Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Předmět:

Příspěvek:

*AGGRESSIVE* O:-) :-/ :-P *BLUSH* *BYE* :'( *DASH* 8-) *DRINK* :-| *THUMBUP* *SOS* *KISSED* :-* *OK* *SECRET* *STOP*

Pohlaví:

Muž, Žena

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: Trautenberk ♂

0:52:43 23.01.2016

S Corelem jsem dělal jen chvilku a moc toho s ním "nezažil", ale musím říct, že Illustrator je z celé řady programů od Adobe můj nejméně oblíbený :/ možná mám jen málo tréninku, ale občas ten program prostě nepobírám. Některé funkce se mi taky trochu pletou s Photoshopem, některé postupy mi přijdou divné. Z hlediska pracovního uplatnění mu ale zatím dávám přednost před Corelem

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: VLADO ♂

12:10:12 10.04.2013

[quote="davidkotulan"]A jak by to dle mého názoru napsal profík. V obou programech se dá dělat perfektně a perfektní výstupy. Oba programy jsou dobré a propracované. Teď již záleží kdo si k tomu sedne... bohužel pro corel se nedají špatní uživatelé eliminovat.

;)[/quote

RESPECT] :-d

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: vlado ♂

12:04:32 10.04.2013

blueprints.cz napsal/a

Od roku 1996 jsem dělal v corelu 4 v roce 2001 jsem začal podnikat a pořídil si logicky corel 8.
podotýkám, že 80% mojí práce je sazba razítek a řez na plotru.
pak jsem s podikáním na 2 roky švihul a dělal jinde v corelu 11.
letos jsem se osamostatnil pořídil corel X4.

Začátkem roku jsem potřeboval upravit grafiku kterou mi poslal známý jež byla dělána v ilustratoru.
No myslel jsem, že porodím ježky. Export do vektoru se povedl po 2 dnech až do *.SVG a to po jednotlivých objektech, abych to mohl nachstat pro tisk a exportovat plochu 2x2m do LZW Tifu 300dpi, protože když tisknete na auto tak to nemůžete mít 72dpi co mi nabízel ilustrator jako max rozlišení, musel jsem to celé předělat v corelu.

jenom podotýkám, adobe má nesporně vyšší prestiž mezi grafiky. Ono osobně lépe vypadá když přijedete na schůzku v Mercedesu než ve Felicii.

Jinak mám (ťuk, ťuk, ´tuk ,ťuk do dřeva) krize nekrize práce tolik, že vstávám v 6 ráno a chodím spát ve 2 v noci. Rád bych se taky naučil v adobe jenomže z těch 4 hodin spánku si nedám ukrojit ani vteřinu. takže také proto jsem ivestoval do X4 - protože corel znám a netřeba se nic zásadního učit.

I tak člověk používá 10% ze své slovní zásoby. A stejně je to i s prácí v programu.

Corel + jednoduchost použití +intuitivní ovládání + cena -nižší prestiž -export do pfd
Adobe - složitější postupy - HW náročnější +exporty do pdf +prepressNepřehánějte to s tím časem :-D Já také dělám sám na sebe /16 let/ a mám to nastavené takto 8 h. práce - 8 h. zábava - 8 h. spánek :-D Je třeba i žít a radovat se :-D

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: illustrator

10:14:07 25.10.2010

Každý z prográmů ať už Corel, Illustrátor, Freehand nebo nově InkScape mají své klady a své zápory. Vkaždém lze udělat něco peckového i strašného, záleží kdo je tvůrce dat. Jen u výsledné práce u Corelu je znát že tvůrcem byl Corel. Může za to však cena (může ho mít každý), zpracování programu (odfláknuté stíny, přechody a celkově color management) a politika tvůrců (musí být znát že to bylo děláno v corelu, jejich VIP programu). Illustrátor má složité ovládání pro ty co se již naučili v jiném programu říká se tomu "síla zvyku". Jeho problém jsou zase nepřesnosti pro řezanou grafiku. Objekty nemají pevné rozměry při měnění velikosti. Zaokrouhlují se tedy hloupě dolů, tedy 140 zaokrouhlí na 139.999. Při častější manipulaci nelze tedy programu věřit že při tvorbě 1:20 program při zmenšování nezaokrouhlí moc a výsledek nebude mít přídavek. Osobně jsem plně Illustrátorista (www.coroflot.com/kaza/Adobe-Illustrator-and-vector), ale Corel nazavrhuji protože ho neznám tak dobře a protože známí v něm dělají k plné spokojenosti. Freehand je dnes mrtvým programem, ale nabídne plnohodnotnou náhradu illsustrátora 10 a corelu 12 pro Win i Mac za nejsměšnější cenu z druhé ruky. Jeho mínusem je že program již není ve vývoji a jeho podpora PDF také není kdovíjaká. Jeho výstupy musí být pro dnešní dobu jen epsové.
InkScape je novinkou pro widlaře a macaře, linuxáci jo již znají delší dobu. Program se vyrovná freehandu, jen neumí cmyk ale jen RGB. Bez problému otevře corela X4 a CS3. Při zachování stínů, přechodů atp. Dobrý pro převod dat, protože umí ukládat jako svg, eps, ale i ai a cdr.
Také každý z programů měl jinou politiku nasazení na trh a jejich možnosti nasazení jsou také jiné (a proč by měli být stejné?). Jen jejich uživatelé z nich dělají více nebo méně než skutečně umí, popřípadě jejich zaměření si pro své účely improvizace zatáhnou do naprosto jiného segmentu.

Příspěvky typu "jen v Illustrátoru dělají profíci" nebo že "Corel strčí illsutrátor do kapsy" jsou hodně zcestné a je to blabol hodný puberťáků z osmého ročníku ZŠ ;)

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: bluemind

18:12:18 22.10.2010

U mna je to takto: Ked je cas a pohodicka robim v Illustratore, ked
robim nieco kde je vela fotiek, obrazkov, ci kolaze Photoshop, ked hori
termin je to Corel, Ked je vela textu je to Indesign. Niekedy ani neviem
preco prave pozivam ten ktory program (ci Corel alebo Illustrator). A ze
by bol Illustrator drahsi? Potrebujem Acrobat, potrebujem Indesign a
Photoshop. Tie sa musia kupit tak ci tak, a samozrejme ze sa nekupia
samostatne ale v baliku a tam ten illustrator je.
Dňa 22.10.2010 16:14, polni kaplan wrote / napísal(a):
>
> tak to řeknu polopatě ,, Srovnáme-li naprosto stejné umělecké práce udělané v ill. a to samé udělané v corelu, Bude poněkud lépe působit na diváka to co bylo děláno v ill..
> Proto taky profici a kumštýři použivají ill. byt je jeho ovládání poněkud komplikované proti corelu, byt je ill. mnohem dražší než corel.,asi to má svůj důvod právě v tom ,že výsledek má poněkud lepší viz. kouzlo či šmrnc.
> já používám na běžné práce corelX3 ,nebot výsledek je rychleji hotový, na práce na kterých mi opravdu záleží /na výstavu atd./ dělám v ill. CS2
>


Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: bluemind

17:59:17 22.10.2010

Moje placebo na "tvorbu" je Photoshop. :-)

Dňa 22.10.2010 16:26, pp21 wrote / napísal(a):
>
> Tomuhle se tuším říká placebo efekt, že?
> :)
>
> -pp-
>
>
> Příspěvek zaslán emailem
>


Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: pp21

16:26:33 22.10.2010

Tomuhle se tuším říká placebo efekt, že?
:)

-pp-


Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: polni kaplan

16:14:27 22.10.2010

tak to řeknu polopatě ,, Srovnáme-li naprosto stejné umělecké práce udělané v ill. a to samé udělané v corelu, Bude poněkud lépe působit na diváka to co bylo děláno v ill..
Proto taky profici a kumštýři použivají ill. byt je jeho ovládání poněkud komplikované proti corelu, byt je ill. mnohem dražší než corel.,asi to má svůj důvod právě v tom ,že výsledek má poněkud lepší viz. kouzlo či šmrnc.
já používám na běžné práce corelX3 ,nebot výsledek je rychleji hotový, na práce na kterých mi opravdu záleží /na výstavu atd./ dělám v ill. CS2

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: bluemind

19:47:25 21.10.2010

Dňa 21.10.2010 19:36, kaplan wrote / napísal(a):
> práce udělané u ilustr. mají poněkud lepší š m r n c

Praca ktora ma š m r n c musi mat napad, myslienku, vyvazenost,
originalitu, hlbku... a tieto "funcie" bohuzial nema ani Illustrator.
Alebo bohudik? :-)

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: kaplan

19:36:58 21.10.2010

-------------------------------------------------------
Je to téměř rovnocené, téměř ale znamená ,že práce udělané u ilustr. mají poněkud lepší š m r n c a to vesměs vědí kumštýři , Jisté je že ovládání Corelu je snadnější a pro amatéra tudíž celkem v pohodě, ilust. vyžaduje větší zkušenosti, ale pak jsou výsledky suprové. Na běžné práce vizitky ,letáky apod. bohatě postačí Corel.

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: stanley.graphics

12:06:45 24.07.2009

pokud se někomu 3x vyšmikne kotevní bod než ho posune, tak bych já osobně viděl problém mezi monitorem a židlí ... já upravuji, posouvám a chytám denně v illu stovky kotevních bodů a to jak myší tak i perem tabletu a nevidím v tom nejmenší problém ... a to mám rozlišení monitoru 2560x1900 takže pořádný blešky ;-)

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: user02ster

19:08:55 22.07.2009

Zdravim,

na Illustratore mi vadi snad iba to, že keď chce človek pracovať s bézierovými krivkami, tak je to dosť ťažkopádne čo sa týka pohybu kotvových bodov a ich smerových vektorov. Kým to človek chytí a pohne s tým, dovtedy sa mu to 3x vyšmykne. Určite to všetci poznáme.

Ak tu má niekto na mysli, že by som si mal zapnúť snap to point, alebo chytré vodítka, tak o to tu nejde teraz, lebo ide o kreslenie, kde sú dôležité aj pohyby na kratšiu vzdialenosť - bez prichytávania. V coreli to ide naozaj príjemne a ľahko.

V coreli sa pohodlne chytajú body aj vektory a ladne sa s nimi hýbe - kreslím dáke veci v coreli a ide to oveľa lepšie ako v Illustratore. Keby som mal v illustrátore stále pri menšom pohybe zväčšovať zobrazenie, tak by ma asi šlahlo. V coreli netreba zväčšovať zobrazenie.


Inak si myslím, že illustrator je lepší, kvôli farbám, exportom, prehľadnosti, jednoduchosti.

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: davidkotulan

15:17:06 25.06.2009

A jak by to dle mého názoru napsal profík. V obou programech se dá dělat perfektně a perfektní výstupy. Oba programy jsou dobré a propracované. Teď již záleží kdo si k tomu sedne... bohužel pro corel se nedají špatní uživatelé eliminovat.

;)

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: davidkotulan

15:08:46 25.06.2009

Corelu nejvíce kazí jméno to co je pro corel bohužel standartním příkladem. I já pár zkušeností s tím mám. Začínal jsem na macu, takže jsem illustrátorista. Třikrát jsem pracoval v menších reklamkách, prostě už jsem nechtěl do prahy a tak jsem si zkusil i mé okolí. Byly to samozřejmě malé reklamky s ročním hrubým obratem maximálně 1-1,5mil, ale zkušenosti identické. Můj kolega byl corelista(pro malé reklamky klasický případ). Bohužel postupem doby jsem zjistil, že se do reklamky dostal jako laik. V corelu se naučil od předešlého kolegy (bohužel naprosto stejný případ).Estetický cit si zhruba létama vypracoval, jenže s nastavením corelu, stanice a tiskové výstupy byly docela dost na štíra, vlastně hodně špatné. Takže amatéři od illustrátoru odejdou, protože ho nepochopí a i on se snaží takové věci eliminovat. Corel je v tom zase vstřícnější a dovolí vám spášit cokoliv jakkoliv i bez zkušeností. A proto bohužel kvalitní výstupy a obsluha na corelu je doménou spíš těch profíků co jsou a byly "grafici", ne garážový laici s velkou hubou.
Porovnávám mou zkušenost. Já dělám illu jak už jsem psal 8 let, oni v corelu 10-20let. Bohužel z doslechu jsem zjistil že jsem to zažil nejen já a nejen v oněch reklamkách. Tím chci říci, že kdo haní illustrátor a vychvaluje corel je velkohubý amatér a ten kdo zatracuje corel a vychvaluje illustrátor je člověk s podobnou zkušeností jako já, avšak nekouká se na to objektivně.

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: davidkotulan

14:49:39 25.06.2009

No když to tak vezmu, pak illustrátor klade nároky na graika hned. Neumíš? Neznáš? Neobsloužíš!
Corel je zas jednoduchý a profifuknce má schováné v paletkách a sahá po nich jen profík. pepa co dělá vizitky v copycentru používá jen standartní funkce. Tak jednoduše to bohužel v illustrátoru nefunguje.
Dá se říci že corel je pro copycentra (myslím obsluhou) a pro řezací plotry (funkcema a sw), zatím co Illustrátor je na tisk (řezat z něj je kříž kvůli jeho zaokrouhlovacím). Dělal jsem v reklamkách kde byly jen corelisti a já jediný v illu. Dodnes pro tisk nedám na adobe či quark dopustit. A pokud se chystám řezat fólie pak nedám dopustit na corel, byď si to připravím v illu (znám ho dělám v něm 8let), stejně si to pak doupravím v corelu a pošlu přes sw plotru na řez. Byď jsem zastáncem adobe pak tvrdím adobe do velkých grafických studií a corel do malinkých reklamek a copycenter!

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: olivera

12:38:06 25.06.2009

no ono je to tak že jsou borci kteří vezmou uhel a vyšlehnou grafiku za miliony a pak jsou ti kteří si koupí nástroj za miliony a tisknou vizitky .Osobně volím corel ,připadá mi ,že má jednodužší a logičtější ovládání hlavně s čárama a o to v tomhle programu asi jde nejvíc barvičky se vždycky dají dokorigovat popřípadě použít voskovky

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: bonyx

19:10:44 01.03.2009

On corel není o prestiži (aby byla horší) je to prostě v práci. Jsou frajeři kteří dělají perfektně v corelu a frajeři co dělají luxusně v adobe. je to prostě o tom kdo čemu a jak rozumí a kdo se to naučí obsluhovat lépe onen program. V obojích uděláte snad vše, proto by měl spíš být hlavní rozpočet jaký na to je. U adobe je lususní jen ta možnost, že při obsluhování jednoho Adobe programu se velice rychle naučíte obsluhovat ostatní Adobe programy a také to že je velice rozšířený. Ale pokud jde o řezání spíš je lepší corel. Pokud já totiž dělám něco pro řezku, musím to přeuložit do corelu. V českých podmínkách asi není moc studií které řežou data z illu.

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: blueprints.cz

10:33:33 28.02.2009

Od roku 1996 jsem dělal v corelu 4 v roce 2001 jsem začal podnikat a pořídil si logicky corel 8.
podotýkám, že 80% mojí práce je sazba razítek a řez na plotru.
pak jsem s podikáním na 2 roky švihul a dělal jinde v corelu 11.
letos jsem se osamostatnil pořídil corel X4.

Začátkem roku jsem potřeboval upravit grafiku kterou mi poslal známý jež byla dělána v ilustratoru.
No myslel jsem, že porodím ježky. Export do vektoru se povedl po 2 dnech až do *.SVG a to po jednotlivých objektech, abych to mohl nachstat pro tisk a exportovat plochu 2x2m do LZW Tifu 300dpi, protože když tisknete na auto tak to nemůžete mít 72dpi co mi nabízel ilustrator jako max rozlišení, musel jsem to celé předělat v corelu.

jenom podotýkám, adobe má nesporně vyšší prestiž mezi grafiky. Ono osobně lépe vypadá když přijedete na schůzku v Mercedesu než ve Felicii.

Jinak mám (ťuk, ťuk, ´tuk ,ťuk do dřeva) krize nekrize práce tolik, že vstávám v 6 ráno a chodím spát ve 2 v noci. Rád bych se taky naučil v adobe jenomže z těch 4 hodin spánku si nedám ukrojit ani vteřinu. takže také proto jsem ivestoval do X4 - protože corel znám a netřeba se nic zásadního učit.

I tak člověk používá 10% ze své slovní zásoby. A stejně je to i s prácí v programu.

Corel + jednoduchost použití +intuitivní ovládání + cena -nižší prestiž -export do pfd
Adobe - složitější postupy - HW náročnější +exporty do pdf +prepress

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: Vratislav Boch

0:05:15 19.02.2009

Nejprve jsem pracoval v Corelu 3 a dělal v něm opravdu všechno - i psal dopisy. Pak jsem přešel na adobe a QXpress a po několika letech nechápal jak jsem mohl něco dělat v CDR. Pak jsem byl okolnostmi přinucen začít něco zase dělat v CDR - tentokrát už asi verze 8 a jelikož jsem musel pracovat opravdu hodně v tomto programu tak jsem mu tak nějak přivik a najednou jsem viděl že stíny jdou tak lehce - pravda s exportem stínů a přechodů to bylo horší ale dalo se to snadno obejít převodem na bitmapy - tak nějak jsem si na Corela zase zvyknul a nedám na něj dopustit. Když se něco vyexportuje špatně tak jsem 100%ně udělal chybu já v nastavení. Teď dělám v Corelu opravdu skoro všechno a jsem spokojen. Ilustrátor opravdu nemusím a vždycky nadávám když mám plotrovat něco co prošlo ilustrátorem - nepochopitelně rozřezaná písmena na pruhy, trojité body, pospojované písmo s interpunkcema.... prostě katastrofa. No ale na druhou stranu Ilustrátor někdy potřebuju - například když potřebuju dostat vektory z PDFka tak někdy není jiná cesta. Ale logika práce v AI mi přijde hrozně neefektivní - ale to možná bude tím, že jsem zvyklej na Corela a jsem spokojen.

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: davidkotulan

8:10:23 13.02.2009

"> Pokiaľ riešite vektorový soft vzhľadom k
> PhotoPaintu ver. Photoshop, a nakoniec ste si
> vybral Photoshop, myslím si že je lepšia voľba
> Illustrator.


Neviem ci si si to za sebou precital, lebo okrem teba tomu malokto rozumie co si chcel povedat "

Já osobně soudím,. že tím chtěl uživatel napsat, že pokud dělá v Photoshopu, pak ovládání Illus mu bude snažší a naopak

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: stevulik

18:40:09 12.02.2009

styx Napsal:
-------------------------------------------------------
> Pokiaľ riešite vektorový soft vzhľadom k
> PhotoPaintu ver. Photoshop, a nakoniec ste si
> vybral Photoshop, myslím si že je lepšia voľba
> Illustrator.


Neviem ci si si to za sebou precital, lebo okrem teba tomu malokto rozumie co si chcel povedat

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: davidkotulan

16:20:59 12.02.2009

osobně si myslím že rozdíl poznáte pokud pojedete některou hezkou fotku na stejný papír v jedné tiskárně na jednom archu. Já CDR nehaním, každý program má své, ale jeho správa barev je dle "mého" názoru na štíra.
Jinak co se týče těch nativních barev, ano mám takový pocit, protože ať otevřete jakýkoliv dokument (cmyk, rgb, pantone zkuste si je udělat v jednom dokumentu) zobrazují naprosto stejnou barvu, zatím co u illlu je rozdíl znát. Nechci se tu šarvátkovat o kvalitách corelu, avšak jeho CM není tak průhlerdný jako u illu.
Avšak toto byl můj názor a o to se tazatel co zadal tohle vlákno nemusí opírat. Jinak pokud mne chcete přesvědčit jinak, doporučte mi nějaký článek který se CM u CDR zabývá. Rád si ho přečtu

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: bluemind

16:04:41 12.02.2009

"Bohužel s těmito připady jsem se setkával. Je tu od vás krásně zmíněno
o colormanagementu, který je opravdu jiný a u CDR jsem ho nepochopil"

Ale ved to ako (ne)funguje CM v Coreli nie je nic zlozite. Narozdiel od
Adobe aplikacii Corel nepodporuje CM na urovni objektov. Co sa tyka
zobrazenia mne osobne dava Corel takmer identicky nahlad v porovnani s
Photoshopom. Rozdiel tam samozrejme je, kedze obe aplikacie pouzivaju
iny motor.

", dle mého názoru funguje v nativním barevném prostoru a až při výstupu
definuje barvy."

To mam chapat tak, ze ked importnem raster v CMYK-u, Corel si ho
prevedie do LAB-u a pri exporte ho zase prevadza do CMYK-u?

"A už jste si skoušel někdy přeměřovat barvy po výstupu z tiskárny?
Digital je v pohodě, ale ofset a i síto vykazují odchylky větší než adobe."

Mam dokument plny inzeratov. Niektore su robene len v Coreli, niektore v
Illustratore alebo v Photoshope. Zalomenie sa robilo v Coreli, teraz v
Indesigne CS4, hlavicka je rovnaka, niektore inzeraty su opakovacky,
niektore inzeraty sa prerabali kvoli rozsiahlym textom v Indesigne (ale
vzhlad a farebnost sa nemenila). Ked porovnavam vytlacky z predroka a
nove, na prvy pohlad je farebnost v opakujucich sa castiach a v hlavicke
identicka. Iste drobne rozdiely by sa nasli. Tlaciaren je sice rovnaka,
ale papier, farby, tlaciar uz nie. Su veci ktore robi Corel zle, ale
nemyslim si ze by daval nahodne vysledky na vystupe. V tlacovom PDF su
moje % vzdy take ake chcem. Ak nie, niekde som ja urobil chybu.


Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: davidkotulan

15:17:17 12.02.2009

Bohužel s těmito připady jsem se setkával. Je tu od vás krásně zmíněno o colormanagementu, který je opravdu jiný a u CDR jsem ho nepochopil, dle mého názoru funguje v nativním barevném prostoru a až při výstupu definuje barvy. A už jste si skoušel někdy přeměřovat barvy po výstupu z tiskárny? Digital je v pohodě, ale ofset a i síto vykazují odchylky větší než adobe.
Ale jak už jsem v nadpisu přiznal corelu nehovím, není to tím že bych ho zatracoval, ale tím že dělám na Macu a tam je adobe silně zažité. Jinak myslím že poslední verze corela pro mac byla 11

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: bluemind

12:19:57 11.02.2009

> Na druhou stranu corel dělá v nativních barvách, ani cmyk ani rgb (osobně typuji LAB a poté dle výstupu) Jenže skoro každý výstup z jednoho dokumentu má jinou barevnost.
>
Tomuto absolutne nerozumiem. Mne osobne sa este nestalo aby kazdy vystup
z jedneho dokumentu (bez zmeny parametrov a nastaveni) mal inu farebnost.

> Takže s barvama je to na štíra, hlavně co se týče převodu mezi jinými programy vč, na nižší verzi CRD.
>
Toto je otazka nastaveni.

> Další věcí je export pdf, kde se nedá výše vypsaným problémům spolehat na barvy a protže si drží Adobe pod pokličkou tvorbu kvalitních PDF a prodává ořezané zdoroje, export z corelu nedoporučuji.
>
Farby na vystupe pri exporte do PDF su take ake chcem.
Ak clovek vie co robi a dodrziava "pravidla" (bez ohladu na to v akej
aplikacii pracuje) nemoze dostat necakany vysledok. Ked budem
pristupovat ku farbam v Coreli ako v Illustratore samozrejme ze budem
prevapeny vysledkom. Lenze to je normalne, lebo kazda aplikacia funguje
podla vlastnych pravidiel. Adobe aplikacie maju colormanagement na inej
urovni ako Corel. To vsak neznamena ze Corel dava nahodne vysledky.
Ak by som mal spracovat zakazku kde je kladeny velky doraz naspravnu
reprodukciu farieb, neriskoval by som a pouzil Adobe. Kazdopadne
pripadne problemy by sposoboval hlavne nedostatok praktickych skusenosti.

> Můj finální názor je na profesionální barvy Adobe Illustrátor, je složitější, avšak plusem je že se zároveň naučíte hodně technických věcí o tisku. Pokud však chcete to mít jen jako grafický program kde barvy +/- 5 -10% na kanál nehrají žádnou významnou roli, je corel dobrou volbou
>
S tym by som suhlasil ale tie percenta... Este sa mi nestalo aby som mal
na vystupe rozdiel co i len percento. Ked chcem cyan 100% budem mat 100%
a nie 90%. Tomu nerozumiem.

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: david Kotulan

11:09:15 11.02.2009

Souhlasím s výše vypsanýma, že je prostě na uživateli jakm u jaký program sedne. Jen vypíšu své postřehy.
Nejdříve předem napíšu že jsem mekař (MAc) tudíž jsem na illustrátor.
Corel je dle mého názoru blboidní, tedy ne špatný program, ale program pro lidi, kteří neřeší tolik technickou otázku, dá se říci "pro laiky". Lehce se ovládá, rychle startuje, jeho cena je více než dobrá a neklade vysoké požadavky na uživatele a nově stabilita programu je také dobrá. Také umožnujě více stran v jednou modkumentu, takže menší brožury jde v tom udělat vcelku dobře jedním šmahem. Na druhou stranu corel dělá v nativních barvách, ani cmyk ani rgb (osobně typuji LAB a poté dle výstupu) Jenže skoro každý výstup z jednoho dokumentu má jinou barevnost.
Takže s barvama je to na štíra, hlavně co se týče převodu mezi jinými programy vč, na nižší verzi CRD.
Další věcí je export pdf, kde se nedá výše vypsaným problémům spolehat na barvy a protže si drží Adobe pod pokličkou tvorbu kvalitních PDF a prodává ořezané zdoroje, export z corelu nedoporučuji.
Výše popsané problémy s barvama jsou spíš pro provoz kde se klade důraz na barvy. Jinak v řezu nemá corel konkurenci a to i kvůli držení rozměrů..
Adobe illustrator je zas program který klade dost vysoké nároky na znalosti uživatele. Jak po stránce ovládání tak do výsledného výstupu. Výstupní barvy jsou naprosto přesné a převody rgb to cmyk bezchybové. Je to také dáno tím že má jádro photoshopu. Tím také nabízí nepřeberné množství filtrů.
Zde je také ten jejvětší problém a to ve filtrech. V illustratoru můžete udělat skoro to samé co v photoshopu jenže tím vzniká problém s tiskem. Jak nejste profík od fochu, tak tyhle všechny pozlátka do tisku korektně neupravíte. Také je to špatný s udržením rozměrů, illu prostě rozměry zaokrouhluje takže se můžou při časté úpravě rozměrů totálně rozhodit.
Můj finální názor je na profesionální barvy Adobe Illustrátor, je složitější, avšak plusem je že se zároveň naučíte hodně technických věcí o tisku. Pokud však chcete to mít jen jako grafický program kde barvy +/- 5 -10% na kanál nehrají žádnou významnou roli, je corel dobrou volbou

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: stanley.graphics

13:12:02 06.02.2009

přesně tak ... já taky ještě párkrát do roka pustim corel ... a hlava mi to nebere :-) ... hlavně pořád klikám space a ručička nikde :-o ... a výběr objektů no fuj ... ve vrstvách chaos a efekty škoda mluvit :-)

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: Ladik777

12:55:11 06.02.2009

Přesně to samé jsem chtěl napsat - asi 8 let jsem v reklamce dělal v Corelu + Photoshop na bitmapy. Katalogy nebo rozsáhlejší publikace v Corelu byla tragédie, ty jejich různé efekty a stíny také tragédie, výstup do tisku nebo PDF tragédie.

Skončil jsem v práci a začal se živit sám, teď mám koupené Adobe CS4 design premium a vůbec nelituji - provázanost celého studia je perfektní, jen si člověk musí zvyknout na jiné ovládání a některé věci se dělají prostě jinak, ale když jsem si zvykl, tak se mi těžko ovládá Corel (když zákazník v tom nutně něco chce, tak ho ještě pustím).

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: stanley.graphics

14:45:27 05.02.2009

jak říká klasik ... nic není jen černé a bílé ... já osobně začínal na corelu a dokonale mi vyhovoval ... ai mi přišel ukrutně složitý ... když jsem se začal před cca 5 lety grafikou živit, tak jsem byl nucen přejít na adobe rodinu, protože corel ani photopaint neumí dělat pořádně tisková pdf a nezobrazuje reálně barvy ... a musím říct, že jsem se "zamiloval" ... samozřejmě musíte vzít na zřetel i to, co hodláte dělat ... protože např. ilustrator umí až od verze CS4 vícestránkový dokument ... jinak se musí dělat v indesignu nebo mít prostě několik souborů a v každém mít jednu stranu ... abych to shrnul ... dřív jsem nesnášel ilustrator, protože jsem v něm neuměl a neznal jsem ho ... dnes nesnáším corel, protože jsem poznal ilustrator a jeho "kámoše" z creative suite ;-)

Citovat příspěvek

 

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: Rowan Wikel

13:19:56 05.02.2009

Trpím stejnou poruchou :) CorelDRAW a PS kombinuji už od střední, kdy jsem o existenci Illustratoru neměl ani ponětí. V prostředí AI jsem úplně ztracený. Co jsem si ale všiml v galeriích, tak Illustrátor je asi vhodnější než Corel na tvorbu realističky vyhlížejících vektorových grafik.

Citovat příspěvek

 

Strana výpisu

1

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: