Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

RIP pro 12ti barevnou fototiskárnu Canon iPF6300

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: RE: RIP pro 12ti barevnou fototiskarnu Canon iPF6300

Autor: Navratil

21:58:35 02.12.2011

No, něco málo bych měl, ale dostal jsem se k tomu oproti písemnému závazku dalšího nešíření… Dnes je to víceméně uzamčené přes DLL rozhraní (ale stále to funguje na stejném principu) a já už se tím v takové míře nezabývám (díky snadnému přístupu k hned několika typům RIPů). Mám hotové vlastní experimentální univerzální rozhraní pro některé typy (malých) epsonek, díky němuž mohu i malou plivatku řídit přes velký rip, ale je to ryze pro trochu odbornější hraní a nikoliv praktické využití tisku.
Nějaké nápady ohledně levného řízení (stylem „pseudoRIP“) malých epsonek jsem měl, ale nebyl čas to nějak dotáhnout do konce — byla to také otázka finančního zhodnocení a já nejsu moc dobrý obchodník… :–)
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: M. Prášek

20:03:45 02.12.2011

Vy víte kde se dá sehnat rozumě nějaký popis protokolu, kterým si rip s kterou konkrétní tiskárnou povídá ? To by se daly dělat zajímavé věci...

Citovat příspěvek

23:51:58 26.11.2011

Posterizace?
Co to je?
U osmibitového RIPu (popřípadě pseudo16bitového) možná. Jinak neznám…
U Epsonu je to kupříkladu komunikační protokol ESC/P2 — rozlišení, barevný kanál, typ bodu (fix.velikost/variable1/variable2), počet průchodů a bi/uni dir a samozřejmě plivnout kapku/neplivnout. S čím se tam chcete mazlit? :–) Přičemž některé RIPy jsou schopny v případě perverzní potřeby volat i originální DLL knihovnu driveru (a předat data v 16 bitech) a využít RGB rozhraní a nebo contone CMYK (případně CMYK+R+G+…). To už záleží na konkrétních RIPech a jejich nastavení. Pokud máte posterizaci či ujetou šedou, pak bych asi hledal chybu jinde, než v dilema Driver/RIP…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

RE: RIP pro 12ti barevnou fototiskarnu Canon iPF6300

Autor: VaS

19:42:23 26.11.2011

I "RGB driver" pracuje s CMS, takže lze spíše spekulovat o problematice profile-to-profile konverzí apod. Na druhé straně výrobci RIPů pro svůj interface používají SDK od výrobce tiskárny a spíše bych se obával, že to je "vymazlené" mnohem méně než ovladač.
RIPů jsem pár vyzkoušel a např. určité grayscale fotografie se mi nikdy nepodařilo vyjet v takové kvalitě, resp. neutralitě a bez posterizace, jako přes ovladač tiskárny.

S pozdravem

Václav Sinevič

> -----Original Message-----
> From: Vratislav Boch [mailto:digitisk@grafika.cz]
> Sent: Saturday, November 26, 2011 1:36 PM
> To: wwwdiskuze@grafika.cz
> Subject: Re: RIP pro 12ti barevnou fototiskarnu Canon iPF6300 [102|5207339]
>
>
>
> No o kvalitách driverů od výrobců bych velmi pochyboval - navíc každá tiskárna
> je jiná ikdyž je to stejný model a to vůbec nemluvím o tom že se zařízení v čase
> mění - prostě nejde udělat univerzální driver a tvrdit že to je lepší než změřit
> vlastnosti konkrétní tiskárny. Opravdu mi tvrzení že RGB driver poskytuje lepší
> výsledky než konkrétní měření konkrétní tiskárny přijde stejné jako tvrzení že je
> lepší prostrčit (tzn. rozebrat do posledního šroubku a ještě řezat) 30t bagr
> dveřma do koupelny a oknem ven než objet barák.
> --
> Autor: Vratislav Boch
> Forum: Digitální tisk
> Odkaz: http://forum.grafika.cz/read.php?102,5207339,5294609#msg-5294609

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Re: RIP pro 12ti barevnou fototiskárnu Canon iPF6300

Autor: Vratislav Boch

13:35:50 26.11.2011

No o kvalitách driverů od výrobců bych velmi pochyboval - navíc každá tiskárna je jiná ikdyž je to stejný model a to vůbec nemluvím o tom že se zařízení v čase mění - prostě nejde udělat univerzální driver a tvrdit že to je lepší než změřit vlastnosti konkrétní tiskárny. Opravdu mi tvrzení že RGB driver poskytuje lepší výsledky než konkrétní měření konkrétní tiskárny přijde stejné jako tvrzení že je lepší prostrčit (tzn. rozebrat do posledního šroubku a ještě řezat) 30t bagr dveřma do koupelny a oknem ven než objet barák.

Citovat příspěvek

Autor: M. Prášek

10:52:51 26.11.2011

na druhou stranu bych předokládal, že výrobce tiskárny se se svým ovladačem ehm vymazlí. Jenže jaksi dnes je tím myšleno udělat velké gui a skutek utek ...

Citovat příspěvek

Autor: Vratislav Boch

17:31:03 25.11.2011

Tedy já jako nevím - až tak moc se neorientuju ale docela by mne zajímalo jak přes RGB driver (byť 16bitový) jde udělat linearizace konkrétních kanálů přesněji než přes rip který řídí každý z 12ti kanálů odděleně.

Citovat příspěvek

14:38:51 25.11.2011

„A tím se dostávám k největšímu "mýtu" dnešní doby, a tím je RIP jako kvalitativně vyšší úroveň tisku. To již naštěstí neplatí a kdo chce bezprecedentní kvalitu tisku fotografií, nechť na RIP rovnou zapomene a koupí si moderní tiskárnu, jejíž 16bitový exportní driver pro tisk (obchází se tím standardní 8mi bitový tiskový driver systému) je prostě již dnes někde jinde…
…A ani ten nejlepší a nejdražší RIP nedosáhne lepšího výsledku než tento speciální driver který je v ceně fototiskárny.“

„No a tím se dostáváme k RIPu. Je vidět, že vlak v oblasti profesionálních fototiskáren Vám již totálně ujel… Vůbec netušíte, na jaké kvalitativní úrovni jsou exportní plug-iny pro tisk na fototiskárny (pozn.: exportní plug-in proto, aby bylo možno např. z Photoshopu tisknout v 16bitové barevné hloubce, je třeba obejít standardní 8mi bitové tiskové drivery). Žádný RIP v současnosti tyto speciální plug-iny není schopen co se kvality výstupu týče překonat, pouze některé se jim vyrovnají [bold](ale není to ten, který doporučujete a prodáváte). A to je fakt, odzkoušený fakt. [/bold]

RIP je dnes pro kvalitní PROFESIONÁLNÍ FOTOGRAFICKÝ TISK naštěstí již přežitek, smysl má pouze pro toho, kdo potřebuje řešit produkci. Ale takových lidí mezi fotografy moc není, rozumný člověk tisknoucí vysoce kvalitní fotografie si za ušetřené peníze, které neutopil za RIP a kalibraci, raději pořídí sadu i1Publish PRO (při Vašich cenách i sady dvě). Bude na tom kvalitativně stejně, ale získá obrovské výhody – nezávislost, flexibilitu, cenovou konkurenceschopnost …“
[ital]autor citátů: „cora“ [/ital]

Docela se i bavím…
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: navif

9:04:42 25.11.2011

Soudě dle nedávné diskuze jste zůstal u pluginu. Můžete trochu rozvinout, jestli jste se dostal k tomu testování RIPů.

Citovat příspěvek

RIP pro 12ti barevnou fototiskárnu Canon iPF6300

Autor: cora

11:17:38 04.05.2011

Možná někoho bude zajímat zkušenost s výběrem RIPu pro tuto tiskárnu, tak zde své zkušenosti postupně popíšu.

Tato v současné době asi nejlepší fototiskárna (24") se dodává se skvělým 16ti bitovým plug-inem pro Photoshop. Tisk fotek z PS je naprosto excelentní a pokud budete tisknout jen velký formát, nemá smysl RIP řešit.

Problém ale nastává v okamžiku, kdy je požadavek na vyřazení fotografií menších formátů na roli papíru, případně tisku podkladů v PDF apod. To je sice v driveru a plug-inu částečně řešeno, ovšem pouze pod Win 32 bit, na Win 64 bit tato část bohužel nefunguje. Navíc systémový driver je oproti 16ti bitovému plug-inu pouze 8mi bitový, tudíž fotky utrpí.

Z tohoto důvodu začal být aktuální RIP. Základní požadavky byly stanoveny takto:
1) excelentní tisk fotografií min. stejné kvality jako tiskne plug-in PS (příp. i lepší, pokud to je tedy vůbec reálné - to je filozofická otázka techniků z Canonu :) )
2) vyřazování na tiskový pás, a to vč. PDF
3) možnost kalibrace+charakterizace vlastních médií
4) intuitivní rozhraní

Na základě bodu 1) jsme vyřadili všechny 8 bitové RIPy a v konečném výběru "uvázly" tyto RIPy: Onyx ProductionHouse, Wasatch SoftRIP a ErgoSoft PosterPrint (výběr konkrétního RIPu a vhodné varianty dle požadavků 1-4 jsme nechali na dodavatelích).

Včera na PrintExpu jsme se v podstatě jednoznačně shodli na tom, že Onyx je z pohledu intuitivního ovládání pro fotografy (tzn. tisk občasný, ne denní) příliš komplikovaný a pokud s ním člověk nebude dělat denně, tak s ním asi bude bojovat. Tudíž se výběr zůžil na SoftRIP a PosterPrint. Od PosterPrintu již máme k dispozici testovací verzi, SoftRIP je na cestě. Postupně zde dám vědět jak vše dopadlo a co bylo vybráno.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: