Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Zpracování rawu v ZPS 12

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Zpracování rawu v ZPS 12

Autor: Pety

21:55:58 31.10.2009

V ZPS12? Je tam možnost kopírovat nastavení úprav z jednoho snímku na další, což je obecnější a dává to víc možností, než "poslední použité".

Citovat příspěvek

Autor: jabra54

17:08:53 31.10.2009

proč není v RAW konvertoru možnost "poslední použité"

Citovat příspěvek

Autor: jinryd

13:09:08 28.10.2009

Tak jsem změnil ZPS 10 na ZPS 12 a to hlavně díky možnosti zpracování Rawu. Jelokož vlastním Zrcadlovku Pan. L10 a k ní kompaktík Pan. LX3 musel jsem nainstalovat DNG converter. Vše proběhlo na Vistách naprosto bez problému. Ač je Raw modul pěkně udělán, výsledek je v porovnání se Silkypixem (dodávaný soft k Panasoňáckým fotoaparátům) o něco horší. Nehledě na to že zpracovávaná fotografie je hrozně prťavá. Zbytečně velký jsou okna s táhlama na úpravu. Jsou velmi špatně vidět výsledky změn různých korekcí, nehledě na to že to trvá o trochu déle než v Silkypixu. Na Rawy tedy zůstávám u Silkypixu a JPGové úpravy v ZPS.

Citovat příspěvek

Autor: pepetkin

22:05:28 19.10.2009

AlesHasala:

S širokoúhlou na mě nechoď, já když vidím ten "pásek" v televizi:( tak to je něco(td) já PC nemám na filmy..... jestli je LCD monitor 17" málo, tak za nějaký čas bude malý i 21", posuvníky budou širší jak snímek. V DPP je snímek pro úpravu RAW veliký asi 24cm x 17cm a to proto ,že se odstraní okno pro náhledy a to už jde, ale upravovat pohlednici v ZPS? :S Asi jsem staromilec (4:3) ;)

Citovat příspěvek

Autor: Ferin007

21:25:40 19.10.2009

No, možná je to na diskuzi, ale na úpravu fotek se kupují spíš klasický monitory 4/3 (a pořád je jich na trhu dost), než širokoúhlý. Ale to jen tak na odbočení.

Citovat příspěvek

Autor: AlesHasala

20:28:51 19.10.2009

pepetkin> Určitě nechci říct, že modul RAW využívá ideálně veškeré možné místo, ale upřímně - 17" monitor na nějaké rozumné zpracování fotek rozhodně ideální není. Dnes už se prodávají téměř výhradně širokoúhlé LCD monitory, tam ty postranní panely určitě nevadí.

Předpokládám taky, že na 17" monitoru používáte rozlišení 1024x768 - to je minimální systémový požadavek ZPS12.

Citovat příspěvek

Autor: pepetkin

20:08:50 19.10.2009

zpracovávám raw, (když nejde upravit rozložení oken v RAW) je snímek asi tak 17cm x12cm to si myslím ,že není ideální,monitor 17"(nebo dělám někde chybu?)Okno pro úpravu (táhla) je jen o málo užší než obrázek,je podle mě zbytečně široké a okno s náhledy by při úpravě snímku mohlo taky zmizet,nebo jsem zaspal dobu ? Čím menší snímek pro úpravu tím je to "in " (td)

Citovat příspěvek

Autor: VojtechT

15:47:38 16.10.2009

Pevně dané v tom smyslu, že pro všechny fotoaparáty je třeba "normální" hodnota expozice 0. Pro každý snímek pochopitelně ta nula znamená něco jiného. Ale to je myslím zřejmé - tudíž asi nerozumím vaší otázce:)

Citovat příspěvek

Autor: Bobyzboby

14:33:55 16.10.2009

Pokud můžete, ještě mi prosím upřesněte vaši odpověď k bodu 1.
Píšete [VojetchT], že kromě vyvážení bílé jsou implicitní hodnoty pevně dané.
Ale odkud je ZPS (raw editor) bere? Vaše odpověď napovídá, že se jedná o jedinou ZPS sadu implicitních hodnot.
Mám ale zato, že typy rawů se dost liší, v závislosti na technologii, podle výrobců, výrobků, i v čase.
Pokud je taková sada hodnot stejná pro opravdu každý typ rawu, napadá mě jediný způsob, že ZPS předzpracovává (postupy různými právě podle typu rawu) raw snímek do jednotného vnitřního ZPS raw standardu (obdoba dng) a až na něm se pak aplikuje vámi zmíněná jednotná sada hodnot?
Zase děkuji za vaši trpělivost. Pochopení nejzákladnějších procesů jak editor raw v ZPS funguje určitě pomůže vyvarovat se zbytečných pokusů a omylů nejen mně.

Citovat příspěvek

19:08:59 13.10.2009

1) implicitní hodnoty jsou pevně dané (kromě vyvážení bílé), zps tedy nezohledňuje nastavení na fotoaparátu, jako bývá kontrast +2, ostrost +1 atd
2) mělo by :)
3) myslím, že ne (ale může zmizet v raw konvertoru ikona indikující přítomnost parametrů, pokud se parametry změní na výchozí)
4) vytvoří se po nějaké prodlevě (tuším něco kolem 2s)
5) ano, zapíší se všechny
6) ano, zps zapisuje vždy pouze poslední stav parametrů, tzn je tam například ta nepříjemná vlastnost, že pokud něco člověk změní a pak by chtěl zavřít raw konvertor, přičemž by chtěl zachovat předchozí konfiguraci parametrů, tak musí před zavřením kliknout na druhou položku v historii, aby se vrátil k těm původním parametrům
7) ano, ale pamatujte na to, že v xmp mohou být i popisky

Citovat příspěvek

Jak se zapisují úpravy raw snímku do přidruženého xmp souboru?

17:45:09 13.10.2009

Protože ZPS nemůže měnit raw soubor, ale úpravy z raw editoru zapisuje do databázového xmp souboru, rád bych se dozvěděl:
1. odkud bere ZPS implicitní hodnoty, které se při prvním zobrazení ukáží v nastavovacích panelech vpravo;
2. pokud vyvolám raw aniž změním implicitní hodnoty, zda ZPS bere tytéž hodnoty, jako v případě kdy jednu hodnotu změním ale pak ji zase vrátím na tu původní implicitní;
3. (přitom předpokládám, že jednou vytvořený xmp soubor už ZPS sám nikdy nemaže);
4. zda se xmp soubor vytvoří v tom okamžiku, kdy změním třeba jedinou hodnotu v nastavovacích panelech vpravo;
5. zda se v tom okamžiku zapíší do xmp zároveň všechny hodnoty, tzn i vč. těch které zatím ponechám implicitní;
6. pokud změním tuto hodnotu znovu (na ještě jinou), zda bude původně zapsaná hodnota v xmp přepsána (takže po zavření ZPS se ztratí);
7. pokud vymažu z adresáře s raw soubory příslušné xmp, zda se v nastavovacích panelech vpravo ukáží opět implicitní hodnoty stejné jako při prvním zobrazení bez úprav.
Díky za trpělivost. :-)

Citovat příspěvek

16:10:45 07.10.2009

Díky, to jsem potřeboval slyšet. Teda číst. ;-)

Citovat příspěvek

16:05:19 07.10.2009

alchimik4: kodek má vliv jen na zobrazování raw souboru v prohlížeči a editoru. Ale neuplatní se vždy - kvůli rychlosti se primárně zobrazuje vložený jpeg náhled, pokud není k dispozici, tak přichází na řadu kodek, pokud není ani ten, tak se pro převod raw (opět kvůli rychlosti, ale také kvůli vyšší četnosti aktualizací) používá externí program dcraw. Při úpravách RAW se kodek nevyužívá a vzhled obrázku v RAW konvertoru je tedy mírně odlišný. Uznávám, že je to chaos a že z toho může být nejeden člověk zmatený.
ferin: platí, co jsem psal výše, kodek není potřeba. Demosaicing nechte na dng konvertoru, Adobe dělá pro rawy z olympusu dle mého názoru lepší demosaicing než zps samotné.

Citovat příspěvek

14:02:35 07.10.2009

Jen abych měl jasno. Pokud chci v ZPS vyvolávat rawy orf (Olympus E-500), což lze jen mezikrokem přes konverzi na dng,
1) žádnej kodek k tomu instalovat nepotřebuju, resp. nepovede to k lepšímu výsledku
2) demosaizing mám nechat tak, jak je přenastavenej, pač vlastně nedělám demosaizing orf, ale dng.

Je to tak? Díky.

Citovat příspěvek

Autor: alchimik4

11:40:01 07.10.2009

promiňte hloupý dotaz, nerozumím počítačům, tak teda po lopatě :):

mám zrcadlovku Canon - jasná věc.

mám kompakt Panasonic LX3, dočetl jsem se na stránce Zoneru že si mám nahrát kodek, otevřel jsem odkaz, ale pro tento Panasonic je kodek je pro Vistu a já mám Windows XP. Nahrát nejde. Nevím kde jinde ten kodek hledat nebo jestli vůbec existuje. Asi ne.

mám DNG konvertor a nastavenou cestu.

jaký je rozdíl ve výsledné kvalitě když soubor RAW z Panasonicu upravuju upravuju s nainstalovaným kodekem a bez něj.

Citovat příspěvek

14:00:58 29.09.2009

ad 1) ano, pokud je nainstalovaný kodek, dcraw se nevyužívá
ad 2) dng konvertor se používá v raw modulu, wic a dcraw na všech ostatních místech
ad 3) ano, nemusí se nutně jednat o kodek od výrobce, může ho napsat kdokoli. Teoreticky by mohl i někdo udělat kodek, co bude využívat dcraw. Dcraw nicméně s wic kodeky nemá nic společného a jedná se o samostatnou aplikaci, kterou ZPS volá.
ZPS kodeky využívá z toho důvodu, aby zajistilo co nejlepší shodu rawu se zpracováním z fotoaparátu. Pokud není kodek k dispozici, používá se kvůli rychlosti a četnosti aktualizací dcraw.
Jakmile je potřeba něco při vyvolání raw korigovat, musí ZPS kodeky opustit a využít vlastní rutiny a dng konvertor.
Ale tohle všechno je popsané v tom dříve odkazovaném dokumentu :)

Citovat příspěvek

11:41:51 29.09.2009

Pokusím se vaši odpověď (VojtechT) zpřehlednit a rozčlenit podle mých otázek:
[bold]1.[/bold] nejsem si jist, že vaše odpověď znamená, že pokud mám nainstalovaný příslušný kodek výrobce, ZPS 12 jej přímo využívá a tím pádem program dcraw z procesu zobrazování snímku zcela vynechá;
[bold]2.[/bold] nejsem si jist, že vaše odpověď znamená, že pokud zároveň nainstalujeme Adobe DNG Converter (vedle vybraných kodeků výrobce) a nastavíme k němu cestu, využívá jej ZPS 12 (právě) jen v případě že pro příslušný typ rawu nemáme příslušný kodek výrobce?
[bold]3.[/bold] pod pojmem WIC kodek máme rozumět zobrazovací kodek podle nějakého standardu (MS) pro zobrazování na PC pod příslušným OS (Win XP, Vista a dnes asi i 7), v případě RAW tedy nemusí jít jen o příslušný kodek výrobce, pokud někdo jiný dokáže příslušný raw svým kodekem zobrazit, např. dcraw? Takže pravdivější je říct, že ZPS dá přednost WIC kodekům od výrobců, než WIC kodekům v knihovně dcraw?
- - - - - - - -
Jestliže "metadata si načítá ZPS přes vlastní rutiny a kodeky k tomuto nevyužívá", tak proč ZPS k zobrazování kodeky potřebuje?
Předpokládal bych spíš, že nastavení (ukládaná v souborech *.xmp) jen mění některé hodnoty přednastavené podle kodeků. [bold] [/bold]

Citovat příspěvek

10:18:00 29.09.2009

WIC kodek je kodek výrobce, viz http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Imaging_Component
ZPS je používá pro načítání náhledů, případně plného rozlišení RAW souborů a dává jim přednost před dcraw. Metadata si načítá ZPS přes vlastní rutiny a kodeky k tomuto nevyužívá, zápis do RAW souborů neumožňuje a pro ukládání popisů a nastavení RAW konverze využívá xmp soubory. Co se týká zpracování v RAW modulu, tak na to nemají WIC kodeky vliv (obsahují sice interface pro řiditelnou konverzi, ale neviděl jsem jediný kodek, který by měl funkční implementaci). Řiditelná konverze RAW v ZPS probíhá přes vlastní rutiny, přičemž co se týká načítání jednotlivých RAW formátů, tak umí ZPS načíst CRW, CR2 a NEFy ze zrcadlovek. Pro ostatní formáty potřebuje DNG konvertor od Adobe, přičemž tento používá i pro zmiňované CRW, CR2 a NEF, pokud je přítomen.
V zásadě pro ZPS12 platí totéž, co je popsáno zde
http://wiki.zoner.cz/software:faq_podpora_raw

Citovat příspěvek

9:17:13 29.09.2009

Aleši díky, nejzákladnější základy tak máme za sebou :);
-takže RAW modul ZPS 12 (nějak) slouží jako konvertor nezpracovaných hodnot na výsledný obrázek, -nejlepší je nainstalovat specifické kodeky výrobce (v mém případě Pentax a Olympus) pro specifické formáty rawu podle typu fotoaparátu který používáme, -a pak program ZPS 12 nic jiného ke zpracování (průměrného) raw snímku už nepotřebuje.
- - - - - - - - - - - - - -
Navazující otázky:
[bold]1.[/bold] Pokud nainstaluji příslušný kodek výrobce, využívá jej pak dcraw (který pak jen vynechá svoji vlastní knihovnu) nebo přímo ZPS 12, který tím pádem už dcraw z procesu zcela vynechá?
[bold]2.[/bold] Pokud zároveň nainstalujeme Adobe DNG Converter (vedle vybraných kodeků výrobce) a nastavíme k němu cestu, využívá jej ZPS 12 (právě) jen v případě že pro příslušný typ rawu nemáme příslušný kodek výrobce?
[bold]3.[/bold] WIC kodek máme rozumět (právě jen) příslušný kodek výrobce?
(Doufám, že nevadí, že dotazy kladu postupně ve skupinách, myslím, že je to tak přehlednější, navíc budu moci počítat v dalších dotazech s tím, co už je jasné :)).

Citovat příspěvek

Autor: AlesHasala

20:09:38 28.09.2009

Na dlouhý přispěvek krátká odpověď: Ano :)

Citovat příspěvek

Zpracování rawu v ZPS 12

18:50:03 28.09.2009

Jak si ZPS 12 pamatuje úpravy nad RAWem? Předpokládám:
1. ZPS 12 nechává samotný raw soubor pořád beze změny;
2. pro jeho zobrazení využívá především příslušný kodek výrobce (pokud jsme jej nainstalovali), pokud ve fázi zobrazení raw použijeme vyvolat do jpg, ZPS 12 použije nastavení podle toho kodeku výrobce;
3. pokud nám zobrazení rawu na základě automatického nastavení kodekem u konkrétního obrázku nevyhovuje, múžeme v ZPS 12 v okně RAW se snímkem pracovat tak, že měníme nastavení (expozice, vyrovnání bílé, ostrost, barva, redukce šumu, otočení, HDR světla a stíny), tyto úpravy se projeví (po přepočítání) na zobrazení snímku a v této úpravě můžeme provést konverzi do jiného formátu, např. jpg, pořád ale (PRVNÍ JÁDRO DOTAZU) samotný raw soubor zůstává zcela beze změny a všechny moje změny na něm jsou jen změny nastavení, které se ukládají do paralelního souboru *.xmp (ve stejném adresáři);
4. když kdykoliv později znovu spustím ZPS 12 a otevřu příslušný raw soubor v raw okně, ten se zobrazí podle nastavení v paralelním souboru;
5. pokud pak dál budu měnit nastavení, předpokládám, že (DRUHÉ JÁDRO DOTAZU) měnící se hodnoty nastavení jsou vztaženy zase k nastavení podle souboru raw.
(poznámka: raw zpracovávám přímo z raw výrobce, ne z dng, do dng sice často konvertuji kvůli záloze, kdybych ve vzdálenější budoucnosti přišel o možnost zpracovávat raw formát výrobce, ale nepracuji s tímto formátem).
Opakuji jádra dotazu: samotný originální raw zůstává vždy beze změny(?) a v paralelních *.xmp souborech se zaznamenávají jen hodnoty nastavení v raw modulu?

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: