Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Ostrost při skenování diapozitivů .

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Ostrost při skenování diapozitivů .

Autor: Jarouš

20:32:00 12.03.2012

jakpro: Jestli je nepoužitelný sken diáků, tak sken negativu bude, nejspíš, ještě horší. Je těžké se k tomu bez ukázek nějak vyjádřit, jestli máš zájem o případný komentář, můžeš vložit pár ukázek tady: http://forum.grafika.cz/read.php?136,5103924,page=13
Jinak se mě to zdá skoro k neuvěření u Epsonu V600, třebaže vím, že individuální nároky jsou velmi rozdílné, ale pro konkrétního člověka jsou nejdůležitějším kritériem. Obecně ale platí, u skenování asi nejvíc: Neplést si pohybovou neostrost s primární neostrostí skeneru a zrovna tak mizerné barvy dané stářím filmu, jeho špatným skladováním nebo nedodrženým vyvolávacím postupem s nezvládnutým barevným podáním skeneru. Ale jak už jsem psal, bez ukázek je to jenom plané teoretizování... ;)

Citovat příspěvek

Autor: jakpro

16:31:55 12.03.2012

Přidávám se ke zkušenostem s HP skenery - HP jsou špička v tiskárnách, ale skenery neumí, jsou pomalé, poruchové a barevně nestálé.
Špička je Epson, pravý opak skenerů HP. S diapozitivy mám ale také problém, od Epsonu V 600 jsem očekával, že výsledek skenu průhledných předloh bude alespoń použitelný. Má ktomu spoustu rámečků, nástavců a speciální sw. Přesto je výsledek strašný, otřesný a absolutně nepoužitelný pro jakékoli použití - vše je neostré, barevně zcela mimo a nedá se to nijak vylepšit, zkrátka kde nic není, ani smrt nebere.
Tohle mě dost zklamalo, nečekal jsem zázrak, ale proč tedy vůbec nabízejí sken diáků, když výsledek se absolutně nedá použít, je úplně k ničemu? Nebo snad přeci jen dělám taky něco špatně? Nevím ale co, vyzkoušel jsem už všechno...

Citovat příspěvek

Tak je to jisté....

Autor: Miloslavvvv

21:56:25 25.01.2012

pánové Hewlitt a Packard neumí vyrovbit scanner, který umí kvalitně a hlavně ostře zkracovat diapozitivy. Vyzkoušeno a (ne)funguje to Je mi líto.

Jenom Canon mně nikdy nezklamal, včetně velice přívětivého SW. Snad jen že je to včeštině...

Jo ale bacha: musí mít jasně deklarováno zpracování diapozitivů. Zpracování kinofilmů nestačí - i když všichni víme, že diák je de facto rozporcovaný filmový pásek, rozkouskovaný a nastrkaný ro dámečků.

Svět je složitej...co? ;)

Citovat příspěvek

Autor: Miloslavvvv

16:21:12 25.01.2012

Lidi, já si to vše pročetl a docela mi to lahodilo do ucha. Teda do oka...

HP skenery podle mého vůbec diáky neumějí. Nabízejí jejich zpracování, to ano, ale neumějí. Ráno jsem si přivezl z obchodu HP G3110F a hrůza a běs. Cokoli skenované z desky vynikající,ale jakmile se tam dá diapozitiv nebo filmový pás, je to nekoukatelné. Rozmazané, datově 3x větší při stejném nastavení dpi jako měl můj "nebožtík" Canon 770. Snad jen barvy josu živější, ale to je jen chabá náplast...že.....

Software nadále zmatené, nepamatující si a vyžadující od uživatele maximálně třetí obecnou, protože jinak se v tom každý trochu znalý ztratí.

Help desk firmy HP ze mně vytáhl skoro všechno, snad jen na velikost bot se neptali a rada veškerá žádná. Takže ani nečekám, novoučký HP skener balím a jedu zase do obchodu....pro Canona.

Kdybych byl trochu opatrnější,mohl tu se mnou ten starý ještě být, ale neopatrností jsem rozbil sklo..a už se to sypalo celé.....

Dám vědět, jak jsem pochodil....chcete? [bold] [/bold] [bold] [/bold]

Citovat příspěvek

Autor: akki

21:47:08 31.03.2011

Základní pravidlo z optiky : každou optickou operací na originále dochází k nějaké ztrátě kvality. Prostě jakýkoliv scan čehokoliv nikdy nebude dosahovat kvality originálu.

Možné cesty nabízí digitální zpracování scanu, ale kdo čeká zázraky, bude zklamaný.

Citovat příspěvek

19:16:25 05.05.2010

A co Art Soft Photo Studio, originál soft od Canonu, ten tam nemáte? Výsledek by neměl být horší, než přes Zoner.

Citovat příspěvek

Autor: koudelník

11:22:30 05.05.2010

Dotaz už je zbytečný.

Přečetl si ho kamarát a přišel mi to vysvětlit (vytmavit), dělal jsem to blbě. Přes MP Navigator, měl jsem jít přes Zoner-Twain-Scan Gear, je to úplně jiné. Proč nevím ale hlavně že to funguje.

J.K.

Citovat příspěvek

Autor: koudelnik

8:18:32 05.05.2010

Mám dvě starší Leiky s několika dokonale ostře kreslícími objektivy, ale leží už dlouho nevyužité v šuplíku, všechno fotografuji miniaturním digitálním kompaktem Panasonic Lumix LX-3. Nechce se mi už zvětšovat všchny fotky klasicky pod zvětšovákem.

Mám multifunkční tiskárnu Canon MP810 která má i skener na skenování kinofilmu, bylo by šikovné všechno naskenovat v jakési přijatelné kvalitě pro promítání na obrazovce TV nebo PC. Ale nejde mi to. Skener snímá neprůhledné předlohy naprosto ostře, ale filmy nebo dia jsou ubohé a zcela nepoužitelné, především beznadějně neostré.

Chápu že to není žádný dokonalý filmnový skener, ale přece jen. Dělám nějakou chybu, je to vada konkrétní tiskárny, nebo to líp nejde? Máte s tím nějakou zkušenost a jak na to? Děkuju.

Pepa Koudelník

Citovat příspěvek

Autor: mpx

15:06:51 27.12.2008

Děkuji.

Dovolím si ještě pár otázek.

Jde mi o skenování diapozitivů, svitků kinofilmů /negativ/ a negativů 6x6cm.

Pomůžu kvalitě skenu, pokud nebudu používat adaptéry, ale položím negativy, případně pozitivy vytažené z rámečku, přímo na sklo a přiklopím dalším čirým sklem?

Je lepší skemovat černobílé negativy v miliónech barev a převádět je na šedou, nebo skenovat v 256-ti odstínech šedé? jinou možnost, zdá se, nemám.

V prvním případě vznikne výrazné barevné zabarvení.

Ve druhém případě mám zase pocit, že o něco přicházím. :-)

Má smysl používat ke skenování výše uvedeného rozlišení 4800 dpi?

Všechny skeny jsou tmavé, i když fotky byly OK. Co je příčinou?

A především. Existuje nějaký soft (jaký?), který by mě ušetřil přáce s hrůzostrašným ovladačem HP? Něco jako Abby FineReader pro OCR - ten používá vlastní rozhraní.

Děkuji.

mp

Citovat příspěvek

11:50:26 24.12.2008

V tomto případě je největší sázka na jistotu Epson V700, nebo V750Pro. Nevím teď z hlavy, kolik políček zvládají najednou, ale je to v této třídě skenerů určitě nejvíc. Jsou to nejlepší skenery ve třídě plochých skenerů, které zvládají jak odrazné, tak průsvitné předlohy (filmy), co nezvládnou po stránce kvality ony, nezvládne žádný jiný plochý skener. Zvládají také střední formát filmu, což také u plochých skenerů není běžný standard. Momentálně není lepší volba.

Citovat příspěvek

11:37:44 24.12.2008

Poraďte mi, prosím, jaký skener koupit pro amatérské skenování diapozitivů. Nepotřebuji žádný super stroj, stačí mi, když bude umět základní věci.

Tedy, když má funkci ICE, aby se aspoň programátor obtěžoval použít ji. A když má adaptér na 16 diapozitivů, aby se skenovalo 16 diapozitivů a ne dva.

Samozřejmě značku HP vylučuji (ještě o mě uslyší :-)). Není přece možné, aby prodávali nefunkční atrapy a ještě si dělali ze zákazníků legraci.

Díky

mp

Citovat příspěvek

21:43:01 20.12.2008

Příliš mnoho otázek a jednoduchá odpověď. Je to špatná volba a nezbývá, než se s tím smířit a změnit značku. Není jich zase tak moc, těch, které doopravdy umějí skenovat ;).

Citovat příspěvek

13:17:29 20.12.2008

Měl bych malou otázku ke skenerům značky HP. Před pár lety jsem koupil HP 3500c a pokud shrnu své dojmy - hrůza děs a běs. Ovladač nemohl psát příčetný člověk, podpora ze strany HP- výsměch.

Shodou náhod jsem koupil opět značku HP, tentokrát výše zmiňovaný HP 4890. A opět to samé, v bledě modrém. Zapomíná nastavení, nenačítá profily, zmatené ovládání. Při skenování diapozitivů se v náhledu vybere z 16-ti pouze několik náhodných, nedonutím ho vybrat vše. Při použití profilu s ICE naskenuje pouze první diapozitiv. ICE prakticky nefunguje - zaprášené, poškrábané a ochlupené diapozitivy vypadají naprosto stejně s ICE i bez. Plus řada dalších problémů.

Podpora HP, opět za pět. Prý se s tím nesetkali a když se mi to nelíbí, ať si počkám na nový ovladač.

Podařilo se někomu použít HP 4890 k tomu, k čemu je určen? Tedy, ke skenování dokumentů, fotek a diapozitivů? Pokud ano, prozraďte, prosím, jak.

Zkoušeno na více HW, čistá instalace OS WXp Home, nejnovější ovladače.

Nečekám žádné super výsledky, všimněte si, že kvalitu výstupu vůbec nehodnotím.

Citovat příspěvek

Autor: Ctibor_Hekl

15:53:27 01.04.2008

Zkus pro porovnání tohle: http://www.flextightx5.com/hot02.html
:) ;) (tu)

Citovat příspěvek

Autor: makofoto

21:15:39 13.02.2007

To mironic: Pokud se skenuje něco přímo na skle, tak je negativ vložen rovně, proto zaostření např. doprostřed, které skener automaticky provede, platí i pro okraje. Jakmile se skenuje v rámečku beze skel ("na volno"), může dojít (a většinou u dia i dochází) k mírnému prohnutí, kdy zaostření na střed již nevyhovuje okrajům a naopak.
Odstraňování prachu a škrábanců se na dražších skenerech provádí hardwarově, kdy přístroj rozliší prach a škrábance od samotné kresby na filmu. Softwarově jej lze těžko nahradit. Doporučuji si nechat diapozitivy naskenovat u někoho, kdo takový skener má (automaticky provádí téměř všechny minilaby).

Citovat příspěvek

Autor: prudek

19:01:38 13.02.2007

Děkuji za informaci
Můžete doporučit nějaký jiný skener v této cenové hladině?
10-20 tis Kč
Děkuji předem.

Citovat příspěvek

Autor: mironic

15:34:52 13.02.2007

Ještě něco. Poradíte mi nějaký software, na nějaké trošku automatizované odstranění škrábanců z DIA skenů? Mám cca 50 technických a historicky cenných dia, avšak VELMI poškrábaných. Ruční oprava jednoho mi vyšla asi na hodinu práce. Stačilo by mi i jen hrubé odstranění.

-------------------------
www.zeleznice.tk

Citovat příspěvek

15:12:18 13.02.2007

Pokud skenuji negativy přímo na skle, tak je ostrost OK, ale když je dám do rámečku pro sken diapozitivů, tak je ostrost horší. Jak to že skener nezaostří na správnou vzdálenost, když má zařízení /ten rámeček/ pro dia? Jde o MF Canon MP810
www.zeleznice.tk

Citovat příspěvek

Autor: herman

3:00:13 13.02.2007

Epson V700 je velmi dobrá volba pro netransparentní předlohy.
Filmové předlohy středních formátů mají celkem dobrý výstup.
Kinofilmové předlohy se potýkají s neostrostí. Není to však tragické. Pro dokument určitě dostačující, ale pro archivaci určitě hledejte neco lepšího.
Epson V750 není řešením.

Slušné info je na: http://www.photo-i.co.uk/Reviews/interactive/Epson%20V700/page_1.htm

Citovat příspěvek

Autor: prudek

13:26:02 10.02.2007

Ahoj Danieli
Jen tak pročítám diskuze a tady mě zaráží jedna věc.
Proč si profik fotografujici na středni a velky formát koupí skener, který je určen převážně na kancelářské účely? Asi proto že o problému nic neví. Já jsem amatér, kterej chce kupovat skener a tak se snažím z netu vyčíst co nejvíc a že jsem toho již vyčetl. Tady je několik postřehů:

1) Na skenování negativů (ale i pozitivů je vzhledem k vykreslení světel a stímů potřeba vysoká denzita. Uvedený skener má teď nevím přesně ale tak 3,2 nebo 3,3, ale doporučuje se min 4.
2) Rozlišení je diskutabilní. pro většinu filmů je stejně na 100% kvalitu 2800 DPI strop. snad pouze pro FUJI VELVIA 50 lze využít 3200 či 4000 DPI.
3) Hardwarové doostřování by se hodilo
4) je třeba vzít v ůvahu zda potřebuji skenovat kinofilm, svitek, či velkej formát.
5) Hardwarové odstranění škrábanců pomocí skenování v infra (ICE) se taky hodí
5) Čím kvalitnější skener, tím lepší a dražší je v něm optika.

Já na profiskener jako NIKON 9000 nemám. navíc pro vás na velkej formát je stejně nepoužitelnej.
Stojí 80 000 ale pokud se skutečně živíte focením na formáty kolem 6x6 až 6x9, tak je to ideální mašinka a jinou možnost nehledejte. Žádné levné zařízení vám profikvalitu odpovídající vaší výbavě nedá. Když jste měli stovky a stovky tisíc na výbavu za střední a velkej formát, tak těch 80 000 tak moc není. Taky jste přece nekupovali kompakt za pár tisíc.

Já budu ještě tak rok šetřit na něco jako EPSON V700 za 15000.
Je to deskáč, což znamená že hardwarový zaostřování je pro něj něco jako scifi.
Má ale ICE, denzitu 4, a vám by oskenoval i velkej formát. Pár odkazů:

http://www.epson.cz/product/scanner/index.htm
http://www.europe-nikon.com/family/cs_CZ/categories/broad/5.html

HP 4890 - 5 000 Kč - Favorit
Epson V700 - 15 000 Kč - Fabia
Nikon 9000 - 80 000 Kš - Oktávia
Bubnovej skener - 500 000 Kč - Superb

S favoritem se dá jezdit ale v Superbu je jiný svezení
Já nejsem náročnej. Šilhám po Oktávii, ale je nad mý možnosti, takže půjdu do Fábie, nebo něčeho z této kategorie.

Poraďte někdo skenery tak okolo 10 - 15 000 a hoďte sem prosím odkazy na stránky v ČJ.
Dík

Taky Daniel

Citovat příspěvek

Autor: makofoto

10:11:39 10.02.2007

To ghost000:
-------------
UZ JSEM NA TO PRISEL !!!!!!

Kazdy kinofilm na zaznam pouze na jedne strane te kinofilmove folie a konkretne ten co jsem zpracovaval byl vyvolany zrcadlove naopak !!! Tzn. ze kdyz jsem prevratil ten kinofulm na druhou strenu a zacal skenovat tak jsou fotky krasne ostre, proste nadhera. Takze ta tloustka te folie hraje dost dulezitou roli v ostrosti !!! Bohuzel ten stry fotolab co to vyvolaval tak to vyvolal zrcadlove prevracene, takze budu muset udelat akci v APS.
---------------
Opatrně, nebo se najde někdo, kdo tomu uvěří! Žádný film nelze vyvolat obráceně - ještě není 1. dubna! Ovšem lze jej nesprávně založit do skeneru, což jste činil. A jestli máte snímky po skenování stranově převráceně, tak si lépe nastavte skener :)

Citovat příspěvek

Autor: radimv

23:54:04 09.02.2007

to mironic:
ad "Docela rád bych poklábosil."

-nejsem proti...

Zatim

Citovat příspěvek

13:24:18 09.02.2007

Tedy radimv, já tě žeru. Tvoje příspěvky jsou prostě úžasné! Docela rád bych poklábosil.

Já sice zatím skenuji jen kinofilmy a to v přístroji Canon MP810, ale výsledky jsou velmi slušné a ostré. Samozřejmě se vždy musí upravit v PC. Ale pro běžné použití, kdy je nebudu tisknout na billboardy, to bohatě stačí. Pro skenování mých negativů 6x6 a 6x4,5 asi spíš zajdu k profíkům.
www.zeleznice.tk

Citovat příspěvek

Autor: B.Branau

17:58:11 20.01.2007

Asi budete velicí profíci, když ještě fotíte na celofán. Každé studio preferuje digitální záznam a ti co vyžadují diáky tak většinou vlastní bubnový scaner. Ten starej profík, který Vám patrně vybavení prodal Vám měl říci celou pravdu. A to, že velký formát vyžadují jen špičková studia a ty zase mají své špičkové fotografy a hlavně těch grafických studií zase není tolik, aby uživili všechny absolventy rychlokurzů, kde Vám za Vaše nemalé peníze dopřejí iluzi fotografa profesionála na kterého každý čeká.

Citovat příspěvek

Autor: ghost000

7:36:57 12.01.2007

UZ JSEM NA TO PRISEL !!!!!!

Kazdy kinofilm na zaznam pouze na jedne strane te kinofilmove folie a konkretne ten co jsem zpracovaval byl vyvolany zrcadlove naopak !!! Tzn. ze kdyz jsem prevratil ten kinofulm na druhou strenu a zacal skenovat tak jsou fotky krasne ostre, proste nadhera. Takze ta tloustka te folie hraje dost dulezitou roli v ostrosti !!! Bohuzel ten stry fotolab co to vyvolaval tak to vyvolal zrcadlove prevracene, takze budu muset udelat akci v APS.

Citovat příspěvek

Autor: Martin Sluka

15:25:36 11.01.2007

Nechcete si přijet udělat pro srovnání test na V750 od Epsonu? Klidně i ten kinofilm.

Citovat příspěvek

Autor: ghost000

11:37:20 11.01.2007

mam canon LiDE 80 a mam stejny problem pri skenovani negativu ( i pozitivu ) z kinofilmu ... fotka vyvolana kdysi vypada podstatne lip nez ta sama fotka oskenovana z filmu ... zatim nechapu proc ?

Citovat příspěvek

13:33:04 17.08.2006

ad "Ale praktickou stránku veci a jádro pudla neresís ..."

-no moc nevim o kterou praktickou stránku by se melo jednat -> praktické opatreni si dovedu predstavit asi tyto:

a) dát to nekomu naskenovat
b) vyzkouset a poridit jinej skener
c) zlepsit znalosti a nasledne vymacknout z HP maximum

Jestli to z minulých príspevků nebylo jasné, tak to bylo zpusobeno pouzitim konkretniho kodu pri vysilani, ktere nemohl prijimac v danych podminkach prijmout (to se bezne stava).

Docela rád bych si u vás nějaký sken vyzkoušel... když by to nějak časově vyšlo - napište mi kontak do mailu a můžu vám naznačit výsledky z jiných skenerů(bez češtiny).

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Autor: D

12:15:33 17.08.2006

Ahoj Radime .

No - jak vidím - zabrousil jsi do oblasti spíše filozovické. Asi jsi teda spíše filozof .
Ale praktickou stránku věci a jádro pudla neřešíš ...

Tož - ani já už to neřeším ....

Jo - s mým profesionálním a mechanickým Sinarem - popřípadě s naším Linhofem tě moc rád seznámím !
Tím tě oficiálně zvu na kafe a seznamovací večírek ... :-)

A jiný , další skener už taky kupovat nebudem . My musíme fotit a fotit..... :-) A nee řešit problémy okolo skeneru a skenování .

D.

Citovat příspěvek

11:44:55 17.08.2006

ad ""Hobbyists and small offices will gain equal benefit from the HP Scanjet 4890."
-říká asi to, že amatérští kutilové a malé kanceláře můžou být tímto skenerem relativně dobře uspokojeni.

Tím je taktéž řečeno že pro toho kdo se živí oborem okolo fotek atd. to neni ten správný nástroj.

ad " skenovací program a obsluha skeneru je v češtině!"
-no tak s timto požadavkem jsem se zatim u profi skenování nesetkal, ale nemám v úmyslu proti tomu něco namítat - každý si stanovujem podmínky svobodně.

to Mirek: rozhodně netvrdim že by problémy se skenováním filmových materiálů byla doména jen HP! opak je pravdou.

ad "A hlavně - formát diáků ze Sinaru - 10 x 15 cm"
-analogicky předpokládám že váš Sinar s vámi komunikuje v češtině... takovej jsem zatim neviděl - mohl bych se s tim vašim seznámit?
:)

Rozhodně to neberte že bych byl nějakým zastáncem potlačování našich národních hodnot (český jazyk, česká koruna atd.) - naopak jsem jejich ortodoxním zastáncem, ale v profesionální oblasti se základní znalost dominantních komunikačních jazyků dost vyplácí -> doporučuji se zdokonalit i v této oblasti.

ad " nepotřebujeme od skeneru nic jiného - než aby nám vyfocený diák ostře vyskenoval. Toť vše ..!"

-ano, takto zní všechny obecně jednoduché a zakládní požadavky - např:

"Chci jen aby tiskárna tiskla to co vidim na monitoru"
"Chci být v životě jen normálně šťastnej - nic víc"
"Nepožaduju od úředníka nic jiného než aby dělal to co má"
...a tisíce podobných týkající se zdraví, zaměstnanosti, rodiny atd.

Jenomže lidstvo má k dokonalosti strašně moc daleko (to je princip) a proto jsme taky každý den svědky toho informačního "blázince" ohledně toho "co-kde-zakolik" apod.

No nic, až budete pořizovat nějakej 3. skener na diáky, tak už budete vědět na co si dát pozor.
...zrovna jsem si včera překládal nějaký starý čínský přísloví o tom, že aby měl bojovník pěkně vyleštěný brnění, tak musí nejdříve projít mnoha bitvama (a získat zkušenosti).
Zřejmě to ještě nepřestalo platit.

PS: ostření je samostatná kapitola ve zpracování digitalizovaného obrazu

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: