Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:sw pro sazbu technických manuálů

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Předmět:

Příspěvek:

*AGGRESSIVE* O:-) :-/ :-P *BLUSH* *BYE* :'( *DASH* 8-) *DRINK* :-| *THUMBUP* *SOS* *KISSED* :-* *OK* *SECRET* *STOP*

Pohlaví:

Muž, Žena

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Re: sw pro sazbu technických manuálů

Autor: honyk

9:45:18 19.06.2010

Možná doplním, že dokumenty založené na XML (DocBook) lze vytvářet v obyčejném Poznámkovém bloku, vhodnější jsou XML editory (hlídají párovaní tagů) a vůbec nejideálnější jsou WYSIWYG editory, které uživatele odstíní od kódu v pozadí. Ano, FrameMaker je skutečně WYSIWYG XML editor a editace DocBook dokumentů není problém. Mezi další sw kromě již zmíněného Oxygenu patří XMetal, XML Spy nebo Arbortext Editor. Všechny tyto editory umožňují kromě tvorby dokumentu spuštění transformace. Tím však však jejich kontrola nad výstupem končí. Protože při editaci nelze operovat s pojmy rozměr média nebo výška písma, nelze ten konečný výstup ani s FrameMakerem nějak ovlivnit. A proto mi přišlo jeho nasazení v tomto případě jako kanón na vrabce, protože WYSIWYG editaci DocBooku a spuštění transformace zvládnou bravurně i levnější nástroje. I v případě FrameMakeru se neobejdete bez zmíněné customizace transformačních šablon. Výhoda Adobe FrameMakeru je ale ta, že má uživatel otevřené obě možnosti (konvenční vs XML) a je jen na něm, jaký přístup k tvorbě dokumentace zvolí.

Citovat příspěvek

 

Re: sw pro sazbu technických manuálů

Autor: Bubáci

23:54:01 18.06.2010

"Pokud jde především o informace, které je třeba distribuovat různými informačními kanály (tištěný výstup, on-line help, HTML Help, ePub), navíc v různých jazykových mutacích, pak …" by to šlo ve FrameMakeru také, ne? Pokud vím, tak DocBook publishing je ve FrameMakeru ošetřený dobře.

Citovat příspěvek

 

Re: sw pro sazbu technických manuálů

Autor: honyk

20:19:04 18.06.2010

Pokud chcete mít kontrolu nad finálním vzhledem (vysvětlím dále), pak bych doporučil FrameMaker.

Pokud jde především o informace, které je třeba distribuovat různými informačními kanály (tištěný výstup, on-line help, HTML Help, ePub), navíc v různých jazykových mutacích, pak bych šel cestou single source publishingu založeném na DocBooku. V podstatě jde o důsledné oddělení obsahu od formy, díky čemuž není problém generovat ten samý obsah pro různé formáty papíru, jako jednu HTML stánku nebo sadu stránek s navigací atd. Je to založené na XML formátu, k dispozici jsou WYSIWYG editory (Oxygen XML), solidně se to verzuje, překládá.

Vadou na kráse je ztráta kontroly nad finálním výstupem, kdy máte jen malé možnosti jak např. nechat zalomit stránku na přesně daném místě. Navíc potřebujete někoho, kdo modifikuje výchozí transformační šablony tak, aby z nich lezly dokumenty v souladu s vaší corporate identity. o jednom bych věděl ;-)

Citovat příspěvek

 

Re: sw pro sazbu technických manuálů

Autor: autor2

10:13:46 02.06.2010

psal jsem vám včera e-mail, snad vám došel...
JP

Citovat příspěvek

 

Re: sw pro sazbu technickych manualu

Autor: mack

9:51:53 02.06.2010

A je to 180 hrubýho, čistýho, superhrubýho nebo na ŽL - no je pak čistý
výsledek o hodně různý...

'MACK'

On 2.6.2010 9:27, radic wrote:
>
> kueling: to snad ne 180 na hodinu je nejak moc. a pokud mate nejake takove volne fleky dejte vedet. :D
>

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

 

Re: sw pro sazbu technických manuálů

Autor: radic

9:30:28 02.06.2010

zkill: spise to vidim jako praci pro nejakou externi firmu. bude to pro vas urcite levnejsi.

Citovat příspěvek

 

Re: sw pro sazbu technických manuálů

Autor: radic

9:27:01 02.06.2010

kueling: to snad ne 180 na hodinu je nejak moc. a pokud mate nejake takove volne fleky dejte vedet. :D

Citovat příspěvek

 

Re: sw pro sazbu technických manuálů

Autor: kugelig

16:35:57 01.06.2010

Počítejte 200 za stránku A4 jednoduché sazby, 400 pokud jde o složitou sazbu tzn tabulky, grafy etc. Technické manuály většinou splňují tu větší náročnost. A pokud jde o hodinovou sazbu tak détépák, který ovládá svou práci bravurně vám pod 180 za hodinu nepůjde.

Citovat příspěvek

 

Re: sw pro sazbu technických manuálů

Autor: zkill

18:22:34 31.05.2010

Děkuji za rady.

FrameMaker nevypadá špatně, i cena není nikterak závratná. Je však na mě dost složitý, takže se ho raději ani nebudu učit. :) Vypadá to, že asi budeme muset přijmout nového zaměstnance na tvorbu manuálů a grafiku. Protože člověk asi nemůže umět všechno. I když nevím jak se na to budou tvářit šéfové. Těch manuálů je tak asi 200 ve všech jazykových mutacích...

Jedno takové OT: Kolik vlastně bere tak průměrně zručný grafik měsíčně hrubého (oblast severní Moravy)?

Citovat příspěvek

 

Re: sw pro sazbu technických manuálů

Autor: Bubáci

20:33:28 30.05.2010

Zadarmo asi těžko seženete něco spolehlivého.

Spolehlivý nástroj na tvorbu a správu dokumentace je Adobe FrameMaker. Není sice zezačátku úplně uživatelsky přátelský, ale umí výborně pracovat se styly, křížovými odkazy a má skvělé prostředí pro tvorbu a automatizaci generovaných částí dokumentu (rejstříky, obsahy). Tento nástroj umí velmi dobře pracovat s xml, takže jsou z něj možné i jiné výstupy než pdf. Zároveň je možné tento formát dobře připravit k překladu pomocí CAT nástrojů (Computer Aided Translation - překlad se zachováním terminologické konzistence), kdybyste se v budoucnosti rozhodl, že potřebujete manuály také překládat.

Druhým nástrojem, který by se na to dal použít je Adobe InDesign, což je ovšem nástroj spíše pro kreativnější grafiku. Uživatelsky příjemnější než FrameMaker. Nemá tak vyvinuté nástroje na automatizaci dokumentu. Co se týče překladu, platí to samé co o FrameMakeru.

Oba nástroje si můžete zdarma stáhnout z adobe.com - první měsíc zdarma plně funkční.

Možná by také stálo za úvahu si to nechat od někoho udělat, než se učit s drahými nástroji. Nebo si na to aspoň od někoho nechte udělat kalkulaci, abyste věděl, jestli se vám to vůbec vyplatí.

Citovat příspěvek

 

sw pro sazbu technických manuálů

Autor: zkill

9:26:48 30.05.2010

V jaký sw je nejlepší (nejjednodušší na pochopení) pro sazbu/tvorbu technických manuálů. Tyto manuály mívají tak kolem 30 stran. Nejdůležitější je u nich sice obsahová stránka, ale zase by měly mít nějaký ucelený grafický rámec. V současné době používám Word 2003 což je ale naprosto neudržitelné (nekompatibilita mezi verzemi, samovolné rozsypávání stylů, atd.). Nejlépe kdyby ten sw byl zdarma. LaTeX není pro moje potřeby dostatečně flexibilní (nedokážu v něm udělat to co bych si představoval). Znáte tedy nějaký sw, který bych mohl zkusit?

Jsem naprostý amatér v DTP, proto bych si chtěl nechat poradit od někoho zkušenějšího.

Citovat příspěvek

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: