Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Panasonic Lumix G1 - fotky

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Panasonic Lumix G1 - fotky

Autor: Stimilek

10:13:10 26.12.2011

Kolegové, fotí ještě někdo G jedničkou?

Citovat příspěvek

8:53:44 26.12.2011

Fotí ještě někdo G jedničkou?

Citovat příspěvek

9:22:13 19.02.2011

Jeden cvak cestou z práce

Citovat příspěvek

21:19:24 17.01.2011

Jedna s G1 a Vario 45-200mm

Citovat příspěvek

Autor: jirka.dl

16:50:19 02.01.2011

Zdravím všechny v novém roce a přeji stálý úsměv, stejně jako má náš hliněný kamarád, kterého jsme sice nezazimovali, ale evidentně mu sníh a mráz nevadí.

Citovat příspěvek

Autor: alchy

12:46:18 28.12.2010

Jirka: diky za radu, funguje
peknesviatky

Citovat příspěvek

11:50:42 28.12.2010

Retro zimní

Citovat příspěvek

19:14:39 02.12.2010

Zdravím, alchymister, mám sice G1, ale zkuste: Menu - Osobní menu - položka MF LUPA a tu označte OFF.
Pak budete zaostřovat v reálném přiblížení.
Přeji hezký večer!

Citovat příspěvek

Autor: alchymister

14:51:33 01.12.2010

dobry den
mam GF1 par tyzdnov, neviem ako nastavit, aby pri manualnom ostreni nevyskakovalo to okno s digitalnym priblizenim, ale aby som ostril na tom co vidim na displayi bez zvacsania
dakujem vam, boh vam zehnaj!

Citovat příspěvek

19:59:54 26.11.2010

Jedna večerní bez úprav, pouze zmenšená.

Citovat příspěvek

Autor: slavik74

20:17:51 14.05.2010

pupava

Citovat příspěvek

Autor: kolega

8:55:51 27.04.2010

A ještě jeden jarní, to jsem zkoušel "plnou díru" toho makroobjektivu, abych viděl ten "bokeh":

Citovat příspěvek

8:53:18 27.04.2010

A jeden "pupínek" - asi 7 cm dlouhý, pupen květu kaštanu:

Citovat příspěvek

8:51:46 27.04.2010

V exifu je datum pořízení snímku - sám jsem tolik hadů pohromadě ještě ve volné přírodě neviděl. No já vím na snímku je jenom jedna užovka, ale když jsem na ně kápnul, tak to bylo klubko takových "divných šedých klacků", odhadnul bych to na dalších ještě 5 kousků, ty co na snímku už nejsou, byli hbitější (možná víc prohřátí) a než jsem vytáhnul foťák, tak se přesunuli do bezpečí kamenité meze.
Dále nějaké jarní bujení:

Citovat příspěvek

8:45:53 27.04.2010

No koukám, že už jsou všechna fóra zase synchronní a pěkně fungují spolu. To je dobře.
Tak abychom jenom nekecali, tak přidám pár test. snímků z toho makroobjektivu. První snímek je doladem toho, že svátek sv. Jiří byl už daleko dříve, než 24.4.:

Citovat příspěvek

7:30:08 27.04.2010

[bold]slavik74:[/bold] Makro objektiv Leica 45/2,8 už mi konečně také dorazil a asi 2 týdny s ním cvakám. Máš pravdu o jeho kvalitách kresby. To jeho "loudání" při AF je dáno složitým ostřícím mechanismem s velkým rozsahem. Když nefotíš zrovna makro a přepneš si AF na "limit", tak je daleko svižnější, protože nejezdí až do malých vzdáleností, kde je pochopitelně pomalý. Ale pomocí "předostření" je i na makro svižný. Zkoušel jsem s tímto objektivem fotit nějaké květy stromů a pomocí continuálního AF jaksi "kompenzovat" výkyvy mého těla, které samozřejmě měly vliv na ostrost a tohle ten objektiv stíhal dobře. Já u toho makro objektivu oceňuju také to "vnitřní ostření", nic se netočí, ani nic nevyjíždí (i malou hlučnost AF kvituju). Případný makroblesk, či makrosvětlo jdou tak bez obav uchytit přímo za filtrový závit, což u většiny takovýchto objektivů nelze, s ohledem na zatížení vyjíždějícího tubusu, či otáčení přední části. Musí se použít k uchycení tělo objektivu.

Citovat příspěvek

Autor: slavik74

21:00:50 26.04.2010

kolega to pekne rozpisal, aj ked moje skusenosti (a tiez testy) s 45-200 su take, ze najlepsi je okolo 100 mm a na dlhom konci je uz mäkky.
Mam 14-45, 45-200 a 45/2,8 a to makro ma o dost kvalitnejsiu kresbu ako 14-45, resp. ovela kvalitnejsiu kresbu ako 45-200. Na druhej strane sa niekedy dost casto tazko "chyta". Ale vobec nelutujem jeho kupu, je super.

Citovat příspěvek

Autor: masox222

9:56:19 18.04.2010

Ahoj
Koukni se prosím na tento odkaz, moc mi pomůžeš http://mestecko.jamrock.cz/mestecko-rampusakov
popřípadě pošli i dál. Děkuju moc :)

Citovat příspěvek

Autor: strom.

14:16:35 06.04.2010

[bold]kolego [/bold], já nevím. Skutečná ohnisková vzdálenost objektivů je jiná, ale je v poměru velikosti snímačů, na které světlo dopadá. To by pak mělo na snímač dopadat světla stejně, ne :S Takže nevím, jestli to není strukturou snímače s menšími diodami. Na druhou stranu jde o fotky v jpeg a je pravda, že když si nechám z FZ30 vyvolat RAW bez úprav, zdá se tmavší než jpg, takže je to možná tímhle. To by pak znamenalo, že ISO80 v jpeg z FZ30 je víc než ISO80v RAW :) No, je to fuk, to jen pro zajímavost.

Citovat příspěvek

13:11:03 06.04.2010

No jo, koukám na to (i když na mizerným pracovním LCD), je to tam vidět, ale v exigu je sice stejná EQ ohnisková vzdálenost 35mm, ale jsou různě veliké snímače a různé skutečné ohniska objektivů. V tom by mohl být ten rozdíl - množství světla. Pak jde také o to, jak to má výrobce zkalibrované. Třeba u E-3 jsem někde narazil na informaci, že třeba ISO 100 není přesně 100, ale odpovídá spíše ISO 80 a tak podobně. A čím vyšší deklarované ISO, tím i větší odchylka od skutečnosti. I jiní výrobci to mají odchýlené i na opačnou stranu, různě si tak "dolaďují" šum, nebo citlivost a pod. podle potřeby, aby to bylo v relaci s konkurencí, nebo lepší.

Citovat příspěvek

10:50:49 06.04.2010

Ještě FZ30.

Citovat příspěvek

10:49:15 06.04.2010

[bold] kolego[/bold], díky za podrobný popis. Máš to pěkně "pokryté"... Tak ať výbava slouží.
Já se teď zabývám trochu jinou výbavičkou :D Různě si tak porovnávám výstupy z TZ10 a FZ30 a zaujala mě jedna věc. Nejen že je objektiv TZ10 méně světelný, což mi zase až tak nevadí, ale při stejné expozici jsou fotky z TZ10 tmavší, tipuji cca tak o 1/3 EV. Sice jsem to zatím nezkoumal dál, abych eliminoval faktor náhody (výcvaky nebyly ve stejnou chvíli), nezkoušel jsem fotit v místnosti uzavřené od denního světla, ale těch výcvaků mám takhle několik párů v jiné dny a vždy to vyšlo tak, že TZ10 byla tmavší. Ať je to způsebeno čímkoliv, třeba i pouze zpracováním fotky v DF do jpg, výsledek je takový, že na stejně světlou fotku je u TZ10 potřeba při stejné expozici ještě tak o 1/3 EV prodloužit čas. Jinak zmenšeno na 8MPx mi lezou fotky lepší než z FZ30, což trochu změnilo situaci, ptorože původn měla být TZ10 pro moju drahů a po tomto zjištění se mi jí moc nechce dávat z ruky :D
Přikládám další ukázku "tmavší" TZ10

Citovat příspěvek

6:16:21 06.04.2010

[bold]strome:[/bold] Ale vůbec to není špatné. Třeba zrovna ten širokáč je na tom dost dobře v porovnání se "stejněrozsahovým" Zuikem. Co se týče kresby, je Lumix o chlup horší na okrajích, ale zase o ten chloupek lepší uprostřed. Samozřejmě přenos kontrastu není tak úžasný jako u top profi Zuika, ale zase se mi Lumix líbí víc tím , jak má rovnoměrnější "natahování" perstektivy. U Zuika mi to připadalo až neúměrně natažené zejména u okrajů snímku - nevím jak to srozumitelně napsat, snad to pochopíš. Třeba když jsem měl na okraji snímku smrk, tak měl větve k okraji snímku delší, než ty
na druhou stranu. U Lumixe to zkreslení není tak markantní - při stejném úhlu záběru 114°.

Pak mám ještě záklaďák Lumix G, 14-45mm, který se mi líbí víc, než záklaďák k PENu (14-42mm), který mi spíše svými dvěma vysouvanými tubusy připomíná objektivy z kompaktů. I kresbou je Lumix o poznání lepší - hlavně také rovnoměrnější (klidně bych ho přirovnal k olympusí legendě - objektivu 14-54mm), oproti tomu M.Zuiku - ten skoro nepoužívám.

No a o "telátku" jsem se už zmiňoval. Na 45mm kresba dost mizerná, kolem 100mm už snesitelná a na konci je skoro lepší, než na 200mm Zuiko 50-200SWD, které jsem měl. Lumix je ale trochu měně světelný. Ale alespoň mám dlouhé sklo - zatím, očekává se snad ještě letos telátko 100-300mm, které by mělo být citelně lepší.

Pak mám ještě ten objektiv "placičku" Lumix G 20m/1,7, který je snad to nejlepší, co Lumix na mikrosystém dělá. Nedá se vůbec srovnat s obdobným M.Zuikem 17mm/2,8. Na hrádky s HO je ta placička ideální, má krásný bokeh a je velmi skladný - s ním je PEN opravdu jen "mýdlová krabička".

Olympisí objektivy na mikrosystém se snaží být více "kompaktní", proto mají i menší rozměry, ale vlastně jen ve "složeném" stavu. Hlavně tím ale zaostávají v obrazové kvalitě.
Další důležitá věc, pro mě jako spíše krajináře, je praktičnost v použití filtrů. To je na objektivech M.Zuiko nedomyšlené - musel bych mít "metrák" redukcí, nebo na každý objektiv jinou sadu filtrů.

U Lumixů tohle mají promyšlenější. Stačí mi jedna sada filtrů na 52mm a jedna redukce 46-52. Teda alespoň zatím. To sem se ale rozepsal ... :S

Citovat příspěvek

20:40:42 05.04.2010

Koukám, že máš vskutku slušnou výbavičku. Asi si focení dost užíváš :) (tu)
Jak hodnotíš kvalitu širokáče Panáku v porovnání s Olym. Ne, že bych chtěl kůpiť.. Spíš mě zajímá, jak si Panák vede se svými "bezejmennými" objektivy.

Citovat příspěvek

20:19:47 05.04.2010

[bold]strome:[/bold] máš pravdu, navíc jsem málo clonil, jen 5,6 a tak nebyla HO moc velká. Navíc ta kresba (td). Jinak ten šikokáč je taky Lumix G, 7-14mm, který jsem v podstatě obměníl za původní Zuiko 7-14mm, který byl víc, jak 2,5x těžší a velikostně nesrovnatelný.

Citovat příspěvek

20:01:38 05.04.2010

[bold]* [/bold], když máš takový zrak.. co říkáš na Fuji HS10? :D

Citovat příspěvek

19:59:24 05.04.2010

[bold] kolego[/bold], tohle jsou přesně fotky, který můžu (19:31) (tu) Koukám 14mm.. co to je za objektív?

Tak jsem se podívál ještě jednou na ta fota, která se nelíbila hvězdičce. Všiml jsem si u odpadků rozostřeného "předního" levého rohu fotky a lístků v horním levém rohu (možná kvůli větru), možná celého levého okraje fotky. Nějak jsem tomu nevěnoval pozornost. Zvlášť na fotkce 1000x750 px. Šak si [bold]kolega [/bold] může říct, že to jsou hrátky s hlůbkou ostrosti ;) No, je pravda, jestli tohle je "normální" chování objektívu, tak vskutku nic moc. Je to tak, [bold]kolego [/bold] ?

Citovat příspěvek

19:31:21 05.04.2010

[bold]strome:[/bold] jo byly krásný mraky a tak jsem se vyškrával na kopec testnout širokáč. Tady jeden proti sluníčku:

Citovat příspěvek

19:08:30 05.04.2010

[bold] kolego[/bold], na poslední fotce pěkné vlny... jak na móři ;)

[bold]hvězdičko[/bold], zdá se mi, žes žádný foťák v tlapě zatím moc nepotěžkál. Nevadí... S poslední fotkou si bez úprav neporadí ani to nejdražší štrachadlo. A nevím, co se ti zdá na předposlední fotce špatného. Nebo snáť tůžíš po G1, jen nevíš, jak na to :S

Citovat příspěvek

19:07:29 05.04.2010

[bold]*[/bold] máš sqělou pozorovací schopnost (tu), opravdu ten snímek nevyniká v kresbě, je to tím, že použitý objektiv 45-200mm je právě na 45mm velmi slabý v kresbě - ale zase to paradoxně dohání na konci rozsahu. Mě se nechtělo pro pořízení dokumentačního cvaku přehazovat objektiv. Nepotřeboval jsem přesně vidět, že to odhozené video je Sony a video-kazeta v něm že je Basf. A ani rozložení součástek na odkrytém plošném spoji mě nezajímalo. No a co bych měl víc chtít od foťáku za necelé 3 tísíce ;).
Ale pořídil jsem ještě jeden snímek, snad budeš spokojený ;), ale na sqělý Ricoh to hold nemá, no!:

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: