Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Čtení formátu cdr

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Čtení formátu cdr

Autor: karan

17:33:26 26.09.2011

Mám takovou otázku jetsly existuje třeba nefreewarový prohlížeč CDR.
Popř. jaký?
Díky.

Citovat příspěvek

 

Re: Čtení formátu cdr

Autor: Pavel111

19:01:32 07.01.2008

Díky za vyčerpávající odpověď.

Citovat příspěvek

 

Re: Čtení formátu cdr

Autor: ZW

0:26:58 07.01.2008

Žádný freewarový prohlížeč pro corelovskou vektorovou grafiku bohužel neexistuje. Některé bitmapové editory (například freewarový XnView) sice zobrazí skicy (miniaturní náhledy) obrázků, ale na nich není vidět skoro nic.

Chcete-li někomu poslat ukázku práce, vyexportujte ji do PDF - pak se v pdf-prohlížeči zobrazí naprosto korektně a jde z něj i vytisknout bez ztráty kvality.

Pro notorické milovníky Wordu (což je 99 % běžných uživatelů) grafiku uložím jako soubor WMF (Windows metafile) a vložím do dokumentu jako obrázek. Tímto způsobem můžete do dokumentu vložit libovolný počet obrázků, můžete k nim připojit i popisky, vysvětlivky a komentáře, čímž adresáta jistě uspokojíte.
Ve Wordu se WMF zobrazí bez problému, lze ho libovolně kopírovat, přesouvat i měnit jeho velikost, což běžným uživatelům zpravidla plně stačí ke štěstí. Samostatné soubory WMF se dají zobrazit i v běžném windowsovském "Prohlížeči obrázků", ale jsou zpravidla zdeformované, protože prohlížeč si je v náhledu roztáhne na plnou šířku i výšku, takže místo kruhu zobrazí elipsu.
Grafiku vloženou jako WMF lze ve Wordu dokonce i editovat vnitřním wordovským grafickým editorem (čímž vůbec neradím tuhle šílenou možnost využívat).
-----------------------
Poznámka na okraj: Pozor, CDR uložený jako WMF ztrácí některé původní vlastnosti (například uzly křivek jsou mírně odlišné), takže tento formát rozhodně nelze použít pro profesionální tisk (PDF je rozhodně lepší). Některým adresátům však WMF jako "hotové" dílo bohatě stačí, například jako jednoduchý graf, jednorázový piktogram ap. V tom případě upozorňuji, že Word vložené obrázky posílá do tiskárny v barevném režimu "RGB", zatímco Corel jako výchozí formát používá "CMYK". Proto se například původní Corelovská CMYK-černá vložená do Wordu vytiskne jako "špinavá" velmi tmavě šedá. Chcete-li, aby se ve Wordu vytiskla 100% černá, musíte ji už přímo v corelovském obrázku definovat jako "RGB-černou", tedy při stanovení barvy zvolíte barevný model "RGB".
(Omlouvám se za zřejmě zbytečnou poznámku, ale já CDR jako WMF ve Wordu posílám poměrně často a zpočátku jsem se potýkal s problémem, proč se adresátům původní černé plochy a obrysy tisknou jen jako velmi tmavě šedé.)

Citovat příspěvek

 

Re: Čtení formátu cdr

Autor: NN

22:13:52 06.01.2008

Nebylo by tedy jednodušší uložit CDR jako PDF a může si instituce i jedinec soubor otevřít freewarovým Readerem :-)

Citovat příspěvek

 

Čtení formátu cdr

Autor: Pavel111

17:54:56 06.01.2008

Prosím o radu, respektive informaci, jestli existuje program, který je freewarový a umí pouze zobrazit grafiku vytvořenou programem Corel Draw. Pokud nemá instituce nebo i jedinec řádně zakoupený program, není schopen na svém počítači tuto grafiku otevřít. Nevíte někdo o něčem? Díky za odpověď. Tak jako mohu přečíst dokumenty vytvořené drahým programem Adobe Acrobat freewarovým programem Adobe Reader, není něco podobného i zde?

Citovat příspěvek

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: