Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Výběr kamery kolem cca 100000,-

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Výběr kamery kolem cca 100000,-

Autor: kafka

13:50:50 22.11.2011

Ach appalacio, ty už filmuješ deset let? To jsi veliký kluk, ale své předsudky o kompaktech, a kritériích podle kterých hodnotím techniku si laskavě nech pro sebe.

Když tak prahneš znát pozadí toho, kdo ti haní tvou hračku, věz, že časově ve video sféře sice působíme zhruba stejně, ale objem mých zkušeností je nesouměřitelný. Za svou éru jsem vystřídal všerůzné modely formátů od Hi8, přes Digital8, miniDV (profi ramenní 1/2" JVC-GY-DV5001, HV30 atd.), po různé foťáky (5D..); pracovně mám pak přístup k RED, HDCAM, XDCAM hi-end kamerkám - např. Sony HDW-F900R. To je technika, kterou znáš možná z časopisu, a teď už i z vyprávění :)

Co se týče mé tvorby, sahá od krátkých hraných klipů (vítěz hlavní ceny 160 tisíc (NOVA); loni první místo v praze (Aerokraťas); pár medailí ze zahraničí (Francie)...), po krátkometrážní filmy (do 20 minut). Pracovně dělám na námětech a postprodukci TV reklam, která sahá od tvorby digitálních scén z předtočených materiálů, po grading. Pokud se chceš podívat na ukázky, slušně požádej a já si to rozmyslím :)

Teď by bylo na místě, aby sis vysypal popel na hlavu za své stupidní předsudky, které máš zřejmě i v oblasti kamer.

Citovat příspěvek

Autor: Rybrcoul

21:05:03 19.11.2011

To: [bold]milan400 [/bold]
No to je docela možné, i když rozdíl velikosti těch pixelu, tak, aby jeden pixel obsáhl 2-3 menší je už hodně velký.
Nedá se to ovšem srovnávat s pixely mezi snímači např. 1/3" a 1/2" nebo 1/4" a 1/3". Tam ty poměry jsou menší.
Ale podle mne nezanedbatelný důvod při šumu je nutnost většího zesílení proudů snímače s menšími čipy oproti snímači s většími. Což asi hraje větší vliv. ;)

Citovat příspěvek

Autor: milan400

16:15:22 19.11.2011

Pokud někomu není úplně jasné, proč snímače zrní, tak malá poznámka. Na snímači jsou místa s větší a menší citlivostí. Když jsou pixely malé, tak některý zabírá citlivější místo a vedlejší místo méně citlivé. Proto i ve tmě dávají jednotlivé pixely různé proudy a vidíme to jako zrnění. Větší pixel obsahuje místa citlivější i méně citlivá a i proud ve tmě se pak blíží proudu sousedního pixelu. Není stejný, ale čím je pixel větší, tím jsou rozdíly mezi jednotlivými pixely menší a tím je menší šum.
Snímače se vytvářejí hromadně na mateční desce o průměru mnoha cm a ta se pak rozřeže. Při tuhnutí té mateřské desky jsou některá místa kvalitnější s malými rozdíly v citlivosti a jiná s většími. Ty čipy v místech , kde jsou malé rozdíly v citlivosti jsou kvalitnější s malým šumem, je jich však malé procento, mají mnohonásobnou cenou a bývají zabudovány v drahých profesionálních kamerách.

Citovat příspěvek

Autor: appalacio

10:46:43 18.11.2011

špatný není, ale je náročný pro zpracování... každé ke kamerce počítej skoro vždy s další investicí do pořádného PC... pokud s AVCHD chceš dělat více postprodukce, tak si lepší mašině připočti příplatek za echt lepší mašinu.... já osobně myslím, že to je dost pádný arguement

Citovat příspěvek

8:25:00 18.11.2011

To: [bold] all[/bold]
Rád bych se zeptal, co všechno vyčítáte kodeku h-264 ? Je mi jasné, že tu vysokou kompresi, ale konečný obraz vyrenderovaný na BD ani na DV není zase tak špatný. Neměl jsem možnost porovnávat s jinými kodeky v kterých mašinky nahrávají, ale myslím, že někteří zde mají na svatební video přehnané požadavky. To by si asi museli sehnat mašinu s velikostí čipu 1,1/2" a s nějakým profi bezkompresním kodekem a tokem 200MB/s.
Určitě mají doma pro střih "servr" s minimálně 10 disky. :)
Nakonec si to možná svatebčané budou promítat na 72 CRT. (tu)
Tak v čem ještě je ten H.264 tak špatný?

Citovat příspěvek

Autor: hird

23:56:32 17.11.2011

Při ceně kolem 100 000,- už by se mohlo vyplatit zauvažovat nad výletem do USA a nějakou kameru si přivézt. Třeba taková Sony PMW-EX1R je z BH Video za 6300 dolarů. Když se k tomu přičte letenka do NY za cca 10 000,-Kč tak to už není úplně "kolem cca 100000", ale zase je to s pěkným výletem a kamera je o třídu výš než zde uváděné... :)
Ale i u levnějších by se to mohlo vyplatit.

Citovat příspěvek

Autor: DepoX

14:00:43 11.11.2011

Tak zpět na začátek. Výběr se zúžil na Canon XF100 a XHA1s. Ten CMOS v XF100 bude mít trochu lepší obraz, plné rozlišení, lepší kodek a 50Mb/s. Ale právě bohužel ten CMOS a tudíž i kritickou vadu Flash banding artifacts a já se na akcích s fotografováním s bleskem setkávám prakticky pořad. Takže pro mě nic. Bude to však velmi dobrá kamera (i když trochu "odrbaná") na točení venku, popř. při nízkém osvětlení. Z tohoto vyplývá závěr celkem jasně, protože AVCHD je pro mě nepřijatelné. Děkuji všem

Citovat příspěvek

9:43:12 11.11.2011

for RomanaX ... přesně tak. Tady jen vzniklo nějaké nedorozumění tou šílenou matematikou .-)))) a tvrzením uživatele kafky.

Ale je to přesně tak, přístroj se musí řešit v kontextu s jeho celou výbavou, zejména optikou a nikoliv vypíchnout pouze velikost čipu, kdy tato hodnota nemá sama o sobě až tak vypovídací hodnotu, což je patrné na uvedených kamerách řady HV a XF.

Ale abych vrátil vlákno zpět k původnímu dotazu, má někdo nějakou současnou zkušenost s kamerami do 100tis? Jak je hodnotíte, např. s porovnámí s tou XF100. Tu jsem uvedl, protože že s ní mám osobní zkušenost.

Když jsem vybíral, zvažoval jsem i Sony HXR-NX70, ale odradil mě kodek AVCHD a další drobnosti.

Citovat příspěvek

Autor: RomanX

8:28:24 11.11.2011

Pokud je čip menší, ale má větší buňky (méně MPx), pak obraz bude celkově pohledově lepší.
Je to dáno tím, že v čipu nevzniká tolik šumu a zisk na čipu se nemusí zvyšovat, aby se z něj dostal kloudný obraz. Proto XF100 má lepší obraz než HV20. Navíc XF100 má mnohem lepší objektiv (světelnější) než HV20. HV20 je spotřebaka a XF100 je pozicována do "poloprofi" sféry.

Citovat příspěvek

16:29:27 10.11.2011

no matematika je to zajímavá a opravdu si netroufnu říci, zda správná .-)))))))))) ale reálné výsledky hovoří jasně. Mám doma HV20 i XF100 a tyhle kamer se nedají srovnávat. Neberu teď uživatelský komfort, ani profi audio výstup, či snad video výstup (rozlišení). XF 100 byť s 1/3" čipem je o řád úplně jinde a když připočtu ergonomii, kodek a audio, není co řešit a o dva řády.

Chápu, že někomu se cena může zdát velká, ale podívejte se na současné kamery a napište mi jedinou, která se dá srovnávat.. jestli bude jedna či dvě? ........ prosím jen kamery, nikoliv fotoaparáty !!!

Netvrdím, že XF 100 je dokonalá, to určitě není, po pár týdnech ty vady vidím (hledáček, občasná aberace), ale jinak kamera je perfektně vyvážená pro svůj účel (dokument, sport, kulturní akce, svatby atd.)

Vždy mě dokáže nadzvednout názor, který řeší jen počty MPx či velikost čipu bez kontextu. To je jako řešit výkon motoru bez kontextu zbytku auta........ takže blbost.

Tohle vlákno není však jen o XF100 .-))), další model, co vypadá zajímavě je Sony HXR-NX70, ta je taky do 100tis plus příslušenství to dá akorát

Citovat příspěvek

14:20:18 10.11.2011

To: [bold] RomanX [/bold]

Díky za upřesnění, že se jedná o průměr čipu.
Jak píšeš "Uváděný počet MPx je potom celkový počet pixelů na celé kruhové ploše"
To ale v tomto případě mění výsledek, kdy je opravdu o chloupek větší pixel z HV40 jak pixel z fx100.
23,468 x 10*-6 ku 23,410 x 10*-6
HV40 fx100
Ptám se, je to opravdu tak výrazně poznat???
FX100 to zřejmě "dožene" jinými kvalitami.

Takže sorry, dříve jsem počíta špatně. (td) :S ;)

Citovat příspěvek

Autor: RomanX

12:42:43 10.11.2011

to: [b]Rybrcoul[/b], upřesním tvoje výpočty. Protože trochu pleteš hrušky s jabkama.

Čip 1/2,7" (to je průměr sensoru, ano sensor je kulatý !) má průměr 9.407 mm, protože udávaná velikost čipu není velikost plochy ale jeho průměr!. Potom při poměru stran 4:3 se bere z této plochy obdélník o šířce 5.371 mm a výšce 4.035, s uhlopříčkou 6.721 mm

Čip 1/3" má průměr 8.407 mm, protože udávaná velikost čipu není velikost plochy ale jeho průměr!. Potom při poměru stran 4:3 se bere z této plochy obdélník o šířce 4.8 mm a výšce 3.6, s uhlopříčkou 6 mm.

Uváděný počet MPx je potom celkový počet pixelů na celé kruhové ploše. V reálu se však z této plochy bere mnohem méně pixelů (efektivní počet MPx) pro obraz právě kvůli formátu obrazu (4:3 nebo 16:9).

Citovat příspěvek

10:44:34 10.11.2011

To: [bold] all[/bold]
Tak vážení

HV40 má plochu čipu 2,54 / 2,7 = 0,941 cm2 počet pixelů má čip 2,96 0,941 / 2,96 = 0,317
xf100 má plochu čipu 2,54 / 3,0 = 0,846 cm2 počet pixelů má čip 2,37 0,846 / 2,37 = 0,357

Tak, že pokud si někdo myslel, že HV40 která má plochu snímače nepatrně větší 1/2,7" má větší buňky nemá pravdu, protože má větší počet pixelů na čipu.
xf100 má plochu snímače o chloupek menší tedy 1/3", ale počet pixelů na čipu také menší tak, že velikost buňky vychází větší.

A tedy pokud bychom odvrhli velikost efektivní plochy čipu, kvalitu optiky a jiné výhody a nevýhody obou kamer, vyplývá z toho, že velikost pixelu je větší nakonec u xf100 a tedy by "měla méně šumět" při nedostatku světla.

Samozřejmě tam hraje úlohu elektronika, kvalita optiky, možnosti okamžitého přístupu knoflíkem k nastavení změny atd. atd. Nakonec kvalita se promítá také do ceny i když ne plně. Ten přímý přístup hraje v ceně dost velkou roli. ;)

Citovat příspěvek

8:50:41 10.11.2011

ne dá mi to a ještě doplním... mám HV20 což je předchůdce HV40. Ty kamery jsou naprosto stejné až na drobné designové vylepšení. Ano HV20 má čip 1/2,7" a nedá se s 1/3" od xf100 naprosto srovnat...

xf100 není o řád jinde, ale o dva řády jinde... a tvrdím to na základě letité osobní zkušenosti s uvedenou kamerou

Citovat příspěvek

8:45:03 10.11.2011

Universal_Al Napsal:
-------------------------------------------------------
> DepoX Napsal:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Jojo, to vypadá velice dobře. Asi do ní,
> resp. do
> > nich půjdu. Přece jenom potřeboval bych
> ještě
> > srovnání výstupů z XF 100 a XHA1s, měl-li
> někdo
> > tuto možnost.
> > Děkuji za ochotu
> to se zeptej tady:
> http://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=30036
> , autor ma zkusenosti asi z obema
>
>
jj oba myslíme toho samého uživatele .-))

Citovat příspěvek

8:44:26 10.11.2011

for kafka...jestli jsem na tvůj první příspěvek reagoval docela slušně s nadějí, že pobereš rozum, tak po tvém
druhém příspěvku musím napsat, že ty jsi dokonalý trouba....... víc mi nestojíš za reakci, protože se ztrapňuješ sám.

Já jsem si kameru pečlivě vybíral a vím co jsem vybral a proč... dělám to už více jak deset let... zajímala by mě tvá osobní zkušenost s videotechnikou.... zatím to tipuji na jeden video mobil a jeden kompakt od rodičů...

Citovat příspěvek

21:55:53 09.11.2011

V klidu appalacio; chápu, že se snažíš obhájit svůj kup, ale 1/3" CMOS bude vždycky jen 1/3" CMOS. Malé pixely = šum při lowlightu, to neobelžeš, leda vyhlazovacími algoritmy. Vždyť už i ten Canon HV40 má 1/2.7" :) Ale stojí 11 tisíc. Tím nechci tvou radu hanět, na svatby a dokument za dobrého světla jistě svou práci odvede, ale zároveň si Canon za těch pár čudlíků navíc nechá královsky připlatit.

Citovat příspěvek

Autor: Universal_Al

21:10:06 09.11.2011

DepoX Napsal:
-------------------------------------------------------
> Jojo, to vypadá velice dobře. Asi do ní, resp. do
> nich půjdu. Přece jenom potřeboval bych ještě
> srovnání výstupů z XF 100 a XHA1s, měl-li někdo
> tuto možnost.
> Děkuji za ochotu
to se zeptej tady: http://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=30036 , autor ma zkusenosti asi z obema

Citovat příspěvek

21:09:24 09.11.2011

OK. Díky.

Citovat příspěvek

21:07:14 09.11.2011

zajdi na videokamery.cz, tam má jeden uživatel xha1 a xf100 a bude dělat test těchto kamer. Případně se ho můžeš zeptat na porovnání.

Citovat příspěvek

19:12:30 09.11.2011

Jojo, to vypadá velice dobře. Asi do ní, resp. do nich půjdu. Přece jenom potřeboval bych ještě srovnání výstupů z XF 100 a XHA1s, měl-li někdo tuto možnost.
Děkuji za ochotu

Citovat příspěvek

15:19:13 09.11.2011

Tady jsem našel nějakou ukázku z XF100 v lowlightu http://vimeo.com/16963810.Jestli tohle nestačí, pak pak nevím.

Citovat příspěvek

12:24:22 09.11.2011

for kafka!!! - možná by sis o té kameře měl něco přečíst, zejména o počtu efektivních bodů, o kodeku a možnosti 50Mbit, než se vyslintáš na fórum tímto způsobem... .. ty jsi klasika... určitě tvoje první otázka na každý digi foťák či kameru je, kolik to má Mpx, co??

for DepoX... na na této kameře low-light není špatný a to právě díky počtu efektivních bodů. 1/3" CMOS čip s celkovými 2,37MPx (2,07MPx efektivních) a o proti jiným 1/3" čipům to je hlavně o velikosti pixelů a jejich citlivosti, která je na velmi dobré úrovni, bez šumu.

z XF100 jsem kompletní BD nedělal, ale klasický výstup do formátu BD ano, vypálení a vytvoření menu je jen jakýsi nástavba .-))) záznam byl vynikající

má super ergonomii, je lehoučká..... nikomu samozřejmě nic nevnucuji, ale je to od Canonu ve své třídě nejlepší kamera.... nejlépe je se podívat na ukázky na netu i za sníženého osvětlení... to bude mluvit samo za sebe...

Citovat příspěvek

11:17:02 09.11.2011

appalacio

Zatím dík, ještě budu zvažovat, neboť mám obavu z toho jednočipu při slabém a barevném osvětlení. Dělám taky taneční profíky a tam je to často. Foto s D3s bez blesku je v poho, ale u té kamery s jednočipem mám obavu ze šumu.
Dělal jsi někdy ze záznamu z XF 100 BD. Jaké jsou zkušenosti?

Citovat příspěvek

10:14:32 09.11.2011

65 táců za jednočip 1/3"?

Citovat příspěvek

9:12:04 09.11.2011

Doplním, že ta XF100 je rozměrově jako XM2. Mám ji doma pár měsíců a na tebou uvedené natáčení (záznam svateb, sportovních akcí a společenských akcí) je vhodná. Tady máš recenzi http://www.videokamery.cz/view.php?cisloclanku=2010120001

Citovat příspěvek

9:09:38 09.11.2011

Pokud to máš jako bokovku, mrkni na Canon XF100. Cena kolem 65tis, plus příslušenství a jsi lehce pod 100tis.

Je to lehká polo profička, záznam MPEG2 Long GOP, 50Mbit, 4:2:2 na CF. Manuály, přitom lehká, kompaktní,na sport, svatby, dokument. Splňuje nároky i BBC pro klasifikaci dokument.

Citovat příspěvek

Výběr kamery kolem cca 100000,-

23:05:45 08.11.2011

Máte někdo praktické zkušenosti s kamerou v této cenové relaci. Měla by to být HD. Jedná se o záznam svateb, sportovních akcí a společenských akcí. Před několika lety jsem k tomuto používal Canon XM2. Jsem fotograf a to video bude jen bokovka. Jak to vypadá s Canon XHA1s, popř. Sony FX7. Výstupem budou DVD a BD.

Dík za reakce.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: