Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Výběr skeneru pro sken negativu

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Výběr skeneru pro sken negativu

Autor: destilator ♂

14:27:54 25.01.2015

zdravim,
objavil som nahodou toto vlakno a hned som spozornel lebo aj mna zaujima skenovanie negativov.
teraz je u nas v lidli akcia na skener negativov silvercrest. v cene 30€. udajne sa tam daju skenovat aj diapozitivy 5x5cm.
ja potrebujem skenovat filmy s rozmerom 6x6cm. vie niekto poradit ci by som do skenera silvercrest nejako dovnutra dostal negativ 6x6cm ?? :-)
z mne dostupnych predajni bol v ponuke skener Praktica DS 66, ale cena 90€ mi uz nieje dostupná :-(( som iba amater.
pripadne, vie tu niekto poradit kde sa da zohnat skener na negatív 6x6cm??
dakujem za odpovede.

Citovat příspěvek

Autor: Bohouš ♂

8:59:03 04.04.2014

vlastinka napsal/a

Za málo peněz málo muziky...Koupila jsem levný scanner "SilverCrest SND 3600 A1".Jednoduchá obsluha, přiložený program "Mediaimpression 2, náhled z negativu perfektní. Hurá!!! Jedním tlačítkem skenování-no super! Výsledek?-Divná fotomontáž negativu a pozitivu,převládá černá barva.Velké zklamání.Už jsem ho vrátila,nemám odvahu koupit něco jiného. :D

Zdravím, včera jsem si ho koupil taky a nestěžuju si. Pokud je negativ dobře naexponovanej, není problém ani v barevném podání. Chce to skenovat v nejvyšší kvalitě.

Citovat příspěvek

Autor: karel_qwe

4:57:39 24.01.2012

Tak od neděle jsem trochu vychladl, po dalších pokusech ten Canoscan 9000F mohu zhodnotit více realisticky. Všechny uvedené skutečnosti byly správně. Pokud tedy chcete oskenovat střední formát, a nebudete tisknout nic většího než A5 nebo A4, tak to většinou vyhoví - pokud nejste maximalisté. A to, pokud za skener dáte 5 tisíc, být ani nemůžete, když více profi řešení stojí alespoň 6x tolik (např. ojetý Nikon Coolscan 8000ED z bazaru). Problém ale je, že na střední formát se fotilo s pevnými skly (typicky základní 80mm, širokáč 45mm, portrét 130mm), nebyly zoomy a tudíž někdy nebylo využití formátu nejlepší a pod zvětšovákem se dělaly výřezy. Kromě toho 6x6 čtverec se často ořezával na obdélník. Takže na fotku vám může zbýt z 8 Mpx, co získáte ze skeneru, klidně polovina nebo třetina, což už je i na A5 málo, pokud to má být standardně ostré. Pokud jste to fotili kvalitním foťákem s výborným objektivem, třeba Plannarem 80/2.8 (nebo Flexaretou s dobrým kouskem Belaru 80/2.8) a na kvalitní film, tak tam může být klidně 40 Mpx informací, potom je degradace na 8 Mpx dost hrozná. Každopádně s výstupy z tohoto skeneru žádnou výstavu neuděláte - pokud se neomezíte na A5, A4. :-) Na upomínkové fotky z rodinného alba to samozřejmě úplně stačí. Na skenování kinofilmu rovnou zapomeňte, pokud to nemáte jenom na prohlížení na monitoru nebo TV (nebo nechcete tisknout jenom pohlednice). Nebo do dávat na fejsbook, assbook a jak se to všechno jmenuje.
Mnohem horší je to ovšem s dalšími parametry, hlavně s maximální densitou a vůbec dynamickým rozsahem, šumem, ... Nejlépe vycházejí černobílé negativy, pokud máte správně exponováno a vyvolávali jste měkce ve vyrovnávacích vývojkách - pamatujete si ještě někdo Rodinal R-09 1:100 ? Ani barevný negativ není takový problém, malér nastává u diáků. Nejhorší je černobílá inverze, tu zpracovat je skoro nemožné, protože je velmi kontrastní a nebledne. Barevné diáky (alespoň ty moje) mají už něco za sebou a jsou vybledlé, takže bývalý kontrast je (naštěstí !) pryč. Tím se to do rozsahu densit skeneru často i vejde. Několik odmítajících kousků jsem zpracoval tak, že jsem je oskenoval v různém nastavení a pak sloučil, podobně jako se to dělá s HDR fotografiemi. Strašná práce, ale metoda pokusu a omylu vedla k cíli. Podobným způsobem by snad šel omezit i šum, pokud někde bude více vadit (v tmavých plochách) - úplně stejně, jako se to dnes dělá u vícenásobných expozic u digitálů. Ani jedno ovšem neudělá přiložený skenovací software, musíte si poradit sami s Photoshopem nebo Zonerem nebo čím to děláte.
Jak jsem již psal minule, celkově skener mé očekávání splnil - asi jako když si za podezdřele nízkou cenu koupíte auto, které má psánu maximální rychlost jako Lamborghini, ale nikdo vám už neřekne, že při překročení 40 km/h tomu krámu vždycky upadnou kola. Nezbude, než se s tím smířit, přivařit na ten podivný výtvor korbu a používat to jako nákladní traktor a pochvalovat si to jako skvělou koupi, aby se vám celá vesnice až do smrti nesmála :-)
Kromě toho ten skener výborně skenuje papírové fotky a knížky. Jedna stránka v 600 dpi asi 7s a na nic nečekáte, LED lampa svítí hned a bez zahřívání.
BTW, s jiným relativně laciným plochým skenerem si také moc nepomůžete. Třeba Epson V700 stoji 2.5x tolik, a má efektivní rozlišení něco mezi 2100-2300 dpi (to jsem neměřil, ale vyčetl z těch několika pravdivých testů, na rozdíl od hodnoty Canonu 1500 dpi, kterou jsem změřil - a v pravdivých testech udávali 1700 dpi). Ale na druhou stranu, ačkoliv pro kinofilm je to pořád málo, na střední formát by to už skoro stačilo.
Celkově mě to přesvědčilo, že správný filmový skener by asi neměl vypadat jako placatá krabice s víkem, ale nějak jinak.

Citovat příspěvek

Autor: karel_qwe

13:29:11 22.01.2012

Ahoj lidi,
musím bohužel potvrdit všechno, co tu psali přede mnou. Před více než 20-ti lety jsem profi fotil s Asahi Pentaxem 6x7 a 645, Mamiou RB67, Kievem 88, jestě předtím s Flexaretama a Rolleiflexy. Mám tedy plno středoformátových negativů a diáků, černobílé i barevné. Teď jsem to chtěl oskenovat a udělat pár desítek fotek (jakousi retro výstavu). Mohl jsem to vybrat a odnést známému do DTP studia, kde mají kvalitní skenery, dokonce i bubnové rotační. Jenže za naskenování kupodivu chtějí nemalé peníze :-)
Takže jsem podlehl reklamním PR kydům a koupil Canoscan 9000F s deklarovaným rozlišením 9600dpi x 9600 dpi. Mezi PR kecy počítám i všechny pseudotesty v periodikách. Jediné skutečné testy jsem našel na http://www.filmscanner.info/en/FilmscannerTestberichte.html, bohužel až posléze.
Musím konstatovat, že na skenování filmů je ten plochý skener pro mě skoro nepoužitelný. Reálné rozlišení (profíci skeneristi tomu říkají efektivní, jak jsem se pak dozvěděl) je sotva 1500 dpi, jak jsem zjistil skenováním filmů s čárovými testy. To znamená, že z filmu 6x6 udělám maximálně asi 8 Mpx fotku (ze změřeného rozlišení skeneru to výpočtem vychází na cca 7.3 Mpx), větší rozlišení už nemá žádné detaily navíc. Skenuji v 4800x4800, 48bit (v 9600 to nemá cenu, jenom to trvá mnohem déle, detaily navíc žádné), pak to Photoshopem opravím (škrábance, prach, narušená emulze) a zmenším na 8 Mpx a doostřím. Pokud film nemá moc velkou dynamiku nebo není moc tmavý (densita), tak to vychází relativně slušně. Mám rychlou mašinu a spoustu paměti (16 GB), tak křivky a barevnost opravuji v původním velkém provedení (co vyleze ze skeneru). Zkoušel jsem pro větší dynamiku i vícenásobné skeny (na světla a na stíny), ale není v tom podstatný rozdíl, snad až na malé snížení šumu ve stínech (také trochu více detailů ve světlech a stínech). Ale je to tak složité a časově náročné, že to nepoužívám. Černobílé negativy a diáky skenuji nakonec v barvě 48bitů, pak ve Photoshopu použiji jenom zelený kanál a udělám z toho černobílou. Bůhví proč to vychází lépe než skenování v 16-ti bitech černobíle (menší šum a lepší zrno mimo jiné). BTW, se zrnem je taky potíž. Skener ho nepříjemně zvýrazňuje na úkor detailů snímku. Je to zdrojem světla (LED), které není rozptýlené - důvodem je také mizerná optika, vzdálenost předlohy od čidla a vůbec celá konstrukce plochého skeneru. Pomáhá (záleží na druhu filmu, osvitu a vyvolání filmu) softwarově ve Photoshopu odstranit zrno (mírně) ještě před zmenšením. Tak se zachovají detaily a struktura. Následné doostření po zmenšení pak nezvýrazňuje zrno, ale skutečné detaily. Musí se ale jemně, záleží kus od kusu. Teď k barvám a profilům barev. Má to nějaký default profil, který je vzhledem ke stálosti barevné teploty LED světla zhruba použitelný. Ale lepší výsledky jsem dosáhl nastavením svého profilu pomocí zkušebního obrazce IT-8. Funguje to dobře, pokud oskenujete snímek a pak ho hodinu zpracováváte a mezitím skener odpočívá. Když skenujete více snímků hned za sebou, začnou barvy ujíždět. Je to teplotou, asi ohříváním čidla a zesilovačů (LED světlo s teplotou moc barevně neujíždí). Musí se s tím počítat a podle toho s tím pracovat. Samozřejmě, s teplotou stoupá šum, objeví se i banding (horizontální nebo vertikální čáry a pruhy) v tmavých plochách. Což je tedy také neodrušením a odfláknutým stíněním ve skeneru a nedá se toho úplně zbavit.
Co se týče původního účelu, proč jsem skener kupoval, částečně se to splnilo. Při úmorné a pečlivé práci z 6x6 formátu dostanu relativně slušné 8 Mpx fotky, které se dají tisknout na A4, pokud to dovolí motiv (nezáleží na detailech), tak i na A3. Většina lidí z výstupu nepozná rozdíl (že to není z profi skeneru). Ale odborník to vidí. Když jsem viděl vedle sebe vytištěné fotky A3 ze stejného negativu, jednou z Canoscan 9000F a z profi filmového skeneru, měl jsem chuť tu krabici hned prodat. Pokud by někoho zajímalo, jak to funguje s kinofilmem 35mm, tak je to stejné, až na to, že výsledné fotky jsou tak 2-3 Mpx, tedy jako z lepšího telefonu. Takže na kinofilm je určitě výhodné si koupit speciální filmový skener, když teď stojí od 10 tisíc korun (a vyrazíte z něj výsledek odpovídající tak 8-10 Mpx DSLR).
Závěr - záleží na tom, co kdo chce. Někomu to bude bohatě stačit. Stejně jako někdo je spokojený s černobílou fotkou v 8-mi bitech (256 úrovní šedi) a edituje ji na 6-bitovém monitoru a cítí se jako mistr světa a fotoguru, zatímco jiný potřebuje 16-bitové skenování a zpracování a editaci na 10-bitovém profi monitoru (který vyžaduje i 10-bitové výstupy barevných kanálů z profi grafické karty a připojení přes Display Port).
Doufám, že to někomu pomůže v orientaci. Fotografování zdar a napište připomínky nebo dotazy.

Citovat příspěvek

Autor: Конве&#

3:45:21 17.01.2012

[url=http://www.pdf-converter.ru]Конвертер PDF[/url] Convert online the PDF document to Word file for free.This site allow you to convert online the pdf file to the word file
[url=http://www.pdf-converter.ru/convert-pdf-to-txt.htm]Конвертер PDF в TXT[/url] Turn your PDF files into the perfect Microsoft Word file every time using Nitro Pro’s sophisticated but easy-to-use set of tools
[url=http://www.pdf-converter.ru/convert-pdf-to-excel.htm]Конвертер PDF в Excel[/url] Convert PDF files to Word with effortless ease
[url=http://www.pdf-converter.ru/convert-pdf-to-html.htm]Конвертер PDF в HTML[/url] PDF to Word you can convert a PDF file to a Word.The conversion will keep intact the authentic formatting of the PDF file on conversion.

Citovat příspěvek

Autor: Jarouš

22:15:14 26.10.2011

vlastinko, každý plochý skener Canon nebo Epson bude lepší. O starších a tudíž levných kinofilmových skenerech ani nemluvě.

Citovat příspěvek

Autor: vlastinka

22:04:43 26.10.2011

Za málo peněz málo muziky...Koupila jsem levný scanner "SilverCrest SND 3600 A1".Jednoduchá obsluha, přiložený program "Mediaimpression 2, náhled z negativu perfektní. Hurá!!! Jedním tlačítkem skenování-no super! Výsledek?-Divná fotomontáž negativu a pozitivu,převládá černá barva.Velké zklamání.Už jsem ho vrátila,nemám odvahu koupit něco jiného. :D

Citovat příspěvek

Autor: Hanka Kochová

17:26:28 17.05.2011

Mohu se zeptat, jestli toto bude umět nascenovat negativy?
http://www.tchibo.cz/Skener-diapozitivu-p200021503.html

Chtěla bych archivovat cca 100 filmů. Nevíte zda je nějaká profi služba, která to dělá a ka kolik?
děkuji Hanka

Citovat příspěvek

Autor: Decibel

12:08:51 16.01.2011

nehovorím že je to ideálne ale je to dosť dobré a celkom rýchle do A4 to pojde tlačiť :

http://jozefpeniak.blogspot.com/2011/01/skatula-od-topanok-namiesto-skeneru.html

hodí sa to skôr na kinofilm ako na 6x6 - teda ak chcete aby tam bolo aj zrno... zo 6x6 to už senzor 5D II proste poriadne nezachytí pokiaľ to nie je aspoň 400vka film.

hodne srandy prajem!

Citovat příspěvek

Autor: radimv

23:37:00 14.12.2010

to matyasdelcampo

ad "nenašla by se nějaká jiná levnější varianta."

- nikdo nikomu obvykle nebrání aby si našel tak levnou variantu jak jen si umí představit... ale poprosil bych neobtěžovat zbylý vesmír s takovým hledáním - každý je obvykle dostatečně zaměstnán svým vlastním.
/informaci co hledat jste již dostal/

Zatim

Citovat příspěvek

22:08:15 14.12.2010

Nikon 9000ED z bazaru.
Minolta Multi PRO ještě starší .
Nikon 8000ED z bazaru.
Ploché Epsony V500 - V750, pokud jsou filmy ostré jak břitva a obsluha bude ovládat jak proces vlastního skenování, tak následné úpravy v editoru (platí obecně). Filmy nesmí být zkroucené, to je potom s ostrostí v celé ploše velká potíž.
Pojem "profi práce" nelze přesně definovat, musíš se spokojit s "líbí - nelíbí" nebo "stačí - nestačí". Co člověk, to jiný názor a nároky.

Citovat příspěvek

Autor: matyasdelcampo

21:45:40 14.12.2010

Děkuji, i když to trochu překročilo moje dostupné finanční prostředky, nenašla by se nějaká jiná levnější varianta. Dejme tomu nejlevnější Scanner, o kterým se dá říct, že výsledkem je profi práce.
Předem děkuji za odpověď
Del Campo

Citovat příspěvek

22:59:31 08.12.2010

Nikon 9000ED.

Citovat příspěvek

Volba Scanneru

Autor: matyasdelcampo

21:55:29 08.12.2010

Dobrý den, vím, že podobný dotaz tu už padl několikrát, ale stále jsem tu nenašel odpověď, kterou bych považoval za dostatečnou. Vybírám si scanner na scan negativu a to od 35mm až po formáty 6x6cm. Mám zájem spíše o profesionální scannery, které by zvládly tyto formáty v dobré kvalitě. Mohl byste mi někdo poradit, značky nebo přímo konkrétní modely, které by splnily dané požadavky? Případně nějaké odkazy na e-shopy, kde se dají pořídit. Zatím jsem koukal na Epson Perfection V750 PRO a na CANON CanoScan 9000F.Jde mi jen o scan negativu.
Předem děkuji za odpověď
Del Campo.

Citovat příspěvek

Autor: Murdoc

11:11:42 06.10.2010

kdybyste tu někdo měl na prodej toho canona 8800F nebo 9000F a nebo Epsona V500 tak se ozvěta na g.murdoc@seznam.cz

Citovat příspěvek

Re: naskenování negativů

Autor: Kerimop

23:26:18 11.03.2009

Potřebuji naskenovat asi 1000 čb negativů 36mm (v 6ti kusových páscích)a asi 300 barevných dia v plast.rámečcích (bez folie).
Nabídněte cenu

Citovat příspěvek

Autor: Kerimos

23:20:43 11.03.2009

Potřebuji naskenovat asi 1000 čb negativů 36mm (v 6ti kusových páscích)a asi 300 barevných dia v plast.rámečcích (bez folie).
Nabídněte cenu

Citovat příspěvek

Re:

Autor: J.David

9:47:43 28.02.2009

Mohu Vám to udělat. J.D.

Citovat příspěvek

Autor: Antonín

20:44:46 21.02.2009

Potřebuji naskenovat cca 200 černobílých políček z negativu na digi,nevíte kdo to dělá oficiálně a za kolik?Formát 6x6 , Kroměříž.

Citovat příspěvek

14:53:55 26.01.2009

aquaris: O podavači dokumentů nevím vůbec nic, spíš bych to viděl na to dokoupení, ale jinak je V500 výborná volba, podle mého názoru lepší, než ten Canon. S rozlišením bych to nepřeháněl, nejlepší výsledky asi dostaneš okolo 2400 dpi, ale tisk na A3 kolem 4000 dpi nebude problém, jenom to bude chtít vhodně doostřit.

Citovat příspěvek

Autor: aquaris

3:10:18 26.01.2009

ještě jeden doplňující dotaz.. u Epson V500 je psáno: skenujte také rozsáhlé textové dokumenty s volitelným automatickým podavačem papírů.

Znamená to, že součástí skeneru je tento podavač, nebo že je nutné ho "volitelně" dokoupit - nevíte někdo jak to funguje a zda jsou podobným zařízením vybaveny i skenery jiných značek, popřípadě které?

Citovat příspěvek

Autor: aquaris

2:47:42 26.01.2009

podařilo se mi tuto diskuzi najít při hledáí vhodného skeneru na negativy..

vybírám mezi [bold]Epson V500 [/bold] nebo [bold]CanoScan 8800F[/bold] .. osobně se mi líbí skeny epson v700 a v750(tu), ale to už je pro mě cenově mimo.

Prosím poradíte mi, jak se mám rozhodnout? V případě, žebyste mi doporučili úplně jiný, tak pište taky.

Taky by mě zajímalo, do jaké velikosti je ještě dobré fotky dělat, pokud budu skenovat kinofilm na nejvyšší možné rozlišení.. to činí u obou modelů 4800 dpi (pokud se nepletu)

Citovat příspěvek

Autor: dinast

18:27:20 06.01.2009

Ona ta V200ka ten kinofilm zvládne s bídou a když tam strčíš širší formát, tak to bude nekonečná story s mizerným výsledkem.Je to vhodné jenom k náhledům a jako kopírka pozitivů. Přece jenom 2000dpi je dost,dost málo.Předpoklad je kvalitní negativ.Ahoj

Citovat příspěvek

18:53:08 04.01.2009

Nemá na to držáky a ani software nebude umět přikázat oskenovat větší plochu. To nemá se skenováním papírových předloh nic společného, je to speciální režim pro sken průhledných předloh. A bez těch držáků je to opravdu problém, tudy cesta nevede ;).

Citovat příspěvek

Autor: J.CH.

10:58:05 04.01.2009

Když umí kinofilm, proč by neudělal větší formát. To by mělo být jednodušší, ne? Jen se jich vejde méně.
Tak to tedy vidim já.

Citovat příspěvek

16:26:28 03.01.2009

Obávám se, že skener V200 neumí skenovat formát 6x6 cm, zvládá pouze kinofilm 24x36 mm. Střední formát až do 6x12 cm umí skenovat až V500.

Citovat příspěvek

Autor: J.Ch

11:57:48 03.01.2009

chci koupit skener Skener Epson Perfection V200 chci skenovat svoje starý negativy kinofilmu i 6x6. Nenašel jsem na něj jedinou diskusi nebo recenzi, máte s nim někdo zkušenost

Citovat příspěvek

Autor: Tomáš Zikan

19:54:26 21.12.2008

Před časem jsem zkusil tuto službu skenování (FVS) a hodně mě zajímalo jak si ten vychvalovaný skener Hasselblad Flextight X5 poradí s negativy Fujifilm Pro160. Kvalita je opravdu OK (tu) .
flextightx5.com
:)

Citovat příspěvek

Autor: Míra B.

15:20:51 21.09.2008

Podzim 2008 se blíží ale na pipni (free i placený) je to od začátku po řadu let pořád stejné, stále to stojí za velké kulové (výpadky, nestabilita, nefunkčnost, sprostota adminů apod.) . Lulánci co to provozují všechno dobře vědí ale doslova na své klienty kálejí a jde jim jen o to aby co nejvíce z nás dostali na placené pipni kde je to samé v bledě modrém - dělají to zase totiž zase ti samí lemplové kteří si ale tentokrát už namastí kapsu. Jelikož se nic nezměnilo ani nezmění, je jediné rozumné řešení změnit firmu. Velká spousta z nás by to ráda udělal ale neví jak (hlavně se ale neptejte tzv. technické podpory protože ti z každého dělají hlupáka a nic vám neporadí), takže velice krátký a 100% funkční návod:
Na https://admin.forpsi.com/getpwd.php napsat do polička e-mail pomocí kterého jste se poprvé registrovali na pipni když jste si kupovali doménu. Na mail vám přijdou přihlašovací údaje do administračního systému forpsi.com (toto je váš skutečný registrátor domény, na nemohoucí pipni se už můžete zvysoka vykašlat) a zde jednoduše změnit nastavení DNS (to určuje kde je doména hostována, na jakém hostingovém serveru jsou nahrána vaše data). Před tím je samozřejmě vhodné si u kterékoliv normální hostingové firmy objednat hosting – od té obdržíte všechny pokyny a nebudete muset lítat po pipni fóru a hledat na všechny problémy odpovědi, protože u profíků služby stabilně fungují.
Z vlastní zkušenosti ale nejen z mé ale mnoha webmasterů kteří byli dříve na pipni a utekly odtud jinam mohu vřele doporučit moderní www.flyer.cz – je levný a spolehlivý a hostuje velké množství lidí z pipni. Na flyer přejdete jednoduše (viz. popis výše)- stačí si jen změnit v admin. centru registrátora vaší domény - u pipni je to forpsi.com) nastavení DNS na primární DNS: ns1.flyer.cz a sekundární
DNS: ns2.flyer.cz a toť vše, jste z pipni PRYČ VŠE FUNGUJE A MÁTE KLID!

A dostupnost?

Flyer.cz 99,830%

Pipni.cz (freehosting) 98,415% (dneska zase výpadky)
Pipni.cz (placený) 97,740% (placená tragédie)

zdroj: www.mereni.kyblsoft.cz

Citovat příspěvek

Autor: Kaneček

18:41:00 17.09.2008

[url]http://www.humanart.cz/index.php?display=forum_tema&id=326&count=58496 [/url]

Tak to mě nepotěšilo... (td)

"teď procházim některý diskuze na nejmenovanym fotoservru, a jako.... jeden dost zkušenej fotograf tam do lidí hučí, aby si hlavně nekuopvali canona 8400 a 8800 :D noa vyplaváva na povrch, že sou to děsně poruchový sráče, co lidem běžně po půl roce vodcházej (jakože se na skenech vobjevujou bílý linky a tak)....
takže godluck .) "

Co na to říkáte Vy?
:S

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: