Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Vznik přepalů/podpalů při převodu z aRGB do sRGB

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Vznik přepalů/podpalů při převodu z aRGB do sRGB

Autor: Kluzo

20:15:19 11.03.2012

aha, škoda :-)

Citovat příspěvek

Autor: Ferin007

19:59:18 11.03.2012

Kluzo: Asi jsem si to spletl s C1 (případně Raw therapee). V ZPS to asi nastavit nejde.

Citovat příspěvek

Autor: Kluzo

18:53:19 11.03.2012

Ferin007:
Jo a ještě
> bych se podíval, jak ty přepaly Zoner vůbec
> indikuje - některé programy mají nastavitelnou mez
> - třeba 250 - od které už zobrazujou přepal.

Mám tam tuším nastaveno 252.

Kde se to v ZPS nastavuje?

Citovat příspěvek

16:24:20 01.03.2012

Zkusím napsat do Zoneru, že tam asi mají v převodu nějakou chybu.

Citovat příspěvek

Autor: m.e.

16:20:41 01.03.2012

Ja to delam tak, ze fotim do raw a vsechny upravy co jdou delam v raw. Pokud to potrebuju jeste editovat v Photoshopu, tak to exportuju jako 16 bit TIFF nebo PSD v ProPhoto (jeste vetsi prostor nez AdobeRGB). A na web konvertuju do sRGB (na tisk nechavam v ProPhoto). Ani tak po konverzi do sRGB nevidim zadnou ztratu svetel nebo stinu.

Citovat příspěvek

14:55:34 01.03.2012

Nemám, nepoužívám...

Citovat příspěvek

Autor: anous

14:51:56 01.03.2012

Ferin007
Pokud používáš DPP, tak to tam nalezneš i v nápovědách. Pokud nepoužíváš DPP, tak je ti můj postup k prdu. Popravdě ani můj postup nepotřebuješ, vše je i v menu DPP. ;)

Citovat příspěvek

14:39:01 01.03.2012

anaous: Tak jsem tě asi špatně pochopil. Myslel jsem, že to z rawu exportuješ jako sRGB. Jakej máš teda postup?

Citovat příspěvek

12:36:16 01.03.2012

Ferin007
A kdo ti to říkal že aRGB nepracuji. Vždyť jen využívám možností které se mi nabízí. ;)

Citovat příspěvek

12:12:37 01.03.2012

anous: [ital]No řeším toto v DPP a následně upravuji předem vyprofilované.[/ital]

Pod tím "vyprofilované" mám chápat v sRGB?
Tím pádem de facto ale v aRGB vůbec nepracuješ.
To je samo taky řešení (za cenu překopání workflow), i když zrovna útěk z bojiště není můj styl (zvlášť, pokud to chování při převodu není standardní). Zatím si ho schovávám jako poslední možnost. ;)

Citovat příspěvek

11:55:34 01.03.2012

Ferin007
No vždyť jsem ti psal jak to řeším. Pro mne je prostě jednodušší se vrátit na začátek pokud chci aRGB a jet od začátku znovu a výsledek mám podle toho co chci já. Takže pokud si zvoliš jinou cestu a potýkáš se s problémy někde na cestě, tak moc možností nemáš. A Zoner mi taky moc nesedí, ale je to u mne spíš otázka zvyku. ;)

Citovat příspěvek

11:49:30 01.03.2012

anous: Jasně píšu, že nejde o žádných 253. Do 255 se nahrne celej konec histogramu někde od úrovně +/- 240. Což už je sakra poznat.
Jasan, můžu se na přepaly vykašlat, což mi ale přide poté, co si člověk hraje s vlastní expozicí a následně s úpravou, a vše proběhne korektně, dost kontraproduktivní.
Navíc nejde jen o tisk. Když už jsme ale u něj, tak ty podpaly jsou u tisku naopak problém dost velkej.

Z reakcí tady mi vyplývá, že buď to dělá jen mně (ale kde je zakopanej pes??), nebo přepaly nikdo neřeší (což mně, vzhledem ke značné technofilnosti tohoto fóra, přinde snad ještě podivnější).

Citovat příspěvek

11:36:00 01.03.2012

Ferin007
Tak tedy jinak. Otázka je kde těch 253 - 255 uvidíš, za jakých okolností a na čem v tisku. Neříkám že ta role je nulová, to rozhodně ne. ;)

Citovat příspěvek

11:32:38 01.03.2012

karf: Nejde o 253, nebo 255. To, že se veškerá plocha někde v úrovni 240-250 překonvertuje na 255 a zcela tak ztratí kresbu (a to samý na opačným konci histogramu), mi jako kravina nepřinde.

Při převodu by podle mě měl zůstat tvar histogramu v podstatě zachován, což tady není ani zdaleka.

Citovat příspěvek

Autor: karf

11:25:28 01.03.2012

Ferin007: no a co si nastavit limit pro přepal 255 místo 252? Podle mě řešíš kraviny, v těch oblastech zřejmě není žádná signifikantní kresba. Jakej je rozdíl, jestli tam budeš mít šedou plochu 253, nebo bílou 255?

Citovat příspěvek

10:32:43 01.03.2012

anous: Pixelová velikost je v tom vloženým obrázku. Doostřuju jen hrany (teda po zmenšení i umírněně celoplošně). Pokud z celýho algoritmu vyhodím převod profilu, je tam navíc přepálenej jen tam ňákej pixel. Takže je to skutečně tím převodem.

Měl jsem za to, pže převod profilů je nějakým způsobem standardizován (stejně, jako samotný profily), takže nechápu, jaktože to v ZPS tak strasně ulítává. :S

Citovat příspěvek

10:17:17 01.03.2012

Oj oj jaká velikost v pix před a po konverzi. A někdy je indikován přepal už jen při doostření.

Citovat příspěvek

10:07:57 01.03.2012

m.e.: Takže de facto v podstatě všechny úpravy. ;)
To tam pak ten profil Adobe RGB nemá žádnej praktickej smysl.

Citovat příspěvek

4:08:51 01.03.2012

[ital]
Taxe tak dívám, že ty hodnoty ujely při tom převodu podstatně víc. Například v červené byla před převodem krajní hodnota 250 (a to ještě ve velmi malým množství), kdežto po převodu je tam toho hafo v přepalu (255). Moc to té kalkulaččce neodpovídá. [/ital]

Ta kalkuilacka nepouziva gamut mapping, takze bude mit tendenci delat "prepaly" [bold]vic[/bold], nez by mel mit editor s perceptualnim prevodem. Pokud nechces pouzit jiny editor, mozna by pomohlo delat upravy urovni, krivek, doostrovani a saturace az po prevodu do sRGB?

Citovat příspěvek

23:41:15 29.02.2012

Na ukázku přikládám rozdíl v přepalech/podpalech před a po konverzi.

Citovat příspěvek

23:34:17 29.02.2012

ce: tak s tím mezikrokem 16 bitů - 8 bitů je ten konečnej výsledek ještě o trošku horší.

Citovat příspěvek

23:23:31 29.02.2012

Taxe tak dívám, že ty hodnoty ujely při tom převodu podstatně víc. Například v červené byla před převodem krajní hodnota 250 (a to ještě ve velmi malým množství), kdežto po převodu je tam toho hafo v přepalu (255). Moc to té kalkulaččce neodpovídá.

Citovat příspěvek

23:10:29 29.02.2012

m.e.: Máš pravdu, že podle té kalkulačky to má dost tendence vytvářet podpaly, ale nikoliv přepaly. Zkusím si eště pohrát s tím převodem.

Citovat příspěvek

23:00:24 29.02.2012

m.e. Napsal:
-------------------------------------------------------
> Kdyz se podivas na http://brucelindbloom.com/ na
> CIE Color Calculator, tak si muzes vyzkouset, jak
> se ty jednotlive hodnoty mezi Adobe RGB a sRGB
> meni.

Díkec za tip!

Citovat příspěvek

22:59:08 29.02.2012

ce Napsal:
-------------------------------------------------------
> Žiadnu posterizáciu ani artefakty nevidím a pri
> kontrole histogramu prepaly takisto.Niekedy sú
> výnimky,ale skôr je strata v tieňoch ako v
> svetlách,aj to nie vo všetkých kanáloch.
> Treba však vziať v úvahu,že napr. ja robím tento
> postup len keď chcem dať fotku na web.
> Inak mi všetko "beží" do finále (teda aj tlač) v
> ARGB 16 bit.TIFF.

To "nepoužiť správu farieb pre tento dokument" v ZPS bohužel stejně není.
Takže jediný, co se můžu pokusit změnit oproti svýmu workflow, je ten mezikrok s převodem tiff 16 bitů na tiff 8 bitů.
Jinak to sRGB mám taky primárně na web, případně na distribuci (+ fotolab).
Archivuju tiff 16 bitů AdobeRGB.

Citovat příspěvek

22:50:58 29.02.2012

ce: zkoušet nemusím - vím, co se stane - mám pracovní prostor standardně sRGB (protože neustále pracuju s webovou grafikou). Jak jsem psal - nemůžeš vědět, jak má nakonfigurovaný Photoshop někdo jiný a na tom závisí výsledek. Ve správě barev nebývá metoda pokus omyl moc efektivní.

Citovat příspěvek

22:34:19 29.02.2012

Kdyz se podivas na http://brucelindbloom.com/ na CIE Color Calculator, tak si muzes vyzkouset, jak se ty jednotlive hodnoty mezi Adobe RGB a sRGB meni.

- Zadej nejake hodnoty do RGB (bud pouzij hodnoty 0 az 1, nebo zaskrtni Scale RGB a pouzij 0 - 255)
- Nastav vychozi profil jako Adobe RGB a Gamma = 2.2
- Klikni na tlacitko RGB.
- Nastav profil na sRGB, ujisti se, ze Gamma ted ukazuje sRGB
- Klikni na LAB a podivej se, jak se zmenily hodnoty v policcich RGB. Melo by to byt dost podobne, aspon za predpokladu, ze jsi zvolil Adaptation = Bradford, nebo alespon jakoukoliv jinou nez None.

- Kdyz si zadas napr. vychozi hodnotu 253, hodnota v sRGB bude 253.16. nevim, kde se tam tedy ty prepaly berou. Pokud nepomuze pouzit 16 bitovou hloubku pri prevodu, tak zkus jiny editor.

Citovat příspěvek

Autor: ce

22:33:33 29.02.2012

karf,
napísal som - skús nasledujúci postup.
Netvrdím,že to tak musí každý robiť vzhľadom na svoje workflov.
Žiadnu posterizáciu ani artefakty nevidím a pri kontrole histogramu prepaly takisto.Niekedy sú výnimky,ale skôr je strata v tieňoch ako v svetlách,aj to nie vo všetkých kanáloch.
Treba však vziať v úvahu,že napr. ja robím tento postup len keď chcem dať fotku na web.
Inak mi všetko "beží" do finále (teda aj tlač) v ARGB 16 bit.TIFF.

Citovat příspěvek

22:20:55 29.02.2012

ce: když radíš odpojení profilu, bude Photoshop chápat dokument v jakém barvovém prostoru podle tebe? - V tom, který máš nastaven jako pracovní. Čili pokud ty máš jako pracovní profil aRGB, nestane se nic, pokud má např. Ferin007 nastaven jako pracovní sRGB, tak se mu to celé rozesere. Druhá věc - když nejdřív převedeš soubor do osmi bitů a až poté provádíš konverzi barvových prostorů, tak tím ztrácíš hlavní výhodu 16bitové hloubky - při konverzi prostorů v osmi bitech je pak mnohem větší riziko vzniku posterizace a dalších artefaktů.

Citovat příspěvek

Autor: ce

22:11:47 29.02.2012

"Profil který? sRGB, nebo aRGB?"
..priradiť profil- je funkcia za ktorou nasledujú možnosti - jednou z nich je - nepoužiť správu farieb pre tento dokument.

"A k čemu je tento krok dobrej?"
..k minimalizácii prepalu pri prevode ARGB do sRGB.

"Stále v tifu?"
..áno

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: