Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

kompromisní monitor - fotky 40% filmy 20% hry 10%

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: kompromisní monitor - fotky 40% filmy 20% hry 10%

Autor: kurtd...

13:36:35 13.02.2012

přesně tak navíc Eizo elektroniku do svých monitorů nevýrabí. tzv LCD controller(řadič) výrábí firmy jako STMicroelectronics, Mstar, Realtek. Tudíš jeli stejný controller(řadič) použit i u jiných značek a to je dost pravděpodobné, tak PWM(Pulse-width modulation) se bude težko lišit. Ledaže je PWM(Pulse-width modulation) Eizovky naprogramovaný a to by nám mohl Radim V. říci. Já se rád poučím ;)

Citovat příspěvek

Autor: pietro bennini

1:01:42 13.02.2012

ked poukazujes na problem technologie tak je jedno na com ten problem demonstrujes.. ci na eizo alebo HP

""- no já myslim že je to docela hezká ukázka logiky internetového věku -> odkaz na ukázku monitoru HP poslouží snadno jako důkaz že výrobky jiných výrobců jsou "o to horší""""

Citovat příspěvek

Autor: radimv

23:21:02 09.02.2012

ad "začne podsvícení LEDiodami nepěkně blikak. U Eiza je to o to horší protože čím jde s regulací níž tím je blikání nepříjemnější - pro ilustarci jiný monitor http://www.youtube.com/watch?v=pl7EWrvyAcs"

- no já myslim že je to docela hezká ukázka logiky internetového věku -> odkaz na ukázku monitoru HP poslouží snadno jako důkaz že výrobky jiných výrobců jsou "o to horší"

- pokud má kurtd nějaké relevantní zkušenosti / podklady dosvědčující že regulace jasu je u zmíněných monitorů horší než uvedená ukázka HP, tak bych se s nimi taky rád obeznámil

- moje dosavadní osobní zkušenosti s regulací jasu u modelů dovolující nastavit jas bílého bodu pod 5 cd/qm (L997, EV2333) směrují na zcela opačné tvrzení -> tyto modely jednak žádnými LEDiodami v podsvícení nedisponují a takto širokého rozsahu jasů je dosaženo jiným způsobem nežli zmíněnou "pulzní modulací"

- pokud jsem si správně všiml, tak si dlouhodobě Eizo získalo mnoho příznivců právě pro ty vlastnosti týkající se širokého rozsahu nastavitelných parametrů při zachování korektního zobrazení a mnozí uživatelé hovoří jmenovitě právě o práci při nízkém jasu... nevzpomínám si že by se někde probíralo že monitory této značky "blikají" při nízkém jasu více než jiné (možná je to jen má nevědomost)

- ačkoli muj osobní pocit neni úplně směrodatný, tak pro mne pohled na FS2332 při jasu 0% působí výrazně klidnějším dojmem nežli jiné monitory při výrazně vyšších úrovních

Pokud někdo další má nějakou praktickou zkušenost s nízkým jasem zejména u zmíněných modelů, tak ať se prosim vyjádří.

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Autor: kurtd...

17:49:24 09.02.2012

Ono je pěkné, že Eizo umí jít s jasem tak nízko, ovšem díky pulzně šířkové modulaci skrz ní je jas regulován začne podsvícení LEDiodami nepěkně blikak. U Eiza je to o to horší protože čím jde s regulací níž tím je blikání nepříjemnější :-)
pro ilustarci jiný monitor http://www.youtube.com/watch?v=pl7EWrvyAcs

Citovat příspěvek

Autor: Feanor

9:43:13 09.02.2012

Jakub:
mám ZR24w, takže něco k němu -
úroveň jasu po stáhnutí na minimum mi přijde v pohodě. Z výroby má nastaveny poměrně syté barvy, po kalibraci naprosto ok.
Na výšku má 1200 bodů, což je pro úpravu fotek dost návyková věc. Na fotky už bych nic menšího než 24 palců nechtěl.
Výborné dílenské zpracování.

Citovat příspěvek

1:58:21 09.02.2012

ad "Napadnou vás nějaké zápory FS2332?"

- šikovnej kritik si vždycky nějaký mouchy najde :-)
- pro mne jsou záporem některé "multimediální vlastnosti" -> typ základního stojanu v dodávce a taky ovládání dálkovým ovladačem (což někdo ocení jako velké PLUS)
- celkovým záporem jsou pro mne (profesionálního uživatele) omezené možnosti které platí pro všechny monitory, které nejsou koncipovány pro grafickej profi-segment, což vyplývá z požadované cenové úrovně - radši mám EV2333 (stojan, ovládání, design, CCFL-podsvícení) kterej se ale už neprodává.
/pak ještě nějaký drobnosti který souvisí s dlouholetým návykem na řadu ColorEdge/ColorGraphic

ad "Říkáte, že na úpravu fotek by měl být stejně naplno. Proč?"

- pokud by to chtěl bilbo objasnit, tak by mne to taky zajímalo... možná to částečně souvisí s evropskou tradicí ve smylu "více = lépe", anebo by to mohlo být převzato od profi CRT monitorů, které se přes 100 cd/qm v maximu málokdy dostaly.

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Autor: Jakub K

0:14:07 09.02.2012

Diky za odpovědi, i když mi s výběrem moc nepomohly. Je pravda, že většinu času u počítače strávím večer nebo v noci, takže by monitor měl jít stlumit. Říkáte, že na úpravu fotek by měl být stejně naplno. Proč? Tušim, že se může měnit teplota barev, když stáhnu jas, ale nedokážu si představit několik hodin v noci zírat do naplno svítícího displaye.
Napadnou vás nějaké zápory FS2332? Nebo nějaký monitor nad 10k? Dík

Citovat příspěvek

22:43:27 08.02.2012

to bilbo:

ad "Pokud má práce na úpravě fotky za něco stát, tak musíš jet na plnej knedlík, ne na 50cd/gm. "

- s tim naprosto souhlasim -> operátor tomu musí dát maximum jinak v dnešní konkurenci těžko obstojí

- nejsem si vědom že bych někdy někde zmínil že pro zpracování fotek na monitoru je jas 50cd/qm ta správná hodnota a nemám v úmyslu to uvádět ani teď
/případně si ještě pečlivě přečtěte o čem informuje ta věta kde se hodnota 50cd/qm vyskytuje/

ad "Tak proč se odvoláváš na doporučený rozsah jasů pro běžný "grafický režim", když Jakub K nebude monitor pro grafiku používat?"

- nepíšu ty příspěvky jen pro vás - mnoho jiných mi vyčítá že se málo "odvolávám" a že dávám málo "konkrétních linků na eshop kde se to dá pořídít"

- fotografie, jak už sám výstižný název toho (historicky poměrně mladého) oboru napovídá, má zřejmě něco společného s tím základním "grafie" -> já tedy z logiky významu slov považuju prakticky za nemožné aby někdo nepoužíval monitor na "grafiku" když ho používá na "fotografii" (mimo toho výrobci "grafických" monitorů je většinou optimalizujou právě na práci s fotografií, i když to nemusí být vždy pravidlem)

- samozřejmě neznám konrétní okolnosti a podmínky pracoviště zdejšího tazatele Jakuba K, a muj příspěvek byl hned v úvodu adresován "zájemcům" a nikoli jednomu konkrétnímu tazateli (ať už jím je kdokoli).
Pokud odpovídám konkrému jedinci, tak to ve svém příspěvku náležitě uvedu/vyznačim.
/viz první řádek tohoto příspěvku/

Pokud někoho uvedené informace neobohatili nebo mu nejsou k užitku, tak doufám že se mu nebudu muset za svou troufalost veřejně omlouvat.

Zatim zdar

Citovat příspěvek

Autor: bilbo

21:38:13 08.02.2012

Radime, už zase radíš bez vlastních zkušeností. Jakub K se jasně ptá viz 40 % fotky. Pokud má práce na úpravě fotky za něco stát, tak musíš jet na plnej knedlík, ne na 50cd/gm.
Tak proč se odvoláváš na doporučený rozsah jasů pro běžný "grafický režim", když Jakub K nebude monitor pro grafiku používat? :S

Citovat příspěvek

17:54:02 08.02.2012

ad "určitě HP ZR24w. při této ceně nic lepšího není"

- u tohoto monitoru bych zájemce o "foto-monitor" varoval ohledně rozsahu nastavitelného jasu kdy minimum začíná zřetelně nad 100 cd/qm (typické určení do moderní "prosklené" kanceláře),
přičemž klasický rozsah doporučených jasů pro běžný "grafický režim" je 60 - 120 cd/qm (viz příslušné normy) a také různé ergonomické standardy doporučují rozsah jasu pro monitory v interiéru začínat nejvýše na hodnotě 70 cd/qm (viz např. požadavky Windows Vista Premium).

- osobně dělám hodně po večerech, takže monitor kterej neumí alespoň 50cd/qm (nebo méně) nemá na mým stole šanci na praktické uplatnění.

Na druhou stranu pokud mi někdo chce zazlívat že mu neporadim zcela konkrétně kterej báječnej monitor do 1.000 Kč si má dojít koupit v místě jeho bydliště aby ho měli skladem, tak toho vědomě neuspokojim :-)

Zatim

Citovat příspěvek

Autor: kurtd..

10:12:06 08.02.2012

určitě HP ZR24w. při této ceně nic lepšího není ;)

Citovat příspěvek

kompromisní monitor - fotky 40% filmy 20% hry 10%

Autor: Jakub K

12:40:11 07.02.2012

Prosím o radu s výběrem monitoru. Po přečtení mnoha vláken zde a spousty recenzí stále nemám jasno. Limitující faktor je cena cca 10k. Přemýšlím i o možnosti koupit za 4k
LG IPS235V [url]http://www.alza.cz/23-lg-ips235v-bn-d256858.htm[/url]
a investovat o trochu více až do druhého monitoru.
Jinak v mém předvýběru zůstali
EIZO Foris FS2332 [url]http://www.czc.cz/eizo-foris-fs2332-bk-lcd-monitor-23-/101272/produkt[/url]
HP ZR24w [url]http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007X23B1QUXGI[/url]

Co byste mi doporučili? Přehlédl jsem v této ceně nějaké dobré monitory? Podmínkou je min. rozlišení HD, lépe 1200p. Btw zbylých 30% využití monitoru z předmětu nepotřebuje kvalitní zobrazení - internet, různé negrafické aplikace.
Předem díky za názory.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: