Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Inkoustovka + RIP

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Inkoustovka + RIP

Autor: styx

17:40:21 16.11.2008

Jak PhotoSmart Pro B9180 tak Epson R2400 jsou pro váš účel dobré. Nevím jak to přesně je s EFI eXpress Bundle Version, píše se tam o dodání s novou tiskárnou, ale není vymezen přesně typ, tak nevím http://www.dtpobchod.cz/?cls=stoitem&stiid=23273.

Epson 2100/2200 se s obtížemi ještě dá sehnat. Co se ripů týče, ke starším Epsonkám se dá zakoupit Epson StylusRIP Professional za cca 200$ a pak někde bokem odlehčená verze ProofMaster Adesso za cca 12.000,- Kč

Znovu upozorňuji, EFI eXpress, Epson Stylus Rip postrádají možnost kalibrace měřením, z vyjmenovaných ji má pouze ProofMaster. Hotový profil dodaný s ripem vám může a nemusí vyhovovat, v takovém případě ještě počítejte s navýšením ceny o vytvoření ICC profilu na zakázku.

Citovat příspěvek

Autor: Honza

10:46:00 16.11.2008

Dobrý den,
děkuji za odpověď, na ColorMunki se zkusím podívat, ale přece jen bych dal přednost RIPu. Popíšu Vám co jsem zatím vyzkoumal a třeba k tomu budete ještě něco mít - předem dík.

Jak jsem říkal eXpress by pro mne bylo vhodné řešení, bez ohledu na nemožnost vlastní kalibrace. Je to přesně to co potřebuju a cena tomu odpovídá, takže bych ji rád zaplatil ALE.... Koukal jsem na jeden DTP obchod a tam mají skutečně Vámi popisované bundly, ve kterých RIP stojí cca 12tkč. Dokonce jsou to bundly s tiskárnami Canon, což by se mi moc líbilo. Problém je ale v tom, že nejmenší prodávaný Canon je formátu 17" a cena bundlu je cca 60tkč. S průměrnou vytížeností tiskárny 1str / den a tisk jen do A3+ je to pro mne nesmyslná kombinace. I z důvodu nedostatku prostoru pro tiskárnu nechci větší jak A3+.

Koukal jsem se na eXpressem podporované A3+ tiskárny:
Canon imagePROGRAF W2200(S) - u nás prakticky nesehnatelné, většina odkazů je na US trhy
EPSON Stylus Photo 2100/2200 - starý model, k sehnání jsou víceméně již jen náplně
EPSON Stylus Photo R2400 - 13" model, jde sehnat a podporuje ho eXpress. Netiskne na media a při změně papíru z matného na lesklý je nutná výměna černé cartridge (dočetl jsem se v jedné recenzi).
HP DesignJet 10/20/50 PS, 30, 30N - jak jsem již psal tyto tiskárny jsem denně používal v práci a hrubá nespokojenost s podáváním papírů.
HP PhotoSmart Pro B9180 - podle výrobce je tato tiskárna pouze A3, přestože v support listu EFI je psáno A3+. Nemám s ní bohužel zkušenost. Tady na Grafice v recenzi o ní psal pan Hájek a v textu střídal formáty A3 a A3+ - tak opravdu nevím.... Ted jsem jeste objevil, ze vyrobce udava "vlastni formaty medii až 330 x 482 mm" tj. zrejme je to opravdu A3+ Na CD media také netiskne a barev ma 8.

Takže suma sumarum mi z toho vychazi pouze Epson R2400 a Photosmart. K epsonu by snad mel existovat jeste Stylus RIP Professional v3, ale nenasel jsem ho nikde prodavat.

Honza

Citovat příspěvek

Autor: styx

18:40:43 15.11.2008

Bez ripu to celkem jde, ale potřebujete PhotoShop, nebo jinou aplikaci s podporou ICC profilů. V takovém případě je dobrou volbou ColorMunki + tiskárna dle vlastního výběru. Pozor, budete ale omezen RGB ovladačem tiskárny.

Pokud chcete profesionálnější řešení, ripu se nevyhnete. EFI eXpress v současné době u některých prodejců koupíte v akci s novou tiskárnou Epson, HP, nebo Canon za cca 12.000,- Kč s DPH. Bohužel, eXpress nemá možnost kalibrace pomocí spektrofotometru. Takže se musíte spokojit s dodaným profilem, nebo s externí kalibrací za peníze.

Pak už zůstává pouze nasazení "velkého" ripu, jako EFI XF, ProofMaster a pod., bohužel se dostáváme k ceně kolem 40.000,- Kč jenom za rip.

V případě, že byste se rozhodl pro sestavu s ripem, doporučuji tiskárnu s "konvenční" sestavou inkoustů CMYKlMlC, kde je v podstatě zastoupen už jenom Epson, z důvodů optimalizace driverů a algoritmů současných ripů. Z vlastní zkušenosti vím, že všechny tiskárny CMYKRGB a pod., které u ripů jsou označeny jako podporované, nejsou moc dobře použitelné.

Pak ještě si dobře spočítejte ceny inkoustů, vzhledem ke třídě tiskárny a velikosti náplní. Ceny bývají propastné, ovšem záleží na vytížení tiskárny.

Citovat příspěvek

Inkoustovka + RIP

Autor: Honza

17:33:35 15.11.2008

Dobrý den všem,
sháním inkoustovou tiskárnu + RIP pro tisk korektur, relativně věrné nebo alespoň "odhadnutelné" barvy, občasný domácí tisk fotografií ve formátu A3+, případně potisk CD/DVD médií. Prostě průměrného "všeuměla", ale s RIPem.

Dosavadní zkušenost - A3 Epson Photo EX + Birmy PowerRip 2000:
tiskárna sloužila dobře, jen byla dost pomalá
Power RIP ripoval, ale pod Windows v něm nefungovala polovina funkcí (kalibrace pomocí křivek, občas se nechtěl ani automaticky spustit při tisku atd.). Podporu měl naprosto mizernou, tj. akorát jsem se vždy dozvěděl, že je to divný, že na MACu to funguje vpohodě :-). Barevná věrnost byla i bez kalibrace postačující.

Rád bych klidně zainvestoval do EFI Colorproof eXpress, problém je ale v tom, že já opravdu nechci kupovat tiskárnu větší jak A3+ a nechci dát za tiskárnu + RIP 60tkč. Problém je taky v tom, že nechci HP - mám špatnou zkušenost s ColorPro GA a 20PS, které mizerně podávaly A3 papíry a EPSON nechci pro jeho pomalost.

Poradil by někdo jak tuhle situaci řešit? Tj. vhodnou kombinaci dle požadavků nebo spolehlivý způsob tisku bez RIPu?

Díky všem,
Honza

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: