Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

DVD promítání

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: DVD promítání

Autor: Ferin007

0:47:40 26.10.2009

No, pravda je, že stolní počítač se mi při renderování (i pár fotek) pokaždé sekne a musím to tak dělat výhradně na notebooku (přes noc si moc neschrupne :D ). Ale taky je pravda, že oba už mají nejlepší léta za sebou. U Proshow Producera nezvládaly ani natahat fotky do prezentace.

Citovat příspěvek

Autor: Cykloturista

0:21:00 26.10.2009

Ale tá rýýýýchlosť je strašná. Na dvojjadrovom procesore mi renderovanie 100fotiek 3000x2000px, trvalo tak dlho až sa zasekol počítač. Fotky na DVD som potom radšej vytvoril V ULEAD VIDEO STUDIU a za pár minút aj napálil. V ZONERI som to trikrát skúšal a buď sa sekol počítač ( ZONER neodpovedal) alebo mi vyhlásilo chybu - už si ju teraz po polnoci nepamätám a ani som nemal som čas sa tomu venovať, potreboval som zo svadby spraviť DVD.

Citovat příspěvek

Autor: Adamantan

15:13:17 21.10.2009

Podepisuji rovněž, ad1 i ad2!

Citovat příspěvek

21:30:47 20.10.2009

Milsyr Napsal:
-------------------------------------------------------
> 1. preview před samotným časově náročným
> renderováním
> 2. uložení nastavení vlastností zobrazovaných
> fotografií pro jakékoliv další projekty (nyní
> musím vždy odstraňovat položky v polích Nadpis a
> Popis tak, aby se nevkládal text do fotografií

Tak pod obě výtky se ihned podepisuju. Zvlášť ta první je docela zásadní. Neustálý opakovaný celonoční renderování a následný vypalování jenom proto, abych zjistil, jestli se titulky vlezou do záběru a jestli není pohyb té a té fotky moc rychlej, ideální asi není. ;)

Citovat příspěvek

Autor: centsm

21:08:36 20.10.2009

Pro mně by uvedený soubor nebyl? Prosím... a děkuji. Očekával jsem, že v novém sestavení ZPS 12 už něco takového bude, ale stále není.

Citovat příspěvek

Autor: Milsyr

19:10:01 20.10.2009

ZPS se stává stále kvalitnějším nástrojem pro zpracovaní fotografií. Ale v DVD promítání chybí pár užitečných funkcí, kvůli kterým používám konkurenční program Ulead® CD & DVD PictureShow 4.
Jedná se o:
1. preview před samotným časově náročným renderováním
2. uložení nastavení vlastností zobrazovaných fotografií pro jakékoliv další projekty (nyní musím vždy odstraňovat položky v polích Nadpis a Popis tak, aby se nevkládal text do fotografií

Uvažujete o dopracování?

Citovat příspěvek

Autor: Z.Bulín

20:21:43 30.09.2009

pro Ferin007-soubor jsem vám poslal na adresu uvedenou zde ve fóru.

Z.Bulín

Citovat příspěvek

17:34:38 30.09.2009

Díky. ;-)

Citovat příspěvek

17:32:39 30.09.2009

pro Ferin007-pošlu vám upravený soubor večer mailem.

Z.Bulín

Citovat příspěvek

9:34:13 30.09.2009

Tak to se těším, pač volba 1x3 mi v promítání taky hodně chybí.

Citovat příspěvek

22:47:28 29.09.2009

Rádo se stalo. Až budu mít chuť, tak zkusím doplnit i další chybějící režimy zobrazení a pak bych to sem napsal.

Z.Bulín

Citovat příspěvek

22:44:40 29.09.2009

pro Z. Bulín: Funguje! Ještě jednou Vám moc děkuji za rychlou pomoc.

Citovat příspěvek

21:45:56 29.09.2009

pro Adamantan: Poslal jsem Vám e-mailem v ZIP archivu soubor zvsmenu.xml, který si vybalte do složky například D:\Program Files\Zoner\Photo Studio 12\Program - cestu změňte podle toho, kde máte ZPS nainstalované. V této složce je soubor zvsmenu.xml, který si zazálohujte, nebo jen přejmenujte a nahraďte ho mnou poslaným souborem, který jsem upravil tak, aby vám menu 1x3 šlo.

Z.Bulín

Citovat příspěvek

23:38:20 28.09.2009

Dobrý večer,
úvodem musím pochválit ZPS 12, na nové členění programu a záložkový systém jsem si rychle zvykl a připadá mi mnohem praktičtější. A RAW konvertor je paráda. A inovovaná tvorba panoramat taky...
Ale k dotazu, který se netýká přímo ZPS 12. Chtěl bych udělat v DVD promítání prezentaci, která by obsahovala 3 série fotografií. Ale v položce Styl menu, od které se odvíjí počet sérií v prezentaci jsou možnosti 1x1, 1x2 a 1x4 (a další, přitom 2x3 tam je).
Skutečně nejse udělat prezentace se třemi sériemi, nebo jsem něco přehlédl?
Díky předem za radu.

Citovat příspěvek

Autor: VojtechT

14:31:56 19.05.2009

Měl jsem na mysli uložit si nastavení té prezentace tlačítkem "uložit promítání", otevřít vzniklý soubor v textovém editoru (notepadu) a přehodit sekce "slideshow" a znovu nastavení načíst. Tzn ano, mimo rámec ZPS.

Citovat příspěvek

14:06:28 19.05.2009

To jako mimo rámec ZPS?
Pokud ho chci editovat v ZPS, tak když změním úvodní munu (počet prezentací), ta stávající se vždycky automaticky šoupne na začátek a nedá se s tím hnout.

Citovat příspěvek

13:38:49 19.05.2009

Nejsnazší způsob bude asi editace ZVS souboru s nastavením té prezentace souboru.

Citovat příspěvek

11:21:57 19.05.2009

Ještě bych měl jeden dotaz. Dá se nějak v úvodním menu promítání prohodit pořadí jednotlivých prezentací? Jelikož vytvořená prezentace zabírá nakonec relativně velice málo místa, chtěl bych jich na DVD umístit víc (asi 2x3), ale moc se mně nehodí, aby ta již vytvořená byla první.

Citovat příspěvek

8:42:39 19.05.2009

No, však právě. Bylo tam napsané "převzorkovat na 48kb". Jasně, mohl jsem to napsat "více česky".

Citovat příspěvek

Autor: Lark3

23:36:43 18.05.2009

VojtechT Napsal:
-------------------------------------------------------
> Ferin: k tomu převzorkování, tak to je doporučené
> na sampling rate 48kHz, ne na nižší bit rate, teda
> co já vím. S ostatními problémy vám moc nepomůžu,
> protože o tom taky moc nevím

Mícháte jabka s hruškama. 48kHz je vzorkovací frekvence a 48kb je datový tok.

Citovat příspěvek

17:21:55 18.05.2009

Ferin: k tomu převzorkování, tak to je doporučené na sampling rate 48kHz, ne na nižší bit rate, teda co já vím. S ostatními problémy vám moc nepomůžu, protože o tom taky moc nevím:)

Citovat příspěvek

9:53:45 15.05.2009

Tak jsem vytvořil prezentaci, ale při renderování (jak ISO, tak pomocí kopírování TS_VIDEO) se asi ve třetině obrazových souborů počítač pokaždý úplně sekne. Pomůže jen vypnutí natvrdo. Pokud nevyčistím TEMP, k seknutí pak dochází pokaždé dříve a dříve. Místa na disku by mělo být dost, nepomohlo ani přesunutí TEMP na D:, RAM 1GB. Zvýšení virtuální a stránkovací paměti taky nepomohlo.
Netuší někdo, v čem by mohl být problém?
Prezentace není nijak velká (i s úvodní stránkou 126 snímků), na jiným počítači se bez problémů vytvoří a má něco přes 1GB.

Citovat příspěvek

10:25:38 14.05.2009

Ještě jsem se chtěl zeptat ostatních, jakou nastavujete délku trvání zobrazení jednoho snímku (bez aplikace efektů pan a zoom). Přednastavených 5 sekund mi připadadá až moc dlouhých, na druhé straně tam zase budou (spíš kratší) titulky. 3 sekundy? 4?
Bohužel se v ZPS neda před finálním vytvořením prezentace cvičně projet (vždy jen 1 snímek, což není moc vypovídající) a muset vypalovat předtím x hodin se vyrábějící film jen proto, abych si vyzkoušel finální nastavení, mi nepřinde moc praktický.

Citovat příspěvek

10:24:33 13.05.2009

Ještě bych přece jen měl jednu doplňující otázku. Platí pořád, se se mají MP3 před vložením do prezentace pokud možno převzorkovávat na 48 kb? Je to přece jen už dost nízká kvalita...

Citovat příspěvek

21:19:14 11.05.2009

Díky moc za profesionálně obsáhlou a pro mé potřeby vyčerpávající odpověď. Teď už to bude muset prezentace jak víno. ;)

Citovat příspěvek

Autor: Martin Sliwka

14:13:27 11.05.2009

Dobry den,
odpovedi na vase otazky nejsou tak jednoduche, jak by se mohlo na prvni pohled zdat.

Co se tyce rozliseni videa, tak tam plati, ze na DVD je video vzdy ulozeno v rozliseni 720 pixelu sirky a 576 resp. 480 radku pro PAL resp. NTSC. Dale je ulozena informace o tom, na jaky rozmer (resp. pomer stran) se ma toto video pri zobrazovani roztahnout. Zdrojovy nekomprimovany obraz je samozrejme nutne pripravovat ve spravnem pomeru a pote tesne pred kompresi deformovat na 720 pixelu sirky. A toto plati jak pro pomer 4:3 tak pro 16:9. Konkretne pro PAL se tedy zmensuje 768 resp. 1024 pixelu sirky na onech 720.

Fotky radim radeji nijak nezmensovat. ZVS zvoli "pracovni" velikost kazdeho konretniho souboru podle nastavenych parametru (napr. Pan&Zoom, vysledna velikost videa apod) tak, aby se nikdy nezpracovavaly prilis velke objemy dat pro kazde policko a zaroven aby neutrpela kvalita. Na tento rozmer se soubor zmensi/zvetsi jednou po nahrani a pak se pouziva v teto pracovni velikosti.

Durazne bych pak chtel varovat pred pripadnym doostrovanim. MPEG komprese je diky tomu, ze se jedna o digitalni implementaci ruznych matematicky pravidel a filtru pomerne citliva na ruzne artefakty v obraze. Kdyz pak tyto artefakty (byt okem neviditelne) "sednou" konkretni implementaci MPEG komprese, muze dojit k vyraznemu zhorseni kvality obrazu. Kdyz si navic uvedomite, ze MPEG komprese funguje podobne jako JPEG komprese na principu eliminace vysokych frekvenci tak doostrovani opravdu nema smysl a jenom zbytecne zvysuje datovy tok vysledneho videa. V konecnem dusledku pak musi dojit ke zvyseni komprese a zhorseni obrazove kvality.

Ono je treba si uvedomit, v jake dobe byl format DVD navrzen a ze slouzil pro zobrazovani na klasickych CRT televizich, kterym stejne drobne detaily cinily velke potize a vysledny dojem byl mnohem horsi nez u videa mene ostreho. Ostatne z toho duvodu ZPS fotky pri priprave DVD nejenze nedoostruje, ale naopak je mirne rozmazava. Vysledkem je subjektivne mnohem lepe vypadajici video.

Co se fotek tyce, zalezi vice na celkove delce videa. I kdyz samozrejme plynule se pohybujici fotka s mene detaily se komprimuje lepe nez prechody z fotek se spoustou detailu. Celkove by to melo vychazet maximalne na cca 10 Mbit/s, coz je pro DVD maximalni datovy tok pro obraz i zvuk. Doporucuji proto vyzkouset s pro vas typickyma fotkama a nastavenim a pak podelit.

Otazka prokladani je take zajimava. U CRT televize je volba jasna a sice prokladane video. Veskere prechody budou mnohem plynulejsi. Video bude mit dvakrat vice snimku (fakticky pulsnimku) za sekundu a to na plynulosti udela hodne (25 snimku vs. 50 pulsnimku). Z urciteho uhlu pohledu bude mit video polovicni pocet radku, ale vysledny efekt bude mnohem lepsi.

U pocitacovych monitoru je volba take jasna - neprokladane. Pocitacove monitory at uz CRT nebo LCD zobrazuji zasadne neprokladane a prokladane video na nich vypada hure. Pokud se zobrazi primo, je videt ono prokladani. Pokud se pred zobrazenim ono prokladani softwarove zamaskuje, obraz vypada lip ale diky polovicnimu poctu radku ztraci detaily.

U LCD televizi by situace mohla byt podobna jako u pocitacovych monitoru, ale ma to samozrejme svole ALE. LCD technologie ze sve podstaty zobrazuje neprokladane. Problem je v tom, co dana televize (resp. jeji elektronika) zvladne a co zvladne DVD prehravac. Spousta DVD prehravacu dela s obrazem (snad v dobre vire) opravdu psi kusy. Take zalezi na typu propojeni televize a DVD prehravace. Bohuzel tady muzou nastat asi vsechny mozne scenare, takze tezko radit. Muzete se dockat toho, ze DVD prehravac z prokladaneho video ono prokladani odstrani nebo naopak zaridi, ze se z neprokladaneho stane prokladane, kecat do toho muze i televize a tak opravdu jedine vyzkouset. Kdybych uz mel neco doporucit, tak prokladane, je to u DVD vice-mene standard a mely by to vsechny DVD prehravace i televize nejak zvladnout.

Co se hardwarovych naroku tyce, jedna se temer vyhradne o naroky na vykon procesoru a mista na disku. V pameti se drzi relativne malo dat, radove stovky MB a 1 GB pameti je rozhodne dostacujici.

Jestli chcete udelat stejnou prezentaci v obou formatech 4:3 i 16:9, tak tomu nic nebrani, jenom bude treba celou prezentaci znova "vyrenderovat". Nastaveni se da ulozit a nahrat zpet (tlacitka vlevo dole v pruvodci) a po nahrani se parametry samozrejme daji upravit.

Vzal jsem to trochu obsirneji, ale snad jsem vas hlad po infromacich ukojil dostatecne. V pripade dalsich dotazu se nevahejte opet ozvat.

Martin Sliwka
ZONER software

Citovat příspěvek

10:10:28 11.05.2009

Jde mi hlavně o to (ne)předzmenšování a doostřování fotek do prezentace. Pokud je zmenšujete předem, jak to děláte s fotkama, na který pak aplikujete efekty pan/zoom?

Jde v ZPS10 nějak docílit toho, abych když udělám prezentaci ve formátu 16:9, mohl tu samou prezentaci vypálit i pro formát 4:3, aniž bych ji musel dělat celou znovu? Tzn. uložit všechny nastavení s výjimkou formátu.
Sám mám TV 16:9, což asi ocením hlavně u panoramat. Lidi, kterým bych ale případně prezentaci dal, mají 4:3.

Citovat příspěvek

DVD promítání

9:52:47 08.05.2009

Dobrý den.
Chtěl bych si vytvořit DVD prezentaci a měl bych pár otázeček, na který jsem v manuálu nenašel vůbec odpovědi.

1. Jaké bude výsledné rozlišení fotek? PAL (tj. 754x640, nebo tak nějak, pokud se pamatuju)?
2. S ohledem na rychlost zpracovávání prezentace, ale [bold]především kvality výstupu[/bold], je lepší fotky před vložením do prezentace zmenšit na výsledné rozlišení a doostřit, nebo na to má program sám nějaké vhodné algoritmy?
3. Prezentace z +/- kolika fotek (+ nějaké ty efekty a hudba) se vleze na jedno DVD?
4. Pokud chci vytvořit "univerzální" prezentaci (jak na 4:3 CRT, tak 16:9 LCD, případně CRT i LCD počítačové monitory), jaký formát mám zvolit? Prokládaný nebo ne?
5. A poslední otázka. Pochopil jsem, že vytvoření prezentace má dost velký hardwarový nároky. Vyžiju s 1 GB RAM?

Díky předem za odpovědi.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: