Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Epson R340 (R220) + SPDI Rayjet - barevné posuvy

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Epson R340 (R220) + SPDI Rayjet - barevné posuvy

Autor: Jose3

15:16:01 04.04.2007

Dobrý den pane Navrátil,
já Vám naprosto věřím a chstám se v budoucnu nechat zpracovat profily a vyskoušet to jak se říká "na vlastní kůži". Zajímavé je, že jsem informaci o nefunkčnosti profilů slyšel jak v Rayfilmu tak v Systemixu. Pracovník z Rayfilmu mi teď na Polygrafu říkal, že to zkoušeli už mnohokrát vždy s tím mají konkrétně u tiskáren Epson s SPDI problémy. Tak jsem si říkal - je to jen moje teorie - jestli nemůže být problém v tom, že firmware tiskárny rozděluje jednotlivým barvám pokyny kolik mají dávkovat inkoustu nějakým klíčem, který je vymyšlen na jiné odstíny inkoustů, naž jaké jsou osazeny. Když se vytvoří profil tak může podávat výborné výsledky na stále stejné předloze, ale pokud se data změní, tiskárna změní i dávkování a to už nesedí s tím jaké odsttíny inkoustů jsou v ní osazeny.
Prostě jakoby počítala s tím, že určitý odstín vytiskne z 20 % magenty a 20 % light magenty. Jenže protože jsou barvy v tiskárně ve skutečnosti jiné, tak by správně mělo být 19 % magenty a 22 % light magenty. A výtisk pak vypadá jinak.
Pokud je moje teorie hodně hloupá tak se omlouvám, přeci jen nejsem zas takový odborník přes správu barev.
Mohu ovšem říct, že by mne opravdu hodně zajímalo jak je to ve skutečnosti. Sám používám stále stejné dva druhy fotopapírů a vytvoření profilů by mi usnadnilo život. Ta korekce pomocí "táhýlek" v ovladači není špatná, ale není to úplně ono. Vyladit např. pleťové odstíny o k tomu ještě kontrast je celkem oříšek.
Jose Koláček

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

11:42:40 04.04.2007

Mohu Vás ubezpečit, že tisk lze profily vyladit velmi dobře a je naprosto lhostejné, jaké tam jsou inkousty. Nemám na mysli čistou teorii, ale krutou praxi…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

14:45:59 02.04.2007

Zdravím Vás,
škoda, že jste tu sondu ještě nevybalil. Zrovna minulý týden jsem totiž na Polygrafu diskuzi s pracovníky Rayfilmu a ti mne přesvědčovali, že se ten tisk na Epsonech profily vůbec nedaří odladit. To samé tady před nějakou dobou tvrdil někdo ze Systemixu.
Ony ty profily asi fungují, ale jen s originálními inkousty. Předpokládám, že problém bude v tom, že SPDI má jiné odstíny. Všichni sice tvrdí, že teoreticky by to mělo jít, ale v praxi to nefunguje.
Zajímavé jsou výpadky v magentě. Mně tak začala vynechávat žlutá. Stačilo profouknout odvzd. čepičku a bel pokoj. Jenže to nemusí fungovat všem.
Na pana Gullwinga:
Řešil jste při takovém množství výtisků nějak problém s odpadním inkoustem?

Jose

Citovat příspěvek

Autor: jan ne

13:17:30 02.04.2007

Je zajímavé, že já musel u Epsona 2100 taky měnit kartridž s magentou, ucpala se a netiskla. On je ten inkoust asi každé barvy jiný, i když je to stejný typ. Když jsem svou zásobu inkoustů filtroval na nečistoty, tak některý protekl sám a některý nebylo možné přes filtr dostat, trvalo to snad půl hodiny, než mícháním protekl. Jinak k tomu čištění, existuje utilitka, která umí čistit jen černou, ale asi není nic, co by čistilo jen jednotlivé barvy podle přání či potřeby.

Citovat příspěvek

Autor: Gullwing

11:54:05 02.04.2007

Zdravím odborníky! Mám R220 a 2x R230 s SPDI.
Tou R220 jsem prolil asi 6 litrů inkoustu a prasknul mi hnací řemínek. Asi už měl nárok.
Nevíte kde by se dal sehnat?
U těch R230 jsem nainstaloval SPDI a po asi 100 A4 mi u obou špatně tiskne Magenta.
Mám podezření, že je to tím inkoustem co byl od výrobce v SPDI.
Zaschnout to asi nemohlo, protože tisknu denně.
Vytáhnu ho a dám tam svůj osvědčený. Ale možná je ucpané sítko v hlavě.
Můžete přes SSC čistit jen jednu barevnou hlavu? Mě to nefunguje, jen všechny barevné najednou.
Dá se hlava vyčistit i jinak než softwarově? Nemáte někdo nějakou radu?
Jinak ICC profily by fungovat měly podle toho co mi řekli v EPSONu.
Tu colorometrickou sondu na ICC profily mám jen jí ještě nikdo nevyndal z krabice.
Ale chystám se na to.

Citovat příspěvek

Autor: alisek

11:11:00 02.04.2007

To Michsal Váchal: Nejsem p.Navrátil ani odborník, ale kalibrace určitě možná je. Necháte si vygenerovat (vygenerovat, ne odněkud stáhnout!) profil pro Vaši tiskárnu, konkrétní papír a inkoust, ten pak zadáte při tisku z aplikace, která umí používat color management a je vymalováno. Musí to fungovat.

Citovat příspěvek

Autor: Milan Váchal

22:46:47 01.04.2007

Dotaz na p.Navrátila:

Je možné kalibrovat stolní tiskárnu i pokud nepoužívám žádný RIP,ale tisknu pouze přes dodávaný ovladač?
V mém případě tiskárna Epson R1800, ovladač Epson Photo Print, používám SPDI.

Díky za odpověď,zdraví Milan Váchal

Citovat příspěvek

13:46:03 23.02.2007

Po nějaké době mohu sdělit mé zkušenosti se systémem SPDI na tiskárně Epson R340. Mám
vytisklo asi polovinu náplní což znamená od každé barvy asi 50 mll. ODhadem jsme vytiskl
asi 150 A4 fotografií + 300 listu běžného textu s obrázky a nějaké fotky 10x15.
To vše v časovém úseku asi jednoho měsíce.
Tiskl jsem na papíry z Rayfilmu R0215 a R0270. Postupně jsem si doladil korekční tabulku
nastavení barev v ovladači pro každý z těchto papírů. (Na požádání mohu zájemcům poslat v
Excelu.) Mohu říct, že se mé hodnoty poměrně dost liší od těch z Rayfilmy i Systemixu. Ale
asi to bude hlavně monitorem. Nemám udělanou žádnou kalibraci, jen sladění barev pomocí Adobe Gama. Dokonce mám zajímavý poznatek i v rozdílu barev tisku z různých aplikací. Ačkoliv mám i u INDD i u Zoneru nastaven profil tiskárny stejný - Adobe RGB - každá podává trochu odlišný byrevný výtisk. Nastavuji tedy barvy i podle toho z čeho tisknu.
Vyzkoušel jsem tisk na všechny druhy fotopapírů z Rayfilmu a výsledky se mi zdály na všech velmi podobné. Moc se mi neosvědčily jen ty matné.
R0215 a R0270 patří mezi ty levnější a protože tisknu poměrně dost, tak jsem si je nakonec zvolil i kvůli ceně.
Co se týká spolehlivosti SPDI tak v podstatě si nemohu stěžovat. Jen jednou, po resetu čipů, mi úplně přestala tisknout žlutá. Vždy se vytiskla polovina stránky a pak nic. Čištění trysek nepomáhalo, ale napadlo mne, že by to mohlo být nedostatečným doplňováním barvy. Profoukl jsem tedy odvzdušňovací trysky na náplních a od té doby to zase tiskne.
Pokud by měl někdo jakýkoliv dotaz, stačí sem napsat nebo poslat email.
Jose

Citovat příspěvek

7:08:49 12.02.2007

Tak přináším první zklušenosti s SPDI (povytištění asi 100 stran A4 fotek a 300 strana běžných výtisků).
1) Barevně je SPDI opravdu někde jinde, ale dá se to různými pokusy v ovladači vyladit a uložit si tato nastavení pro konkrétní papíry.
2) Po nainstalování jsem musel udělat asi 5 x čistění trysek aby se to rozběhlo. Od té doby jsou všechny kart. v pořádku až na žlutou. Jednou mi vysadila úplně - pomohlo vytištění. A stává se, že někdy netiskne některá z trysek. Nechci moc často spouštět čištění kvůli zaplnění odpadní nádobky, tak to moc neřeším. Na výtiscích to vidět není, ale když si spustím kontrolu trysek tak je vidět, že asi dvě čárky tam chybí. Ještě se chystám prověřit jestli někde není skříplá hadička se žlutou barvou.
3) Moc příjemné je, že se nemusíte ohlížet na spotřebu barvy. Klidně si tak nschávám i sedmiletou dceru aby si tiskla fotky svých hraček.

Tolik tedy první dojmy.
Jose

Citovat příspěvek

19:42:42 04.02.2007

Včera jsem nainstaloval SPDI do R340. Barevné podání je trochu jiné, zkusím se s tím nějak vypořádat a dám vědět. Ale jinak je to pohoda, žádné ohlížení kolik ještě zbývá inkoustu...
Jose

Citovat příspěvek

Autor: pdm

21:27:33 02.02.2007

V žebříčku jsem ještě zapomněl uvést mezi bod 3. a 4. položku jednorázové čištění (1-3% inkoustu).

Citovat příspěvek

21:22:56 02.02.2007

Používám na R220 jen originální inkousty a trysky mi občas zasychají, jak jsem popsal výše. Nejde jen o inkousty, ale například i o faktory jako je teplota a vlhkost vzduchu v místnosti, takže se to nemusí nutně stávat každému.

Co se týká spotřeby inkoustu při zapínání, dost jsem to zkoumal a závěr je ten, že množství vypotřebovaného inkoustu je zanedbatelné, tj. podstatně nižší než na vytištění jediné stránky A4 běžného textu. Že by se po několika desítkách zapnutí tiskárny vypotřeboval všechen inkoust je naprostý nesmysl. Tiskárnu mám přes rok, za tu dobu jsem ji určitě aspoň padesátkrát zapnul a stále ještě mám 2 ze 6 cartridgí úplně původní. Hitparáda spotřeby inkoustu je následující: 1. Spuštění testu trysek ve Windows (tato akce mě připravila o 10% inkoustu!!, bylo to poprvé a naposledy, co jsem tiskárnu k Windows připojil); 2. nevhodný způsob čištění (opakované spuštění čištění místo jednou pročistit a pak počkat); 3. výměna cartridgí (první výměna černé cartridge sežrala asi 5% inkoustu, následná výměna několika barevných kupodivu podstatně méně); 4. tisk fotek na Epson Premium Glossy/Semigloss Photo Paper (spotřebuje mnohem víc inkoustu než tisk na běžný papír nebo třeba i Matte Heavyweight); 5 běžný tisk.

Samozřejmě je otázkou, jestli ohledně spotřeby inkoustu při zapnutí netropí něco nepěkného software ve Windows. Ale vlastnost tiskárny to není.

Citovat příspěvek

RE: Epson R340 (R220) + SPDI Rayjet - barevne posuvy

Autor: IvoL

16:11:04 02.02.2007

Zasychání hlav BYL "tradiční problém" Epsonu a bohužel v povědomí přetrvává. V současné
době ji "vyřešil" výrobce tím, že původně mechanicky spouštěné čistění spouští
automaticky, takže nic se neucpává, nicméně několikrát ( tedy v řádu desítek, ať nešířím
paniku ) zapnete a vypnete kancelářskou tiskárnu a máte dotištěno :) Tento způsob řešení
i když pro tisk faktur dost neekomický je paradoxně pro potřeby podobné Vašim ( 3 měsíce
nic a pak sada ) výhodný.

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Autor: RomanX

15:34:14 02.02.2007

Jose3 Napsal:
-------------------------------------------------------
> Rád bych se zeptal na zkušenosti s ucpávánín
> trysek u Epsonu. Včera mi prodavač v poč. prodejně
> R340 vehementně rozmlouval pro velmi časté
> ucpávání. Moc se mi to nezdá, ale raději bych
> slyšel názor někoho z praxe.
> Jose

Já mám tiskárnu EPSON R300 asi cca. 2,5 roku. Za tu dobu jsem "vypotřeboval" asi 4-6 sad inkoustů (po 6-ti kartridgí - multipacky) originálních EPSON. Tisku si potisky na CD/DVD, fotky, texty a obrázky. Podle mě tisknu velmi málo. Třeba mám "přetržku" mezi tisky i 3 měsíce.
Tiskárnu jsem za tu dobu nikdy nemusel čistit a vždy tiskla perfektně. Jedinou výhradu mám k ovladači. Tedy spíše k jeho funkci oznamování o došlém inkoustu. Je v něm chyba a když funkce oznamování o docházejícím inkoustu je zapnutá, tak ovaldač padne - provede nepletnou opraci. Po vypnutí této funkce je klid. Zkoušeno na WinXP pro ENG+CZ MUI a i na čistých WinXP pro CZ.

Proto nevím, když slyším o ucpávání se tiskárny, tak nechápu proč to. Mám za to, že je to vinou míchání inkoustů - originální a neoriginálních. Chtělo by to vyzkoušet používat hned od začátku neoriginální inkousty např. od rayfilmu společně se SPDI.

Sám uvažuji o SPDI, ale mám obavy že mě začne potkávat velký problém - zasychání trysek. Doposavaď jsem neměl nikdy problém.

Co si o tom myslíte?

Citovat příspěvek

11:43:12 30.01.2007

Zdravím Vás,
já bych se tedy pana Navrátila rád zastal. Je to odborník na slovo vzatý, několikrát mi v jeho poradně na Grafice poradil se zapeklitým problémem nebo alespoň navedl na správnou cestu. Mohu posoudit několik ostatně i rozdílné situace. V zaměstnání používám kalibrovaný EIZO a chstám zakázky na ofset, taky tisknu přes Fiery na kalibrované tiskárně kde používám profily i pro konkrétní papíry. Zde není o čem mluvit, pokud chcete dodávat zákazníkům standardní výsledky, musíte mít vše zkalibrováno. A samozřejmě, jak říká pan Navrátil: profily fungují!
Jinak je to ovšem doma, nějaký monitor nastavený tak aby ukazoval přibližně to, co dostáváme z fotolabu a teď do toho stolní tiskárna. Celkem zde souhlasím s Tomášem, že lepší lepší cesta je seřídit si tiskárnu pomocí posuvníků v tiskárně. Profil by sice dalo nechat si udělat, ale znamenalo by to taky zkalibrovat monitor. A zase by nám nesedělo to zobrazení s fotolabem. Navíc na počítači si hrají děti a jen bůh ví co si tam všude ponastavují.
Já mám postup následující: CHci tisknout fotky, tak si na jeden papír natisknu nějaký vzorek a pak zahýbu táhelky v ovladači. Zase kousek vytisknu, doladím to a pak vytisknu všechny fotky. Stojí mne to jen jeden zkažený papír 10x15. Není to sice ideální, ale na rodinné fotky naprosto postačující. Příště stejně většinou tisknu na nějaký jiný papír, který zrovna seženu, a tak to zase doladím jinak. Nevíc je to i takové "dobrodružnější".
Na druhou stranu se nedovadu představit, že bych tak tiskl v zaměstnání zákazníkům. To bych s tou prací asi brzy praštil...
Jose

Citovat příspěvek

Autor: Toma

23:09:12 29.01.2007

Viktor N. : díky za odpověď. myslel jsem si, že ze "zásady" nebo z jiného důvodu mi ani ukázkový profil nezašlete. :-)) ... To, co popisujete, je zcela jistě pravda v oblasti teorie (za jistých podmínek převoditelná i do , řekněme, " laboratorní praxe". Ale domnívám se, že téměř žádný uživatel tiskárny R300 nebude takto laborovat, nebude vlastnit spektrofotometr nebo si nechávat vytvořit ICC profil pro každý typ fotopapíru atd. ( u levnějších variant to velmi často ani nejde, kvalita není vždy zcela totožná) a nebude používat ty nejkvalitnější fotopapíry - jeho cílem bude vytisknout kvalitní fotografie, které bude moci ukázat. Nedělejme proto z Epson R300 nějaký super model. Jedná se o velmi kvalitní tiskárnu své kategorie, ale prostě z Octavie BMW neudělám ....
Tím bych tuto debatu ze své strany zakončil a případným uživatelům pouze doporučil , ICC/ICM profily nejsou všemohoucí a samospásné, pro běžnou praxi tabulkové posuny plně dostačují a nebojte se experimentovat, Je to prostě světlá komora. A hlavně, nemějte "trauma" z některých vědeckých a "pseudovědeckých" příspěvků na internetu . Hodně štěstí a hlavně dobré světlo :-)) je to víc v rukách než v tiskárně ...

Citovat příspěvek

19:45:14 27.01.2007

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že "nefunkčnost" ICM profilů skutečně existuje, tedy v tom smyslu, že řada běžných aplikací je nepoužívá a nepracuje s nimi, tudíž ony tam sice jsou, ale leží bez užitku. Profil je v principu tak jednoduchá věc, že při vygenerování na konkrétní tiskárně s konkrétním inkoustem na konkrétním papíru, v aplikaci, která jej umí použít, prostě musí fungovat.

Citovat příspěvek

Autor: Jirkaboh

17:17:19 21.01.2007

Také jsem si nainstaloval systém průběžného doplňování inkoustuů. Všechny fotky byly velmi tmavé. Po čase jsem zjistil, že k této vadě dochází pouze pri tisku z windowsovských utilit. Při tisku ze staršího programu iPhotoplus nebo Zoner ME byl tisk ucházející.

Citovat příspěvek

1:36:37 20.01.2007

Tomáš: profily na „zaslání“ ze zásady neposkytuji, všechny jsou precizně vytvořeny pro konkrétní tiskárnu/konkrétní inkousty/typ papíru/rozlišení, metodu tisku… Rozesílatelů nějakých profilů je bezpočet a výsledky tomu pak odpovídají…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

13:55:42 18.01.2007

Děkuji, to mi stačí, už jsem se rozhodl, že ji koupím.
Jose

Citovat příspěvek

13:00:23 18.01.2007

Spíš asi zasychání než ucpávání? Mám R220, pokud se pravidelně tiskne, tak k zasychání nedochází. Pokud se nějakou dobu vůbec nic netiskne, typicky tak 10-20 dní, některé trysky zaschnou a je potřeba spustit čištění (obvykle stačí jen jedno a pak dát tiskárně několik hodin odpočinkového času na rozpuštění zaschlého inkoustu). Ucpání trysek z jiného důvodu se mi nikdo nepřihodilo, ale tisknu docela málo a jen s originálními inkousty. Pokud vím, Epson R2xx/R3xx se v těchto věcech nijak významně neliší od jiných tiskáren dané třídy.

Citovat příspěvek

7:16:06 18.01.2007

Rád bych se zeptal na zkušenosti s ucpávánín trysek u Epsonu. Včera mi prodavač v poč. prodejně R340 vehementně rozmlouval pro velmi časté ucpávání. Moc se mi to nezdá, ale raději bych slyšel názor někoho z praxe.
Jose

Citovat příspěvek

Autor: Tomáš

0:02:54 18.01.2007

p. Navrátil
ad2) zcela s Vámi souhlasím v tom, že převodovou tabulkou nikdy nezískáte ten samý výstup, jako vygenerovaným ICC profilem. S náklady máte také pravdu ...
vzhledem k tomu, že tiskárny Epson velmi používáme, byl bych Vám zavázán, pokud byste mi funkční icc profily pro R220-340 mohl zaslat mailem...předem díky

Citovat příspěvek

23:52:23 17.01.2007

OK, nechci nikoho přesvědčovat, pokud Vám pro Epson řady R220/300/340 ICC profily fungují korektně, velmi Vám to přeji. Naše zkušenost je ovšem jiná ....
btw: ta převodová tabulka je náhrada icc profilů od Rayfilmu pro jejich papíry právě z výše uvedených důvodů

Citovat příspěvek

13:14:23 17.01.2007

Dneska jsem se informoval u Rayfilmu a oni jsou ochotní vytvořit ICC profil. Stačí od nich stáhnout tabulky barev, které se vytisknou na konkrétním papíru (asi bych očekával, že jejich, jinak by to určitě chtěli spoplatnit) a oni pak pošlou ICC profil pro konkrátní inkoust a papír.

Ostaně zajímalo by mne jestli má někdo osobní zkušenost s R340 na papíry Rayfilmu. Třeba i s originálními inkousty, SPDI nebo s refily.

Jose

Citovat příspěvek

10:45:41 17.01.2007

1) profily vytvořené pro i ty nejlevnější řady Epson fungují, velmi dobře a spolehlivě.
2) převodové tabulky nefungují. Nikdy nedostanete neutrální šedou, v celém rozsahu černobílého přechodu, zároveň aby byly zachovány pleťovky, přírodní barvy a pod. — a hlavně aby byly barevné výsledky (tisk stejné fotografie) na všech typech použitého papíru shodné — tak jak je to při aplikaci profilů (viz bod 1) a přitom aby bádání nad „převodovými tabulkami“ nebylo dražší, než tiskárna i s počítačem dohromady…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

9:34:49 17.01.2007

ad Navrátil
1) nefunkčnost ICC/ICM profilů pro levnější řadu Epson potvrdil i zástupce Epson ČR
2) převodová tabulka (lepší výraz mne nenapadl) je tabulka, kde pro jednotlivé typy papíru je nastaven parametr posunu pro Gamma,jas, kontrast, nasycení a složky barev

opravdu? :-)

Citovat příspěvek

1:54:43 15.01.2007

Co je to za blbost? Od kdy profily nefungují?
Co je to za tragédii „převodové tabulky“?
A tak dále.

Člověče, Vy prodáváte barvy, ale vůbec nevíte, co se s barvami děje!
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

23:08:32 12.01.2007

pro Epson R220/340 opravdu neexistují (resp. nefungují) korektně ICC profily. Pro tyto tiskárny a fotopapíry řady RAYFILM existuje převodová(posuvná )tabulka, kterou lze ICC/ICM profil velmi dobře nahradit. (pokud bude mít někdo zájem, rád zašlu).
Celý problém vzniká vlastně použitím driverů a profilů, které jsou ve Windows optimalizovány pro originální inkousty Epson a fotopapíry s vlastnostmi Epson. Je to poměrně složitější, ale např. pro fotopapíry KODAK se SPDI RAYJET chová zcela korektně (dle nastavení v tabulce, která je přikládána). Každý, kdo se chce vrhnout do tohoto systému by si měl uvědomit, že se nejedná o jednoduchou záměnu, ale ve své podstatě "světlou fotokomoru" ... a o tom také fotografování asi je :)
k "perverznímu" používání cmykové tiskárny (není pouze CMYK..toto by platilo pouze pro 4barevné tiskárny) RGB ovladači je jednoduché, jediné zobrazovací zařízení je monitor (LCD), které zobrazuje v RGB (sRGB) a neexistuje žádná škála Pantone, jako je to u ofsetových tiskáren. Toto je daň za vyšší kvalitu a gamut, který jednoznačně hovoří ve prospěch INKJET technologií.
Bohužel, pro tisk fotografií nám do celého procesu vstupují 3zařízení (fotoaparát,LCD,tiskárna), kdy každé z těchto zařízení má vlastní podání barev. Velmi také záleží na typu inkoustů. Doufám, že pro vysvětlení to postačuje, další info najdete na www.spdi.cz nebo mi pošlete mailíka ...

Citovat příspěvek

14:54:30 14.12.2006

Mám Epson 2100 a SPDI, je fakt, že ustavit barvy "okometricky" je dost problém. Když už jsem je jakžtakž měl vyladěné pro originální inkousty, tak s instalací SPDI a pigmentů G6 to šlo všecko do háje. Ale stačilo si nechat udělat barevné profily a jsou fotečky jak víno, navíc stránka A4 vychází na 6Kč+papír. Profily je dobré dělat na konkrétní tiskárnu a papír, ne si stáhnout obecné z webu. To pak je jako když byste si v obchodě objednali oblek "pro průměrného českého muže 35 let" a divili se, že vám nesedí. Že se barvy blbě ladí, je způsobeno tím, že výrobci driverů perverzně a tupohlavě řídí CMYKové tiskárny jako RGB, takže přidat žlutou znamená laborovat s červenou, zelenou (a nekdy i modrou) tak dlouho, až se to povede, a nikdo nikdy neví, jaká změna nastavení k jakému výsledku povede...

Citovat příspěvek

Strana výpisu

2

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: