Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

JAKOU BARVU NA POTISK TEXTILU...

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

farby permaset a tlac matrice na textil

Autor: katarína ♀

19:07:16 29.12.2015

dobry den, chcela by som sa vas opytat/ resp poradit. farby permaset, o kt momentalne citam, su vhodne aj na natieranie linorytovej matrice, kt nasledne otlacim na textil? aku maju konzistenciu? tlacim s hlbkotlacovymi farbami na suchu ihlu, ale casom sa motiv trosku vyperie... farby permaset by mali byt stale. myslite ze je mozne tlacit s nimi aj v grafickom lise? dakujem za kazdu radu. moj mail: sobik22@gmail.com

Citovat příspěvek

Re: JAKOU BARVU NA POTISK TEXTILU...

Autor: Laura005 ♀

13:28:20 12.06.2013

Dobrá rada!
Zkoušeli jsme plastizoly i vodovky. Plastizoly, pohodlné, ale nebezpečné barvy a to i ty o kterých jak tvrdí, že jsou absolutně na vodní bázy, protože atesty totiž hovoří o něčem jiném. Vodovky, po těch se musí samozřejmě vymývat síto ihned po práci, ale. Nesmrdí a pokud jsou kvalitní, (skončili jsme u barev značky Permaset), tak šlapou jako hodinky. Mají nádherné odstíny, jemnou strukturu na povrchu, může se přes ně žehlit, můžeme tisknout na dětské oblečení i na elastické dresy, je jedno jestli na bavlnu nebo umělé vlákno a při dobré fixaci, zůstane jejich odstín absolutně nehnutý po řadu let. A to tiskneme i složité motivy mokrá do mokré. Takže jestli můžu říct, že jsme našli co jsme dlouho hledali, tak, jsou ty Permasety.

Citovat příspěvek

Autor: malta

19:35:38 19.01.2012

dobry vecer!
mate nekdo zkusenost s vodou reditelnou barvou Speedball?
diky!

Citovat příspěvek

Autor: kamilio

15:21:04 09.08.2010

Nepomoze.

Citovat příspěvek

Autor: David Chrapek

21:31:06 06.08.2010

No jak zaznělo, že se síto dá navlhčit, tak mě napadlo když mám už vidím že síto zasychá tak jenom ho dát na zkušební textil a lehce nanést vodu a celé to protlačit. pomůže to...?

Citovat příspěvek

18:16:06 21.10.2009

No tak na tmave tricka fakt len plastizol co mam ja skusenost. Slusal som Textilac mono AF. Spomalovac nespomalovac schne na site a neni to ta kvalita hlavne jemne veci a hlavne biela krycia. Ostatne farby ako tak ale fajciarska prestavka nehrozi. S tym susenim, vodovka pod medzisusic by malo stacit aspon na to skladovanie. Ak sa vie niekto vyhnut plastizolu rad sa poucim.

Citovat příspěvek

Autor: bagdád

11:24:07 21.10.2009

ještě jsem zapoměl dodat - jsou zpomalovače, ale bohužel nejsou tak inteligentní aby zpomalovali jen zasychání při tisku než i po tisku. Skladování potisklých triček je pak větší problém. ( i když má dotyčný tunel ). Človek toho přece jenom potiskne za den více, než stihne tunel zasušit.

Citovat příspěvek

Autor: bagdád

11:20:53 21.10.2009

tisk sítem na trička si může pracovník ( díky kvalitním barvám a tím pádem i nebezohledným technickým postupem ) udělat z práce radost.
Pokud dodavatel/výrobce barev - nutí pracvovníka se omezovat je to prostě špatně.
Pokud je dle některých větší procento " nešikovných " pracovníků, kteří neumějí pracovat s tímto kritizovaným způsobem. Měli by si výrobci/dodavatelé uvědomit že by měli vyrábět/dodávat takové barvy aby tito " nešikovní " ( kam se řadím ) se kterýma je možné pracovat.
Pak se nikdo nemůže divit že se využíva ještě dnes toliko plastizolu - který je dnes již přetpotopní.
Otázka zní : proč musím jet jak fretka, hlídat si zasychání síta a zárověň si nedát uprotřed tisku malou přestávku?
Spokojený tiskař = kvalitní tisk. ;)

Citovat příspěvek

Autor: Rob.B

9:53:23 21.10.2009

ANo APS je v klidu a dobrá barva, ale ta je jen na bílou a světlé podklady . To co jsem psal bylo o tisku na tmavé .

Citovat příspěvek

7:23:03 21.10.2009

Ja tlacim Textilac APS a ide to v pohode. Rychlost 5min/tricko nechcem nikoho urazit ale to sa mi zda dost pomale. Samozrejme ze sa neda od toho odist na 10-15 min. ako od plastizolu. Je mozne pouzit aj spomalovac. Oproti plastizolu sa lepsie fixuje a drzi ako cert. Len na svetle tricka a plastizol nenhradi.

Citovat příspěvek

6:21:53 21.10.2009

Přesně jak píše Zbyněk vodové barvy jsou hodně o rukách a kdo dělal s plastizolem tak se s vodovkama nemá moc rád ... ale naučit se to jde, ale není taková pohoda jak s plastizolem.

Citovat příspěvek

Autor: Zbyněk

10:15:25 20.10.2009

5 minut tričko? co s ním děláte 5 minut na karuselu? Tisknete víc barev?

Věřte, že ze 70% je to rukama a z 30% je to barvou.

Dnes už tisknu vodovkama 3 - 4 barvy na triko, hlídám si hustotu barvy, sem tam navlhčím síto a jde to, ovšem pravda taky se u toho stresuju, aby síto nezaschlo, ale nemusím ho vyndavat ani čistit, jen ho několikrát protisknu případně víc navlhčím, ale zůstane pořád na karuselu ...

S plastizolem si člověk může odjet na dovolenou a pak zakázku dotisknout..... (tu) (tu) (tu)

Citovat příspěvek

Autor: Patrik_74

21:37:02 17.10.2009

Zkoušel jsem vodovky od Sibaru (www.sibar.cz). Barvy drží jako čert při praní po fixaci na 150, ale problém je zasychání/ucpávání síta. Pří rychlosti 5min/triko po 20 tiscích je síto tak zas..ný (sitovina 48!) , že ho musím propáchnout vodou. Teda pokud máte rychlé ručičky, asi to jde, já s tím končím, protože už mě nebaví drbat síta kartáčkem, a jdu do klasického plastizolu. Stejný motiv jsem kvůli zasychání exponoval třikrát a mám toho pokrk :-(

Citovat příspěvek

18:20:12 13.05.2009

Vodovú farbu požívam, ale len na biele tričká a som s ňou spokojný. Dobre drží a lepšie sa suší. Mieša sa transparentná masa + pigment. Dá sa pridať aj tužidlo. Na tmavé tričká má nízku kryciu schopnosť.

Citovat příspěvek

Autor: Štěpán Kahánek

10:02:50 13.05.2009

No co se týče barev - typu vodou ředitelné - naletěl jsem. Koupil jsem tuto technologii, když jsem nevěděl ani jak karusel vypadá :). Při tisku jsem opravdu musel být superman, aby mi to nezaschlo. A povrch mě nijak taky neuchvátil. Když máte " chlupaté " tričko, tak máte i chlupatý tisk a nedej bože když vám do toho síto zasychá...
Ruku na srdce kolik tiskařů má možnost si vybírat jaká trička chce tisknout...Musí tisknout taková jaká dostane a tisk vodovkama prostě provádět nemůže. Rozhodně vodovky nedoporučuji.

Citovat příspěvek

Autor: gapa

23:41:36 16.10.2008

K2 NEBRAT!!!

Tváří se to fajn, imitujeto plastizol ale má to jeden obrovský nešvar.
Za mokra je ta barva křehká a není otěru vzdorná!

Tzn. že při praní trička může dojít k poškození natisknutého motivu. Když triko zase uschne je barva otěru odolná....... :-o
Když mi to zaměstnankyně sdělily, nevěřil jsem jim. Vyzkoušel jsem to a nechápal.....
Je možné, že došlo "přesušení" barvy, ale to by znamenalo, že je to mnohem citlivější na fixační teplotu než plastizoly a tudíž pro běžnou praxi celkem nevhodné....

Co se týče plastizolů. Velmi slušnou kvalitu nabízí KFG. Poměr cena/výkon je moc fajn. Navíc služby pana Ježka (www.mileniumcz.cz) jsou ukázkové. Nedělá mu problém poslat mi kilovku plastizolu třeba kurýrem, když např. zamestnanci "přehlédli" že barva dochází.... To na příklad nejmenovaná firma mi odmítla odeslat barvu, s odůvodněním, že připravují předváděčku špičkové vodouředitelné barvy a nikdo nemá čas zajít na poštu.. Když jsem je prosil, že to opravdu potřebuji, že mám problém s termínem, bylo mi řečeno, že si mám zavolat za 3 dny, ale že se můžu přijet podívat na tu předváděčku...... (td) :(
jo a ta předváděčka byla placená!!! :S Tuším 1000Kč za osobu....

Citovat příspěvek

9:17:50 30.09.2008

Osobně jsem vyzkoušel hodně vodových barev, ale všechny mají +- stejné vlastnosti. Tzn. Při tisku více barev se člověk více nalítá je samozřejmé že pokud se přestane pracovat barva zasychá. Vždy když se výrobci chvástali, že se dá barva tisknout bez potisku byl odstín takový nijaký ... až podtisk jí pěkně vybarvil. Takže nějaká super vodní barva neexistuje. Samozřejmě teď nepíši o K2 tu jsem viděl jen na předváděčce, ale zatím neodzkoušel. Hodně u vodních barev záleží na kvalitě potiskovaného materiálu. Osobně se mě zdá že o něco více než u plastozolových barev, ale to může být jen takový můj pocit ...

Citovat příspěvek

18:32:43 03.02.2008

na netu jsem našel barvu K2 v nabídce firmy Šaliga .... [url]http://www.saliga-sitotisk.cz/cs/web/barvy [/url]

no, s tím odsáváním asi budu muset něco dělat :S ;)

Citovat příspěvek

15:34:25 03.02.2008

Ja susim vodovky tak na 100-120. Nedymia a schnu pomerne dobre. Kto vyraba tie K2. Tunel odsavam, bez toho by to smrdelo.

Citovat příspěvek

Autor: Laďa

14:03:42 01.02.2008

Dobrý den,
řešil jsem také podobný problém - mám alergii na ředidla a když přijdu k někomu do provozu, kde tisknou ředidlovkami, po 5 minutách odcházím, slzí mi oči a hrůza.
Tisknu barvami Manukian - u nich se asi nelze vyhnout při větších plochách a vícebarevných tiscích těm stresům se zasycháním.
Vloni jsem vyzkoušel barvy, které prodejce popisuje "na sítě jako palstizol, jinak vodovka" a jsem naprosto spokojený. Vyzkoušel jsem barvu nechat na sítě přes noc a ráno nebyl problém. Dva tisky na papír jako roztisk a v klidu pokračovat. Na sítě nezasychá, umývat lze úplně perfektně - stačí klidně jen navlhčený hadřík a síto je v momentě úplně čisté.
Míchací systém Pantone k nim je, i když některé odstíny nejsou, alespoň podle mých dosavadních zkušeností, až tak 100 procentní (hlavně červené odstíny).
Kryvost solidní, v podstatě netřeba podtiskovat bílou.
A to celé o čem jsem psal jsou barvy K2.

Má někdo ještě jiné nebo podobné zkušenosti?

Citovat příspěvek

13:40:57 01.02.2008

Děkuji za příspěvek ;)

No abych pravdu řekl, myslel jsem si, že je na trhu vodovka, která mi nebude zasychat. Ta, kterou jsem zkoušel, má ve svém popisu, cituji:" Na sítě se chová jako plastisolová barva - nezasychá - a přitom si ponechává všechny výhody vodové barvy!" Bohužel při tisku dvěma barvami a více, má tendenci zaschnout nebo aspoň "zalepit" síto, které pak musíte několika tisky roztisknout. Nemluvě o tom, že děláte ve stresu, abyste tiskl rychle. U plastizolu si můžete klidně zajít mezi tiskem na oběd.

Jinak čištění má možná dva pohledy. Plastizol sice ze síta nespláchnete jen tak vodou, ale zase ho ze síta můžete "sesbírat" tak, že síto je skoro čisté a to pak jenom dočistíte danou chemií. Oproti tomu mírně zaschlou vodovku musíte možná pracněji čistit než onen plastizol.

Takže na plastizolu mě dnes už asi vadí jenom jeho lesklý povrch oproti přijemně hebkého u vodovek. Povrch u plastizolu se dá i zjemnit hustším sítem. Na jeho lesk má vliv i teplota při tvrzení, ale vodovka to prostě není :)

Měl bych ještě dotaz .... jak se chovají vaše barvy při sušení v tunelu ?
Vodovky mi kouří a smrdí, plastizol sice nekouří, ale má takový pronikavý zápach. Jinak barvy jsou údajně bez PVC a ftalátů. Navštívil jsem dva sítotiskové provozy na potisk textilu, nikde jsem si ale nevšiml nějaké odsávací jednotky u sušicího tunelu...

Citovat příspěvek

12:14:54 01.02.2008

Dobry den.
Vase poziadavky na farbu su narocne povedal by som priam nesplnitelne.
Ja tlacim Sericol a Manoukian.
Svetle tricka noproblem. Vodou rieditelna, miesa sa transparentna masa + tonovacie farby, neschne na site
pekne tlaci, jemny omak, drzi ake kolvek pranie.
Tmave to je ina. Vodove krycie niesu zle, ale ako hovorite schnu na site. Ja pridavam spomalovac ale aj tak sa musi makat rychlo. Dobre su na 1 farbu a maly naklad. Sutlac dost problematicka. Pridanim katalyzatora sa nemusi susit pri takej vysokej teplote.
Plastizol . Pokial chceme dobru kryciu schopnost treba tlacit podkladovku. To cistenie by som nevidel take strasne, je pravda ze sa pri tom clovek (za..re).
Existuju nejake krycie farby vyrabane v cechach asi SIBAR ale neviem ako je to s miesanim pantone.

Tekze plastizolu sa asi zatial nevyhneme ale vyvoj ide do predu. Budem rad ak mi napisete vase konkretne skusenosti.

Citovat příspěvek

JAKOU BARVU NA POTISK TEXTILU...

21:36:24 30.01.2008

Zdravím, přejdu hned k věci ... zabývám se potiskem textilu (sítotisk), ještě nedávno jsem neměl k dispozici sušící tunel, takže jsem používal vodouředitelné barvy KFG s tvrdidlem. Potýkal jsem se však se zasycháním barev na sítu, zejména při tisku více barev a s omezenou zpracovatelností již namíchaných barev.

Nedávno jsem koupil tunel a tím pádem se přede mnou otevřela možnost používat jak vodouředitelné barvy bez tvrdidla, tak i plastizol. Zůstal jsem u barev KFG a zkusil jak jejich vodouředitelnou barvu bez tvrdidla, která nezasychá na sítě tak i několik plastizolů.

Při testech jsem zjistil, že:

vodouředitelná:
(tu)klady: pro mě perfektní povrch, snadné čistění sít
(td)zápory: i tak má tendenci zasychat, při sušení v tunelu je nepříjemně cítit a kouří

plastizol:
(tu)klady: nezasychá na sítě, při sušení není tolik cítit
(td)zápory: lesklý povrch, obtížnější čištění sít

Je mi jasné, že výše uvedené vlastnosti jsou v podstatě obecně známe vlastnosti všech vodovek a plastizolů, ale třeba je na trhu vodovka, která mi nebude zasychat a nebo plastizol, který bude mít matný povrch, obdobný povrchu vodouředitelných barev...

Nemůžu testovat všechny barvy, takže si rád nechám poradit od vás, zkušenějších tiskařů .

Uvítal bych barvu, která je matná, má perfektní kryvost i na tmavý textil, abych se v maximální míře vyhnul podtisku bílou, dá se bez problému míchat dle Pantone a při sušení v tunelu je co nejméně nepříjemná.

Tisku zdar :D

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: