Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Rozmazané fotky - Panasonic Lumix DMC FZ45

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Rozmazané fotky - Panasonic Lumix DMC FZ45

Autor: ufonislav

22:21:30 20.02.2012

Ahoj vsichni
Potreboval bych poradit, jak vyresit muj problem s fotoaparatem Panasonic Lumix DMC-FZ45. Mam ho asi mesic, a prímo ve stredu objektivu, se na vnitrni srane cocky, objevilo malinké smítko! Pri foceni je v miste toho smitka na fotografii rozmazany flek! je to na reklamaci? nekde jsem slysel, ze se objektiv da vycistit! opravdu je to mozne? Podotykam ze fotoaparat jsem koupil na Pixmania.com
děkuji za vase ohlasy...

Citovat příspěvek

Autor: martin05

14:36:35 16.02.2012

Ahoj zdravim Vas vsechny....tento fotak jsem si zakoupil a jsem s nim maximalne spokojenej, fotky jsou krasne ostre a prokreslene...i na IA foti krasne...a pokud chcete jeste lepsi fotky, doporucuji se poradne s nim naucit a fotit na manual....fotky mas neostre proto, ze s nim neumis fotit...pred tim jsem mel olympus mju 840 a fotil krasne, ale byl to obycejny kompakt - tohle je o necem jinem, doporucuji precist si manual, popr. knizku zakaldy digitalni fotografie

Citovat příspěvek

Autor: JUFI

19:19:30 25.01.2012

wilibald - no to mě nenapadlo..... ale řekl bych, že devět vteřin po záblesku v uzavřeném prostoru a z takové blízkosti by mělo stačit.... ale stejně jsem už provedl výměnu za FZ150...i když v mnohém se chovají podobně, např. občasné strašné přepaly při použití blesku....

Citovat příspěvek

Autor: Tomicus

10:51:51 23.01.2012

Program na foťáku použij takový, na jaký si troufneš. A pak se pochlub výsledkem

Citovat příspěvek

Autor: Tomicus

10:49:14 23.01.2012

[bold]Nelo [/bold],

toho dosáhneš jednoduše:
- foťák přepni na Portrét (nebo ho nechej na Auto), popř. ho přepni na A (priorita clony) a nastav nejnižší možnou clonu F 2,8 až 5,6
- psa posaď doprostřed louky
- odstup od něj na několik metrů a zoomem psa přibliž, tak jak se ti to bude líbit a můžeš fotit :)

Je dobré u toho mít přepnuté ostření na střed a zaostřit psovi třeba na ucho nebo čumák. Foť z úrovně výšky očí psa, vypadá to líp.

Čím dále bude pozadí (např. stromy na konci louky) od psa, tím více se pozadí rozmaže
Čím více psa přiblížíš zoomem a blíže k němu budeš stát, tím více se pozadí rozmaže.

Tímto postupem zmenšuješ hloubku ostrosti na fotografii - tzn oblast, která bude na fotce zaostřená.

Je o tom hezký článek třeba tu:
[url]http://www.digimanie.cz/art_doc-EB3D6A03CA8E3940C125792100634579.html [/url]

Pro názornou ukázku, přihodím pár fotek

Citovat příspěvek

Re: Rozmazané pozadí - Panasonic Lumix DMC FZ45

Autor: wilibald

20:23:28 21.01.2012

[bold]jufi [/bold], sice dost pozdní odpověď na ten blesk,ale tam je to myslím jednoznačné. Ten vrchní snímek který byl focen po 9 vteřinách po tom spodním ještě neměl plně nabitý blesk a proto je tmavší. Zvláště se to projeví když už není baterka úplně fit. 9 vteřin na plné nabití blesku je málo.

Citovat příspěvek

Rozmazané pozadí - Panasonic Lumix DMC FZ45

Autor: nela

17:39:55 21.01.2012

prosím o radu jak nastavím lumix FZ 45, abych měla ostrý 1 detail a rozozstřené pozadí např pes na louce. předem děkuji za odpověď

Citovat příspěvek

Autor: jufi

16:52:40 10.08.2011

Dík za odpověď. Ale když pominu to, že předcházející Sony i Canon s tím problémy neměl a i za analogu jsem to běžně používal, tak mě zaráží i to, že z logiky věci bych řekl, že denní světlo, potřebuje větší zaclonění, či kratší čas jako blesk. Pokud tedy nefotím z bezprostřední blízkosti. Tudíž bych myslel, že i kdyby automatika nebrala! v potaz blesk, tak při nastavení na slunečno, by blesk ty přepaly udělat neměl. Ale možná se pletu. Navíc to není na všech záběrech. Původně jsem si myslel, že to ovlivňuje rozpoznávání tváří, ale dělá to i když je vypnuté. Škoda, že se neozval někdo fotící delší dobu s aparáty řady FZ. Vím, že manuálním nastavením bych to vyřešil, ale při měnících se podmínkách, střídání záběrů s bleskem i bez, se mi jeví P jako ideální a nejpohotovější. Ale v každém případě děkuji za názor.

Citovat příspěvek

Autor: Marcel Vrana

21:37:05 09.08.2011

Fotiť z bleskom cez deň, to je jasné že vytvorí prepal, treba ho tieniť napr bielym slnečníkom ale to by musel byť externý blesk, prepali sú tam preto, ak fotíte napr na režíme "P" tak v menu si nastavte nejdelší čas podľa svetla v okolí, ja si pri dobrom svetle kľudne nastavím 1/250 alebo 1/125 a skoro vždy sa snažím fotiť z ISO 80, expozíciu nenastavujem,zatial. a keď si nastavím dlhší čas napr 1/30 alebo menej tak je to už problém udržať v ruke bez toho aby to bolo rozmazané

Citovat příspěvek

Autor: Jufi

18:48:12 01.08.2011

A ještě další ,záhada,...při dnešním zkoušení mě překvapilo, že se mi několikrát stalo, že dva po sobě vyfocené snímky, zdánlivě zcela stejné, s úplně stejným nastavením a hodnotami, jsou každý výrazně odlišný.

Citovat příspěvek

13:34:00 31.07.2011

Omluva za zdvojení příspěvku !!!

Citovat příspěvek

13:31:47 31.07.2011

Tahle možnost tam je, ale pak se stane, že to tak zůstane a fotky jsou ve tmě zase podexponované..... ;o( A jsou momenty, kdy není čas na nastavování.....Jde o to, že mě to zaráží....u předcházejících foťáků mi to vždy fungovalo bez výjimky a zaráží mě i logika věci - exponuje-li automatika na denní světlo (většinou slunečno) jak to, že blesk i poměrně vzdálený, dokáže vytvořit přepaly....a totéž se děje ve dne ve stínu. Přitom večerní fotky s bleskem nemají chybu...To mi rozum nebere....pomožte mi tomu přijít na kloub....moc dík

Citovat příspěvek

13:25:59 31.07.2011

Tahle možnost tam je, ale pak to tak zůstane a fotky jsou ve tmě zase podexponované..... ;o( A jsou momenty, kdy není čas na nastavování.....Jde o to, že mě to zaráží....u předcházejících foťáků mi to vždy fungovalo bez výjimky a zaráží mě i logika věci - exponuje-li automatika na denní světlo (většinou slunečno) jak to, že blesk i poměrně vzdálený, dokáže vytvořit přepaly....a totéž se děje ve dne ve stínu. Přitom večerní fotky s bleskem nemají chybu...To mi rozum nebere....pomožte mi tomu přijít na kloub....moc dík

Citovat příspěvek

Autor: Rocca

9:58:28 31.07.2011

Ja sice tenhle fotak nemam, ale pokud mate pri pouziti blesku preexponovane fotky, vyzkousejte korekci intenzity blesku ... tahle moznost tam urcite je ..

Citovat příspěvek

19:33:17 17.07.2011

Jeden dotaz k těm ne i spokojeným. Často jsem používal k prosvětlování stínů na slunci blesk. U FZ45 mám ale většinu fotek přeexponovanou. Rád bych se ale vyhnul složitému nastavování, jde o focení vnoučat, často velmi živelné. Zatím používám P, korekci - 1/3...zkoušel jsem i bodové měření ale nemůžu přijít na to, kde je chybka. U Sony V1 nikdy nebyl sebemenší problém. Dík za každou radu.

Citovat příspěvek

Autor: Marcel Vrana

22:30:30 28.06.2011

Zdravím všetkých sklamaných. Ja som spokojným vlastníkom panasonic fz45. Fotenie s ním je zaujímave ale fotky na automat nikdy nebudú tak dobré ako keď sami nastavíte a fotíte zo statívom. Moje fotky fotené s týmto fotoaparátom si môžete pozrieť tu:[url]http://www.ephoto.sk/uzivatel/47cc3c70d2097307fd22c19a2b5c1fdee4f63149/fotografie/ [/url]
Sú fotené bez statívu, iba katedrála v Brne je fotená zo statívom vo večerných hodinách :) Ja som s týmto fotoaparátom úplne spokojný pretože pred tým som mal tiež panasonic dmc ls80 a ten fotil tiež dobre na kompakt za 60 €. ale tento si nemôžem vynachváliť. :)

Citovat příspěvek

Autor: oniiicek

10:05:00 14.12.2010

Tak ja som užívateľ panasonicu FZ38. Keď som fotil na automatiku tak som tiež nemal dobré výsledky. Osobne používam na fotenie programy A (priorita clony) a S (priorita času). Je dobré si niečo naštudovať o clone, čase a ISO. Nieje to nič ťažké, možno na začiatku človek rozmýšla, ale potom to už bere automaticky a rýchlo.

Na začiatok jednoduché dve rady, aby boli fotografie slušné

Kedy program A (priorita clony)???:

Ak fotíťe za horších svetelných podmienok a zruky (nepoužívate statív a ani blesk) nastavte si v MENU prístroja ISO na automatiku a ISO LIMIT na 400. Clonu pužívajte na najnižšie číslo 2,8 (ovládate joystickom) a nepoužívajte veľké priblíženie tak max 5x.

Kedy program S (priorita času)???:

Ak fotíte objekt ktorý sa hýbe a nechcete ho mať rozmazaný. Nehajte ISO tak ako v predšlom. Čas používajte od 1/100s až 1/1000. Keď vám číslo svieti červenou farbou znamená to že pristroj nedokáže odfotiť obrázok zvoleným časom, pretože je napr. vonku málo svetla.

Čas dlhý napr. 2s až 1/13s všetko čo sa hýbe na obrázku bude rozmazané - dokonca ani v ruke neudržíte bez pohnutia fotoaparát (rozmazaný obrázok). Fotoaparát dlhšie sníma, aby nebol obrázok tmavý!!!. Tieto časy sú vhodné na nočnú krajinu, ked dotíte zo statívu.
Čas stredne dlhý 1/30s až 1/60s sa používa na panning. To znamená pohybujúci sa objekt napr. auto na ceste, ked chceme mať auto ostré a pozadie rozmazané - avšak pri tomto musíme pri fotografovaní fotoaparátom sledovať auto a ani po stlačení spúšte neprestať v pohybe.
Čas od 1/100 a kratší (napr. 1/500s, 1/600s, 1/1000s) používať keď sú dobré svetelné podmienky a chceme mať ostro zachytený bez rozmazania nejaký šport - pohyb. Nieje to veda len si treba uvedomiť, čo asi bude na obrázku ked foťák dlho sníma (dlhé časy) a ako ked rýchlo odfotí (krátke časy)

ďalej odporúčam jednoduchý program Zoner Photo Studio free 12 v ktorom si môžete doostriť podľa potreby fotografie. Všetci čo majú krásne ostré fotky jemne doostrujú ;-)

PS: Musíte skúšať, čo dokáže váš fotoaparát. Také fotky čo ste sem dali odkaz, robí aj moja FZ38 ked fotím na automatiku. Inak ak sa nechcete trošku tomu priučiť postačil aj fotoaparát za nejakých 3000 korún. Takže veľa trpezlivosti a hlavne dobrého svetla bez ktorého ani najdrahší fotoaparát neurobí perfektnú fotografiu.

Citovat příspěvek

Autor: oniiicek

10:04:03 14.12.2010

Tak ja som užívateľ panasonicu FZ38. Keď som fotil na automatiku tak som tiež nemal dobré výsledky. Osobne používam na fotenie programy A (priorita clony) a S (priorita času). Je dobré si niečo naštudovať o clone, čase a ISO. Nieje to nič ťažké, možno na začiatku človek rozmýšla, ale potom to už bere automaticky a rýchlo.

Na začiatok jednoduché dve rady, aby boli fotografie slušné

Kedy program A (priorita clony)???:

Ak fotíťe za horších svetelných podmienok a zruky (nepoužívate statív a ani blesk) nastavte si v MENU prístroja ISO na automatiku a ISO LIMIT na 400. Clonu pužívajte na najnižšie číslo 2,8 (ovládate joystickom) a nepoužívajte veľké priblíženie tak max 5x.

Kedy program S (priorita času)???:

Ak fotíte objekt ktorý sa hýbe a nechcete ho mať rozmazaný. Nehajte ISO tak ako v predšlom. Čas používajte od 1/100s až 1/1000. Keď vám číslo svieti červenou farbou znamená to že pristroj nedokáže odfotiť obrázok zvoleným časom, pretože je napr. vonku málo svetla.

Čas dlhý napr. 2s až 1/13s všetko čo sa hýbe na obrázku bude rozmazané - dokonca ani v ruke neudržíte bez pohnutia fotoaparát (rozmazaný obrázok). Fotoaparát dlhšie sníma, aby nebol obrázok tmavý!!!. Tieto časy sú vhodné na nočnú krajinu, ked dotíte zo statívu.
Čas stredne dlhý 1/30s až 1/60s sa používa na panning. To znamená pohybujúci sa objekt napr. auto na ceste, ked chceme mať auto ostré a pozadie rozmazané - avšak pri tomto musíme pri fotografovaní fotoaparátom sledovať auto a ani po stlačení spúšte neprestať v pohybe.
Čas od 1/100 a kratší (napr. 1/500s, 1/600s, 1/1000s) používať keď sú dobré svetelné podmienky a chceme mať ostro zachytený bez rozmazania nejaký šport - pohyb. Nieje to veda len si treba uvedomiť, čo asi bude na obrázku ked foťák dlho sníma (dlhé časy) a ako ked rýchlo odfotí (krátke časy)

ďalej odporúčam jednoduchý program Zoner Photo Studio free 12 v ktorom si môžete doostriť podľa potreby fotografie. Všetci čo majú krásne ostré fotky jemne doostrujú ;-)

PS: Musíte skúšať, čo dokáže váš fotoaparát. Také fotky čo ste sem dali odkaz, robí aj moja FZ38 ked fotím na automatiku. Inak ak sa nechcete trošku tomu priučiť postačil aj fotoaparát za nejakých 3000 korún. Takže veľa trpezlivosti a hlavne dobrého svetla bez ktorého ani najdrahší fotoaparát neurobí perfektnú fotografiu.

Citovat příspěvek

Autor: Marek Havlíček

16:23:48 08.11.2010

Také přidávám ještě nějaké fotky z FZ45, archiv má cca 40MB.
http://www.macula.cz/uploader/files/foto/fotoFZ45.zip

Citovat příspěvek

15:39:38 08.11.2010

To Petr H:
Ahoj, mohu poprosit o ty fotky na email e-macula()hotmail.com? Jestli je toho více, tak rposím přes uschovna.cz. Díky

To pítrss:
Výše uvádím možnost porovnání s FZ38, bohužel jsem si to však spletl, jedná se o FZ18.

Citovat příspěvek

Autor: pítrss

10:26:50 07.11.2010

ahoj, najde se někdo, kdo je s FZ45 spokojený? Osobně taky koukám po nějakém UZ a padl mi do oka právě FZ45 a starší FZ38. Ta FZ45 je malinko větší a lépe mi padne do ruky, líbí se mi i větší display, ale jak to tady čtu, tak snad půjdu do staršího modelu. Je ta FZ45 opravdu tak špatná? Má někdo přímou možnost porovnat výsledky z 45 a 38 v praxi? dík

Citovat příspěvek

Autor: Petr H

16:50:21 02.11.2010

Petr H Napsal:
-------------------------------------------------------
> Zdravim vsechny rozcarovane. Jsem novym vlastnikem
> FZ45 a bohuzel se musim pridat do skupiny
> zkamanych. Doted sem mel Olympus SP-310 a nebyt
> problemu s akumulatory,asi bych u ni zustal. Na
> novem fotaku me velmi nemile prekvapila vysoka
> uroven sumu. Na ostrost si pomerne stezovat
> nemuzu. Fotak mam skutecne mnoho moznosti
> nastaveni, tak verim, ze z nej nakonec dokazu
> udelat dokonale fotky, ale zatim zatim, at s tim
> "kroutim" jakkoli, tak zlaty olympus.
>
Pokud by mel nekdo zajem, poslu fotky nezmensene primo na E-mail..sem mi to nejak nejde

Citovat příspěvek

16:46:45 02.11.2010

Zdravim vsechny rozcarovane. Jsem novym vlastnikem FZ45 a bohuzel se musim pridat do skupiny zkamanych. Doted sem mel Olympus SP-310 a nebyt problemu s akumulatory,asi bych u ni zustal. Na novem fotaku me velmi nemile prekvapila vysoka uroven sumu. Na ostrost si pomerne stezovat nemuzu. Fotak mam skutecne mnoho moznosti nastaveni, tak verim, ze z nej nakonec dokazu udelat dokonale fotky, ale zatim zatim, at s tim "kroutim" jakkoli, tak zlaty olympus.

Citovat příspěvek

16:41:44 02.11.2010

Zdravim vsechny rozcarovane. Jsem novym vlastnikem FZ45 a bohuzel sem ,musim pridat do skupiny zkamanych. Doted sem mel Olympus SP-310 a nebyt problemu s akumulatory,asi bych u ni zustal. Na novem fotaku me velmi nemile prekvapila vysoka uroven sumu. Na ostrost si pomerne stezovat nemuzu. Fotak mam skutecne mnoho moznosti nastaveni, tak verim, ze z nej nakonec dokazu udelat dokonale fotky, ale zatim zatim, at s tim "kroutim" jakkoli, tak zlaty olympus.
Prilozim sem nejake fotky, at muzete porovnat

Citovat příspěvek

Autor: persich

12:37:00 28.10.2010

To přirovnání s tereňákem není možná dokonalé, ale osobně bych viděl problém i v tom, že jste si podle mne pořídil foťák horších vlastností než ty pžedchozí a očekával srovnatelné fotky. Osobně vidím u nového typu samá negativa:
- větší počet Mpix - marná sláva, při srovnatelném snímači tam toho šumu je víc, i když pokrok ve vývoji nějaký je ...
- větší rozsah zoomu - kvalita optiky určitě nebude lepší
- měnší rozměry objektivu - nižší světelnost je toho jasným důkazem
- nižší cena - to, že výrobce to vyrobí levněji znamená, že někde ušetřil ... a na optice se podle mne v poslední době šetří nejvíc a nejlépe
Osobně jsem s FZ10 sice nikdy nefotil, ale myslím, že i v dnešní době by nové (levnější) modely mohla kvalitou fotek lehce porazit.

Citovat příspěvek

11:56:02 28.10.2010

To nebude správné přirovnání :). I teréňák 4x4 jezdí dobře na 2x4.
FZ-10 stál v tu dobu ještě víc a žádná mýdlová krabička to není.

Najde se tu někdo s FZ-45, který by sem mohl postnout nějaké fotky? Děkuji.

Citovat příspěvek

Autor: _violista

10:49:55 28.10.2010

@Marek Havlíček:
To je přesně problém mnoha uživatelů fotoaparátů. Koupí nový drahý model a ejhle, režim zelené srdíčko a podobné dává mizerné výsledky.
Je to jako koupit si 4x4 teréňáka, neumět používat redukce, uzávěrku diferenciálu a náhon 4x4 a pak se divit, žes uvízl na poli.
Tvůj foťák ti poskytne mnohem lepší kvalitu fotek, než předchozí - pokud se ho naučíš ovládat. Výrobci předpokládají, že kdo investuje do aparátu vyšší částky, už o focení něco ví a automatické režimy v této kategorii nejsou tak variabilní, jako u některých mýdlových krabiček.

Citovat příspěvek

16:58:13 27.10.2010

Nějakou knížku o fotografování jsem přečetl. Já jsem však pouze běžný uživatel, který chce zmáčknout spoušť a mít pěknou fotografii. Nechci řešit clonu, čas a já nevím co vše se dá nastavit. Před tím jsem měl FinePix S5000 (nebo tak nějak) a pak FZ-10 (jak píši výše) a tam to prostě fungovalo. Chci moc, když požaduji minimálně srovnatelnou kvalitu?

Citovat příspěvek

Autor: Honza4

8:48:55 27.10.2010

Marek Havlíček: myslím, že fotoaparát vadný není. Možná jste si vybral horší model (méně světelný objektiv je vždy nevýhoda), jak naznačuje lukis. Ale především doporučuji naučit se základy fotografie.

Citovat příspěvek

7:34:11 27.10.2010

Blbě, vyjádření servisu: "reklamace zamítnuta jako neopodstatněná, měření ostrosti 100%, přístroj porovnán s jiným kusem - identické".

Rozhodně se však nevzdávám. Koupím si fotoaparát za cca 10000,-, ten prostě nefotí a co jako. To si ho mám vyvěsit do skříňky, nebo co.

Koupi tohoto fotoaparátu, rozhodně nedoporučuji !!!

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: