Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

jaký zakoupit skener, který mimo jiné dobře skenuje diapozitivy?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: jaký zakoupit skener, který mimo jiné dobře skenuje diapozitivy?

Autor: AdolfMyškin

19:20:12 18.11.2008

POZOR POZOR POZOR POZOR

Prosím vás, stala se mi taková nemilá věc. V našem rozvinutém klausovském kapitalizmu není vůbec, ale vůbec jednoduché najít firmu, která dělá profi scany diáků. Bydlím na ostravsku...Neví někdo o takové firmě? Nebo o nějakém profíkovi, který se tím zabývá? Opět jsem jako poloprofi fotograf dostal lukrativní nabídky a opravdu netuším, kde to mám realizovat. Když si to tisknu na svoji výkonné osmi inoustové A3, tak to jde a je spokojenost hlavně ze strany zákazníků. Bohužel všichni víme, že digitální foťáky mají pořád ještě nějaké mouchy...Takže jsem vytáhl ty svoje pevná skla Pentax a Canon a.....a ejhle, ono to nejde. Otestoval jsem pár minilabů se zakázkou 21*30 a to byly šoky. NEpoužitelné i pro amaterské použití. Nízké rozlišení, vyblité barvy, nízký kontrast, šum...Takže jediná možnost scanování. Ale kde??? KDysi byly studia. Sám jsem dělával Ciba chrome...dnes už je to v pr. Poradíte?

Citovat příspěvek

Autor: jiridlo

17:49:36 21.10.2008

to fahrus:
zde se můžete dozvědět podstatné:
LINK:http://www.filmscanner.info/FilmscannerTestberichte.html

Citovat příspěvek

17:34:44 21.10.2008

to fahrus:
Tak na té ukázce stojejí všechny skeny za pendrek. Jak může někdo říci o tom posledním, že to je profi, asi toho moc o tom neví. :)

Citovat příspěvek

Autor: fahrus

16:57:39 21.10.2008

muzete mi prosim aspon rict, zda bude vysledek na V500 lepsi nez zvlada maly, levny skener v teto recenzi? Takovy vysledek by me preci jen trochu rozhodil...

http://digiarena.zive.cz/Titulni-strana/Video-Levny-filmovy-skener/sc-21-sr-1-a-5706/default.aspx

Citovat příspěvek

Autor: fahrman

14:19:05 20.10.2008

Kdybyste nekdo mel ukazku, jak vypada napr. pri polovicnim rozliseni sken kinofilmoveho negativu z vyse uvedenych Epsonu (bez zdlouhaveho hrani si a nastavovani - proste sken na "prvni pokus"), budu moc rad... Ta A4 byla mozna az moc velky rozmer ... zrejme se nebudou touto cestou porizovat fotky vetsi nez 13x18 ...

Citovat příspěvek

Autor: Jarouš

18:58:02 19.10.2008

fahrman: Bez hraní si s každou fotkou neposkytnou, kinofilm určitě ne, 6x6 bude trochu lepší. A taky bude horší negativ než dia. Samotné skeny bez úprav budou s největší pravděpodobností neuspokojivé, hlavně z hlediska ostrosti. Ale vždy záleží hlavně na individuálních nárocích, ty mohou být velmi rozdílné.

Citovat příspěvek

Autor: fahrman

17:23:01 19.10.2008

Pánové - máte srovnání skenerů Epson V500 a 4490 ? Cena je cca stejná, parametry podobné... Přikláním se k V500 kvůli rychlejšímu startu, ale nemám v nich jasno.

Pokud byste měli ukázky, názory či připomínky, sem s nimi.

[bold] Peněz moc není a je potřeba digitalizovat několik desítek tisíc snímků (kinofilmu a 6x6), takže hraní si s každou fotkou je časové neúnosné ... poskytnou tyto ploché stolní skenery dostatečně kvalitní sken kinofilmu pro tisk max. A4 při pozorovací vzdálenosti cca 60cm? Zejména pokud jde o tolik diskutabilní ostrost. [/bold]

Citovat příspěvek

Re: jesti chcete to nejlepší

Autor: lkamarad

21:18:30 22.09.2008

No jistě, "nejlepší na světě" - síla PR keců vítězí :-)))
Na ten kinofilm to je slušný (až 8000 dpi), ale na 645, 66 nebo 69 již jen max. 3200 dpi .....
K tý nesmyslný denzitě .... log(2 na 16 tou) jest 4.8164799306236991 ....., tudíž udávaná denzita 4.9 jest
"perpetum debile" již jen z hlediska teoretický úvahy ... kvok!
Reálná použitelná denzita je při jednoprůchodu (multi zde jaksi netentononc) je tak cca okolo 2.9 - 3.1
S těma Nikonama 8000 a 9000 je to s tou denzitou podobně log(2^14) log(2^16) ... 4.2 u 8ky a 4.8 u 9ky sice
již není matematicky "perpetum debile", ale nesmysl je to taky - ikdyž menší než u Imaconu :-)
U 8000ky 16ti samplem vytáhnete použitelných 3.4, u 9000ky ale pouze asi 3.3 - není to překlep!
9000ka má ale viditelně lepší přenos kontrastu na kontrastních plochách - 8000ka se tam "vybleje" .....
Tudíž reálně vzato je ta 9000ka (vychlazená při použití ICE3 :-) asi z toho dostupného nejsolidnější (4000 dpi).

kvok(cvok :-)))))

Citovat příspěvek

Autor: cliff

9:50:39 22.09.2008

dekuji za reakce, vypada to, ze si jej v nejblizsi dobe poridim. pri dovozu z US se cena vcetne DPH, cla a dopravy pohybuje kolem 24.000,- CZK a to neni tak strasne.
budu skenovat jen kinofilmy, ale mam jich opravdu hodne, jak CB tak barevnych i par diapozitivu. take se na me obraceji pratele, pro ktere jsem kdysi fotil svatby a jine udalosti a chteji je zdigitallizovat, takze si z toho treba nakonec udelam zivnost :-)
jak dlouho predpokladate ze trva zvladnuti technickeho postupu nez clovek ziska odpovidajici vysledky?

Citovat příspěvek

20:59:23 19.09.2008

Dobrý den, záleží na tom pro jaký účel si chcete skener pořídit. Je to poměrně značná investice a je třeba zvážit návratnost. Jsou dvě možnosti:
1. Zakoupit skener, pokud s tím nemáte zkušenosti bude Vám asi dost dlouho trvat než dosáhnete dobrých výsledků. Spousta času, který tomu musíte věnovat atd.
2. Zadat skenování někam a mít tzv. čistou hlavu. Samozřejmě zvážit podle rozsahu práce. zda je pro Vás výhledově výhodnější investovat do hardwaru a porovnat s výdajem při zadání zakázky.
Jinak Nikon 5000 ED je výborný skener, ale maximální formát filmu pro skeny je kinofilm 35mm, jak zde již nade mnou uvedl pisatel Jarouš. Pokud by jste chtěl skenovat z větších formát" filmů do 6x9 cm tak Nikon 9000, již je ale také podstatně dražší.
Pokud by jste chtěl skenovat větší formáty filmů než je kinofilm a 6x9, což Vám umožňují skenery Nikon 5000 a 9000 je dobrá volba pro běžné použití plochý skener EPSON V-750, který dostanete za 18 - 19.000.-Kč.
Snad jsem Vám odpověděl adekvátně na Váš dotaz, s pozdravem jiridlo :)

Citovat příspěvek

7:32:18 19.09.2008

s tou dostupnosti to asi nebude jen nas problem, prosel jsem par US i-shopu a z cca deseti jej maji jen v jednom a je otazka jestli ho tam opravvdu maji. ze by se chystal novy model?

Citovat příspěvek

20:34:10 18.09.2008

cliff: Pokud Vám stačí jen formát kinofilmu, je to skvělá volba. Ale moc bych neváhal, s dostupností skenerů Nikon je to čím dál horší, např. model LS 50 už není u nás k sehnání. Ukázkové skeny jsou k vidění ve vlákně "Film a digital - iba pokec".

Citovat příspěvek

16:02:53 18.09.2008

jiridlo: vidim, ze tomu rozumite, proto bych vas chtel pozadat o nazor na Nikon 5000 ED. planuji jeho koupi, prosel jsem uz kdeco ale neni nad zkusenost.

Citovat příspěvek

16:10:35 04.09.2008

to Viktor
Ano, bohužel je to tak, že dnes se za špičkový skener považuje kdeco i stroje za pár kaček a ještě horší je, že se kde co považuje za špičkové skeny. Stále se setkávám s tím, že za mnou chodějí většinou kolegové z branže (jsem profi fotograf) kteří si nechají něco naskenovat v různých i renomovaných DTPkách a pak zjistějí že za ne malé peníze, je pro jejich záměr ten sken nepoužitelný, tak to předělávám za podstatně nížší peníz. Je to celý řetěz postupu a zkušeností, nestačí mít jen kvalitní skener, ale vše začíná u stovek hodin, které u toho člověk prosedí. To o Traboši a Mercedesu jsem zmiňoval já a myslím že vím o čem mluvím. Než jsem dosáhl kvalitních výstupů, tak tomu předcházelo mraky hodin (nikdo nespadne chytrej z nebe) ztrávených u skenerů různých tříd. Skenům za pár kaček z minilabů se v duchu usmívám, ano taky to jsou obrázky, někomu třeba pro foto 10 x 15 postačejí. Taky je spousta lidí kterým stačí jen výstupy na monitor, na web. Pokud se to nevyprintuje, tak laik moc rozdíl nepozná, na monitoru se to může líbit, ale to není vodítko (mezi spotřebiteli koluje spousta LCD monitorů, které jsou vhodné tak pro nějaké kancelářské aplikace, ale jejich zobrazení pro grafiku je naprosto nedostačující – doporučuji Eizo). Prostě není to o tom, že koupím nějaký skener, doma ho připojím a kliknu na okénko preview, nebo sken a ono to vyjede. Je potřeba vědět něco o senzitometrii, chromatičnosti atd. atd., taky vidět„fotograficky“, tedy mít oko, atd. atd. A co skenovací SW, takový SilverFast je pro hodně lidí náročný a chvíli trvá než ho člověk ovládne. Také myslím, že drtivá většina lidí nemá celý řetěz, tedy monitor, skener, printer zkalibrovaný, já třeba kalibruju cca jednou za měsíc kolorimetrem a také vidět srovnání vedle sebe dobrého skenu a skenu jen tak, že to nějak vyjde. Dalo by se o tom mluvit hodně dlouho, má to spousty záludností a vychytávek. Tak to jen tak pár poznámek na rychlo.
:) :) :)

Citovat příspěvek

Autor: Viktor

13:55:09 04.09.2008

No, kdyz ma nekdo penize a vi, ze je chce investovat do kvalitniho skeneru (profesionalniho), tak si poridi Kodak IQSmart 3 nebo Kodak EVERSMART SUPREME II. Takoveto skenery lze povazovat za referencni, nekde jsem tu zahledl, ze neni treba utracet vice, na co skener za 90 tis.
verte, ze jsou skenery drazsi a umerne lepsi nez ty za 90 tisic. Je to jako s tim prispevkem kde jeden urcite zkuseny prispevatel napsal porovnani mezi jizdou v Trabosi a v Mercedesu a s tim souhlasim. Dnes uz se za spickovy skener povazuje kdeco, bohuzel

Citovat příspěvek

jesti chcete to nejlepší

Autor: pete5

16:56:33 23.01.2008

tak doporucuji hasselbla flextigh x5. Nejlepsi skener na svete. Dmax 4.9, 16bitove barvy. Zadne lepeni na buben. cena za cely kinofilm cca 1000kc, tj cca 30kc za policko. Kontakt p.tyll@seznam.cz

Citovat příspěvek

14:21:38 19.12.2007

Ano, pořád tady v různých vláknech píšu, že Noritsu skenuje skvěle a proto si kromě vyvolání filmu nechávám na tomto stroji dělat i základní sken celého filmu (cca 1800x1200 pix.) Nejslabší článek Noritsu je šum viditelný v tmavých plochách, ale schopnost ostře zobrazit detaily (např. struktura kamene, typicky cesta v popředí, skály...) je lepší než u Nikonu LS 50. Leda že bych měl nedobře seřízený kus, ale podle ohlasů ve vlákně "Film a Digitál - iba pokec" to na to nevypadá. Za stovku mi u nás naskenují celý film i ve větším rozlišení, takže to pro uživatele analogu nemusí být až tak nezajímavé.
PS: Zajímalo by mě, co na mé skeny říká třeba makofoto, taktéž majitel LS 50, srovnání by bodlo. :)

Citovat příspěvek

Autor: Job61

12:57:51 19.12.2007

Ještě osobní názor: Taky jsem před časem uvažoval o nákupu skeneru, hodně porovnával a uvažoval nad množstvím času stráveného u skeneru i počítače. Nakonec jsem své diáky i některé negativy nechal naskenovat částečně ve Fotostaru a část v minilabu v našem městě. Kvalita obou kolekcí je velice dobrá, zvláště pokud vezmu v úvahu "kvalitu" 15-20 let starých filmů Fomachrome či ORWO (nevím, zda ještě někomu něco říká;-) Pokud to mohu porovnat s obrázky z různých testů plochých i kinofilmových skenerů, zdá se mi kvalita mých skenů (myslím, že v obou případech pochází ze stroje Noritsu) lepší. Pokud někdo potřebuje skeny pro web či jen pro kontrolu podařených obrázků, postačí služba poskytovaná třeba zmíněným Fotostarem (cca 50.- k ceně vyvolaného filmu včetně nosiče za 1500x1000pix), pro náročnější účely se dají většinou objednat skeny v rozlišení 5-6Mpix v ceně kolem 5.- Kč za políčko. Doma to zřejmě bude levnější, ale když vezmu v úvahu cenu zařízení (byť koupeného z druhé ruky) a hlavně množství času stráveného vysedávání u skeneru, tak mi to přijde celkem srovnatelné. :)

Citovat příspěvek

18:17:25 18.12.2007

Dotaz na majitele skenerů Nikon. Hodí se program Nikon Capture na úpravu naskenovaných fotografií? Zvládá i soubory přes 100 MB? A je to pro skeneristu nějaký přínos? A za druhé, podaří se pomocí SilverFastu dosáhnout lepších výsledků než při skenování s Nikon Scan? Děkuji všem, kteří o tom něco vědí.

Citovat příspěvek

Autor: Ctibor_Hekl

10:55:59 17.12.2007

Já skenuju vše v FVS - Flextight věrnostní systém (momentálně není lepší profesionální skenování filmů v ČR za takovéto ceny)

Citovat příspěvek

Autor: jjdmn

11:16:09 09.12.2007

No samozřejmě záleží na použití. Na astrofotografii vám ledajakej skener stačit opravdu nebude.....;-)
;)

Citovat příspěvek

0:39:54 06.12.2007

Nemám zas tak dlouho tu Epson 750 ku, abych mohl zodpovědně podat reference, ani nemám dost času to porovnávat, co jsem na rychlo udělal v 35 mm bylo z Nikonu o chlup lepší, ale pravda předloha byla celkem standartní, tak tam si to poradí, horší to je u špatných neg. nebo dia podkladů. Vzhledem k tomu, že Nikon má o chlup vyšší denzitu (i optika tam asi je věrohodnější, ale dosud nevím) tak si myslím, že to bude o něco lepší. Já si pořídil Epsona 750 hlavně kvůli větším neg. a dia tedy 4x5 inch a výše. Měl jsem Canon 9600, dělal dobře, ale jejich sw není zrovna to nejlepší. Na Epsonu jsem dělal teď č. b. negativy 4x5 a to bylo super, mohu říct jen chválu. Ten Epson je bezpochyby vynikající skener, dávají k tomu sw SilverFast, což je bezkonkurenční skenovací sw. Když jsem ho pořizoval na Nikona, tak jsem za něj dal přes 20 tis. A s tímhle sw dokáže 750 divy. Já jen vím, že pokud budu dělat skeny z kinofilmu, lhostejno zda č, b, nebo color, tak je vždy budu dělat na Nikonu. Epsona mám na větší formáty. Mám ve svěm archivu stovky dia 4x5 a ty potřebuju zkomercializovat a Epson 750 mi tu službu poskytne, o tom jsem po krátkých experimentech s ním přesvědčen. Rád bych Vám poslal srovnávací skeny ve 100%, ale věřte, že nemám dost času s tím experimentovat. Můžu Vám poslat něco z Nikona, ale u EPS jsem se k tomu ještě vůbec nedostal. Ostatně tady je docela seriozní link: http://www.photo-i.co.uk/Reviews/interactive/Epson%20V750/page_1.htm
kde je porovnání. Mějte se a skenům zdar. S pozdravem jiridlo. :) (tu) :)

Citovat příspěvek

19:12:25 05.12.2007

A to mě zajímá, povídejte, mám už sice LS 50, ale přesto: Opravdu skenuje 750ka velmi dobře i kinofilm, nebo je lepší na větší formát a v kinofilmu na Nikon nemá? Protože jestli jste Vy spokojen se 750, tak to asi fakt nebude špatný skener. Zajímá mě to srovnání kinofilmu, protože jiný formát nevlastním. Kdyby tak šly poslat srovnávací skeny na mail ve 100% velikosti (samozřejmě v jpeg do 5 mega), to by se to srovnávalo, ale vím, že jsem neskromný. Přesto děkuji za jakýkoliv bližší rozbor, srovnávat kvalitní skenery není dnes vůbec nic jednoduchého kvůli dostupnosti. Přeji pěkný den a ještě hezčí skeny. (tu) :)

Citovat příspěvek

1:08:52 05.12.2007

Tak jsem k Nikonu LS8000 ještě pořídil Epson V750 a výsledek: spokojenost :) (tu)

Citovat příspěvek

Autor: Ctibor_Hekl

9:09:55 03.12.2007

Porovnejte skeny Vašich skenerů s Hasselblad Flextight X5, denzita, ostrost, barevné podání, barevná hloubka vzorky zde http://www.flextightx5.com.
S pozdravem Ctibor ;)

Citovat příspěvek

Autor: Joffre

19:24:13 01.12.2007

Hahaha...já jsem děkoval vícekrát, protože jsem si nevšiml, že tady je stránka 2. Myslel jsem, že se ta diskuse bude dále rolovat a ono to skočilo na stranu dvě. A na té první se mi moje "děkovací" odpověď nezobrazila. Takže to je ten důvod. Zatím ten scaner ještě nemám, ale v lednu mě to už konečně donutí. Budu muset naskenovat diáky na talentovky na VŠ foto. zaměření do Opavy. Chtěl jsem dát barevné fotky do minilabu, ale na narozeniny přišla osmibarevná tiskárna a ta mi vytřela zrak. Když jsem porovnal fotky z minilabu (a nedej bože z půlky 90. let) a ty tisky podpořené hrátkami ve Photoshopu, tak jsem se rozhodl pro scany a inkoustový tisk. No, ale barvu to žere jedna radost....takže až bude ten Epson V500, tak se ozvu a pošlu i nějaké scany zájemcům, ať vidí, jaké to je. Takže budu takový obětní beránek...doufám, že Epson neskončí ve zdi! Mám nároky, které asi těch 7000 nepokryje, ale tak snad nebude tak zle.

Citovat příspěvek

Re: Scan na CB negativ 6x9

Autor: Olchor

11:29:09 26.11.2007

Delší dobu používám Canon 9950F. Ten umožňuje skenovat průhledné předlohy až do formátu skoro A4.
Zatímco u kinofilmu nejsem příliš spokojen zejména s ostrostí ( obecná vlastnost plochých skenerů, s tím asi nic nenaděláme) tak u větších formátů (6x6, 6x9) už je to výrazně lepší, skenoval jsem tyto formáty na výstavu ( tisk na A4 a A3) a nebylo námitek. Trochu problém u čb je v tom, že nelze použít ICE na odstranění prachu a škrábanců ( částice stříbra infra neprosvítí).

Citovat příspěvek

18:55:07 23.11.2007

For Joffre:
Děkuji pěkně, už jste děkoval několikrát a já jsem nic dalšího nenapsal, ale zajímalo by mě, jestli jste už něco koupil, popř. jaké máte zatím zkušennosti, postřehy. Ještě jsem mohl doplnit, že za těch 7000 by se dal z bazaru sehnat přímo kinofilmový skener (ne plochý, ale specializovaný), a ten by byl s největší pravděpodobností kvalitnější, než výše navrhované typy. Skenu zdar.

Citovat příspěvek

Autor: JoffreDeLuna

16:44:16 23.11.2007

děkuji panu Jiroušovi za vyčerpávající odpověď....díky!

Citovat příspěvek

Re: Scan na CB negativ 6x9

Autor: Vesely

0:14:43 17.11.2007

vladimir h Napsal:
-------------------------------------------------------
> Tak tahle diskuze mne moc nepotěšila, pozřebuji
> nascanovat do archivu -+800 negativu na skle, CB
> 6x9, stare, často dost poškozené.
> S ohledem na to že nejde o komerční práci ale
> domácí archiv, potřebuji to co nejlevnější, ale
> zároveň dostatečně kvalitní.
> Mám možnost scanu PowerScan6950 s DIA nástavcem,
> ale nemám zkušenost s jeho kvalitou.
> U výše zmíněného Canon 8800F se mi zdá že
> nepodporuje formát 6x9 pokud jsem si správně
> přečetl jeho specifikaci..
> Uměli byste mi k tomuhle něco poradit?
> Děkuji!
>

Ja ctu: http://www.canon.cz/produkty/skenery/index.htm - Skenování filmu
Skener CanoScan 8800F umožňuje vysoce kvalitní zvětšování z filmu. Do integrované jednotky filmového adaptéru lze ukládat filmy nejrůznějších formátů – 12 políček 35mm filmového proužku (negativní/pozitivní), 4 diapozitivy v rámečcích a svitkový film 120 (max. 6 x 22 cm).

Tak snad 6x9 umi kdyz umi i 6x22 nebo je to jinak ?

Citovat příspěvek

Strana výpisu

2

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: