Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Dotaz na Duffu_změna zobrazení

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Dotaz na Duffu_změna zobrazení

Autor: bilbo

9:50:49 03.02.2012

Díky Dušane,
vše zkontroluji a vyzkouším, pak bych se ozval. Nastavení mám sRGB. AdobeRGB vyžaduje přesné kalibrování celého řetězce a jeho častou kontrolu, na což nemám čas a při špatném nastavení je pak výsledek horší než v sRGB. Na doostření mám nastavený supersampling.

Hezký den přeje Bilbo

Citovat příspěvek

Re: Dotaz na Duffu_změna zobrazení

Autor: duffa

8:49:19 03.02.2012

Ahoj Martine,

tak uplne strelit od boku je tezke kdyz clovek nema vic informaci, ale duvod bych nejspise videl ve sprave barev (dale CMS), navic mozna v kombinaci s fotkou focenou do AdobeRGB. To druhe je jednodussi proto tim zacnu - pokud je fotka focena do AdobeRGB (resp. je vyvolana z RAWu ale prevedena do AdobeRGB barevneho prostoru), tak ji ZPS zobrazi korektne, samozrejme za predpokladu ze je zapnuta sprava barev. Pokud ale aplikace CMS neumi tak to zobrazi jako by se jednalo o sRGB obrazek a vysledkem jsou vyblite barvy, to se stava docela casto.

Problem ale muze nastat i u sRGB obrazku, pokud mas zkalibrovany monitor tak to funguje tak ze se barvy "nahrubo" srovnaji pomoci LUT tabulky v graficke karte a potom se finalne dorovnaji pomoci ICC profilu. To uz ale musi podporovat aplikace. Takze vysledkem pak muze byt to ze mas zkalibrovany monitor, v ZPS zapnutou spravu barev, ZPS diky tomu zobrazuje barvy korektne, browser CMS bud neumi, nebo ho ma vypnuty, proto tam chybi to finalni "doladeni" pomoci barevneho profilu a barvy jsou trochu ujete. Ted jaka jsou reseni:

1) vetsina browseru spravu barev podporuje, jenom je vypnuta. Nevim jak v ostatnich prohlizecich, ja pouzivam Firefox a tam se to dela trochu slozite, do URL se zada about:config, najdu polozky gfx.color_management.enablev4 a gfx.color_management.mode a zmenim hodnoty, ted ale z hlavy nevim co tam ma byt, musel bych se zeptat strejdy googla.

2) docasne si vypnout spravu barev i v ZPS a poladit to tak jak se mi to libi, pak to bude v prohlizeci vypadat stejne.

V obou pripadech je ale treba dodat ze timto dosahnes shodu mezi browserem a ZPS na TVEM pocitaci, u nekoho jineho to muze vypadat jinak, zalezi jak ma nastaveny monitor, zda je kalibrovany, jestli ma zapnute CMS v browseru atd. Ale tohle je obecny problem, nikdy se neda spolehnout na to ze to vsichni uvidi stejne, naopak, je treba pocita ze plno lidi to uvidi uplne blbe, treba u notebooku to byva bida. Ale lepsi mi prijde to prvni reseni 1) protoze tim mas zajistene ze ty mas barvy spravne.

Co se tyce te ostrosti tak nevim, jedine cim se to da v ZPS ovlivnit je nastaveni zobrazeni, konkretne pak jakym zpusobem se resampluji obrazky pokud nejsou zobrazeny v meritku 1:1. Nastavuje se to v Moznosti/Vseobecne/Kvalita vykreslovani bitmap, defaultne je tam nastaveny supersampling coz je asi nejkvalitnejsi metoda, diky jsou pomerne hladke ruzne sikme cary a podobna problematicka mista kde casto vznikaji "zuby", na druhou stranu muze nekdy pusobit lehce neostre. V prohlizecich nebyva zpravidla resampling moc kvalitni takze to bude asi vypadat trochu odlisne. Nicmene tyka se to pouze resamplingu, pri zobrazeni 1:1 by toto nemelo mit vliv. Pak uz mne napadaji zase jenom ty barvy, pokud se treba obrazek zmensi tak jsou diky antialiasingu na hranach vlastne lokalni barevne prechody, pokud mam ale rozhozene barvy tak v tom prechodu muzou byt "skoky" a muze to mozna pusobit dojmem preostreni/neostrosti. Jinak uz mne nic nenapada.

Doufam ze jsem to popsal dostatecne srozumitelne, pokud neco nebylo jasne nebo pokud napises nejake dalsi podrobnosti (jestli mas kalibrovany monitor, zapnutou spravu barev v ZPS atd.) tak rad odpovim dalsi dotazy.

Mej se

Dusan

Citovat příspěvek

Dotaz na Duffu_změna zobrazení

Autor: bilbo

8:05:23 03.02.2012

Ahoj Dušane,
obracím se naTebe jako nejvýše povolaného ZONERA. S několika kolegy jsme řešili jeden problém a tím je jiné zobrazení finálního upraveného snímku na monitoru v ZONERU, který je kontrastní, sytě barevný a akorát ostrý, ale po otevření v internetovém prohlížeči (je jedno jakém) kontrast pohasne (snímek je světlejší), barvy jsou vyblité a někdo to vidí neostré, jiný přeostřené.
Díky předem za jakékoliv osvětlení, případně radu jak se tohoto problému zbavit

Bilbo

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: