Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

stolni tiskarna + solventni inkoust

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: stolni tiskarna + solventni inkoust

Autor: Navratil

11:08:32 07.09.2007

Mýlíte se, pane Bochu. Jsou inkousty, které se nedají rozhodně označit ani nano, natož mikropigment. Ovšem když si vezmete tiskové hlavy, do kterých se tohle lije, tak produkují rozlišení tak na úrovni 80 DPI reálně, ne-li méně. A teď si to vezměte z pohledu požadavků dnešního spotřebitele. Chce si nechat vytisknout billboard (pohledová vzdálenost více jak 5 metrů) a při převzetí vytáhne lupu a jde zkoumat chyby v tisku! Tohle je realita. Stejně tak jako když si někdo koupí solventní tiskárnu pro exteriérový tisk a přitom požaduje, aby to vedle billboardu a plachet tisklo také plakáty fotografickou kvalitou! A nalijte do toho maxipigmenthustý inkoust! :-) Budete se možná divit, ale i tohle jsou schopni někteří tragédi nalít do tiskárny. :–)
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Vratislav Boch

11:00:36 07.09.2007

Ono pokud jde o ty tiskárny obecně tak mi to přijde (ale má to samozřejmě svoji logiku - vydělat co nejvíc peněz) že vývoj se děje obráceně. Místo aby se vzala standardní levná barva a vymyslel se na to stroj který to neucpe a navíc se tím bude dát levně tisknout (třeba taková ofsetová kolomaz, nebo lakýrnické barvy) tak ses vyvíjejí stroje více pikonanopento idní hlavy a pak se složitě hledá čím to neucpat aby to ještě navíc tisklo. Ale jak jsem psal - svoji logiku to má - ovšem v neprospěch spotřebitelů samozřejmě.

Citovat příspěvek

10:55:45 07.09.2007

Ono ty solventy taky na začátku byly stráááášně drahý, a teď se to už dá ustát. Docela by mne zajímalo kam vymizely VLF elektrostatické tiskárny - maxikopírky - viděl jsem kdysi snad xerox to byl - takový menší vagon ale zase to bylo extrémně rychlé - rozlišení sice nic moc snad 300dpi ale na druhou stranu každý bod až 256 úrovní - vše v barvě. Docela hezké.

Citovat příspěvek

RE: stolni tiskarna + solventni inkoust

Autor: IvoL

10:55:08 07.09.2007

A nedala by se ta UV barva nalít do normální inkoustovky z TESCA o pak to
ozářit UV zářívkou..... :-)
--

Jistě že dala, ale jde Vám o to něco nalívat a špinit papír nebo tisknou na
PVC, plasty, kov ...?

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

RE: RE: stolni tiskarna + solventni inkoust

10:49:44 07.09.2007

Já vím, a moc se mi líbí, ale ještě pořád to není cenová kategorie "mých
mašin" :)

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

10:39:28 07.09.2007

I Vy ftipálku!
:–)))
S pozdravem
Viktor N.

(to „f“ je tam záměrně)

Citovat příspěvek

10:33:07 07.09.2007

A nedala by se ta UV barva nalít do normální inkoustovky z TESCA o pak to ozářit UV zářívkou..... :-)

Citovat příspěvek

Re: RE: stolni tiskarna + solventni inkoust

10:10:20 07.09.2007

To nebylo chlubení, ale prognóza, pane Lhotský. V tom je zásadní rozdíl.
Taky před několika málo lety bylo tvrzení, že velkoformát půjde pod 200 tisíc. Ano, Canona či Epsonovku za tuhle cenu v pohodě koupíte. Ovšem solventní mašinu nikoliv. Chápete rozdíl?

Budete možná překvapen, ale kvalitní UV mašina s cenou pod milion se skutečně připravuje… :–)

S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

9:56:21 07.09.2007

p. Navrátil: "Chlubili" se ve vaší oblíbené firmě, že UV půjde pod milión.
Krásný přiklad relativity, kdy prodejce je rád že cena klesá na půlku a
kupující ještě nemá potřebu počítat návratnost ( protože pouhým odhadem ..
:) )

Inu my mladí kluci se možná ještě dočkáme UV barev jako běžné technologie :)
Když jsem začínal, prodávaly se ČB inkoustovky HP s možností nasadit
tříbarevnou hlavu :) - zato o rok později už Canon dodával originál hlavu s
fluorescentními barvami, které dnes neseženete :)

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

9:07:26 07.09.2007

Máte recht. 50litrů dát na akontaci a zbytek posplácet pořádný profesionální stroj vyjde rozumněji, než nějaké bastlení. Ta epsonka skutečně byla asi třítisícovka, ta se na předělávky hodila nejvíc (proto jsem se o ní zmínil jako o nejpravděpodobnější možnosti). Ale používala se takřka výhradně na sublimaci…

Co se týče potisku CD, tak nic moc se solventem. Tu placku totiž neprohřejete a tím jsou dané výsledky. Já už zkoušel věcí…
Na druhou stranu jsem si velice dobře pohrál s UJF mašinou, která UV inkousty (při pracovní ploše 50×60 cm) tiskne klidně i na CD v rozlišení 1200 DPI a pokud CD není nachystáno na potisk, tak si to sama podtiskne bílou. Pěkná mašinka, bohužel adekvátně drahá…

S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

0:21:21 07.09.2007

Ještě bych doplnil pro případné nenechavce (lidi kteří nenechají svou hodnou tiskárnu napokoji) že přestavba na solventa stojí cca 50.000 vč všeho - i inkoustu. Pominu fakt že v tom je slušný zisk. Ale nedá se pominout fakt že by se pokud to někdo myslí s tiskem vážně vyplatilo oněch 50.000 vzít a zbytek splácet formou leasingu nějaký dospělý stroj a to se zárukou.

VB

Citovat příspěvek

23:58:27 06.09.2007

pane Navrátil máte pravdu - skutečně to nebyl Lexmark ale Epson. Nějak nevím proč jsem měl pocit že to byl Lexmark. Asi proto že jsem tuhle multifunkční mašinku od Lexmarku před rokem koupil manželce a nedělám pomalu nic jiného než že řeším proč to netiskne a to ani s originálníma kartridžema po pár dnech nečinnosti. Takže oprava nebyl to Lexmark ale EPSON. Prošlo mi toho za poslední dobu rukama fakt hodně (hodně experimentuju za poslední rok jsem koupil minimálně 10ks inkoustovek - prostě mne to baví to trápit) tak jsem se splet. Takže se omlouvám. (nechápu jak jsem se mohl splést - ale teď na ni koukám ve skříni a je to (byla to) Epsonka)

Pokud jde o tu předělávku tak říkám co jsem viděl a slyšel. Samozřejmě jsem u toho 3 roky nestál abych mohl říci - jo tiskne to a není potřeba se o to starat. Ten model si už nepamatuju, ale mám pocit že v něm bylo číslo 3000 (v názvu) Epson to byl stoprocentně. Nemohu tedy tvrdit že to je pravda - ale majitel vypadal spokojeně. Takže pokud se vyloženě nepřetvařoval tak to za jistých podmínek snad lze.

Předělávky jsou dnes samozřejmě nesmysl - o tom netřeba hovořit - sám jsem k tomu dospěl.

Ovšem v jednom konkrétním případě je opravdu na trhu díra (alespoň já neznám alternativu) a to u potisku CD. Kdyby se tak vyráběla malá stolní solventní mašinka která by tohle zvládala tak...... - tak by byla pekelně drahá a stejně bych to tisknul na printable média. :-) No ale uznejte že zrovna na tohle by to bylo ideální. Tisknout na normální lesklá média solventem aby to drželo - tedy jestli by to drželo - ale mohlo by snad je to agresivní dost. Jde mi o to že by to bylo absolutně vodovzdorné a to téměř okamžitě. Samozřejmě existují laky, laminátory na CD nebo, nebo snad sublimace ale všechno to je docela drahé a o tu cenu jde.

Suma sumárum jsou přestavby dnes offfff. O tom není sporu. Odpovídal jsem jen že to do jisté míry lze a za velmi specifických podmínek to i provozovat.

Pokud jde o barevné kalibrace tak to ke mne zatím nedorazilo. Neříkám snad že to je k ničemu - to rozhodně ne - ale v mém konkrétním případě by to nemělo žádný efekt - možná mělo ale no tak si prostě třeba řežu pod sebou větev a vůbec mi to nevadí - kdyžtak si koupím kárku za poslední peníze a pojedu rozebrat nějakou halu do Kladna. Ale jinak to všem doporučuji (ty kalibrace samozřejmě).

Citovat příspěvek

23:26:09 06.09.2007

Taky bych to viděl jako Lexmark - HP: jedna technologie :) Tzv. "bublinové"
( bubble jet ) opravdu stojí na tom, že se ink zahřeje a tím jak "zavaří"
vystříkne ven a to bych ředidlem vodu nenahrazoval.

A ty žerty co se zkoušely se samozřejmě týkaly JEN starších modelů Epsonu s
rozlišením 720 ( možná i 1440 dpi). "Nová malá plivátka" už jen tak něčím
nenakrmíte ( tedy nakrmíte, ale asi nešlo ani tak o to co tam jde nalít jako
co tam bude tisknout ).

Problém je i v tom, že každá tiskárna je osobnost a nechová se jako jiná
její typová kamarádka. Jestli Vám to někdo postaví, předvede a zajistí
výměnu toho co se rozpustí, tak do toho skočte rovnýma nohama, ale
sponzorovat něčí vývoj způsobem kupte si tiskárnu, něco tam připojíme, něco
dopilujeme až to klekne dokoupíte si ..... a zkusíme co to udělá. "Zkusím to
pro Vás, ale je to bez záruky :)"

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

23:09:05 06.09.2007

Ještě dodatek pro pana Bocha: jak jste to dokázal? Do termální tiskárny (lexmark) nalít hard solvent tak, aby to ještě tisklo — to je geniální! Já měl za to, že tohle jde spáchat jen u piezo a jestli se nemýlím, tak mám takové tušení, že lexmark dělá tiskárny výhradně s termálními hlavami…
Jestli tuhle flignu prozradíte packárdům, tak vyděláte majlant a do smrti budete jen pokuřovat tlusté doutníky, s nohama na stole.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

20:17:11 06.09.2007

Budu Vám pane Bochu trochu oponovat.
1) jednalo se pravděpodobně o Epsonku typu StylusColor1500/1520, respektive Epson StylusColor3000. V případě té prvé tam byly problémy s ládováním role. A navíc – byla jen na cartridge, které se nasazovaly na hlavu, takže dodělávka navíc. U té druhé to už teoreticky šlo, například tak, že jste zam naládoval doplňovací 220ml cartridge a už to šlo. Ovšem nikoliv na solvent.
2) Tyhle Epsonky sice měly hlavy, které byly odolné vůči solventu (pak to Epson zjistil a „sjednal nápravu“ ve formě speciálních solventních hlav za mnohem vyšší cenu a pak už vyráběl klasické hlavy jen na vodou ředitelný inkoust). Ovšem vše ostatní již odolné není. To znamená CappingStation se Vám rozpustí během tak tří měsíců (± pár týdnů). Stejně tak dumpery a hadičky. CappingStation lze určitým způsobem upravit a prodloužit dobu odolnosti. Stejně tak jde vyměnit dumpery za solventní a také hadičky. Ovšem další plasty (tisková plotna, odplivávací vaničky, loader papíru a tak dále), také nejsou odolné vůči solventu. Solventní výpary, které jsou pochopitelně nejvíce koncentrované právě v útrobách tiskárny, pozvolna naleptají střeva tiskárny (např. většina ozubených koleček u této třídy tiskáren je též z PVC).
3) U tohoto typu tiskárny není místo na předehřev a podehřev materiálu. O sušení už ani nemluvě. Jistě, nějak to jde dodělat, ale opět stoupají náklady na perestrojku. A co řízení teploty? Samotné mikroprocesorem řízené controlery mají vyšší cenu, než tenhle typ tiskáren (tedy pokud to má být alespoň nějak kvalitní). Pokud tam kontrolér nedáte, tak se vám plast také může roztéct… :–)
No a nekvalitní kontrolér (případně bimetal či „trubičkový“ termostat teplotu udrží tak s přesností ± 2–3°C a hůř a to už může způsobit problémy s vlněním materiálu). A tak dále.

Pokud to shrnu — předělávat tenhle typ tiskáren je skutečně tragédie a nejvyšší zoufalství (před 10 lety možná pochopitelné, ale dnes…). Tyhle tiskárny nemají refresh hlav a ty samozřejmě pak zasychají. Profesionální solventní tiskárna má funkci refresh, která i ve vypnutém stavu, zhruba jednou za hodinu, zařídí odplivnutí všech hlav a protočení pumpami. Tak pod hlavami je stále solventní vlhko a pumpy se udržují stále průchodné. To tyhle předělávky nemají. A navíc — mechanismus ládování materiálu je nachystán převážně na papír. U vinylu už se objevuje logicky chyba v posunu média, o banneru už ani nemluvě. Pak tisk proužkuje a pod. Já osobně bych tohle zoufalství nedoporučoval. Vezmu-li náklady na takovou plivatku, náklady na předělávku, náklady na údržbu a dokupování dílů + čas ve srovnání s tiskovým výkonem (koneckonců 64 trysek na každou barvu – to musí být ale fofr!) a následně i tiskovou kvalitou – připadá mi to velmi neadekvátní a cenově nekonkurenceschopné. A navíc – čím takovou malou solventní plivatku chcete řídit? RIPem? Tak to asi těžko, že? Takže zůstává RGB driver. No, tak honit na tomhle barvy – tohle si ve zdraví užijte! :–)))

Roman_M: jestli jste dobrodružné povahy, máte rád napětí a adrenalín, peníze pro Vás nejsou podstatné a nevíte co s volným časem — tak do toho běžte. Jistě budete spokojen… :–)

S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Roman_M

16:21:49 06.09.2007

Dobry den,

dekuji za info. Mohl by jste mi dat kontakt na toho "prestavatora" a pripadne doporucit jaky mam pouzit inkoust pro test (dodavatele atd...)

RM

Citovat příspěvek

15:57:18 06.09.2007

ještě bych dodal, že by to chtělo vyřešit předehřev a sušení - jinak se to musí nechat odležet jako ze sítotisku. Pokud je někdo mladý chemik a domácí kutil v jedné osobě tak hurá do toho. Kdo by to snad myslel jako kancelářskou záležitost kterou bude obsluhovat cvičená opice tak to ani omylem a nebo velmi kvalitní výcvik.

Barevné kalibrace a podobné věci jsou samozřejmě uplně jiné téma ale v tomto konkrétním případě - naprosto nespolehlivý a nestabilní stroj - spolehnout se můžete akorát na to že odejde - jsou asi uplně zbytečné. Musíte se spokojit s tím že červená je červená a modrá je modrá (v ideálním případě). A nějaké DeltaE plus mínus gambrínus vás musí nechat klidným.

VB

Citovat příspěvek

15:48:53 06.09.2007

Viděl jsem na vlastní oči stolní tiskárnu přestavěnou na hardsolvent. Jednalo se o EPSONa A3ku teď už si nepamatuju konkrétně model ale nebyl to rozhodně žádný typ za 999 + balík papíru k tomu. Viděl jsem to u člověka kterému to přestavěl další člověk :-) (komplikované) který se zabývá přestavbou inkoustových plotrů o čemž jsem také uvažoval. Tenhle EPSON obsahuje stejné díly (hlavy atd) jako MUTOHY FALCONY. Nakonec jsem od přestavby upustil jelikož jsem si spočítal že s tím mým tisknutím je výhodnější laminovat. Ale tomuhle to fungovalo a tisklo to pěkně na normální necoatovaná média - prostě normální hardsolvent. Teda smrdělo to slušně. A prý takhle už jede cca 3 roky (to bylo před rokem - dnes nevím) Hlavy mění cca každých 9-12 měsíců - občas pumpu a v podstatě se dá říct že každý rok vymění hlavy, pumpy, dampery a vipery komplet - ale v nákladech na materiál to vychází něco okolo 12 - 15tis. ale to mu moc nevadí protože tiskne furt furt furt - mění si to samozřejmě sám. A to je taky podmínka aby to fungovalo dlouhodobě a ekonomicky. tisknout tisknout tisknout - a nenechat zaschnout. Bohužel kontakt nemám, po tom co jsem tuhle uvahu opustil tak jsem to vyházel. Pouze mám kontakt na toho přestavátora kdybych se přecijen někdy v budoucnu rozhodl pro přestavbu - o čemž dost pochybuju - rozhodně bych spíše šel do hardsolventní mašiny a nejlépe nové.

PS - před rokem jsem cvičně objetoval jednu obyč. tiskárnu (konkrétně lexmarka) za cca 1000 korun specielně k tomu koupeného - tedy fungl nové. Vyhodil jsem inkousty, protáh to nějakým sajrajtem na čištění hardsolventů a tisknul co to vydrželo. Vydrželo to necelý měsíc pak odešla hlava - po rozebrání lupínkovou pilkou byla krásně nahlodaná. Ale ten měsíc to tisklo bezproblémů. Takže by se dalo říci že by se to i dalo ekonomicky využít jelikož za ten měsíc se dá vytisknout docela dost samolepčiček. Když ji budete drťit - tiskárnu tak ji stejně za měsíc odpravíte hlavu i při normálním pigmentu - takže je to jedno. Takže tedy dá se ale nedá se od toho odjet na dovolenou - nebo to aspoň nenechávat na stole protože by se mohlo po návratu stát že by byl stůl krásně poleptanej. Prostě použít a vyhodit. Někdy možná vyzkouším i louendovou EPSONKU - ty jsou snad kvalitnější ale hlavně mají možnost tisknout na dlouhou nudli - to by taky šlo využít. Ale tak dá se to pokud vám jde o tohle.

Vratislav Boch

Citovat příspěvek

8:56:19 06.09.2007

Ještě bych doplnil, že tyhle tiskárničky by se musely kompletně předělat. To znamená komplet vyměnit hadičky, dumpery a také pumpu a veškeré plastové díly, které přichází do styku s inkoustem (pozor na výpary!). Stejně tak CappingStation se musí upravit na odolnost vůči solventu. Co se týče hlav – pokud nejsou přímo solventní (což tyhle nejsou), pak do měsíce odejdou do křemíkového nebe. Tzv. ecosolvent jen mírně prodlouží životnost nesolventních dílů, ale naleptá je velmi brzo také (již z principu). Akorát oproti solventu nevyžaduje bezpodmínečně tzv. refresh hlav…
Takže shrnuto a sečteno — je to nesmysl a jak už napsal pan IvoL — porozhlédněte se po jiných technologiích, pokud nechcete investovat do pořádného stroje, který je skutečně solventní již ze záměru výrobce…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

6:51:48 06.09.2007

V předchozích příspěvcích se dočtete, že zkoušeli, funguje ( bohužel nelze
říci, že funguje opakovaně :) ). Cenu kliše nebo síta vyhodnotili jako nižší
než výměny hlavy či celé tiskárny. Pro malé série jdou použít staré tiskárny
používající pryskyřicové pásky ( risin používal Roland, Alps, ... dnes to
najdete mezi "tiskárnami na čarové kódy", tam se na PVC tiskne stále )a nebo
testovat jestli pro Vaši aplikaci vydrží laser ( ale tam záleží na
konkrétním použití ).

... a samozřejmě i metrové stroje tisknou 1x1 cm :) a železo ( spíš asi
plast) není to, co na stroji dělá cenu ( alespoň ne těchto )

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

stolni tiskarna + solventni inkoust

Autor: Roman_M

21:44:47 05.09.2007

Dobry den,

muzete mi prosim sdelit, zda jste jiz nekdo zkousel nalit do stolni tiskarny (napr. nejaky Epson formatu A4)solventni inkoust a zda to funguje.
Potrebuji tisknout male stitky na plachtovinu (do A4). Jedna se o kusovou zalezitost, tak sitotisk neni vhodny.
Za odpoved a pripadne rady predem dekuji.
Roman

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: