Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

jaký zakoupit skener, který mimo jiné dobře skenuje diapozitivy?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: jaký zakoupit skener, který mimo jiné dobře skenuje diapozitivy?

Autor: Joffre De Luna

13:28:59 11.11.2007

Díkyza odpověď. To potěší.

Citovat příspěvek

13:27:48 11.11.2007

Díky p. Jaroušovi za vyčerpávající odpověď. To potěší.

Citovat příspěvek

Autor: Rudy

11:36:29 08.11.2007

Take pokukuji po skeneru a nemohu se rozhodnout mezi Epsonem V500 a Canonem 8800F. Vim ze Canon lidi chvali ale nemohu nikoho najit kdo by neco psal o V500. Rad bych s tim skenoval stare fotky ktere bych v Photoshopu upravoval. Vic penez jak za V500 se mi do toho nechce uz davat.

Citovat příspěvek

Scan na CB negativ 6x9

Autor: vladimir h

12:50:17 07.11.2007

Tak tahle diskuze mne moc nepotěšila, pozřebuji nascanovat do archivu -+800 negativu na skle, CB 6x9, stare, často dost poškozené.
S ohledem na to že nejde o komerční práci ale domácí archiv, potřebuji to co nejlevnější, ale zároveň dostatečně kvalitní.
Mám možnost scanu PowerScan6950 s DIA nástavcem, ale nemám zkušenost s jeho kvalitou.
U výše zmíněného Canon 8800F se mi zdá že nepodporuje formát 6x9 pokud jsem si správně přečetl jeho specifikaci..
Uměli byste mi k tomuhle něco poradit?
Děkuji!

Citovat příspěvek

Autor: Jarouš

12:50:39 04.11.2007

Docela těžká věc, snadná rada neexistuje. Mám zkušenost, že skenery skenují nejlíp na maximální rozlišení, což je při prohlížení na 19 palc. monitoru zbytečný luxus, když by stačil sken 1280 krát ekvivalent 3:2 (zhruba). Jenže ten malý sken bude nejspíš viditelně méně ostrý než ten macek dejme tomu 5500x 3500. I když bude na obrazovce vidět stejný výřez, v tomto případě celá fotka. Takže stručná rada zní skenovat na velké rozlišení a potom uložit v rozumné kompresi JPEG, aby to nebyli šedesáti a více megoví cvalíci. Samotné skeny bez úprav (hlavně doostření) často nejsou nic moc, hlavně pokud jde o snímky krajiny a horší světelné podmínky. Detailní záběry zblízka (auto, portrét, květy) většinou dopadají už na první pokus lépe. Tisk i v malém formátu bude asi vždy vyžadovat nějakou tu softwarovou úpravu, po několika nezbytných krocích pak tisky vypadají docela slušně až do A3, teda pokud je sken dostatečně velký, ale o tom tady vlastně celou tu dobu píšu. Suma sumárum: Rychle naskenovat a pak prohlížet na obrazovce - to je jenom čistě informativní záležitost o obsahu obrázku, s fotkou z digitálu se to po stránce ostrosti a čistoty vůbec nedá srovnat. Ale po troše práce s obrázkem se můžete dobrat velmi dobrých výsledků, přece jenom podání prostoru a vizuální dojem z něj, na to dnešní dostupné digitály zdaleka ještě nemají, tady film jasně vede. Stručně a jasně: Buď Canon 8800F, nebo Epson V500. Oba by měly obsahovat Silver Fast (výborný software pro skenování a ovlivnění výsledné podoby snímků), oba umějí odstraňovat škrábance a prach z filmů - velmi praktické, nezbytné. Jestli je Canon tak rychlý, jak inzeruje na svých stránkách, je to super, jestli se Epson blíží kvalitám modelů V700/V750 Pro, tak bude asi lepší. Nic jiného bych do těch 7000 asi nehledal. Ceny těchto skenerů jsou tak přístupné, že vzhledem k tomu, že dokáží obstojně digitalizovat historii, jejich koupě se podle mého názoru bohatě vyplatí. Ani jeden z nich nebude pro Vaše potřeby prohlížení špatná volba, pokud nemáte přehnané nároky na možnosti dnešních, dostupných plochých skenerů. Dobrou volbu a pěkné skeny přeje Jarouš :) (tu).

Citovat příspěvek

13:28:15 03.11.2007

Brej den, zase jsem si pěkně unavil oči civěním do monitoru. Ale ty přízpěvky mě zaujaly. Taky hledám scanner pro své diáky. Mám Eos30 s pevnými skly a kvalitnímy zoomy a další výbavou. Kdysi cena hodně přes 60 tisícovek českých. No, takže kupovat Coolscan se mi opravdu nechce. Nechci aby dopadl jako ta moje foto sada, která by nyní v bazaru stála pát tisícovek. Dle vyjádření "odborníků". S tím se ale nedá nic dělat. Na ten scanner mám nějakých 7000. Jde mi o to, prohlédnout si pěkně diáky na obrazovce 19tky LCD...to je primární. A sem tam i tisk do maxima (!!) 18x24. Víc opravdu ne. Mám zkušenosti s fotografiemi z diáku (analogovou cestou) z těch masových trapných minilabů jako je Foto Morava...apod. Kvalita...nepoužitelné!!!!!!!!!! Vlasy, chlupy, zrno, barvy posunuté, neostré. Příšerné!! Takže, nidko nechce nemožné, ale poskytne scanner v edici Photo lepší značky (Epson, Canon...) alespoň trochu koukatelné výsledky? Nebo budu zklamán a scanner hodím do zdi?

Citovat příspěvek

Autor: Michal R.

16:25:35 26.10.2007

Dobré odpoledne
Nemáte někdo nějaké zkušenosti s film. skenery Reflecta?? Cena je u nich zajímavá, ale vždycky jde ruku v ruce kvalita s cenou...
Díky MiR

Citovat příspěvek

Autor: maluka

22:11:43 25.10.2007

Dobrý večer, tak teď jsem z toho úplně šoknutá, ale každopádně Vám moc děkuju. Ještě jsem žádný skener nepořídila, takže stále váhám. Pročítám různé recenze a chytrosti, ale asi čím víc toho vím, tím víc se v tom plácám. Tiskařka ani grafička nejsem, ale zmlsaná ostrostí fotek určitě jsem. Proto si pořád nemůžu vybrat. Zkušenosti se skenováním mám jenom málo - zatím jenom texty, barevné předlohy např. na windowscolor nebo vyšívání, ale diapozitivy jsem ještě neměla možnost někde vyzkoušet, takže ani nemám moc velkou představu jak to vlastně funguje. No možná bych se mohla i trošku rozšoupnout s korunkama a přidat na šikovnější skener, ale to ukáže až "Ježíšek", jestli nadělí nějakou kačku. Nemáte náhodou nějakej naskenovanej diapozitiv? Jenom pro představu, prosím na adresu maluka@mybox.cz. Díky a těším se maluka

Citovat příspěvek

23:58:59 23.10.2007

Dobrý den! Mám pro Vás dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou (jak jinak). Dobrá: Do 5000 jste asi nemohla koupit nic lepšího, už 8600F byl prý dost dobrý, 8800F horší určitě nebude, jestli skutečně skenuje 6 krát rychleji, tak to je velká výhoda + Silver Fast ve výbavě - moc dobré. Špatná: Jestli jdete především po kvalitě skenů (soudě podle dia), tak možná nebudete úplně spokojená, ostrost snímků nemusí být pro Vás dostatečně přesvědčivá (u negativů to bude nejspíš ještě horší, navíc ten barevný převod). Zde by bylo východisko v podobě specializovaného kinofilmového skeneru z druhé ruky, který bude téměř vždy poskytovat lepší výsledky hlavně z hlediska ostrosti. Na druhou stranu neumí nic jiného, takže např. fotku s ním nenaskenujete. To je v zásadě obecná, ale stále platná zkušenost. Jestli nemáte své skeny z 8800F s čím porovnávat (myslím stejné obrázky), tak je dost pravděpodobné, že budete velmi spokojena (po určité praxi), poněvadž jste za své peníze momentálně dostala maximum možného. Jestli ale patříte mezi náročné, jste tiskařka, grafička, nebo pouze laik zmlsaný ostrostí digitální fotografie z dobrého kompaktu na obrazovce monitoru, pak Bůh ví, jak vlajková loď firmy Canon u Vás obstojí. Já jsem také skenerista - začátečník, mám před Vámi náskok nějakého půl roku a mám Canonu velmi za zlé, že po výborném kousku FS 4000 US zcela vyklidil pole kinofilmových skenerů a pokračuje pouze s plochými (i když za velmi příznivé ceny). První pokus s 4400F mě neuspokojil (hlavně ostrost), tak jsem za cenu téměř úplného vykrvácení zakotvil u konkurenčního (vlastně dnes už bezkonkurenčního) Nikonu. A výsledky lepší jsou, sken od skenu je to víc vidět (ostrost, podání barev hlavně u neg., možnosti ovlivnění výsl. skenu, jednoduchost ovládání). Takže závěrem: Jste li začátečník (i v posuzování kvality), buďte klidná, za 5000 mezi plochými skenery nic lepšího nenajdete, máte li vyšší nároky, musíte si buď připlatit (alespoň Epson 4990 - kolem 10500 - a nebude to moc velký rozdíl), nebo přestat skenovat. Snad jsem Vás moc neotrávil, jsem zvyklý nalévat čisté víno a také jsem si tím martyriem nedávno prošel (mimochodem, nenajdou se nějaké postřehy k Nikonu LS 50 - viz předchozí příspěvek? Nebo už dnes nikdo neskenuje?) Mnoho příjemných chvil u skenování přeje Jarouš. A také můžete napsat své zkušenosti s 8800F - informací a postřehů není nikdy dost. (tu)

Citovat příspěvek

Autor: maluka

13:42:24 23.10.2007

Dobrý den, tak jsem pročetla tuto diskuzi ohledně skenerů a jsem z toho tak nějak v rozpacích. Chci skenovat hlavně diapozitivy a tak jsem si vybrala canoscan 8800F. Předtím jsem váhala nad 8600F. Mám omezený finanční rozpočet max.5000. Může mi prosím někdo poradit klidně i jiný typ, značku? Díky - jsem skener-začátečník.

Citovat příspěvek

10:38:59 15.10.2007

Děkuji Lubine, něco pošlu. Postupuji úplně stejně. Po náhledu měním úrovně, u Nikonu je funkce Analog Gain, připadá mi lepší, než Curves, to je tam taky (jestli plácám blbosti, nebijte mě). Barevně jedu taky v Adobe RGB, někdy trochu vylepším stíny (DEE), ale jen mírně, posunuje celou světelnost snímku, a jinak většinou už nic, až doostření v graf. soft. U vyšších citlivostí ještě trochu vyleštím zrno, funguje to pěkně, až do dvojky to ani moc nerozostřuje. To je zatím vše, obrázek po značné komprimaci určitě pošlu (dělám v TIFFu). Pěkný podzim přeje Jarouš. :)

Citovat příspěvek

Autor: lubin

6:47:38 15.10.2007

K těm tmavým dia.....epson to dělá také...jde jen o to upravit úrovně. dělám již po větším skenování náhledu!!! Můj Epson 4990 má "automatické korekce barev a jasu", ale ty to někdy udělají perfektně, jindy snímek špatně odhadnou a posunou mě dost barvy. Proto používám pro skenování pouze výběr barevného prostoru AdobeRGB a jinak bez úprav. Po skenování náhledu jednotlivého obr., kdy ho mám již na monitoru dostatečně velký, abych mohl odhadnout dobře expozici, upravím ještě před vlastním skenem úrovně. Epson ukazuje histogram a řídím se tak jím a také podle citu. Pak teprve skenuji. S výsledným, takto upraveným skenem jsem téměř vždy spokojen co se týče expozice a barev. Doostřuji v Photoshopu (většinou kolem 300, 0,5 , 0).
Kdybych mohl, tak tu něco přiložím, bohužel to nejde. Přiznám se ale, že by mě Jarouši zajímal nějaký sken z toho Nikonu, i výřez 100%. Jsem jinak "Nikoňák" :)))

lubomirsedlarik@mybox.cz

čus a dobré světlo

Citovat příspěvek

23:29:30 14.10.2007

Tak jsem se vykašlal na kompromisy a šel do Nikonu V (LS 50) - je neuvěřitelné, na kolika webech to je bráno za dva různé přístroje a oni tomu snad doopravdy věří, to jen tak mimochodem (svatá prostoto). Mám ho přesně měsíc a tak se budu vyjadřovat prostřednictvím cca 150 naskenovaných snímků, téměř výhradně z dia Velvia 50, takže veskrze laický názor - prosím o shovívavost. Předně, s kvalitou skenů z labu (přístroj Noritsu) to po stránce ostrosti asi nebude vůbec špatné - LS 50 se mu ve většině případů nevyrovná, přiznávám, že se v tom dost šťourám, ale primární ostrost se mi jeví jako nejdůležitější. Bylo mi řečeno obsluhující osobou (velmi příjemná a důvěryhodná), že skeny z Noritsu nijak nedoostřují a ani barevně neupravují, přímo se vypalují na CD (pokud to vyloženě není nutné, není můj případ). Nikon poskytuje primárně sytější barvy - hlavně zelená a modrá (plus prvotní vlastnost Velvie, jsem si toho vědom), oproti labu má nesrovnatelně nižší šum a primární sken je vždy dosti tmavý, jako by byl film silně podexponovaný (průhledy říkají, že není). Takže musím všechny snímky dosti zesvětlovat (master 0,75 - 1,5), gamma je na 2,20. Jiridlo má pravdu, skenování je především učení a sbírání zkušenností, výsledky se postupně lepší a grafické editory jsou mocné nástroje. Ale kvalita předlohy nejde ničím dohnat, to je jasné. Další postřeh je, že největším problémem pro patrně každý skener je skenování krajiny. Vzdálené větve a listoví, stébla trávy, struktura kamene..., to je jiný kalibr než skenovat květ přes celý obraz nebo detail tváře. Alespoň mám zatím takové postřehy, blízké objekty dokázal slušně naskenovat i plochý Canon 4400F, ale to listí ve větvích... Když už jsem u toho Canonu, Nikon je ve všem lepší, snad nikdo nic jiného nečekal, ale 4400F stál asi 2500 Kč a LS 50 8 krát víc, to je značný nepoměr, mezi Fabií a Audi A 8 je určitě větší rozdíl. Na obranu Nikonu musím přiznat, že s negativy to umí nesrovnatelně líp než Canon, to zase jó. Takže závěrem, štve mě tmavost u skenů z dia, netuším, jestli je to normální, a ostrost by taky v některých případech mohla být lepší (porovnávám stejné snímky s labem, ta ostrost tam prostě je, leda že by ta mašina měla nějaké sofistikované automatické doostřování, o kterém obsluha nic neví). Ale už teď jsem schopen pomocí graf. software dosáhnout z Nikonu srovnatelnou kvalitu a někdy i lepší, samozřejmě jen v max. rozlišení při 4000 dpi, v max. výstupní velikosti. Jakékoliv zmenšení výstupního obrazu nebo ubrání dpi vede k výraznému zhoršení ostrosti výstupu. To je mi taky divné, ty skeny z labu jsou výrazně menší a přitom dostatečně ostré. Nikon mě nutí nekompromisně do 5500 x 3700 při 4000 dpi, jinak to není konkurenceschopné. Tolik moje prvotní postřehy z používání Nikonu V, budu každému vděčný za vyjádření vlastních zkušenností s tímto nebo srovnatelným skenerem. Na věcné reakce čeká a předem děkuje Jarouš. (tu) Mimochodem, s instalací a chodem programu jsem neměl a nemám žádné problémy, všechno běží jak po másle a nijak mi nekomplikuje život a nejsem žádný počítačový expert.

Citovat příspěvek

Autor: jatypc

14:27:36 01.10.2007

Pro ty, co jako ja byli/jsou ve fazi vyberu a dumaji o rozdilech mezi plochym a film skenerem atp., tak pro nemecky mluvici lze nalezt zajimave testy (a misty grafy) na http://www.filmscanner.info/. Do znacne miry mi to objasnilo, proc je Nikon "tak drahy".

Mimochodem, pokud jsou tam mereni skutecneho rozliseni skeneru spravna (alespon zhruba), tak z 24x36mm negativu zadny plochy skener obrazek pro kvalitni zvetseninu A4 asi nedostane...

Citovat příspěvek

Autor: radimv

0:52:16 11.09.2007

ad "A což takhle diapozitivy pomocí amatérské redukce ofotit dobrým digitálem, Ha ?"

-pokud máte na mysli srovnatelnou kvalitu výsledku se skenem z X5, tak ta "ofocovací" výbava bude stát minimálně podobný peníze jako ten skener a vopruz to bude ještě znatelně větší :-)
...ale souhlasim že principálně to funguje taky.

/poznamenám že např. rozlišení X5 pro kinofilmový políčko je zhruba 70 MPix/

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Autor: Petr Weiss

17:12:22 10.09.2007

A což takhle diapozitivy pomocí amatérské redukce ofotit dobrým digitálem, Ha ? Potom si nepatrně pohrát třeba s Fotošopem a na běžný skener plivnete.

Je to technika stará jako fotografie sama a výsledky jsou znamenité. Howg.

Petr.

Citovat příspěvek

11:53:35 29.08.2007

ostrost i denzita jsou super, barevnost fotografií je skvělá. X5 je jistě vynikající stroj.
Rád bych sem vložil taky nějaký sken v lepší kvalitě (třeba tiff), bohužel to ale nejde.
Myslím že za cenu cca.10000,- je epson 4490 také vynikající. Mám doma ze skenu kinofilmu (Profia) formát A3 a je rozhodně kvalitnější než A3 z Nikonu D50.
Kdyby jste věděli o nějakém serveru, kde lze zaslat obrázek, který má cca.25 MB, dejte vědět, rád poskytnu.
X5 bude ale cenově pro mě nedostupný a navíc zbytečný. Výsledky jsou ale super.

Citovat příspěvek

Autor: Ctibor_Hekl

10:15:20 29.08.2007

Porovnejte skeny Vašich skenerů s X5, denzita, ostrost, barevné podání, barevná hloubka
vzorky zde http://www.flextightx5.com/galerie_fvs.html.
S pozdravem Ctibor

Citovat příspěvek

Autor: Jiri C. Vševěd

23:46:46 28.08.2007

K Vaší košaté debatě dlužno dodat jen tolik. Hlavní rozdíl mezi víceúčelovým plochým scannerem s nástavcem a vložkami na různé formáty filmů a specializovaným filmovým scannerem je jako u dnes 100 let starými zvětšováky. Ty velké s difuzní hlavou dávaly měkké světlo a tudíž se jimi daly 4x zvětšovat negativy na skleněných deskám jinak pro vysoký kontrast určené ke kontaktnímu kopírování na ultraměkký plynový papír a tzv. malým zvětšovákům na leica filmy s automobilovou "bodovou "žárovkou a s kondenzorem pro usměrnění světla zvětšující na kontrastní brom fotopapír 15x. Výsledkem obou pak byla výborná fotka 30x40 cm, stejně kontrastní, jedna bezzrnná, druhá zrnitá ale obě vlastně dobré! Oba tábory fotografů takto společně žily vedle sebe minimálně dalších 30 let než ti staromilští vymřeli.
Poučení: stačí-li kontakt nebo malé zvětšení ( na WEB) použij plochý scanner, jinak pro zvětšeninu (10x a více) bohužel potřebuješ usměrněné světlo jaké má jen "drahý " filmový scanner. Jen souběžně procházející světlo totiž umožní přístroji zachytit bezztrátově celou densitu diapozitivu nebo negativu.
Plochý scanner však používá namísto kondenzoru zářivku nebo studenou katod.lampu a primárně dělá a to dobře jen ty "kontakty"! Srovnejte s color fotkou prohlíženou proti světlu, je pěkně vyblitá, že?
Příklad : filmový scanner Acer Benq 2740 scanuje proužky 6-ti políček nebo 4 diarámečků v držáku, průsvitem na rozlišení 2740 dpi. Tedy 2740x4060 dat činí téměř 11 Mb. Minilab to pak vysvítí na papír v rozlišení 150, 200 nebo "high quality " 300 dpi, z čehož vyjde výsledná dokonalá zvětšenina 23,9x34,4 cm! Jde o surová tzv. nedopočítávaná data neboli jinak neinterpolovaná. Což lze samozřejmě s úspěchem přes Photoshop použít a dostat se pak i na těch 50x60 cm. Ovšem jen tiskem, minilaby se drží šíře 30 cm max.
Závěr: Zmíněný scanner s SCSI kartou do PCI slotu a SW můžete dnes sehnat za cenu kolem 200 Euro. Jeden mohu nabídnout!

Zdravím Jiří

Citovat příspěvek

22:31:19 21.08.2007

to lubin:

Neni mi úplně jasné zda váš poslední příspěvek byl směrován na mne... nejsem si vědom že bych psal něco "tak hezkého" o skeneru Hasselblad X5.

Dále k tomu hokeji:

a) ano trochu jsem se upsal... 2000dpi platí pro 4x5" (muj obvyklý formát), pro 6x6 to je 3200dpi
b) každopádně pořád platí typ diskutovaného skeneru Hasselblad X5
c) vy uvádíte "Epson 4990 je schopen dostat rozlišení 4800 dpi tedy z formátu filmu 6x6 cm"

...nemáte pocit že mluvíme každej o jiným skeneru? já ano.

Mimochodem ty hodnoty neni jen muj výmysl, ale údaj výrobce který ho takto uvádí u svých TOP-skenerů asi 5 let.

To že váš EPSON vytvoří ze 6x6 nebo většího filmu více pixelů ve výsledném souboru než X5 je díky odlišné konstrukci naprosto v pořádku a nevšim jsem si že by to tu někdo zpochybňoval.

PS: za nepřesnost v hodnotě max. rozlišení u X5 pro středoformát se případným čtenářům omlouvám (i když je jim to asi prdplatný).

Zatim zdar

Citovat příspěvek

21:59:46 21.08.2007

2000 dpi znamená pro středoformát (dejme tomu 6x6) rozměr obrázového souboru o velikosti 4720x4720 to je 22278400 obrazových bodů z filmu 6x6 cm. To je snad trochu málo na skener o kterém tak hezky píšeš ne??
Sorry, ale máš v tom hokej.
Epson 4990 (skener co mám doma, tím ho nijak nevychvaluji ani nehaním, jen srovnávám) je schopen dostat rozlišení 4800 dpi tedy z formátu filmu 6x6 cm obrázek o velikosti 128.300.000 obr. bodů, což je tedy oproti Tvým necelým 23 mil. bodů poněkud více.
Nechci se přít o kvalitě skenů, která záleží jistě na mnoha věcech o kterých určitě ani nevím .....jen v tom dpi nemáš asi jasno.
Teď mě napadá, že jediný problém by snad mohl být v tom, že skener není schopen zvládat větší dpi při větší ploše skenovaného materiálu, nechápal bych však, proč by to nedovedl a v čem by byl problém,když si informace nikam neukládá, ale posílá jej přímo do komplu. Žádné takové omezení v návodu u skeneru nemám a jsem přesvědčen o tom, že těch 4800 dpi dostanu i z formátu 6x6 na mém skeneru. Horší už bude, jestli si s tím poradí PC.:)

DPI - (dots per inch) - počet obrazových bodů na palec, které laserová tiskárna nebo osvitová jednotka vytváří. Běžné tiskárny tisknou v rozlišení 300 DPI (t.j. 300 bodů na palec). Obrázky na webu zobrazujeme většinou v 72 DPI (standardní rozlišení obrazovky).

DPI je zkratkou anglického Dot Per Inch, což přeloženo do češtiny znamená počet bodů na palec. Již z překladu je patrné, že DPI označuje v podstatě hustotu nějaké v našem případě obrazové informace. Pokud se budeme bavit o nějakém zařízení provádějícím digitalizaci obrazu (např. skener), udává rozlišení v DPI to, jak jemně je rozlišována předloha a kolik obrazové informace je získáváno. Čím vyšší je rozlišení, tím menší detaily jsou v předloze rozlišovány a zaznamenávány.
Pokud se bavíme o výstupním rozlišení (tiskárna, osvitka), pak jde naopak o to, jak jemně jsou poskládány jednotlivé obrazové body na médium. Což znamená, že čím vyšší je rozlišení, tím menší body s vyšší hustotou jsou vytvářeny.

Citovat příspěvek

0:06:21 20.08.2007

ad "já jsem tedy článek nečetl, ale dpi je dpi přeci a je jedno na jaký formát ne???
Prostě je to rozlišení určitého počtu bodů na jeden palec a je jedno jestli skenuju kinofilm nebo středoformát. "

-no, a tak to právě neni.

Hasselblad /Flextight skenuje na jednom řádku max. stejnej počet bodů pro fffšechny formáty co tam jdou vložit -> podobně jako když fotíte digifoťákem, tak fotíte vola jakkoli velkýho nikdy nebude mít obrázek víc megapixelů než dovoluje snímací senzor.

V praxi to znamená pro středoformát asi 2.000dpi (Hasselblad X5)

Zatim zdar

Citovat příspěvek

21:55:27 19.08.2007

já jsem tedy článek nečetl, ale dpi je dpi přeci a je jedno na jaký formát ne???
Prostě je to rozlišení určitého počtu bodů na jeden palec a je jedno jestli skenuju kinofilm nebo středoformát.
Mimochodem skenery za desítku mívají běžně rozlišení 9600 dpi, tzn. že sken z kinofilmu bude mít cca. (opravdu jen cca.)9600 x 13000 bodů

Citovat příspěvek

Autor: jiridlo

10:46:48 19.08.2007

to Flextight
každý je ohromen rozlišovací schopností tohoto skeneru, kde uvádějí 8000 dpi na každý kanál. Ale málo kdo si asi dále povšimne, že to je rozlišení pro 24 x 36 mm, tak si to spočítejte, jak si stojí oproti Nikonu LS9000, nebo LS8000, kde je 4000dpi, ale na 6x9 cm. Přesto je ale Flextigt super vynikající kvalitní skener. Ale tvrzení té firmy, že jde o nejlepší skener světa je pouze reklamní slogan, přesto, že to je opravdu vynikající skener. :)

Citovat příspěvek

Autor: Ctibor_Hekl

10:47:30 16.08.2007

Pokud opravdu hledáte kvalitní skenování tak jsem něco našel,
http://www.flextightx5.com/pdf/color_cenik_cb_2007_nesmluvni.pdf

Citovat příspěvek

2:20:03 06.08.2007

to Jarouš:

ad "Z čeho potom skener s vyšší Dmax. vytáhne více detailů, když by tam už žádné další neměly být? Možná je to stupidní dotaz amatéra..."

-stručně uvedu jen jakousi metaforu -> každý rok uvádí výrobci spotřební elektroniky nové výrobky a uvádí u nich informace typu "profesionální, dokonalý, super, hyper, ..." a mne vždy napadne proč se asi nakupuje do TV a filmových studií technika za 100-násobek ceny toho již dokonalého produktu (k dostání v každém solidním hyper-marketu)... co sakra může být na té kameře za milion lepšího, když ta za výlohou na Václaváku je už přeci tak dokonalá!

...a tak nějak je to i s tou denzitou... taky se uvádí takovej klasickej příklad -> z Prahy do Brna vás doveze Trabant i Mercedes. Otázkou je pak třeba "kolikrát".

Mimo ty metafory přidám ještě nějakou technokratickou informaci -> informace o rozpoznané Max. denzitě nevypovídá nic o produkovaném šumu, rozsahu snímaných denzit, gradační linearitě, ostrosti, zachování informací o barvách v nejvyšších denzitách, rovnoměrnosti skenu v ploše atd.
...těch rozdílů a nedokonalostí se vyskytuje opravdu hooodně.

Analogicky lze řešit i obvyklý dotaz proč stojí skener od Nikonu tolik peněz když má jen 4000dpi a přitom skenery z hypermarketu maji minimálně 4800dpi a stojí X-krát méně korunek...

Zatim

Citovat příspěvek

22:10:26 02.08.2007

Děkuji všem za postřehy, návrhy a názory, taky se kloním k Nikonu. Jenom by mě zajímalo, jak je to s tou densitou, když u nejlepších dia filmů bývá denzita max. 3,6 (to jsem fakt vyčetl v jednom PHOTO life, max. 6 roků starém)? Z čeho potom skener s vyšší Dmax. vytáhne více detailů, když by tam už žádné další neměly být? Možná je to stupidní dotaz amatéra, ale ta otázka se přímo nabízí. Jinak se přiznám, že bych moc rád viděl nějaký svůj obrázek naskenovaný od jiridla na Nikonu a taky od JardyPlzen na 4400F, příp ještě od lubina E 4990. To by bylo teprve srovnání. Stačily by holé skeny bez jakýchkoliv úprav, ve stejném rozlišení. Jestli by do toho někdo šel, můj mail je o kousek výš, v předchozím příspěvku. Všem moc děkuji a přeji he
zké letní dny. Jarouš.
PS: Četl někdo náhodou PHOTO life 5/2004, článek souboj titánů? Asi víme, proč chceme skenovat... (tu)

Citovat příspěvek

Autor: jiridlo

18:14:33 02.08.2007

to radimv

zdá se, že se nemusíme nijak jinak dohodnout. Je to tak.

Jak píšete: Podle mých zkušeností fotograf dosahuje obvykle podprůměrné výsledky při skenování, protože se jako profesionál věnuje focení a nemá tušení jak pracovat se skenovací aplikací atd.

Ano je to tak, ale pokud se fotograf seznámí s problematikou skenování a osvojí si ji, tak skeneristu Z DTPka strčí do kapsy. Nechci se nijak povyšovat, ale lidé mi nosí negativy a slidy k předělání, neb to co si nechali naskenovat za ne malé peníze v některých DTPkách zjistějí, že to je špatné. Prošlo mi toho rukama dost, většinou je to zašuměné a o kontrastu a barevném podání už ani nemluvím. Pokud Vám jde převážně o skeny z filmů 35mm, tak bych spíše radil ten CoolscanV, ještě lépe 5000, ale ta už je zase finančně někde úplně jinde. Mějte se a ať se skeny dařejí, s pozdravem Jiridlo. (tu) :) (tu)

Citovat příspěvek

17:17:18 02.08.2007

to Jarouš:

ad "Už řeším pouze jestli Nikon Coolscan V (cca 18000), nebo Epson 700 (750 Pro). Jde mi primárně o skeny 35 mm, negativ i pozitiv."

- z vlastní zkušenosti bych v případě 35mm volil pro obrazovou kvalitu Coolscan -> v nejtmavších plochách je schopen snímat předlohu lépe než plochý Epson 750 (rozpozná vyšší denzitu) - na světlé hladké ploše prakticky neni poznat rozdíl (zkoušel jsem jen diapozitiv)

Jinak souhlasim že Epson je mnohem univerzálnější co se týká formátů a odrazových předloh.

to Jiridlo:

Podle mých zkušeností fotograf dosahuje obvykle podprůměrné výsledky při skenování, protože se jako profesionál věnuje focení a nemá tušení jak pracovat se skenovací aplikací atd.
Mnohem lepších výsledků dosahují skeneristi a těch nejlepších zřejmě profesionální skeneristi přeškolení z bývalých fotografů :-))) ... a podle vaší ukázky vás zatim řadim do posledně jmenované kategorie (pokud se nedohodnem jinak :-)

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Autor: JardaPlzen

14:47:18 02.08.2007

Hezký den
překvapuje mě údajná nepoužitelnost Canonu 4400F, mám ho, používám ho poměrně dost a z kvalitního diapozitivu běžně přes fotolab produkuji 30x45, s odřenýma ušima i 40x60, ale to je nekvalitou objektivu, ne scanu. Ani s denzitou není problém - u správně exponované fotky možná na průsvitu vidím ve stínech víc, ale naprosto nepatrně. Dá se s tím od citlivosti cca ISO 100 v pohodě naskenovat zrno a to pro moje potřeby bohatě stačí, víc nechci.
Tím samozřejmě neříkám, že stačí pro všechny, ale pro scan do tisku A3 musí bohatě stačit- jestli to není vadným kusem.
Mějte se

Citovat příspěvek

Strana výpisu

3

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: