Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Epson V700 nebo V750?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Epson V700 nebo V750?

Autor: Dušan3 ♂

12:50:55 26.09.2014

Reaguji na můj příspěvek před třemi roky. V současné době se objevil na trhu nový kinofilmový scanner Reflecta Proscan 10T, který má skutečné rozlišení 4100 dpi (!), je celkem rychlý a jeho cena se pohybuje od 11.300 Kč. Zahraniční recenze, např. na infofilmscaner.de jsou velmi pozitivní. Máte někdo praktickou zkušenost s tímto skenerem ?

Citovat příspěvek

Autor: V.J.

19:10:04 20.05.2011

Pro zajímavost, které skenery za přijatelné ceny konkrétně máte na mysli?
Nikon 5000ed dnes na ebay seženete včetně dovozu a daně stěží levněji než za 45000Kč. Ostatně ty ceny které uvádítě u Nikonu 9000ed již také dávno neplatí. Dovoz použitého skeneru z USA okolo 75000Kč. Ale to jen pro pořádek, aby někdo nebyl nešťastný že nemůže ty skenery za udávané ceny sehnat :-).

Jinak Vám samozřejmě musím dát za pravdu. Pro tisky 30x30 určitě epson plně dostačuje a rozdíl být poznat prakticky nemůže. A kdo retušoval černobílé skeny třeba právě z Nikonu tak to rozptýlené světlo rozhodně ocení.

Citovat příspěvek

Autor: Dušan

13:36:08 20.05.2011

Protože jsem potřeboval zdigitalizovat archiv negativů a diapozitivů (částečně středoformát 6x6 a částečně kinofim), dlouho jsem váhal, zda koupit filmový skener (např. Nikon Colscan 9000 ED za cca 85 tis Kč, přes internet dovoz z USA pak 50 tis Kč) nebo některý z plochých skenerů. Po prostudování mnoha internetových diskuzí a hodnocení jsem se nakonec rozhodl pro epson V700 za 11 tis. Kč. Konstatuji, že jsem s tímto skenerem v amatérských podmínkách plně spokojen. Moje zkušenosti jsou následující:
- je vhodné skenovat s rozlišením na 3200 dpi, protože při této hodnotě skener ještě využije svého maximálního optického rozlišení 2300 dpi. Při nastavení nižšího rozlišení se již i optické rozlišení snižuje a naopak při vyšším rozlišení stejně víc z fotomateriálu nezískáte
- na profesionální tiskárně s rozlišením 640 dpi jsem si nechal zkušebně vytisknout fotografie 30 x 30 cm ze skenů z barevných diapozitivů 6x6 Kodak a Fuji. Velikost snímků byla 7000x 7000 pixelů. Kvalita převýšila moje očekávání, přičemž pochybuji, že na fotografii do formátu 30x30 cm lidským okem rozpoznáte vyšší kvalitu skenu z filmového nebo bubnového skeneru.
- některé materiály se skutečně při skenování prohýbají, ale podle některých recenzí je hloubka ostrosti u skeneru 0,8 mm a ani při této hodnotě jsem nezaznamenal potíže s rozlišením či ostrostí. Pro jistotu jsem si ale udělal drobnou úpravu držáku filmu (vsadil jsem tam příčku).
- výhodou skeneru (mimo relativně nízkou cenu) je také to, že zdrojem světla je fluorescenční trubice, tudíž černobílé materiály netrpí problémy se zrnem při usměrněném světle skenerů s LED diodami (např. Nikon)
- nevýhoda skeneru je pomalost, jeden snímek 6x6 skenuji cca 15 minut. Dále je tu otázka kvality digitalizace kinofilmů. Nejsem ještě rozhodnut, zda nepořídím kinofilmový filmový skener, protože na trhu je jich dost za přijatelné ceny.

Citovat příspěvek

Autor: test1

14:10:47 02.05.2011

ano pamatujete.., tak na bubnových skenerech se používá pod diák olej, ale používal se roztok který se jmenoval KAMI , tusím to bylo něco jako roztok pro použítí v montáži -na filmy..?

Citovat příspěvek

Autor: Jiří

15:07:56 13.04.2011

Rozhoduji se mezi 700 a 750.
Jsem bývalý fotograf a část archivu mám na negativech, takže mi jde hlavně o skenování filmů.
Pochopil jsem dobře, že rozdíl je v dodávaném sofware, případně soupravě na mokré skenování?
Čím jsem si jistý, že nepotřebuju kalibrační EZColor. Podle http://www.fotografovani.cz/art/nov_soft/SilverFast-6-5-new-version-cla.html je cena Ai-Silverfastu 119 dolarů, takže kdyby mi později nestačil dodávaný SW, mohu SF přikoupit a pořád to spolu s V-700 bude levnější, než koupit rovnou V-750.
Pominul jsem něco?

Citovat příspěvek

Autor: Pavel A

9:09:36 28.02.2011

Pokud si dobře pamatuju, tak na bubnových skenerech se používá pod diák ricinový olej.

PA

Citovat příspěvek

Autor: Beda12

2:36:17 13.02.2011

Mokré skenování: POtřebujet ekapalinu, co má podobný index lomu jako film. Při zvětšování v temné komoře se používal petrlej, nebo glycerin. Petrolej bych zkusil z lékárny. Zdravím. BK

Citovat příspěvek

Autor: cykloguard

20:39:43 03.12.2010

Mám V750.Už vybavení softem je dobré, Silver fast Ai a kalibrační terče na reflexní i dia předlohy.Navíc po registraci u Epsonu obdržíte gratis zařízení na mokré skenování .Na českém trhu jsem ale nedohledal potřeby pro toto skenování.Overlay Mylar film a kapalinu pro mokré skenování.Fa Aztek (US) dodává AZ42 což je mylar film přímo pro mokré skenování a také kapalinu SMF 2001Scaner Mouting Fluid.Na českém trhu jsem nenašel firmu ,která by toto nebo něco se stejným použitím byla schopna dodat.Také jde o další přípravky , na čištění filmů a skla skeneru.Pokud někdo víte budu vděčný za informaci.
V 750 má držák na dva pruhy svitků.Běžně skenuji formát 6x12,dám v silverfastu previev a ohraničím na formát snímku(6x12) a scan a jde to bez problému.Pokud je svitek stříhán na dva snímky 6x12 je to bez problému. U jednotlivého snímku s film prohýbá a je problém s jeho vyrovnáním.Cykloguard

Citovat příspěvek

Autor: nemam

19:13:40 29.03.2009

do 15tis bych určitě koupil použitý kinofilmový skener (pokud ty diáky nejsou 6x6) :))

Citovat příspěvek

Autor: jiridlo

13:22:08 13.03.2009

Neuvedl jste pro jaké využití chcete skeny použít. :)

Citovat příspěvek

Autor: s-p-i-d-e-r

12:08:46 13.03.2009

Zdravím všechny,
také chci koupit skener ale vice jak 15litru do toho nechci dat, proto uvažují o Epsonu V700. Mám doma spoustu "dijaku" i 30 roku starých, které chci digitalizovat, jenom nevím, jestli výstup ze skeneru bude vůbec použitelný. Nemate tady prosím někdo skeny z diaku na ukázku? Diky

Citovat příspěvek

Autor: Jarouš

11:54:04 23.02.2009

Nepočítejte s tím, že V750 Vám udělá z kinofilmu lepší (ostřejší) skeny, než zmiňovaná Minolta, protože ta patří k naprosté špičce mezi specializovanými kinofilmovými skenery. Mezi plochými skenery sice nic lepšího, než Epson V750 nenajdete, ale na tu Minoltu rozhodně mít nebude ;). Fotím to samé, co Vy, taky mám detaily za to nejdůležitější pro posuzování kvality skenu a řeším to Nikonem LS50. Ale kdybych měl středoformát, tak bych šel do toho Epsonu, za ty peníze nic lepšího na větší formáty filmu neexistuje. Skenu zdar! :)

Citovat příspěvek

Autor: Lukáš

16:37:41 18.02.2009

Uvažuji nad V750, ale potřeboval bych srovnání s Minoltou 5400 II. Fotím hlavně krajinu a potřbuji, aby se na skenu objevila v co nejlepší ostrosti i tráva na louce a listí na stromech. Měl jsem V500 a dost mě to zklamalo. Neposlal by jste mi někdo skeny? Stačí výřezi zmíněných partií z maximálního rozlišení, nebo 4000 dpi. Děkuji!
Kukal.L@seznam.cz

Citovat příspěvek

Autor: PetrSm

22:22:50 16.02.2009

Zdravim.

EzColor je softik, ktery udela kalibraci jak skeneru, tak pripadne i tiskarny ktera je pripojena k pocitadlu. Pokud je skenovani mysleno aspon trochu vazne, tak se bez kalibracniho softu da obejit jen velmi tezko. Ono je dobre cas od casu udelat kalibraci opakovane, protoze i prosvetlovaci trubice meni svoje vlastnosti. Soucasti baleni jsou kalibracni terce pro odpovidajici kalibraci filmu (tusim ze to je rozmer 6x6? - nemam to ted u sebe) a reflexni predlohy. Jedine co u toho chybi je sonda pro kalibraci monitoru, ale vzhledem k tomu kolik to stoji ji ani nelze predpokladat.

Silverfast je softik od jine firmy, ktery odesle "starndardne dodavane" softy tam kam patri. to jest do kategorie hracek. Dovede ze skeneru vyzdimat maximum a umozni majiteli vytahnout ze skenovane predlohy maximum.

Tyto softy kupovane samostatne stoji vic nez je rozdil cen mezi V700 a V750. Ale pokud uz nekdo pokukuje o skeneru v teto cenove kategorii, tak by mel tusit co od toho ocekava a vykrikem "vzdyt to vlastne nepotrebuju" vlastne zahazuje tu investici. ale to je kazdeho vec.

Petr

Citovat příspěvek

Autor: Olympus

17:45:24 03.02.2009

Prozraďte mi prosím na co jsou dobré softwary Silverfast AI6 a EZColor od Xrite ?

Citovat příspěvek

Re: Epson V700 prosba o radu - sken 12 cm dlouhý

8:52:36 07.10.2008

Dobrý den, ano, přesně tak :)

Citovat příspěvek

Autor: tv

8:37:59 07.10.2008

Podle mě by docela stačilo vypnout v Epson Scan-u zaškrtnutí "Thumbnails" a po Preview vybrat oblast skenování ručně.
Ale počítám, že to už jste za toho 3/4 roku zjistil :)

Citovat příspěvek

21:11:43 16.01.2008

to Karel Novotný
k Vašemu dotazu, držáky na film mají v horní části nadefinované drobné otvůrky (dirky) které nadefinují skeneru příslušný držák. To oblafnout nelze (musel by jste ten držák převrtat ty dírky a tím by jste jej znehodnotil pro nadefinovaný formát, nehledě na to, že nevím, s jakou přesností musejí ty dírky být umístěné), proto v džáku na film 120 můžete navolit pouze formáty příslušné danému normalizovanému filmu, tedy lidově řečeno rollfilm 6x9. Jediná možnost, jak 6x12 oskenovat, je použít držák pro 4 x 5 inch potřebné okno vystřihnout z pásu, aby šlo vložit do držáku, prázdný prostor omaskovat černým papírem, nejlépe vytvořit si z tenkého pevného černého materiálu masku ve tvaru rozvíracích dvou listů, vnější rozměr v rozměru planfilmu, který se běžně vkládá do držáku a uprostřed vyříznout ten skenovaný formát 6 x 12. Možná se Vám bude rollfilm v tomto držáku kroutit, nebude v rovině. Pak je možnost použít aplikaci mokrého skenování a film 6 x 12 (vystřihnuté okno) položit přímo na sklo skeneru a překrýt horním sklíčkem aby drželo film v rovině bez kroucení a vlnění. Tato metoda skýtá nebezpečí výskytu newtonových kroužků. Je třeba si s tím pohrát. Já to dělám ve skeneru Nikon LS 8000 v držáku na film 6x9 s tím, že naskenuju jednu část šest dvanáctky, jako 6x9, tedy ne celé, pak film posunu o kousek, naskenuju druhou část šest dvanáctky, tak aby mezi nima byl překryv a pak to ve Photoshopu zkoriguju k sobě a v layers spojím, to je pracný způsob, ale osvědčil se mi. To samé by šlo použít i v Epsonu s držákem na filmy 6x9. Přeji úspěch a doporučuji trpělivost, dejte vědět jak jste pořídil. S pozdravem jiridlo. :)

Citovat příspěvek

Epson V700 prosba o radu - sken 12 cm dlouhý

Autor: Karel Novotný

14:51:13 16.01.2008

Dobrý den,
řeším problém: Jak oskenovat svitkový film - políčko formátu 6*12 cm (panorama Noblex) pomocí standardních držáků pro svitkový film dodávaných ke skeneru??? Jinými slovy nemohu přijít na to, jak skener donutit, aby vložený filmový pás "nerozsekal" na dílčí SW přednastavitelné formáty (např 6x4,5 nebo 6x6, či 6x7...)
Děkuji za radu

Citovat příspěvek

0:31:06 09.12.2007

Pořídil jsem V750 a nemá chybu, hlavně ve spojeni se SilverFastem. Vřele doporučuji. :)Jiridlo (tu)

Citovat příspěvek

Autor: 9pepa

23:43:58 10.11.2007

Diky za nazor. Ja vim coje soucasti baleni, ale nevim jestli to potrebuju. Skenovat se da i jinym SW a co je EZColor nevim. Tak porad premyslim jestli to ma vyznam. Navic to budu upravovat na ntb kterej ma obycejny lcd, nakup panelu je v planu, ale zapojeni opet jen analog. Takze pokud je ten EZColor dobrej pro sestelovani barev tak je mi k nicemu, momentalne....

Citovat příspěvek

Autor: PetrSm

22:34:02 10.11.2007

Ahoj!
V750 ma pribalenej Silverfast AI6 a EZColor od Xrite. Takze soucet cen techto balicku je vyssi nez rozdil cen V700 vs V750Pro - plus nejake droben rozdily, ktere ti prozradi treba tady
http://www.photo-i.co.uk/Reviews/interactive/Epson%20V750/page_1.htm .
Sel jsem pred rokem do V750 a nelituju :-)
Petr

Citovat příspěvek

Epson V700 nebo V750?

Autor: 9pepa

16:22:51 09.11.2007

Ahoj, vybiram mezi nima a nevim jestli jit do toho drazsiho. Je to prece jen o tretinu vic a v podstate ani nevim jestli za takovy narust ceny budu mit i adekvatni narust kvality. Mate s nima nekdo zkusenost?
Jde mi hlavne o skenovani svitku a planfilmu 8*10, polovina dia.
Diky, Pepa

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: