Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Ktery(M42, f1,2-f1,4, 50mm) svetly objektiv?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Ktery(M42, f1,2-f1,4, 50mm) svetly objektiv?

Autor: Siminni

16:29:07 27.09.2011

Dobré odpoledne,

děkuji za výbornou diskuzi.
Požádám o radu a buďte na mě prosím hodní :)
Světlé sklo, starší sklo, dobrá cena, řekněme někde okolo 35mm - vlastním DSLR Pentax K-R.

Díky za vyjádření.

O.Š.

Citovat příspěvek

Autor: Trhač

17:39:36 03.02.2010

Prodávám Praktiku MTL 50 + Pancolar 50/1,8 + blesk. Více zde: http://www.aukro.cz/item910667127_praktica_mtl_50_pancolar_50_1_8_metz_23bc4.html

Citovat příspěvek

Autor: Chazaras

22:21:15 23.09.2009

Tohle taky není k zahození
[url]http://www.praktica-users.com/lens/mlenses.html[/url]

Citovat příspěvek

Autor: Chazaras

22:17:22 23.09.2009

Mohu vřele doporučit!

[url]http://galactinus.net/vilva/retro/#slr[/url]

Citovat příspěvek

Autor: beegee

10:43:50 21.09.2009

Měl jsem možnost porovnat v praxi na Canonu 20D objektivy Sonnar MC 3,5/135 a EF 70-210/3,5-4,5 USM. Protože mě nejvíce baví fotografování přírody (krajina, krajinný detail, flóra), tak mě nejvíce zajímala ostrost a barevné podání objektivů. Fotil jsem převážně z ruky, protože byly dobré světelné podmínky, na zoomu jsem měl nastaveno 135 mm, clonová čísla jsem samozřejmě volil stejná. U Sonnara mě překvapilo barevné podání, které mi přišlo podstatně věrnější než u výše zmíněného Canonu, který zelené odstíny podával v teplejších tónech. Barva jehličí, trávy a listů byla měla slabý nažloutlý nádech oproti těm samým fotografiím Sonnaru. Sonnar má dle mého mínění i daleko lepší kontrastní zobrazení. Na druhou stranu mi přišel Canon o chloupek ostřejší, ikdyž to mohlo být způsobeno redukcí M42/EOS, která nebyla vybavena emulátorem a bez matnice se zaostřovacím klínem je pak samotné přesné zaostření trošku problematické. Pokud někdo bude mít zájem, můžu zaslat testovací fotografie k porovnání.

Citovat příspěvek

Autor: josef38

14:34:03 02.07.2009

V tom případě se Ti omlouvám! A přeji hodně radosti s fotografováním. S tím rozebíráním objektivů jsem to ale myslel vážně. Tím spíše, když hůř vidíš! Ahoj a měj se hezky! :-) Josef.

Citovat příspěvek

Autor: FR.KUNC

14:12:48 02.07.2009

no jo , velký písmena. ale používám je proto , že hůř vidím - je mi skoro už 70 let. snad po operaci kterou mám před sebou , budu vidět líp...jedno oko je užž po , druhé teprve přijde na řadu...jinak dík za rady a komentáře . f.kunc.

Citovat příspěvek

Autor: no-X

11:33:44 02.07.2009

Tyhle starší hliníkáče se většinou rozebírají dost blbě, i jeden z mých pánů servisáků je nemá zrovna v lásce. Já osobně se pouštím jen do nových černých (MC), tam není problém nějakou drobnost podomácku opravit bez většího rizika.

Myslím, že do nějaké záchrany se nemá cenu pouštět, pokud ho neumíš rozebrat, vyčistit a složit, protože pokud se ty čistidl a rozpouštědla dostanou dovnitř (ať už na clonu, optiku, nebo helikoid), tak stejně bude objektiv nepoužitelný, pokud ho nerozebereš a nevyčistíš. Navíc Triotary jsou vždycky zatuhlé (pokud je někdo od výroby nevyčistil a nepřemazal), takže to nemusí držet jen ta barva, ale i vyschlé mazivo.

Citovat příspěvek

Autor: josef38

8:28:06 02.07.2009

Několik objektivů jsem už rozebral a sestavil. Tedy co jde v amaterských podmínkách! :-)
Myslím ale, že je to operace s dost nezaručeným úspěchem. Objektiv nelze mazat kdejakým mazacím tukem. Hrozí vysíchání, vzlínání na ta místa, kam nemá přijít a pod. Někdy, hlavně u dloouhoohniskových objektivů, kde je vícechodý závit ostření, je i problém sestavit ostřící mechanizmus zpět, nebo zvolit správnou spirálu vícechodýho závitu. Prostě tuto operaci nedoporučuji!
Zrovnatak nechápu, proč používáš při psaní celého textu velká písmena ?????????????

Nikdo to nepoužívá, blbě se to čte a nemá to žádné opodstatnění. Ani jsem proto celý příspěvek nečetl. Takže promiň, jestli neodpovídám přesně na Tvůj dotaz. Ahoj, Josef.

Citovat příspěvek

Autor: FR. KUNC

7:59:35 02.07.2009

DOBRÝ DEN .
VYUŽÍVÁM TOHOTO "ROZHOVORU " MEZI VÁMI A TŘETÍ OSOBOU K TOMU ABYCH SE VÁS ZEPTAL NA JEDNU VĚC O OBJEKTIVU C.ZEISS JENA TRIOTAR 4/135 , VÝR. Č. 4733277 - TO UDÁVÁM PROTO , ŽE JSEM SE TADY DOZVĚDĚL JEDNU ZAJÍMAVOU VĚC. A TO , ŽE SE I U STEJNÉHO OBJEKTIVU MŮŽOU OBJEVIT KVALITATIVNÍ ODCHYLKY BĚHEM VÝROBY ....
ALE K VĚCI.
KOUPIL JSEM SI ZMÍNĚNÝ OBJEKTIV S TAKOVOU "VADOU", KTERÁ BY SE ALE SNAD DALA NĚJAK ODSTRANIT. NĚKDO , ASI Z JINÝCH DŮVODŮ NEŽ FOTOGRAFOVÁNÍ , POUŽIL NĚJAKOU BARVU K ZAFIXOVÁNÍOSTŘÍCÍHO KROUŽKU . A TO ZHORA , TEDY OD PŘEDNÍ ČÁSTI OBJEKTIVU.. ZKUSIL JSEM K UVOLNĚNÍ LÍH - S TÍM SE NEJLÉPE BARVA ODSTRAŇOVALA PO POVRCHU , ALE ASI TO NESTAČILO.... NASTOUPIL LEPŠÍ SILIKONOVÝ OLEJ, ALE TEN SE ASI ANI DOVNITŘ MOC NEDOSTAL VZHLEDEM K TĚSNÉMU SPOJENÍ S TUBUSEM....TAKŽE BYCH CHTĚL PORADIT. JAKO LAIK A TAKY UŽ DŮCHODCE NEMÁM ŽÁDNOU ZKUŠENOST S KONSTRUKCÍ TOHOTO OBJEKTIVU. CHYSTÁM SE , ŽE BYCH ZKUSIL VPRAVIT SILIKONOVÝ OLEJ DO ŠKVÍRY KTERÁ NENÍ ZANESENÁ BARVOU A TO OD TĚLA POMYSLNÉHO FOTOAPARÁTU....PŘÍPADNĚ I DOVNITŘ OBJEKTIVU , TAKTÉŽ OD ZADNÍ ČÁSTI , MEZI TUBUS A NĚJAKÝ DRUHÝ TUBUS KTERÝ ASI SLOUŽÍ K ZMĚNĚ OHNISKA.TEN MÁ DVA ZÁŘEZY K NASAZENÍ SPEC. KLÍČE K VYŠROUBOVÁNÍ ČÍ NAŠROUBOVÁNÍ....
JDE MI O TO , JESTLI BYCH NEPOŠKODIL NĚJAK , AŤ UŽ OLEJEM NEBO I PAK MECHANICKY PŘI SNAZE VYŠROUBOVAT TENTO VNITŘNÍ TUBUS ZA ÚČELEM VYČIŠTĚNÍ , TŘEBA CLONOVÉ LAMELY . TY CHODĚJÍ BEZVADNĚ , NAVÍC CLONA JE KRUHOVÁ ....TŘEBA SI ŘEKNETE , - BLÁZEN , ALE MYSLÍM SI , ŽE TYTO STARŠÍ OBJEKTIVY JSOU KVALITNĚJŠÍ , NEŽ SETOVÉ DNEŠNÍ...NO A DŮCHODCE SI NEMŮŽE MOC VYSKAKOVAT....PŘESTO ŽE JSEM SI POŘÍDIL Z DRUHÉ RUKY SONY A 350...PODOTÝKÁM , ŽE JSEM , DÁ SE ŘÍCT ZAČÁTEČNÍK A MUSÍM SE TEPRVE UČIT A HLEDAT ROZUMY U JINÝCH...JINAK TEN OBJEKTIV JSEM KOUPIL OPRAVDU ZA PÁR KORUN - ASI I S PORTEM 160.-KČ.
JINAK JSEM SI VYZKOUŠELPANCOLAR AUTO 1,8/50 MC C.ZEISS ...v.č. 48871- NÁDHERA... VČERA JSEM ZÍSKAL ZA 50.- KČ TESSAR 2,8/50 TAKY C. ZEISS V.Č.5235695 , ALE JEŠTĚ JSEM HO NEZKOUŠEL. MÁ ALE ŤUKNUTOU HRANU , TAKŽE SE NEDÁ NAŠROUBOVAT FILTR...
TAK JSEM TOHO NAPSAL , ALE SNAD MI NĚJAK PORADÍTE, TŘEBA JEŠTĚ S TÍM , JAKEJ OBJEKTIV SI POŘÍDIT K ZMÍNĚNÉ ZRCADLOVCE PRO MACRO SNÍMKY, V CENĚ ÚNOSNÉ PRO DŮCHODCE...
DĚKUJU A BUDU SE TĚŠIT NA ODPOVĚĎ.
fr.kunc@seznam.cz

Citovat příspěvek

16:38:42 16.04.2009

Seťáku bych se nedivil, občas nad tou metodikou zůstává rozum stát :-)

Citovat příspěvek

Autor: p

15:53:33 16.04.2009

...a tady jeste pro uplnost prikladam test Sigmy DP1:

http://www.gfw.de/kameratests/index.php?k=sigma_dp1

Petr

Citovat příspěvek

15:48:05 16.04.2009

Jirko,

no vidis, ted jsem si nasel test Sigmy SD14 toho magazinu, bylo to delane asi znovu v r. 2007 a koukam jako...., ze jsem asi cetl blbe, nebo uz fakt nevim. Ale urcite jsem se neprehledl, protoze jsem ten magazin cetl vicekrat a tam to tak jak jsem psal opravdu stalo. Ale je klidne mozne, ze to byl nejaky prvni test v 2006 a magazin taky 2006 - uz jsem ho davno vyhodil - a jak pises mozna se setakem... v tomto testu jsou daleko lepsi udaje o rozlisitelnosti sensoru SD14ky; jak je dobre delat takovehle polemiky.... :)

http://www.gfw.de/kameratests/index.php?k=sigma_sd14

Petr

Citovat příspěvek

14:38:24 16.04.2009

V době vydání SD14 neměla Sigma žádný skutečně ostrý záklaďák, takže ten test byl imho ovlivněn objektivem. Senzor je v obou totiž stejný a pokud se fotí do RAWu, tak nemá vliv na ostrost ani procesor. Sigmácká 50/1.4 přišla teprve nedávno, takže je otázkou, na čem to tehdy testovali. Buďto na nějakém setovém zoomu (potěš...), nebo na makro 50/2.8, která je ale optimalizovaná na krátké vzdálenosti, takže pro běžné použití není vhodná, protože na větší vzdálenosti nedá tak vysoké rozlišení. Ještě to mohli testovat na 30/1.4, ale ta též není nejostřejší - resp. dobrý kus ostrý je, ale kazí to aberací. Je dobrá spíš jako portréťák na plnou díru, kdy má úžasnou atmosféru.

Citovat příspěvek

13:34:38 16.04.2009

Jirko,

pekne udelany test. :up: S tim rozlisenim 1200 linii na mm jsem se spletl, uz jsem to nahore opravil. Ale s tim rozlisenim Sensoru SD 14ky, jak ty pises Foveon - sensoru, ze se kryje cca. s R objektivy od Leicy, bude asi teoreticka zalezitost odvozena asi od poctu radku bunek sensoru na jeho vysku, ted nevim kolik ma presne mm, tak ted napisi zhruba 15 mm. Tedy kdyby mel nejaky objektiv rozlisovaci schopnost 100 linii pro mm, tak by ten Foveon rozlisil celkem 1500 linii. Ale ve skutecnosti a podle testu jednoho fotografickeho hodne seriosniho magazinu ma Sigma SD 14 rozliseni 1007 linii na vysku sensoru. Jenom Sigma DP1, take podle tehoz magazinu, rozlisuje 1700 linii na vysku sensoru, patrne proto, ze prisla na trh pozdeji nez SD 14, takze ma lepsi FW a na kazdy pad jeji pevny objektiv, ktery ma ty nejnovejsi druhy skel a povrstveni, tedy rozlisuje okolo 113 linii/mm.

S temi mezerami jsem mel predevsim na mysli faktickou velikost jednotlivych bunek, ktere jsou k jinym novejsim sensorum jako pr. sensor C50D a jejich bunkam obrovske. Je to sice velika prednost, ze muze clovek pouzit i vetsi cloneni f 11, f 16 a mozna i f22, ale na rozlisitelnosti to neprida. Je take velice dobre znamo, ze treba trimilionove sensory fotaku maji visuelne "lepsi" ostrost nez daleko hustsi sensory, ale to je zpusobene pouze tim, ze drobne detaily vubec nezaznamenaji a "berou" jen "hrube" kontury. Take ma Foveon obrovskou vyhodu v kontrastu, ktery ma o mnoho mnoho vyssi - cara bila/cara cerna, nez je tomu u Bayerova sensoru, kde to je dost spatne prave tou interpoilaci a AA filtry. Proto se u nej mluvi o rozmazavani detailu, ktere sice tam jsou, ale prave tomu effektu jsou jejich kontrasty velice nizke.

Citovat příspěvek

12:37:59 16.04.2009

Petře, nemohu s tebou moc souhlasit. "Mezery" mezi buňkami Foveonu se týkaly pouze SD9. Už SD10 měla senzor pokrytý vrstvou mikrolenses (mikročoček), které sbíraly světlo i z těch "mezer" a koncentrovaly ho do samotných buněk.

Tohle je fáma, která vznikla špatným překladem - Foveon má velkou rozteč buněk, ale ne v tom smyslu, že by mezi buňkami byly velké mezery, ale je to míněno od středu jedné buňky ke středu vedlejší. Jinak řečeno, buňky mají velký poloměr.

1200 linek na mm? To je docela podivné číslo, se kterým jsem se nikdy nesetkal. Nejlepší laboratorně seřízené prototypy objektivů, které má Zeiss a které jsou určetné pro měřící přístroje, mají 400 lppmm.

Co se Foveonu týče:

"Serious studies on Foveon sensor capabilities report, that , even though their Spatial Sampling Frequency ( Pixel Spacing) is 127.53 pixels / mm , their effective resolution reaches 132 pixels PER MM , that is far above its Nyquist frequency (1/2*pixel spacing) , with no limiting Moire. This is the kind of resolving power Leica lenses are famous for."

Stručně pro neangličtináře - rozlišovací schopnost Foveonu v SD14 odpovídá rozlišovací schopnosti objektivů Leica (týká se to R-systému, tzn. toho opticky nejlepšího, co Leica pro zrcadlovky nabízí).

Další fakt je, že Foveon nelze přímo srovnávat se současnou generací senzorů s bayerovou maskou. Protože ta krom toho, že obraz skládá interpolací (rozmazáním) s poloměrem rovným dvojnásobku rozteče nejbližších buněk, tak ještě pro eliminaci moire používá optický low-pass filtr, který rozptyluje světlo o poloměru ještě větším, než je dvojnásobek vzdálenosi středů dvou nejbližších buněk. V obou případech jde o rozptyl větší, než jaký průměr má jedna buňka Foveonu (který žádné rozostřování předem ani dodatečně neprovádí, protože to není pro jeho funkčnost potřeba).

Na závěr mohu říct, že co se ostrosti a výsledků ostrosti jednotlivých objektivů týká, tak jsem náročnější, než většina ostatních uživatelů a o většině skel, které uživatelé považují za ostré, mám poněkud jiné mínění. Takže si nemyslím, že by Foveon byl co do ostrosti tolerantní - spíš naopak.

Jak krásně jsou rozdíly v kontrastu i ostrosti (mezi jednotlivými objektivy) na Foveonu znát, je vidět tady:

http://img3.abload.de/img/set1ykbe.png

Citovat příspěvek

12:10:29 16.04.2009

Omlouvam se, napsal jsem vyse v mem prispevku blabol. Opravuji: .... ve skutecnosti rozlisuje maximalne okolo 1200 linii (ne na milimetr) na vysku sensoru.

Petr

Citovat příspěvek

9:37:01 16.04.2009

Jirko,

doporucuji ti Pentacon 4/200. Dokonce s konvertorem 2x je stale pouzitelny. :)

Petr

Citovat příspěvek

9:34:01 16.04.2009

Nechci se nikoho dotknout osobne, ale No-X, Jirko zkousi / testuje sve stare klasicke objektivy na Sigme SD 14, ktera ma pouhych 4,6 MP a ve skutecnosti rozlisuje maximalne okolo 1200 linii na mm. Prakticky neni na takovem sensoru mozne zjistit skutecnou kvalitu - rozlisitelnost objektivu. Pri tom ma tento sensor jeste ke vsemu crop 1,7 takze ukaze tak nejak jen stredni cast objektivu. Pri tom se nesmi zapominat na pomerne znacne mezery mezi jednotlivymi bunkami Foveon-sensoru, ktere pri teto male hustote bunek na 1 ctverecni centimetr hraji take velkou roli. Vim o cem mluvim, mel jsem SD 10, ktera ma 3,6 MP, tri SD 14. Nyni mam jen jednu, tu nejlepsi z tech tri a pouzivam na ni napr. Super Takumar 3,5/28mm s vybornymi vysledky. Vse je od rohu k rohu ostre jak britva.

Co se tyka Mischa, Michale, ty vlastnis preci Canon 5D, uz jseme se o tom kdysi bavili. U tohoto fotaku je plnoformatovy sensor 24 x 36, ktery ma cca. 13,1 MP - bunek. Tato jejich plosna hustota odpovida zhruba hustote a rozlisovaci kvalite Sigmy SD 14, kde jsou mezi jednotlivymi bunkami relativne siroke mezery. Dale u tohoto fotaku hraje take negativni roli jeho zrcatko, ktere mnohym sirokouhlym objektivum vubec nedovoli takovy objektiv nasadit, aby se mechanismus zrcatka neposkodil. A take prave take i kvuli plnemu formatu a "ridke" hustote bunek nejsou mnohe objektivy vubec mozne k pouziti, nebot na teto kamere silne vignetuji.

Vsechny tyto i jine objektivy jsem testoval a do dnes testuji take na mych dvou Canonech C40D a C50D, kde teprve na C50D se ukazuje opravdova opticka kvalita toho ktereho klasickeho a nejenom klasickeho objektivu. Jsou i nektere nove, ktere uz tomuto cipu nestaci.
Na C50D jsem si vyzkousel a vybral pro hojne pouztiti s vybornymi vysledky z mnoha objektivu tyto: Super Takumar 3,5/28, SMC Takumar 3,5/ 35mm, Pancolar SMC electric 1,8/50, ktery je na teto C50D lepsi nez SMC Takumar 1,4/50mm, ktery jsem s klidnym srdcem pak prodal, Jupiter9 - 2/85mm, ktery je uplne suprovy, C.Zeiss Triotar 4/135, u ktereho se jen porad divim jak ty tri jeho cocky jsou totalne perfektni a super ostre, C. Zeiss SMC 3,5/135 Sonnar, ktery je take super.

Petr

Citovat příspěvek

8:58:37 16.04.2009

Který Jupiter myslíš? 37A 135/3.5, nebo 21M 200/4? 37A a 37AM mi rukama prošlo asi tak 6-8 kusů. Bylo vidět, že v polovině se někdo vrtal a celkem asi třetina byla blbě složená :-) Levný sklo, lidi si s tím hrajou... jinak můj 37AM MC mi vycházel velmi podobně, jako MC Sonnar 135/3.5 (musel jsem ale vyčistit zadní člen, byl zevnitř doslova zapatlaný).

Naopak mám pech na špatný kusy delších Sonnarů. Měl jsem MC verzi 180/2.8 a nic moc (nepříliš ostrá - typický horší kus) a teď mám MC verzi 200/2.8, který taky není moc ostrý, ale hlavně děsně aberuje. Řekl bych, že ho taky někdo špatně složil, protože tohle sklo by mělo být opravdu dobré. Tak přemýšlím, jestli zkusit servis, nebo ho prodat tak, jak je...

Citovat příspěvek

Autor: mischa

0:28:04 16.04.2009

Ten Zuiko 21/ 3,5 má ze všech širokáčů nejmenší zkreslení, na architekturu je super a navíc, je maličký, malinkatý. Souhlasím s no-X, ty širokáče nelze s moderními skly srovnat. Zenitar na cropu je zbytečný hybrid, na full frame dost neposlušný a výsledky někdy k smíchu. Já mám stejnou zkušenost i se záklaďáky. pouze u tele např. Sonnar 3,5/135 a 2,8/200 to bylo v kvalitě opravdu na úrovni L skel. Jen ten Jupiter nebyl takový, co se píše. Ale měl jsem jen dva kusy, tak můj názor nemusí být objektivní. Ale zatím mi nikdo nepůjčil kus, který by můj názor změnil. Tokina 3,5/17 je famózní sklo za pár korun. Mám ji a výsledky mám lepší, než s 16-35L, 17-40L. Má fantastický barvy a je zajímavé, že už při prostém průhledu hledáčkem je vidět, že obraz je barevně sytější, než skutečný pohled okem, jako kdyby tam byl polarizák....Zatím mi to nikdo nevysvětlil, ale je to tak a já jsem tomu rád. Nevýhodou je pouze pomalé a velmi, velmi hlučné ostření :)

Citovat příspěvek

15:47:35 05.04.2009

To netuším. Co se nedá odstat na Sigmu, v tom nemám přehled :-) Ale teď jsem třeba narazil na názor pár lidí, že Takumar S-M-C 55/1.8 převálcuje nový AF Canon 50/1.8 ve všech ohledech od ostrosti po bokeh, takže pokud víš, jak si ta Minolta vede oproti Canonu, dalo by se z toho něco vyvodit.

Citovat příspěvek

Autor: pecan08

15:16:58 05.04.2009

no-x: zacinam premyslet, ze bych koupil Minoltu 50/1.7 AF. Jak na tom bude v porovnani s Takumarem 50/1.4(hlavne na plnou diru)? mas nejake zkusenosti? Zacina mi vadit MF, obcas by se AF fakt hodil. diky za odpoved

Citovat příspěvek

Autor: mb

22:38:37 29.03.2009

a co říkáte na 21/3.5 zuiko? Slyšel jsem, že je slušný a cena nebude tak šílená jako třeba 21/2.8 distagon. zajímalo by mě jak je na tom v porovnání třeba s 17-40/4L

Citovat příspěvek

23:34:41 26.03.2009

16mm rybí oka na APS-C fungují jako širokáče s velmi výraznou geometrickou optickou vadou. Není to ani ryba, ani rak a vypadá to divně :-)

50-135mm skla jsou výborný z toho důvodu, že mají tradici. Designy, na kterých zakládají, se vyvíjejí a vylepšují od přelomu 19./20. století, takže ještě před válkou existovaly slušné designy, které spíš než (ne)přesnost návrhu brzdily tehdejší materiály a absence antireflexu. V podstatě i nejnovější padesátky jsou stále postavené na stejných optických designech (tessar, planar, ultron) a spíš se zlepšuje sklo.

Kdežto se širokoúhlými objektivy je to jinak. Když se začaly rozšiřovat zrcadlovky, nebylo na ně možné použít klasický design, který se používal až do té doby, protože při širokých ohniscích musela být zadní čočka těchto objektivů téměř napláclá na kinofilmu, což na zrcadlovkách právě kvůli zrcadlu nešlo. Takže se někdy na začátku šedesátých let začaly rozšiřovat retrofokální objektivy. Už tehdy byly celkem slušný, ale jen pokud šlo o nižší světelnost a ohnisko tak těch 35mm. Skla, který zmiňuješ, jsou v průměru tak z osmdesátých let, takže před nimi stojí jen 20 let vývoje retrofokálního designu doslova z ničeho, zatímco za 50/1.4 Takumarem stojí víc než 3x tak dlouhá doba vývoje :-)

Citovat příspěvek

Autor: pecan008

23:10:38 26.03.2009

diky, to jsem potreboval slyset. Jde mi o to, ze Takumar 50 me mile prekvapil tak jsem si rekl, ze si poridim nejaky sirokac. No ten Zenitar je na APS-C uz na hrane, neni to pak ciste rybi oko dle meho, samozrejme ze jsem uvazoval ze bych ho pouzival na kinofilmu az bude

Citovat příspěvek

22:29:12 26.03.2009

Peleng a Zenitar jsou rybí oka, ne širokáče. Jinak žádný starý M42 širokáč není lepší, než průměrné moderní setové zoomy. Pokud to chceš spíš na "hraní", kup si klidně ten nejlevnější, ale pokud od toho čekáš nějaké použitelnější výsledky, asi tě to zklame. Uděláš líp, když koupíš z druhé ruky nějaký průměrný AF zoom 17-70, 18-50 nebo něco podobného a budeš fotit na jeho začátku. Můžu ti říct, že Zeiss MC Flektogon 20/2.8 je oproti Sigmě 17-70 horší ve všech ohledech, pouze na plnou díru je srovnatelný. A to jde o nejostřejší M42 širokáč (pokud počítám ty staré).

Stará M42 skla se podle mě vyplatí jen od 30mm výš.

Citovat příspěvek

Autor: pecan08

20:13:24 26.03.2009

no-x: ahoj, vidim, ze se vseobecne vyznas v m42 objektivech. uvazuju o nejakem kvalitnim, ale ne moc drahem sirokaci. tady jsou adepti. Mas s nekterymi zkusenosti nebo aspon jsi slysel nejake relevantni informace?

Zenit Zenitar 16mm (hojny na ebay)
Tokina 17mm (take hodne kousku na ebay)
Zenit MIR 20mm
Peleng 17mm

ze seznamu na teto sajte

http://m42.artlimited.net/site_search.php?s=&fmi=16&fma=27&ami=&ama=

Diky ti moc

Citovat příspěvek

Autor: Svejda

22:40:54 22.03.2009

no-X:
Díky za perfektní informace.
Přeji dobré světlo.

Citovat příspěvek

15:04:58 13.03.2009

Volil bych taky zářivku a to ze tří důvodů:

1. většina UV žárovek UV jen imituje, nebo se k němu blíží
2. žárovka má několikanásobnou spotřebu a vzhledem k dlouhodobému provozu by se to prodražilo na spotřebě
3. žárovka hřeje... Takumarům teplo nevadí, ale třeba takové Pancolary a další objektivy mají mazivo a konstrukci dimenzovanou jen do 45°C - při vyšším zahřátí se některé složky maziva začínají odpařovat a mohou kondenzovat na cloně, optice atd. a to není dobré :-)

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: