Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: JarWailg

23:10:23 22.12.2008

V Corelu již delší dobu existuje makro FileConverter pro hromadný převod souborů z mnoha formátů do mnoha formátů :-) Doporučuji najít a vyzkoušet.

Mimochodem, v jednom z posledních příspěvků se jeden z přispěvatelů pohoršuje nad jazykovou úrovní příspěvků. I já bych se přimlouval za to, aby si autor alespoň dvakrát přečetl svůj text než klikne na odeslat.
V prvních šesti slovech předcházejícího příspěvku čtyři chyby je i na mě příliš silný kafe :-(
Nemohu se zbavit dojmu, že Jendasm je proklatě rychlý, ale hlavně líný.

Pokud mi nějaký purista připomene mé chyby, vím že mám slabiny, ale snažím se nepsat úplné hovadiny.

Citovat příspěvek

Autor: Jendasm

8:52:23 20.12.2008

Ahoj nevíne nádodou jak převest hrmadně ai do eps nebo do corelu.
Abych to nemusel dělat ručně,
Díky

Citovat příspěvek

Autor: rea

8:46:04 04.12.2008

musím se přiznat, že používám Corel už od verze 3 až do dnešní X4 i když okolnosti donutí občas použít i Illustrator nicméně hlavně na přeuložení (rozebrání PDF bez komplikací, které se občas vyskytnou při importu do Corelu atd.), souhlasím s tím, že Illustrator se uživatelům Corelu hůře ovládá a s barvama to umí určitě lépe, nicméně do Corelu si můžete nasypat celej návěs 1:1 a v pohodičce na něm ve stejném měřítku pracovat a práce s křivkama je prostě brnkačka.... škoda že to není stejná situace jako Photopaint vs Photoshop, kde je jasná jednička Photoshop a prostě nic lepšího není a samozřejmě se nabízí možnost, když děláte s Photoshopem tak proč ne i Illustrator, ale kdo by se po 12 letech vzdal Corelu? já teda ne :) a ani mě k tomu zatím nic nenutí... takže jsem ve skupině uživatelů kombinace Corel + Photoshop, Illustrator i Corel mají své výhody i nevýhody - proto dva tak velký tábory uživatelů, je to dáno oklolnostmi proč ten či onen začínal právě s tím svým programem... a mimochodem já jsem dělal v Corelu úplně všechno, od plotru přes návrhy dresů a tiskovin... a třeba na návrhy logotypů atd. si ho nemůžu vynachválit, je prostě výborný v křivkách, s bitmapama je to horší, ale od toho je přeci Photoshop....

Citovat příspěvek

Autor: dalik44

19:47:31 22.11.2008

Ahoj,
ja delam v Corelu uz od verze 3 do dnesni X4, pred cca 5ti lety jsem se dostal na graficky kurs, kde se mimo photoshopu ucil (byt okrajove-hlavni tema byl photoshop) i Illustrator, tehdy CS2 tusim. Illustrator mi prisel proti Corelu jako nepovedena hracka - katastroficke ovldani, nelogicke menu, nastavovani funkci... byl jsem z Illustratoru velice zklaman a rozcarovan. Samozrejme, ze nekdo muze mit jine zkusenosti, pokud zacal s Illustratorem, treba nemuze pochopit Corel, co ja vim :-)

Citovat příspěvek

Autor: Martináš

15:50:07 11.10.2008

Z multimédie jsem z Corelu dostal čtyřku, za Illustrator jsem dostal jedničku. Corel mi jen trochu popletl hlavu, že to vypadá jak v Illustratoru. :) :) :)

Citovat příspěvek

Autor: woww

1:11:25 07.01.2008

su ludia co na RSke vyrobia porsche... totoje aj tychto softoch - ktory Ti viac sadne, pouzivaj a zisti si co Ti viac sedi. som asi jediny u nas vo firme ktory je corelak, mne adobacke rozlozenia a terminologie nic nevravia, takze som corelak a ked niekde pozeraju na vysledky prace nasej firmy, tak este sa nestalo, aby niekto povedal: toto bolo robene v tom a toto v tom. Jednoducho treba vediet asi aj troska robit, ja mam este more skusenosti pred sebou, ale ono staci len pracovat a pracovat vela a chut sa ucit a podla mna to pride, ze clovek vysmoli obcas zo seba aj nieco skutocne hodnotne. S pozdravom: Corel, civava :D

Citovat příspěvek

Autor: Helweth

15:46:55 28.11.2007

Věčná debata corelisté vs. illustratoristé.
Ale abych i já přidal osobní zkušenost - a o to, myslím tazateli šlo.
Začínal jsem s Corelem a o Illustrotoru jsem věděl jen to, že existuje. Převážná část mé práce byla příprava pro výřezy na plotru a corel mi k tomuhle účelu dostačoval bohatě.
Pak jsem se dostal do firmy, která se zabývala výrobou sportovních dresů sublimačním tiskem. Někdo nám na začátku poradil, že si máme pořídit Illustrator. Stalo se a já jsem se s ním naučil pracovat (skvělá věc taky byl tablet). Pro mou tehdejší práci byl Illustrator opravdu jedinečný a já jsem se stal jeho vášnivým zastáncem jako nejlepšího vektorového graf. programu. Na Corel jsem prakticky nesáhl. Po nějakých letech jsem se dostal do reklamky, kde všichni grafici pracují převážně v Corelu. Takže jsem se musel přizpůsobit a objevil v Corelu spoustu vlastností, které jsem dřív neznal. Dneska jsem na tom tak, že skoro nesáhnu na Illustrator.
Takže tak.
Myslím si, že oba ty programy jsou v podstatě zastupitelné a velmi podobné. Každý máme nějaký okruh problematiky naší práce a podle toho ten který program využíváme. Nikdo asi není ve své práci schopen využít úplně všechny vlastnosti jednoho nebo druhého programu. Taky se mi občas stává, že něco dělám např. v corelu, ale určitou část si připravím v Illustratoru - když se domnívám, že tam mi to půjde pohodlněji (samozřejmě s vědomím rizika možných kixů při převodu).
Neexistuje univerzální rada, jestli ten nebo onen program. Dá se SNAD poradit jen pro určitý druh práce.

Citovat příspěvek

Autor: lkx

14:53:27 22.11.2007

Zbyněk Napsal:
-------------------------------------------------------
> [bold] Omlouvám se trochu za obecný dotaz, ale může mi
> někdo objektivně srovnat Corel Draw X3 a Adobe
> Illustrator CS3?[/bold] ... připadně odkázat na nějaké
> recenze. Vím, že každému padne do ruky něco
> jiného, ale určitě se najdou nějaké zásadní
> rozdíly, které bych rád slyšel od Vás, co s tím
> děláte....
>
> Chci koupit jeden z těchto programů, znám jenom
> Corel Draw, Adobe Illustrator moc ne...
> Takže, co koupit?
>
> Dík

PS: To je objektivní rozdíl, lokalizace Corelu je jiná než u Adobe. Ovšem je nutno dodat, že většině uživatelů AI v ČR to asi nevadí. ;)

PPS: Jinak problém tkví v tom, že srovnání je problematické. Objekty jsou rovnocené co se týče kvality. Liší se jen zaměřením. A to jen velmi mírně. Z hlediska ekonomie jsou komplemetární. Liší se asi jako rýže, brambor a těstoviny. Každá je jiná komodita, ovšem pokud některá výrazně zdraží o proti ostatním, klidně přejdete na ostatní. A nic vám chybět nebude.

Citovat příspěvek

Autor: Zbyněk

14:24:44 22.11.2007

IvoL,

myslím, že od začátku dobře víte, že jsem chtěl znát názory na oba produkty od lidí, kteří s oběma přicházejí do styku a měli možnost je někdy porovnat.

Váš elaborát o objektivní subjektivitě je mi k ničemu a diskuzi posunujte mimo můj zájem :(¨

Že existují trial verze vím a mám je ode všeho ... bohužel trochu bojuji s angličtinou a pokud jsem zvyklý na Corel CZ, tak se v Illustratoru ENG trochu ztrácím....

Citovat příspěvek

14:00:19 22.11.2007

Zbyněk: To je řekl bych subjektivní pohled na objektivitu. Je častý, ovšem ne správný. (Z hlediska významu.) ;)

Citovat příspěvek

RE: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: IvoL

13:39:38 22.11.2007

Subjektivní názory jsou závislé na subjektu, tedy pokud Vám víc vyhovuje něco, je to jen a jen
subjektivní názor. Pokud jste vyzkoušel oba produkty a rozhodl se "...s ohledem na zájmy..." pak
asi netušíte co je slovo objektivní a jistě by bylo ajímavé na základě čeho jste se rozhodl (
protože to co SUBJEKTIVNĚ vyhovuje u Vás může být jinde opačně ).

Celé ( objektivita v pocitech jedince ) je to nesmysl. Je to jako v restauraci objektivně určit
nejlepší jídlo ( s mým "objektivním" názorem by jistě vegetariáni nesouhlasili ). Prostě můžete
sdělit, že někomu vyhovuje něco a jistě tazateli pomůže pokud někdo "přeběhl mezi tábory" - proč
se tak rozhodl. Mnohdy jsou to ale velmi "objektivní příčiny": cena, změna zaměstnání, tlak
spolupracující firmy ..... a samozřejmě podíl práce - řešit přístup k vrstvám a poměr kompresí
bitmap a podporu barevných modelů pro sazbu razítek nebo gravírování asi není to pravé :)

Už před pár lety tady byla hezká bitka a končila výzvou na setkání a " kdo udělá dřív" - ale o
tom to v praxi není. Kdyby byl jeden bez chyb a druhý samý problém, asi by nebyly dva tábory :)
.

A na původní otázku "co koupit" je jednoduchá odpověď. Trial je zdarma a u obou :) . Pokud
nevíte co s tím budete dělat nejde odpovědět. Je to jako zeptat se jestli je lepší koupit auto
nebo počítač. Na ježdění PC nedoporučuji a auto tisknout nebude. :)

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

12:57:04 22.11.2007

Ikx, nevím oč vám jde .... ;) Tak jak já jsem naznal rozdíl ve vektorizaci a práci s tabletem, tak možná i vy jste poznali další rozdíly .... o to mi jde a ne se tady dohadovat o významu slova objektivní či subjektivní.

objektivní názory jsou u mě ty, které pramení z vyzkoušení obou produktů a pak následnému rozhodnotí s ohledem na zájmy a využité uživatele...

subjektivní jsou u mě ty, které šíří zarytí Corelisté, plivající na Illustrator či naopak.

:) :) :) :)

Citovat příspěvek

10:23:15 22.11.2007

Abych vám to objasnil, nemluví se o otázce, ale o otázce v souvislosti s další vaší reakcí.

Citovat příspěvek

9:34:47 22.11.2007

...Myslím, že moje prosba byla jasná .... diskuze o tom, co v jaké míře je a není objektivní mi připadá trochu úsměvné :S

Citovat příspěvek

Autor: bluemind

9:21:06 22.11.2007

:-)

lkx wrote / napísal(a):
> Pokud možno tak objektivně. ;)
>

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

9:14:46 22.11.2007

Pokud možno tak objektivně. ;)

Citovat příspěvek

9:05:41 22.11.2007

zalezi na tom ako si definujete pojem objektivita. :-)

lkx wrote / napísal(a):
> Tak mne napadá, proč jste mluvil o objektivitě?
>
> Argumenty vámy uváděné výše jsou subjektivní.
>
>
>

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

7:18:23 22.11.2007

Tak mne napadá, proč jste mluvil o objektivitě?

Argumenty vámy uváděné výše jsou subjektivní.

Citovat příspěvek

0:13:58 22.11.2007

Rozdíly v produktech jsou a v letáku nic nenajdu .... Corel neuměl pořádně vektorizovat bitmapu, takže jsem vektrorizoval (trace) v Illustratoru CS2, ale jinak vše v Corel 12. S příchodem Corel Draw X3 je snad i vektorizace v pohodě. Dále pak se mi zdá že Illustrátor lépe spolupracuje s tabletem. Návaznost na Photoshop je super, ale s bitmapami moc nepracuji a rozebírat tady Photoshop nechci....

Na PC mám jak Illustrator, tak i Corel .... ale co si budeme povídat, ne zrovna legální verze .... což chci změnit :)

Jinak jsem na tom podobně .... používám Corel, protože jsem se ho naučil jako první, ale znalost grafického programu z vás grafika jistě nedělá .... takže se klidně naučím Illustrator ....

Nechci ani tak doporučení co koupit, ale spíš poukázat na některé rozdíly či plusy a mínusy výše zmíněných produktů .... pokud si budu oba produkty zkoušet, určitě na lecos přijdu sám, ale rád bych znal i zkušenosti vás, kteří jste něčím podobným asi už prošli....

Citovat příspěvek

16:44:36 21.11.2007

Ak to patrilo mne - ja uz neriesim.
Pre mna a druh mojej prace je vyhodnejsi Corel Draw.

styx wrote / napísal(a):
> Pokiaž riešite vektorový soft vzhžadom k PhotoPaintu ver. Photoshop, a nakoniec ste si vybral Photoshop, myslím si že je lepšia vožba Illustrator.
>

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Autor: styx

15:40:13 21.11.2007

Pokiaľ riešite vektorový soft vzhľadom k PhotoPaintu ver. Photoshop, a nakoniec ste si vybral Photoshop, myslím si že je lepšia voľba Illustrator.

Citovat příspěvek

15:15:41 21.11.2007

Ja som nikto? :-)
Pouzivam Corel Draw, lebo som sa ho naucil ako prvy. Na vektory a rychlu
pracu je pre mna pouzitelnejsi ako Illustrator. Photopaint som vsak
zamenil za Photoshop a to bola spravna volba.
Takze moja schyza je Corel Draw a Photoshop.

IvoL wrote / napísal(a):
> nikdo nedělá 50/50 s Corelem i Adobe softem :)
>
> co který umí najdete i v letáčku, jak moc je to v praxi pravda záleží na dalších použitých
> programech, firmách se kterými spolupracujete, HW .....
>
>
>
>
> Příspěvek zaslán emailem
>

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

RE: Corel Draw vs. Adobe Illustrator

Autor: IvoL

13:52:31 21.11.2007

nikdo nedělá 50/50 s Corelem i Adobe softem :)

co který umí najdete i v letáčku, jak moc je to v praxi pravda záleží na dalších použitých
programech, firmách se kterými spolupracujete, HW .....

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Autor: styx

13:01:15 21.11.2007

Draw, cenovo výhodný, Illustrator lepšie prijímaný v grafických štúdiách.
Illustrator, lepšie možnosti správy farieb
V prípade že používate Photoshop a spol. výhoda ovládania

Citovat příspěvek

11:59:50 21.11.2007

Může, ale to nesmíteklást otázku takhle. Odpoví vám na ni rozhodně neobjektivně. Já tu tedy válku vyvolávat nebudu (čímkoliv bych napsal). ;)

ps: Snad jen, že dobrý grafik zvládne dělat na obouch grafiku stejně dobře.

Citovat příspěvek

Corel Draw vs. Adobe Illustrator

10:33:39 21.11.2007

Omlouvám se trochu za obecný dotaz, ale může mi někdo objektivně srovnat Corel Draw X3 a Adobe Illustrator CS3? ... připadně odkázat na nějaké recenze. Vím, že každému padne do ruky něco jiného, ale určitě se najdou nějaké zásadní rozdíly, které bych rád slyšel od Vás, co s tím děláte....

Chci koupit jeden z těchto programů, znám jenom Corel Draw, Adobe Illustrator moc ne...
Takže, co koupit?

Dík (tu)

Citovat příspěvek

Strana výpisu

2

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: