x210), musím uměle zmenšit
> soubor o ty 3 mm na každé straně, tedy na 291x204
> mm a potom značky nemusím dělat?

Citovat příspěvek

Autor: sbobo

9:54:12 21.04.2008

Sleduji tento problém, neboť je mi též blízký a mám tytéž problémy. Pracuji v Adobe Photoshopu, ale zatím mi nikdo neřekl, jak se značky vytvoří, zda to v něm jde, nebo snad v Adobe Reader??Nebo to znamená, že pokud chci mít vytištěn soubor v PDF o velikosti A4 (297x210), musím uměle zmenšit soubor o ty 3 mm na každé straně, tedy na 291x204 mm a potom značky nemusím dělat?

Citovat příspěvek

12:15:56 10.04.2008

robertj Napsal:
>IMHO ty znacky vam mohou
> prihodit pri osvitu, pokud mate v Corelu zvoleny
> pozadovanou "cistou" velikost stranky.

Pokud se rozhodnete pro znacky, ktere vam budou ochotni prihodit pri osvitu, napiste radeji jeste sem.
R.

Citovat příspěvek

11:43:15 10.04.2008

pro Lenku. Pokud to je inzerat, ktery bude soucasti nejake tiskoviny, vytvari se PDF bez tiskovych znacek. IMHO ty znacky vam mohou prihodit pri osvitu, pokud mate v Corelu zvoleny pozadovanou "cistou" velikost stranky.
Pokud je az do okraje inzeratu barva, tak by mel byt inzerat pripraven s 3mm spadavkou. Pokud inzerat nebude TISTENY az do okraje, tzn. bude mit u okraje neco jineho, treba dalsi inzeraty nebo jen bile okraje, tak spad neni nutny.

pro qwe7
Prectete si predchazejici text. Premyslejte, co s tim obrazkem se bude dit dal, a myslim, ze na orezky ve Photoshopu zapomenete.

R.

Citovat příspěvek

Autor: qwe7

0:53:27 10.04.2008

Ahoj ja ti asi nepomozem ale nechcem zakladat nove vlakno prosim Vas kde nastavim orezove znacky vo photoshope ?

Dakujem.

Citovat příspěvek

ořezové značky

Autor: Lenka Šíchová

16:10:01 09.04.2008

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, jak se vytváří ořezové značky. Dělám inzerát v Corel 11. Když nakonec publikuji z corelu inzerát do náhledového pdf, dá mi to na výběr, že můžu zaškrtnout použití ořezových značek. Ale v případě, že toto dělám do tiskového PDF ořezové značky již zaškrtnout nemohu. Poradili byste mi jak udělat ořezové značky a zda udělat inzerát stejně velký, jak požadují, či ho o kousek zvětšit.
Moc děkuji za jakoukoli rychlou odpověď.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: