Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Nahrazeni Distilleru Illustratorem?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: RE: Nahrazeni Distilleru Illustratorem?

Autor: Listers

20:03:02 23.11.2008

http://www.travian.cz/?uc=czx_46687

Citovat příspěvek

Re: Nahrazeni Distilleru Illustratorem?

Autor: Viktor

12:35:04 23.07.2008

Jinak mluvim o tiskarnach, ktere disponuji jednim nebo vice CTP vetsich formatu (VLF), ty si vyrazuji z dat samy, jen abychom si rozumeli :), pak je samozrejme i jiny postup, kdyz si studio doda sve desky primo do tiskarny, nebo je necha nekde jinde svitit a pak posle do tiskarny, nicmene mluvil jsem o velkych tiskarnach a CTP pracovistich (pozn. pro pana Sinevice, kde si v mnoha pripadech zadaji dodani zakazky po stranach preventivne a zcela opravnene, dle zkusenosti, ktere pri prebirani dat ziskaly)

Citovat příspěvek

12:28:37 23.07.2008

Opet chytani za slovicka, tiskarnou rozumim barak nebo areal kde se prijimaji data/filmy, kde se data zpracuji, vysviti na desky/filmy, kde se z desek vytiskne produkt a nasledne zpracuje kniharsky a pak vyexpeduje.
Popravde si nedokazu predstavit, ze by nekdo dodal kusy desek po A4, to bych jej poslal do pr*ele :D

Citovat příspěvek

Autor: radimv

11:16:12 23.07.2008

ad "A proc jsem reagoval tak jak jsem reagoval? protoze nemam rad neobjektivni pristup."
- zrovna tak já

/pozn: osvitovým studiem mám na mysli tu část technologického procesu kde se "svítí" - např. CTP, a tiskárnou pak rozumim tu část kde se tiskne :-) a nedovedu si představit jak by to dopadlo když dostane tiskárna tiskové desky po stránkách A4 a měla by si je vyřadit třeba do archů B1/

A taky souhlasim že telefon neni pro takové požadavky příliš vhodný -> sám používám písemnou formu.

Zatim zdar

Citovat příspěvek

8:43:11 23.07.2008

Vyrazovanim mam na mysli vyrazovaci sw napr. Preps, asi nejrozsirenejsi, to je prace tiskarny, ne studia, kdo tohle pozaduje po studiu, chce neco navic, neni to obvykle. Na filmech uz dnes dodava malokdo a pokud, neni problem takovou stranku zaclenit mezi stranky dodane v pdf apod., napr pomoci CopyDot (u lepsich, vybavenejsich tiskaren).
Pokud chcete hybat gradacni krivkou, docela chapu, ze pracovnik CTP nema zajem do toho zasahovat, protoze tim ovlivni vystup, a zadat jej o to po telefonu neni korektni. Praxe velkych vydavatelstvi je hazeni sve prace na tiskarnu, napr domontovavani hrbetniku k titulce, pozadovane po tiskarne (???), slozitejsi korekce ve vektorovych grafikach apod., to je prace studia, nikoli tiskarny, to je priklad nesmyslne drzych pozadavku studii. To je problem o kterem se da bavit donekonecna, protoze kazdy si najde neco, me jde jen o to, ze kategorizovat by se nemelo, coz plati pro kazdy problem. A proc jsem reagoval tak jak jsem reagoval? protoze nemam rad neobjektivni pristup.

Citovat příspěvek

Autor: radimv

21:24:48 22.07.2008

ad "Dalsim vyznamnym rysem "grafiku" byla typicka neochota cokoli resit a pripadne upravit svuj postup vyroby dat. Tento jejich postoj trva dodnes. Howgh"

- chápu sice tento výlev, ale úplně to samé můžu po víceleté praxi tvrdit i zcela opačně -> donutit obsluhu osvitu aby upravila svuj postup výroby je mnohdy úkol pro mistra přesvědčovacích technik :-)
Zkuste např. oslovit několik takových osvitových pracovišť s požadavkem na osvit CTP desky kde se mají vyskytnout 2 fotky s různým rastrováním, nebo aby natestovali expozici na vlastní tvar bodu nebo alespoň jinej rastr než "default", případně upravit gradační křivku a můžem si zde pak udělat statistiku jak hodně se na nás operátoři budou usmívat a ochotně nám vyjdou vstříc :-)

Vícekrát už jsem narazil na velkou neochotu přijmout korektně separovaný PS, s tim že to "musí" být v kompozitním PDF a nebo naopak atd. Ale když se někde zeptám jak by si přáli ty data připravit tak často dostanu odpověď že "normálně" nebo "to je jedno, my už si s tim poradíme".

Nemyslim že by komunikační problémy tohoto typu byly v ČR výsadou polygrafického průmyslu...

ad "Co se tyce vyrazovani ze strany studia,to je samozrejme blbost, to je prace tiskarny"

- tak to jsem přesvědčen že to je nejlépe řešit právě na úrovni osvitového studia, protože aby si to pak v tiskárně skládaly z filmů/desek jednotlivých stránek třeba do B1 je dle mého názoru pěkná prasárna/vopruz - odjakživa jsem se snažil svítit rovnou celé archy (pokud to bylo technicky možné).

Zatim zdar

Citovat příspěvek

13:45:23 21.07.2008

Co se tyce vyrazovani ze strany studia,to je samozrejme blbost, to je prace tiskarny

Citovat příspěvek

Autor: viktor

13:43:49 21.07.2008

To je sice hezke, nicmene neustale jste schopny pouze kategorizovat, to dokaze kazde male dite...

Citovat příspěvek

RE: Nahrazeni Distilleru Illustratorem?

Autor: VaS

13:24:22 21.07.2008

A napadlo vás třeba to, že existují také firmy, které pracují jak s grafikou,
tak s RIPy, tudíž mají zkušenosti z "obou stran"?
Díky tomu si IMHO také mohu dovolit posoudit, zdali je někdo nevzdělaný
hlupáček, který umí pouze házet soubory do queue a zároveň nemá absolutně
žádnou představu o tom, co kdy a jak se s nimi děje.
Samozřejmě, že je spousta grafiků, kterým se nepodaří základy technologie
vysvětlit ani praktickým cvičením, protože jak přijdou ke svému počítači, nic
si nepamatují. To ovšem není důvod pro vznášení nesmyslných požadavků či
(drzým) přesouváním své práce na někoho jiného - a to dle mého názoru např.
požadavky na tisk po stranách či vyřazení jsou.
Naprosto chápu technologická omezení různých zařízení, způsobená buď
zastaralým HW/SW či chybami v SW. Něco ovšem tolerovat lze, jiné věci nelze.
To ale rozhodně nepovažuji za subjektivně povýšený postoj.

S pozdravem

Václav Sinevič

> myky:
> Tak takovou odpoved jsem necekal, a prave proto si vazim toho, ze i
> pres muj ostry vypad vuci panu Sinevicovi, jste dokazal odpoved pojmout
> objektivne, ne jako subjektivni povyseny pohled pana S. Proto jsem se
> do pana S. tak oprel. Kdyby vsichni dokazali nahlednout pod poklicku
> toho druheho s tim respektem jak jste jej ted predvedl, byla by
> komunikace mnohem snazsi, myslim mezi studiem a tiskarnou.
> A ted se zeptam. K cemu je odbornik, kdyz nedokaze a NECHCE pochopit
> potreby napriklad tiskaren? Nez aby se snazil nalezt kompromis, tak
> radeji bude hazet klacky pod nohy. Smele mohu napsat, ze pana Sinevice
> bych jako zakaznika sve POMYSLNE tiskarny mit nechtel, treba zrovna s
> Vami by spoluprace na vyhotoveni zakazky mohla dopadnout ke
> spokojenosti jak Vas tak tiskarny. Ono totiz jak pise pan S., ze
> tiskarny maji takove a takove nesmyslne pozadavky, bez toho, aby se
> snazil pochopit proc tomu tak je, ze asi cerpaji ze svych zkusenosti,
> ono je asi pro nej tezke tohle pochopit, ze dost "studii" je postaveno
> na zaklade nejakeho garazmistra a ne vsude sedi pan S., nebo jiny
> odbornik. Stejne tak ja bych mohl do techhle diskusi rozepisovat, jake
> blbe a troufale pozadavky maji grafici a zhotovitele podkladu. Jenze to
> dokaze kazdej blb. A kam to vede? Nikam. Takze zadny komplex pane Myky,
> jen pokus o vyvolani normalni diskuse, sic by patrila do jineho topicu
> a jsem rad, ze jste reagoval prave timto zpusobem, protoze pak by se
> obema taborum studia/tiskarny spolupracovalo mnohem lepe.
> --
> Autor: Viktor
> Forum: PDF
> Odkaz: http://forum.grafika.cz/read.php?67,1496758,2674694#msg-2674694

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

8:57:19 21.07.2008

myky:
Tak takovou odpoved jsem necekal, a prave proto si vazim toho, ze i pres muj ostry vypad vuci panu Sinevicovi, jste dokazal odpoved pojmout objektivne, ne jako subjektivni povyseny pohled pana S. Proto jsem se do pana S. tak oprel. Kdyby vsichni dokazali nahlednout pod poklicku toho druheho s tim respektem jak jste jej ted predvedl, byla by komunikace mnohem snazsi, myslim mezi studiem a tiskarnou.
A ted se zeptam. K cemu je odbornik, kdyz nedokaze a NECHCE pochopit potreby napriklad tiskaren? Nez aby se snazil nalezt kompromis, tak radeji bude hazet klacky pod nohy. Smele mohu napsat, ze pana Sinevice bych jako zakaznika sve POMYSLNE tiskarny mit nechtel, treba zrovna s Vami by spoluprace na vyhotoveni zakazky mohla dopadnout ke spokojenosti jak Vas tak tiskarny. Ono totiz jak pise pan S., ze tiskarny maji takove a takove nesmyslne pozadavky, bez toho, aby se snazil pochopit proc tomu tak je, ze asi cerpaji ze svych zkusenosti, ono je asi pro nej tezke tohle pochopit, ze dost "studii" je postaveno na zaklade nejakeho garazmistra a ne vsude sedi pan S., nebo jiny odbornik. Stejne tak ja bych mohl do techhle diskusi rozepisovat, jake blbe a troufale pozadavky maji grafici a zhotovitele podkladu. Jenze to dokaze kazdej blb. A kam to vede? Nikam. Takze zadny komplex pane Myky, jen pokus o vyvolani normalni diskuse, sic by patrila do jineho topicu a jsem rad, ze jste reagoval prave timto zpusobem, protoze pak by se obema taborum studia/tiskarny spolupracovalo mnohem lepe.

Citovat příspěvek

Autor: myky

16:36:19 18.07.2008

Viktore,
neléčíte si zde náhodou nějaké komplexy?

Zaplať pánbůh, že tady máme takové experty, jako jsou pánové Sinevič,
Zelenka, Weil, atp.

Mám pár příklady z druhé strany (některé jsem pro pobavení uvedl i v
jiných vláknech):

- Jednou mi například obsluha RIPu tvrdila, že PDF, které bylo vytvořeno
přes PS, obsahuje průhlednosti. Nakonec jsme se dobrali k tomu, že má na
mysli bitmapové objekty obsahující přetisk (kterými IND na výstupu do PS
řeší právě slučování průhledností) Neměli totiž na digitálním nátisku
zapnutou simulaci přetisku :) :) :)
- Jinde mají na RIPu natvrdo zapnutý přetisk veškeré černé a vůbec je
nezajímá uživatelské nastavení v PDF (naštěstí šla zkažená zakázka za nima)
- Nebo když vyslovíte Colormanagement, tak na vás mnohde koukají jako
byste spadnul z Marsu.

A PŘESTO NETVRDÍM, že většina obsluh RIPů je (cituji vás) "priblbla
sebranka arogantnich pitomcu".
Jenom se směju těmto a dalším konkrétním...

V něčem s vámi souhlasit musím: Díky dostupnosti PC a DTP softwarového
vybavení může "tiskové" podklady produkovat každý jouda doma v garáži.
Anebo se zejména v menších firmách nerozlišuje mezi grafikem a DTPákem.
No a největší zvěrstva pak přicházejí většinou právě z takovýchto zdrojů.

Tím ale nechci říct, že nikdo, kdo se grafikou živí na vlastní noze
neumí připravit korektní podklady pro tiskárnu, ani to že z velkého
profi DTP studia nemůže vypadnou zmete. (to aby mě někdo nechytal za
slovo...)

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

15:15:38 18.07.2008

Opomenul jsem jeste jeden aspekt problemu. Mili panove grafici odbornici, uvedomte si, ze obsluha RIPu, respektive lide co s tim maji co docineni, v pripade problemu, at uz je na strane zakaznika nebo CTP/RIPu, informuje support vyrobce RIPu/workflow/CTP, tudiz ma velmi casto mnohem lepsi informace o duvodech nespravnosti dat, nez grafici, co ani nevedi jak nastavit Distiller. On pan Sinevic a spol. se velmi radi ohaneji teorii, ja jen pripomenu. Resil se tu export z CS, co vime po par letech? Ze korektni export z CS v podstate funguje az od verze CS3. Vysledek? Pan Sinevic a jeho teorie, ktere po letech PRAXE padaji prave pod jeji tihou. Dnes tomu v jinych topicich neni mnohdy jinak, priblbla sebranka arogantnich pitomcu papouskuje to, co svaty muz Sinevic nekde placne a nejsou schopni byt jen komunikovat, radeji zacnou urazet a chytat za slovicka, nez aby se vubec snazili neco udelat, aby jejich data bylo mozne zpracovat. Neuvedomuji si totiz, ze jak jim, tak i tiskarne jde o to, aby zakazka dobre dopadla.

Na sve dva prispevky do tehle diskuze, ktera uz neni aktualni, sice neocekavam dalsi prispevky, ale dokazu si predstavit, jaka by byla reakce pana Sinevice a spol., i v pripade, ze bych si odpustil ostrejsi slovni obraty. Pochopitelne by mne oznacili za grafomana, cloveka neznaleho problemu atd.

Citovat příspěvek

14:46:06 18.07.2008

Tohle uz je strasne stare vlakno, jednou uz jsem si nabehl, a kdyz jsem ted neco na netu hledal, narazil jsem na tuhle uz takrka historickou diskusi. Nechci vyvolavat flame, nicmene.
Zastavam stejny nazor jako PaloK, samozrejme s prihlednutim k datu, kdy tahle diskuze zacala.
Shrnu to docela strucne.
Existuji dva tabory lidi v tomto oboru. Graficka studia a lide z CTP, od RIPu a podobne. Za svoji dosavadni praxi jsem se setkal s tolika arogantnimi radoby grafiky, ze mohu smele rici, ze kdyz byl problem na CTP, respektive pri zpracovani dat dodanych studiem, komunikace s grafikem se vedla v polopaticke rovine, aby pan "grafik" vubec pochopil jaky je rozdil mezi RGB a CMYKem, natoz aby ten "umelec" ze studia vedel jaky je rozdil mezi exportem do PDF a cestou pres Distiller.
Shrnu to opravdu polopaticky a blbuvzdorne, aby to pochopil i pan Sinevic a jeho priblbla sebranka. Nadnesene receno (neplati ve vsech pripadech) jsou graficka studia obsazena lidmi kteri nevedi jak se data vubec maji delat a nemaji ani poneti, co obnasi, a v dobe aktualnosti tohoto topicu obnasela problematika (PRAXE) kontroly a zpracovani dat na RIPu, potazmo CTP. Napr. Brisque se vyznacoval sveho casu tim, ze prelouskal kdejakou prasarnu a kdyz uz ji neprelouskal, byl povetsinou problem na strane zakaznika/grafika/etc.
Nevzpominam si, ze by obsluha u Brisque mela podobu s orangutanem nebo jinym tvorem, byli to lide, kteri o te problematice neco vedeli a neteoretizovali jako p. Sinevic atd.. Dalsim vyznamnym rysem "grafiku" byla typicka neochota cokoli resit a pripadne upravit svuj postup vyroby dat. Tento jejich postoj trva dodnes. Howgh

Citovat příspěvek

Autor: Miso

21:51:26 04.05.2006

Mam otazku na PalaK:
Ako postupujete, ked vam niekto prinesie PDF exportovane z InDesignu a pri tlaci sa zisti chyba. Predpokladam ze pouzivate preflight a ten pred ripovanim nic podozrive nezistil. Date skodu k nahrade zakaznikovi, alebo hladate chybu u seba?

s pozdravom
Michal

Citovat příspěvek

Autor: Jose3

10:58:26 03.03.2006

Musím říct, že s panem Weilem souhlasím. Problémů s PS soborů bylo opravdu hodně. Přesně tak, jak píše, chybějící písma, atd. Žel pokud se používaly filmy, tak jsem je vždy dostal do ruky a zkontroloval. Když, tak se udělaly nové, zas tolik to nestálo. Ted, s nástupem CTP se k výstupům nedostanu (tedy někdy ano, ale mnohdy by to bylo neekonomické, v malých městech prostě CTP nejsou) a tak musím spolehnout na to, že výstup bude v pořádku. A pokud nebude, tak, že mi nikdo z CTP nebude tvrdit, že jsem jim dodal nekorektní data. (Ono to totiž jak asi víte, jde poznat, že ten výstup nebyl dělaný přes Distiler).
Já s Vámi souhlasím, že ta "nekorektnost" dat bude spíš "neschopnost" obsluhy, ale co s tím? Až pak přejde špatně vytisklá zakázka, budete se s nimi soudit?

A v čem jsou ta data nekorektní? Těžko říct? Já si myslím, že v ničem, Jak už jsem psal, já jsem použil úplně stejný soubor, který se už několikrát tiskl, a vyměnil barvy, opravil text a poslal. Pak v jednom nadpisu spodní polovina písma byla prostě useklá a co teď? Tiskárna s tím nechce nic mít, a na CTP to je to samé - oni prostě chtějí data vytvořené přes Distiler a pokud to tak není jsou podle nich nekorektní a nenesou zodpovědnost. Jistě, rada by byla už u nich nikdy nesvítil, ale u koho když poblíž v okolí nikdo není? Není prostě pak řešením splnit jejich podmínky a vytvářet přes Distiler? Mít firmu třeba v Praze, tak věřím, že budou lepší CTP s rozumnou obsluhou, ale někdy prostě musí člověk i ustoupit...

PS: škoda, že jsem už ten "nekorektní" soubor smazal, mohl jsem Vám ho poslat a zkusil byste to u Vašeho CTP. Samotného by mne zajímalo kde byla chyba.

Josef Koláček

Citovat příspěvek

Re[2]: Nahrazeni Distilleru Illustratorem?

Autor: dweil

10:02:52 03.03.2006

..:: PaloK (pdf@grafika.cz)
..:: čtvrtek 2. března 2006, 20:14:06

> Jose clovek z praxe to zhrnul jednoducho... tak to je... teoria
> jedna vec a realita ina. A mozem Vam pan PZ povedat ze pri dodrzani
> postupu pri tvorbe podkladov PS-PDF (2 minutky navyse ozaj nikoho
> nezabiju... :) ) sa nam nepamatam kedy stal nejaky nepredvidatelny
> problem... Co sa pri data exportovanych ozaj neda povedat....
> Takze mozno som pan Zelenka diletant, mozno mam staru hrcu rocnu za
> par mega minci ale viem ze realita je ina ako prezentuje adobe..

Můžete prozradit "neznalým teoretikům", jaké KONKRÉTNÍ problémy máte
s pdf/x exportovanými z InDesignu?

A mimochodem - s PS jsem těch nepředvídatelných problémů měl za
posledních pár let několik desítek. Od chybějících písem až po zcela
nezpracovatelná data na RIPu (distillace v pohodě). Neznám zcela
bezproblémový postup - vždy se může vyskytnout nepředvídatelná chyba.
U exportovaných PDF je pouze riziko chyby v datech výrazně nižší než
u PS - problém je v mizerných a zastaralých RIPech a vyřazovacím sw
a hlouposti obsluhy.

--
S pozdravem,
David Weil
mailto:david@weil.cz
pátek 3. března 2006, 9:56:21
Windows XP 5.1.2600 Service Pack 2
The Bat! 3.60.07

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Autor: PaloK

20:14:06 02.03.2006

Jose clovek z praxe to zhrnul jednoducho... tak to je... teoria jedna vec a realita ina. A mozem Vam pan PZ povedat ze pri dodrzani postupu pri tvorbe podkladov PS-PDF (2 minutky navyse ozaj nikoho nezabiju... :) ) sa nam nepamatam kedy stal nejaky nepredvidatelny problem... Co sa pri data exportovanych ozaj neda povedat....
Takze mozno som pan Zelenka diletant, mozno mam staru hrcu rocnu za par mega minci ale viem ze realita je ina ako prezentuje adobe..

Citovat příspěvek

Autor: PavelZelenka

18:36:09 02.03.2006

> CTP se neustále ohánějí PDFx1a, tak jim dejte PDFx1a.
> Exporty z InDesignu jsou skvělé pro posílání náhledů zákazníkům nebo pro zobrazení PDF na monitoru.

InDesign exportuje i PDF/X, sakra - ne jen náhledy! četl jste, co jsem napsal výše?
asi ne. to je vážně debata jak s kozou na ledě.

PZ

Citovat příspěvek

RE: Nahrazeni Distilleru Illustratorem?

Autor: VaS

14:36:20 02.03.2006

Problém není v úspoře času či kompatibilitě, ale:

Proč ze sebe nechat dělat blbce. Viděl jsem už takové požadavky, že jsem
žasnul, že takový výstup je vůbec někdo schopen zpracovát a že si ho dá do
"požadavků" ho u mě kvalifikuje na totálního a nedůvěryhodného ignoranta.
Kdybyste se zeptal, co konkrétně je na exportovaných datech v nepořádku, co
dělá problémy, tak zřejmě dostanete odpověď "že to tak je". Neboli nějaký
rozumbrada "získal pocit"... Je jiná, když vám obsluha řekne: "Bohužel nám to
dělá ty a ty problémy, vyhnete si jim tak a tak." Je takřka až komické, že
ty, kteří vytrvale nutí k používání Distilleru třeba vůbec nezajímá, který
distiller se použije.

S pozdravem

Václav Sinevič

> Není prostě jednodušší než se pořád s někým dohadovat,
> prohnat to tím distillerem a dodržovat normu stravitelnou pro
> obě strany?
>
> CTP se neustále ohánějí PDFx1a, tak jim dejte PDFx1a. Pokud
> dokument této normě nevyhovuje, přes Distiller ani neprojde.
> Pak když se něco pokazí, je snadno prokazatelné, kde je problém.
>
> Exporty z InDesignu jsou skvělé pro posílání náhledů
> zákazníkům nebo pro zobrazení PDF na monitoru. Ale nikoho
> snad nezabijí dvě minuty navíc, které stráví u Distilleru,
> když to pro něj pak znamená jistotu korektního výstupu. A kdo
> si není jistý, má k dispozici Preflight jak s normou PDFx1a,
> tak s Archovým ofsetem.
> --
> Autor: JirkaTvrdek
> Forum: PDF
> Odkaz: http://forum.grafika.cz/read.php?67,1496758,1524256#msg-1524256
>

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Autor: JirkaTvrdek

13:38:37 02.03.2006

Není prostě jednodušší než se pořád s někým dohadovat, prohnat to tím distillerem a dodržovat normu stravitelnou pro obě strany?

CTP se neustále ohánějí PDFx1a, tak jim dejte PDFx1a. Pokud dokument této normě nevyhovuje, přes Distiller ani neprojde. Pak když se něco pokazí, je snadno prokazatelné, kde je problém.

Exporty z InDesignu jsou skvělé pro posílání náhledů zákazníkům nebo pro zobrazení PDF na monitoru. Ale nikoho snad nezabijí dvě minuty navíc, které stráví u Distilleru, když to pro něj pak znamená jistotu korektního výstupu. A kdo si není jistý, má k dispozici Preflight jak s normou PDFx1a, tak s Archovým ofsetem.

Citovat příspěvek

Autor: Jose3

13:20:33 02.03.2006

Nemusíte se zlobit. Ten problém není v tom, jestli data jsou nebo nejdou kompaktibilní. Jde o to, že CTPčka (alespoň ta, se kterými jsem kdy jednal) mají prostě zažitý postup PS-PDF. A pokud vyjde něco špatně, nechtějí nést vinu sami, a tak vždy předloží, proč je chyba u vás - dodavatele souboru. No a zrovna tento argument, "způsob vytvoření napřímo", bývá velmi častý.
Tedy "netvořit PDF napřímo" považuji za způsob jak se vyhnout tomu, že vina za špatný tisk padne hned na Vaši hlavu. Je mi jasné, že ideální způsob je, si vše kontrolovat, ale jsou zakázky třeba jen za několik "tisícovek" a CTP ani tiskárna nesídlí ve Vašem městě (v tom horším je každá někde jinde). A ono by se to prostě nevyplatilo jet na CTP kontrolovat, pak jet do tiskárny kontrolovat rozjezd... Prostě to musíte risknout.
Musím říct, sám za sebe, že mne způsob vytváření PDF přímo z INDD nadchl, ale co je to platné když pak musíte trnout v nejistotě co z toho bude. Samozřejmě, že problémy mohou být i z PS nebo z PDF tvořeného distilerem. Jenže pokud splníte všechny požadavky CTP, tak jim prostě můžete snáze argumentovat, že chyba není "opět" u Vás.
PS: podobné problémy jsou (jistě to znáte) se zapnutou správou barev, ale to už je jiná kapitola.

S tím kompatibilním máte pravdu, hluboce se omlouvám pokud jsem tím někoho urazil, prostě to píši ve spěchu a už to po sobě nečtu.
Josef Koláček

Citovat příspěvek

Re[2]: Nahrazeni Distilleru Illustratorem?

Autor: dweil

11:28:20 02.03.2006

..:: Jose3 (pdf@grafika.cz)
..:: čtvrtek 2. března 2006, 11:10:17

> Přímý export z Ind CS raději neporučuji používat. Sám jsem byl z
> tohot exportu nadšený a budatě jej používal. Ale jen do do doby než
> u vytisknuté publikace pak chyběl kus písma, na který byla
> aplikována barva s přechodem. Je to zvláštní, stejnou věc už jsem
> nejednou exportoval a bylo do v pořádku. Pak jsem jen změnil pantone
> barvu na jinou pantone a naráz byl kus písmen pryč. Na obrazovce
> tedy v pořádku, ale z CTP prostě nevyšlo. Ten samý soubor vytvořený
> přes distiler byl bez problémů. Na CTP se pak těžko dovoláte vrácení
> peněz za zkaženou zakázku. Všude Vám řeknou, že chyba je na Vaší straně.
> Ty teorie jak ty formáty jsou správné a kompaktibilní jsou sice
> hezké, ale jen na teoretické úrovni. V praxi nikomu nedoporučuji
> používat přímý export. Tisíckrát Vám to projde a pak jednou... a
> dozvíte se: tak douho se chodí se džbánek pro vodu...

Nezlobte se, ale tohle mi přijde jako velmi zcestný argument. Vám se
nikdy nestalo, že by vyšel špatně postscript? Nebo distillované PDF?