Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Výběř velkoformátové tiskárny

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Výběř velkoformátové tiskárny

Autor: lightrene

20:06:13 23.11.2009

Na JV5 skutecne se dostanete pod 30 kc/m2. Pkud chcete snizit naklady na inkoust na funkcnich inkoustech nevahejte me kontaktovat. Uz jsem protiskl na JV5 20 000 m2 a nemam zadny vazny problem, jako treba to bylo u original inku. Jasne ze nase profily davaji take mene inkoustu nez original profily, rovnez i inkoust je mnohem lepvnejsi nez orriginal , vcetne bulk systemu. Profily zdarma pro rasterlink nebo wassatchi.Jedna se o mild solvent ekvivalent HS inku , pouzivame je jiz 5 let bez problemu.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

14:45:51 10.01.2009

Nemáte tak zcela pravdu, pane Košíčku, respektive Vaše tvrzení neplatí obecně (stejně jako ani to mé — viz dále). Zkalibrovaná JV5 má spotřebu značně nižší a při plném krytí barvou máte spotřebu na lehce natíraný papír spíš pod 8 ml/m2, než nad! Vynásobte si to cenou inkoustu a rozhodně (i když budete mít originální Mimaki inkoust) nejste na nákladech více jak 50 kč bez materiálu a při plném pokrytí na m2, ale spíše pod 30 Kč/m2. Nezkalibrovaný stroj má zpravidla spotřebu vyšší o 20–35 % (někdy i více), bez ohledu na to, že jede na „nějaké“ obecné kalibrace dodané na CD.
Na vinylu korektně zkalibrovaná JV5 nemá spotřebu vyšší (opět při plném pokrytí), než 12–14 ml/m2 (ve vyšším produkčním rozlišení 720×2×720 DPI (VDm) maximálně 12–16 ml/m2). Banner pak pochopitelně v závislosti na tom, jestli má či nemá zátěr, má spotřebu 14–22 ml/m2 maximálně. Vzhledem k tomu, že inkousty stojí v rozsahu 3–4,60/ml koncové ceny (ve vakuované cartridge samozřejmě s koncovou cenou (jak jinak, ne? Ačkoliv u jistého dodavatele jsou všichni kupující dealery s „výhodnou cenou“, ale nemají to nikde říkat)) a vzhledem k tomu, že na papír je spotřeba maximální kolem 8 ml/m2 při plném pokrytí a v reálném provozu pak 4–6 ml/m2, jsem s cenou někde jinde, než tvrdíte Vy. Ovšem od začátku zdůrazňuji, že se tyto empiricky zjištěné údaje váží na konkrétní korektně zkalibrované stroje. Ale zřejmě máte jiné konkrétní zkušenosti, což je z mého pohledu zcela v pořádku a jsem tomu jen rád…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Kosicek

13:01:15 10.01.2009

Dobry den.
Lehce jsem procetl vasi diskusi. Sice pisu asi s krizkem po funuse. Ale clanek me zaujal. My tiskarnu JV5 mame a prevazne ji pouzivame k tisku na folii, bannery apod. Je fakt, ze plakaty na papir na ni jdou udelat bez problemu a ve spickove kvalite. Co se tyce ceny na metr, tak bych vas poupravil. Pri plnem pokryti se nedostanete pod 50,- Kc na metr bez media. Pokud vezmu v potaz stredni cenu inkoustu. Pri koncove cene inkoustu by tato cena byla jeste vyssi. Jinak ke splaceni stroje staci mesicne dosahnout produkce cca 300 m. Pripadne dotazy ohledne tohoto stroje muzu konzultovat osobne 608 808 202. Zdravim...

Citovat příspěvek

Autor: jakubb

13:59:04 24.11.2008

tie sirsie masinky som mal na mysli s ohladom do buducnosti.. ;)

Citovat příspěvek

Autor: antoan

23:07:35 18.11.2008

Úplne by stačilo aj 61cm Mimaki CJV30

Citovat příspěvek

Autor: jakubb

20:56:16 14.11.2008

Nemyslite ze pri plagatoch o takomto objeme postaci jv3,jv33 alebo CJV130?

Citovat příspěvek

Re: Výběr velkoformátové tiskárny

22:04:02 09.11.2008

Těžko říci, pane Strako. Doposud jsem Z3200 netestoval pro tisk na obyčejný (či téměř obyčejný) papír a jeho následnou odolnost vůči otěru pro běžnou manipulaci. A hlavně vůči případné vlhkosti. Tento typ tiskárny je primárně určen pro tisk na materiály s coatingem pro vodouředitelný inkoust. Cenová náročnost na tyto materiály (i ty s jen „lehkým coatingem“) je znatelně vyšší. Tuto tiskárnu jsem testoval (a následně kalibroval) je pro fotografický tisk. Nikdo neměl požadavek pro tisk na obyčejný papír. V DRAFT modu už dost znatelně pruhuje a ve fine modu už zase dost cáká inkoustem, takže se Vám papír zvlní a pak brousíte hlavy (tiskárna nemá na rozdíl od JV5 „crash“ senzor). Jinak je také dost pomalá. Nemyslím samotný tisk. Ale než se tisk spustí (někdy dokonce zda-li vůbec), trvá někdy dlooooouhoooooooo…
Co se týče ztv. „ecosolventu“, zde je potřeba materiálu s coatingem zpravidla nutností. Vzhledem k tomu, že zátěr je na jiné bázi, materiál je znatelně levnější, než pro vodou ředitelné inkousty (zátěr je na bázi akrylátu, latexu, PVC a pod.). Samozřejmě i solvent na tomto typu materiálu/papíru dává lepší výsledky, ale nevyžaduje bezpodmínečně tento zátěr. Proto taky kvalitní billboardový papír (blueback, resp. whiteback) stojí v rozpětí 16–20 Kč/m2 (v běžném návinu, nikoliv v jumbo-roli).
Kvalita tisku – rozlišení 540×720 variable dot, které vizuálně je blízko rozlišení 720×720, Vám dává rozpětí rychlosti od nějakých 18 m2/hod až po něco přes 50 m2/hod. Na papír je tato kvalita více než postačující. Pak můžete jít s rozlišením k 720×1080 a tak dále (rychlost klesne na rozpětí dejme tomu 12–36 m2/hod) až po 1440×1440. Jenže co s tím dál? Váš zmíněný měsíční objem tisku (předpokládám 250×A1 a 1000×A2) je nějakých ±380 m2, což zde máte ve vynikající kvalitě (pohledová vzdálenost 0,5–1 m) vytištěno dejme tomu za dvě a půl 8hodinové pracovní směny (max. 22 hodin včetně výměny role papíru a pauzy na oběd) a co dál? Dál bude stroj celý měsíc stát a flákat se?
Nezapomeňte, že těch 380 m2 musíte nařezat. To budete dělat ručně? To budete řezat tři dny! Takže potřebujete automatickou řezačku s oposem. A tak dále.
Kdybyste řešil malou a kvalitní fototiskárnu pro příležitostný tisk domácích fotek, tak Vám rovnou napíšu, abyste si koupil R300 a budete spokojen.
Ale produkční systém Vám takhle perhuba nemohu doporučit, to si nelajznu…
Proto říkám, že to nelze (a ani k tomu dále nejsem ochoten) řešit zde na diskusním fóru, že to je na důkladnou a seriózní debatu a analýzu. Vy potřebujete ucelené řešení, kompletní technologii. A také informace co dál a jak dál, protože letákama a plakáty (ve Vámi uvažovaném nákladu) měsíční tiskovou kapacitu stroje (myslím ve vysoké kvalitě tisku) využijete ani ne z 10 %.
Už mi rozumíte?
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Straka

20:18:01 09.11.2008

Vím, že to neni malá investice a právě proto sem tu, abych nevyhodil peníze za stroj, který mi nakonec nebude k ničemu. Ještě bych měl dotaz ohledně HP Z3200, zda je kvalita tisku srovnatelná například s Mimaki JV5 a jestli by mi na tisk reklamních letáku stačila? Jedná se přibližně o 250 letáků formátu A1 a 1000 menších letáků měsíčně.
Děkuji Straka

Citovat příspěvek

17:33:18 09.11.2008

No, tzv. ecosolvent je podvod, protože s ekologií nemá lautr nic společného. A když se podíváte na ceny inkoustů, tak ani s ekonomii… Větrat musíte tak jako tak – viz bezpečnostní listy k inkoustům „eco“, „eco+“, atd. A páchnou též. Jinak než solvent, ale páchnou.
Jedině nepotřebujete odvětrávání k HP Z3200.
Já Vám žádnou tiskárnu doporučovat nebudu. Tohle není na diskusi jen tak na fóru – vzhledem k tomu, že se v případě vyšších strojů nejedná rozhodně o investici v řádech pár tisícovek, bylo by to ode mne neseriózní.
Musel bych znát předpokládanou skladbu zakázek, něco o Vás vědět, abych byl schopen udělat analýzu a říci: „jo, tuhle mašinu si kupte, nejpozději do 15 měsíců ji máte zpět a budete schopen zvládnout takové a takové zakázky“…
Děkuji za pochopení.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

11:41:35 09.11.2008

Dobrý den p. Navrátile děkuji za odpověd. Přemýšlel jsem nad tím a myslím, že tisk z role bude pro moje potřeby lepší, nebudu dělat tolik stejných výtisků, aby se mi vyplatil ofset a navíc na něj zatím nemám ani prostory. Četl jsem hodně Vašich příspěvků a vidím, že se v tomto oboru opravdu vyznáte, zajímalo by mě, kterou z těchto tiskáren by ste mi doporučil a z jakého důvodu. Dočetl jsem se, že u solventních tiskáren je potřeba odvětrávání a u rolandu s ecosolventním inkoustem ne, je toto pravda? Já zatím nemám odvětrávanou místnost, ale časem určitě bude.
S pozdravem
Straka

Citovat příspěvek

23:34:32 08.11.2008

Máte na mysli archový tisk a nebo tisk z role?
Pokud na arch, pak uvažujete špatně a běžte do offsetu. Pokud z role, pak na jaký typ papíru?
Náklady? To záleží na samotném papíru. Například papír může být v ceně 30 Kč/m2, při nereálném 100% pokrytí barvou počítejte se spotřebou asi 4–6 ml/m2 inkoustu (celkem). No a pak byste měl znát cenu inkoustu.
Co se týče Mimaki, pak JV5 má funkci refresh (pokud Vám ji někdo nevypne). To znamená, že i když je stroj vypnutý, čas od času si provede odstříknutí ze všech trysek, aby si udržel hlavy ve vlhku a protočí pumpami. Takže stroj je vždy připraven. Vzhledem k tomu, že jeho reálný výkon se pohybuje v rozmezí 12–40m2/hod (případně až něco přes 50 m2/hod), tak je jasné, že je škoda jej nechat dlouho stát…
Náklady na tisk (podle výše uvedené spotřeby) se u JV5 pohybují v rozmezí 10–36 kč/m2, ale záleží na konkrétním typu inkoustu.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Výběř velkoformátové tiskárny

22:03:28 08.11.2008

Zdravím všechny čtenáře,
potřeboval bych radu zkušenějších při výběru tiskárny. Mám v plánu tisk reklamních letáku ve formátu A1 většinou se 100% pokrytím. Zvažoval jsem HP Designjet Z3200 nebo Roland SP-540V, ale po pročtení tohoto fóra Vás radši požádám o pomoc. Hodně jsem se zde dočetl o Mimaki JV5, zajímalo by mě, na kolik muže vyjít tisk jednoho takového letáku a zda je u tohoto stroje problem, když pár dní netiskně, myslím s vysycháním barvy atd.
Jakoukoli radu nebo typ ocením.

Děkuji Straka

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: