Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Náhrada Zoner-u pre Mac

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Náhrada Zoner-u pre Mac

Autor: Calven007

20:43:35 20.04.2011

TomasD - v pohode. Ak budeš mať otázky, pokojne sa pýtaj. Aperture používam už nejaký ten piatok, takže som k dispozícii... :-)

Citovat příspěvek

Autor: TomasD

17:15:58 20.04.2011

Calven007 díky za info

Citovat příspěvek

16:25:57 20.04.2011

Ešte k tej panoráme - skúšal som na to nájsť nejaký plug-in, ale ani to sa mi nepodarilo. Pravda ale je, že som to hľadal len raz v záchvate snahy o vyrobenie jednej panorámy... :-) Takže nevylučujem, že niečo také od tretej strany existuje. Možno sa Apple pochlapí a vo verzii 4 to pridá ako natívnu funkciu :-)

Citovat příspěvek

16:18:09 20.04.2011

Panoráma - nie,
úprava horizontu - áno.

Na druhú otázku neviem odpovedať :-)

Citovat příspěvek

Autor: TomasD

15:37:08 20.04.2011

- má aperture funkcie ako skladanie panorámy a úprava horizontu ?
- máte niekto skúsenosti s Capture One (Expres, Pro) v zmysle porovnania práve s Lightroom, Zoner a Aperture ?

dakujem za odpoved, s pozdravom
Tomáš

Citovat příspěvek

10:21:28 21.03.2011

Presne tak. Za tú cenu je to neodolateľný kus sw... :-) Takže kto nemá, nech nerozmýšľa a berie...

Citovat příspěvek

Autor: lukasfikr

20:54:47 18.03.2011

Ja bych sel do Aperture 3 - je ted v AppleStore pro Mac za $80 ...

Citovat příspěvek

19:01:16 22.01.2011

F12: Presne tak. Aperture je troška iný ako zvyšok sveta, ale po viac ako roku používania si neviem prácu bez neho predstaviť. Systém knižnice - nevedel som si predstaviť, že nebudem mať 1000% kontrolu nad tým, kde fotky mám. Ale prišiel som na to, že je to skvelý vynález a hlavne to veľmi zjednodušuje manuálne zálohovanie. Proste človek skopíruje jeden gigantický súbor. O automatickom zálohovaní cez Time Machine ani nehovorím.

Aby som sa vrátil k téme a tomu čo Starvision požaduje. Ja som to vyriešil takto:
Aperture - správa fotiek, úpravy, retuše a spol. Do neho som si zakúpil tri plug-iny.

BorderFX - rámčeky a xcelý systém okolo toho. Nie som si istý, ale tuším že tento plugin je zdarma.
http://www.iborderfx.com/BorderFX/

NoiseNinja - odšumovanie - odporúčam minimálne vyskúšať a stiahnuť aj prednastavené profily pre konkrétny fotoaparát a jeho ISO nastavenia.
http://www.picturecode.com/download.htm

PTLens - korekcia súdkovitosti/poduškovitosti objektívu, vinetácie, chromatickej aberácie a perspektívy.
http://epaperpress.com/ptlens/

Mám aj PS, ale nepotrebujem ho s výnimkou prípadov, keď potrebujem robiť v LAB-e. Priznám sa, neviem ako na tom je Aperture s podporou LABu... :-) Ale ak by bola, tak môžem licenciu PS predať... :-)

http://my.opera.com/bulbrich/albums/ - takmer všetky fotky na tejto adrese sú robené v Aperture bez ohľadu na to, akým fotoaparátom boli urobené a či boli fotené ako RAW alebo JPG.

Hádam som pomohol aspoň troška.

Citovat příspěvek

Autor: F12

13:40:47 08.12.2010

Je skoda ze aperture kazdej zabali hned po chvili. Taky se mi moc nelibil, ale ted na nej nedam dopustit. Nekomu vadi,ze to ma v knihovne a najit soubor ve finderu je obtiznejsi. Ale na co? Nadhera je ta provazanost. Soupnu to do mailu, chci to do ipad/iphone, pridat to do videa v imovie,dat na web v iweb. Ta synchronizace a provazanost je nadherna. Samozrejme ze Vam ro obrazek samo zmensi.
Taky mi chvilku trvqlo nemyslet windowsovsky ale po jabkovym a ted sem vice nez spokojen.

Citovat příspěvek

Autor: m.e.

6:02:11 30.11.2010

Zkus PhotoLine (http://www.pl32.net), umi Lanczos 3 a 8. Pokud mas ale PS, tak nevim, jestli to stoji za to. S PhotoLine sice neumim zachazet, ale vysledky zmensovani vypadaji dost podobne.

Tady je zmensenina z 5600 pixelu na 1000, jeden z nich je PS a druhy Lanczos:

http://elsners.org/misc/28-0.jpg

http://elsners.org/misc/28-3.jpg

Citovat příspěvek

Autor: digis

11:32:38 29.11.2010

Bohužel o tom nic moc nevim, je to docela složitý problem.

Citovat příspěvek

Autor: m.odehnal

10:46:18 09.10.2010

Lidi zlatí přešel jsem na MAC a sháním program na
převod fotografii, který by uměl využívat algoritmus
Lanczos3, který je dosahuje nejlepších výsledků při
zmenšování fotografii.

Na WIN jsem využíval prohlížeč FAST STONE, který
obsahuje algoritmus Lanczos3 a má dobré nástroje
na hromadný převod obrázků.

Nemáte prosím nějakou radu, zkušenost?

Citovat příspěvek

Autor: m.e.

21:22:08 26.08.2010

[ital] "Tiez uvazujem o tom Parallels, len neviem ako to frci, to jednym klikom mas zrazu akoze plnohodnotny Win?" [/ital]

Parallels Desktop funguje podobne jako VMWare nebo Virtual PC - jeden operacni system bezi uvnitr jineho. U jinych virtualnich pocitacu mas okno, ve kterem ti bezi ten druhy operacni system (nebo to zvetsis na celou obrazovku). U Parallels to jde taky, ale je tam i rezim, pri kterem ti bezi okna Windows, takze mezi okny OS X budes mit proste okno se Zonerem, nebo co si tam pustis, akorat bude mit menu, toolbar, horni listu atd. jako aplikace pro Windows. Adresare jsou navzajem propojene, takze muzes vysledky prace s Win programem ukladat primo do adresaru na Macu.

Citovat příspěvek

Autor: Stevekds

20:45:22 26.08.2010

vdaka. Sem tam nieco posielam do caspisov, nejake vystavy, alebo verejne prezentacie. Zbieram material na neskorsie projetky.
Neviem preco, ale Zoner ma podla mna lepsie zmensenie a doostrenie. Ten vysledok pre web je subjektivne lepsi a rychly. Fotky na web takto finalizuje aj moj kamar Michal. kukni co mu z toho lezie http://www.photonature.cz/.
Ano je je lexicon 5. Novsie nic nemaju.
Drzim palce a dobre svetlo.
Stefan

Citovat příspěvek

Autor: Starvision

11:48:46 26.08.2010

Stefan,
dik , vidim ze si v obraze ...:)
Tvoje foto som pozrel, klobuk dolu, pekne prace, aj niekde publikujes? Osobne na Wildlife zatial nemam optiku, ale mozno raz... Robim skor Fashion, Booky, Eventy...
A prosim Ta to ten ZPS je fakt lepsi vo web-prez. ako LR? To ma trochu prekvypuje, ale len potvrdzuje, ze ZPS 12 je velmi podareny a uzitocny sw, skoda, ze ho nerobia aj pre mac.
No a posledna vec: tu Lingeu mas Lexicon 5, alebo nebodaj inu verziu (vraj ide len Lexicon 5).

Este raz vdaka a nech sa Ti dari.

Roman.

Citovat příspěvek

Re: Nahrada Zoner-u pre Mac

Autor: ert

11:41:25 26.08.2010

Booth Camp je s restartem

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

11:35:54 26.08.2010

j.k.,
dik moc a prosim Ta, Boot Camp tiez frci len na preklik, netreba restart...?

Citovat příspěvek

Autor: j.k.

17:15:44 24.08.2010

"Tiez uvazujem o tom Parallels, len neviem ako to frci, to jednym klikom mas zrazu akoze plnohodnotny Win?"

Akoze ano...

"A co to podporuje, aj XP, alebo len W7"

Aj, aj...

Ale z praxe mozem povedat, ze Boot Camp je (aspon pre mna) lepsie riesenie (a nielen kvoli tomu, ze Parallels alebo Fusion zeru viac systemovych prostriedkov).

A co sa tyka temy - Lightroom je asi jasna volba ;)

Citovat příspěvek

Autor: StevKds

15:42:12 24.08.2010

Roman,
na Macu pouzivam Lingeu, iank iba iPhone a tam su slovniky postacujuce na beznu prax. Paraôôels funguje tak, ze Ti vytvori virtualny pocitac ako plnohodnotne PC so vsetkym vsudy. Bezia tam vsetky OS len musis mat licenciu. Takze co si tam nainstalujes to tam mas. Ja nemam NB lae MacPro takze aj dost diskov a miesta. K tomu Ligtroomu. Nevahaj a nauc sa ho. Robi nedestruktivne upravy na rawmi a nie je zlozity. Je to zvyk. Tu mam nejake fotky na webe, ako ukazku. Je to len export z Lightroomu a zmensene a doostrene v Zonery pre web. Na velkoformatovu tlac samozrtejme pouzijem vystup z PS.
http://www.flickr.com/photos/stevephoto2010/
Stefan

Citovat příspěvek

15:11:04 24.08.2010

Stefan dik,
Lightroom mam a tiez sa mi zda ako jedno z tych lepsich rieseni, len to zvykanie si... Sice mi dost pripomina Aperture, ktory fakt nemusim, hlavne ten uzavrety system kniznic, to je des... A som rad, ze ocenujes Zoner, podla mna je to jeden uzasny soft a v spojeni s PS pokryje vsetko... ACDSee by mal byt priamy konkurent, ale verzia pre mac je uplne "krepa" a k ZPS 12 sa ani nepriblizila... Tiez uvazujem o tom Parallels, len neviem ako to frci, to jednym klikom mas zrazu akoze plnohodnotny Win? A co to podporuje, aj XP, alebo len W7?
Prosim Ta a nevies o nejakom SK/EN slovniku pre mac? Normalne nechapem, ze nemozem nic najst, vraj len Lingea robi ten novy Lexicon 5 aj pre mac, inac nic - tomu ani nechcem verit. V tomto ohlade (alternativne sw k win) to je naozaj bieda...

Este raz dik.

Roman.

Citovat příspěvek

Autor: StevKds

9:46:11 24.08.2010

Roman,

robim roky na PC aj na MAcoch. Zoner ma uz vela dobrych veci, hlavne ked chcem dat rychlo nieco na web. Na spravu fotiek (kedze si presiel z win) je asi najlepsi Lightroom. Je to uzasny soft. Na jedno sedenie s nim sa nedaj odradit. Rychlo si tam dokazes spravit skripty na upravy a ta sprava je uzasna. Predpokladam fotis do rawu a jeho vyvojka je perfektna, vacsinou ani nepotrebujem PS. Mam aj Aperture, moc s nim nerobim. Mac ma aplikacie previazane a ked robim videshow, najlepsie to taha z kniznic Aperture.
Lightroom Ti uz vie urobit aj export do podoby ako potrebujes, ale aj tak niekedy dorabam veci v Zonery pre web (ma to najlepsie vysledky). Tak mam Paralles, pod cim mi bezi windows a tam to spravim. Je to uz ale riesenie dost nepohodlne. Lightroom dobre robi s dvoma monitormi co rad vyuzivam. Zrychluje to pracu.
goog lucky :)
Stefan

Citovat příspěvek

Autor: Kugelig

13:32:14 19.08.2010

GraphicConverter vás uspokojí. Umí věci jinde nevídané.

Citovat příspěvek

8:05:50 19.08.2010

To PetooZ:
Vdaka za pripomienku. Takze sa pomaly potvrdzuje, ze vela moznosti nie je... Vzdy sa na koniec dostanem k tymto riesniam (na ktoryh Apple zaraba...). Prosim Ta Peter a da sa v Ap, alebo LR na jednej ploche vytvorit dva nezavisle prac. priestory pre drug'drop presun obrazkov, alebo suborov? Tiez ci su k dispozicii nejake ramikove, alebo hranove efekty (Zoner to ma velmi slusne). Inak zrejme si skusal starsie varianty Zoneru. Verzia 12 je uz velmi daleko a poskytuje absolutnu slobodu. A co sa tyka rychlosti, napr. v upravach "klonovacie razitko" je prakticky bez oneskorenia, co v Ap. trva cca 2 sek. A to je moj MBP vykonnejsi a o 4 roky novsi ako Win...
A k tej intuitivnosti: Intuitivny je program, ktory ti sam velmi prehladne ponuka riesenia a nemusis ich pracne hladat a domyslat si. Takze bol zrejme vyvyjany podla pripomienok a poziadaviek uzivatelov. Ak je Ap. pre teba taky, potom klobuk dolu a si frajer..:)
Este raz dik.
Roman

Citovat příspěvek

Autor: PetooZ

10:34:06 18.08.2010

Tiez som podobny problem riesil, dokonca niekolko rokov. Zacinal som s ACDSee pred mnohymi rokmi, avsak vadila mi jeho pomalost i napriek tomu, ze som sa snazil mat vzdy rychle pocitace. Hned na zaciatku ako sa objavil Zoner, tak som ho vyskusal, ale po roku pouzivania som opat presiel na ACDSee. Zoner bol mnohonasobne pomalsi ako ACDSee. Na zaciatku nezvladal spracovanie viacerych fotografii. Dost hojne sme komunikovali v tom case s programatormi zo Zoneru, ale naprava neprichadzala, tak sme ho prestali pouzivat. Skusal som aj Adobe bridge, avsak aj to bola hroza. Potom prisiel Lightroom a ten konecne splnil moje ocakavania. Pred vyse rokom som kompletne presiel na MAC OS a odvtedy pouzivam vylucne Aperture. Ja som s nim velmi spokojny. Je velmi intuitivny, rychly (v archive mam niekolko desiatok tisic fotogtrafii). Uznavam, ze kazdemu nemusi vyhovovat. Manual tusim je zatial stale iba v EN jazyku, ziadna plnohodnotna publikacia v CZ alebo SK jazyku tiez nie je, aspon teda o nej neviem. Tiez mi na zaciatku chvilu trvalo, kym som si nan zvykol a prisiel na jeho ovladanie.
Peter

Citovat příspěvek

Autor: revoltego

9:11:25 18.08.2010

Osobně nejznámější a mnou osobně vyzkoušený aplikace jsou Aperture 3 a Adobe Lightroom 3, každý má něco do sebe a jsou rovnocený soupěři... Lightroom je možná pro switchery z PC inutivnější než Aperture a hlavně je levnější

Citovat příspěvek

Re: Nahrada Zoner-u pre Mac

Autor: ert

12:59:24 13.08.2010

Tak zkus Picasu :-)

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Náhrada Zoner-u pre Mac

11:53:36 13.08.2010

Zdravim Mac komunitu.
Uz 2 mesiace mam MBPro a som fotograf. Potrebujem poradit, aky soft co najplnohodnotnejsie nahradi mnou doteraz pouzivany Zoner 12, ktory sa mi vyborne osvedcil ako nástroj pre organizáciu fotiek a suborov a doplnok k PS CS 5, hlavne neviem nikde najst funkcie ako Dual workspace, Resize file a efekty ako ramiky... ...ale v ramci jedneho SW. ACDSee Pro je pre mac dost okresany oproti WIN verzii a vela toho neposkytuje, aspon beta verzia..
Takze zatial hodnotim MAC : HW - vyborny, SW - hladam sa (obcas trochu neintuitivny a nekompatibilny, ale pripustam, ze som ovplyvneny Windowsom).
Zaujimave je, ze ked som s touto otazkou prisiel k predajcovi MAC, prva, trochu podrazdena odpoved bola, ze Zoner nepozna, po chvili priznal, ze ho ma v sklade, ale ze ho este neskusal a jednoznacne doporucoval svoje "mac" produkty : IPhoto a Aperture, neskor Lightroom. To mam ale vyskusane a tieto kniznicove uzavrete systemy mi nevyhovuju a som za to, aby SW sluzil mne a nie naopak... Takze budem povdacny za kazdu konstruktivnu radu, "Jak na to?"
p.s.: pisal som aj do Zoneru, ci nechystaju verziu pre MAC, ale zatial bez odozvy... ...ze by pre zmenu nevedeli, co to je MAC...?
Pekny den.
Roman.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: