Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Sken diáku

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Sken diáku

Autor: origin

15:44:11 15.04.2012

Díky všem, zejména za info ohledně existence bubnového skeneru, tohle info jsem potřeboval. Firmu s jedním takovým jsem již kontaktoval. Pro upřesnění, je to 35mm diák, ...barvy jsou dobré, je to loňský snímek.

Citovat příspěvek

Autor: doskok55

0:00:24 12.04.2012

"Jarouš" ještě jednou díky za informace. Ať jsem se snažil sebevíc a používal jakékoliv antistatické prostředky málokdy se podařilo naskenovat snímek zcela bez smítek prachu.

Ale aby jsme úplně neodvedli porornost od toho na co se ptal "origin" a založil si pro to vlákno tak to nebudu dál rozebírat.

Z mého pohledu a zkušeností mu můžu dát jen jedinou radu. Nech si nejdřív udělat sken a výtisk na menší formát (třeba A4) toho diáku, třeba i někde u kamoša na lepší multifunkci (i třeba z home třídy) a podle kvality posoudíš jestli má vůbec význam uvažovat o něčem velkoplošném. Myslím, že i z A4, kterou má leckdo doma se to už dá aspoń orientačně posoudit. A nejedná se jenom o ostrost ale také o barevné podání.

Podle mě není už dnes moc důvodů fotit na kinofilm a tak se domnívám, že ten tvůj zákazník stojí nejspíš o nějakou cennou fotku z vlastního archívu. Jak jsem se zmínil výše v příspěvku mám zkušenost u diáků 20-30 let starých dochází často k významné změně barev. Prostě jednotlivé barevné vrstvy stárnou různě rychle.
Je to dlouho co jsem si s tím hrál (možná rok) tak si nevzpomínám jestli některá z barev tmavne nebo naopak bledne, ani o které značky filmů se jednalo (určitě to byly, ale dovozové filmy myslím že jsem nejvíce používal ORWO pro denní světlo). Skladované byly v panelákovém bytě ve skříni (teplo sucho). Když bych to měl posoudit statisticky řekl bych, že barva ujíždí tak u80% diáků a z toho tak 10% tak že jsou vpodstatě neopravitelné.

Menší odchylky se dají samozřejmě poměrně snadno opravit změnou profilu (poměru barev) pro celý snímek (mám zkušenosti s nastavováním bar.obrazovek v minulosti tak to neni problém), ale ty velké (kdy už to vlastně ani neni diák spíš to vypadá jako nějaký prapodivný negativ) s tím si už nejsem schopen (v Zoneru) poradit.
To už chce zkušeného profíka a AdobePhotoshop a spoustu času a i tak si nejsem jist. Je otázka jestli by výsledek byla ještě vůbec fotka a ne jen umělecké dílo nějakého gragika. Ta informace tam už min.u jedné z barev prostě skoro chybí takže si s tím hrát jak s omalovánkama.

Citovat příspěvek

Autor: Jarouš

19:32:34 11.04.2012

doskok55: FARE nevypínej, je to jenom sken v infračerveném světle, který zobrazí ten bordel na filmu, skenovací software potom tato místa nahradí férovými daty z nejbližšího okolí. Jenom se mírně prodlouží skenovací doba, rozostření u Nikonu je prakticky nepostřehnutelné, u Canonu hádám podobně. Nemohu porovnat, můj Canon 4400F tuto funkci nemá.

Citovat příspěvek

19:29:02 11.04.2012

Aha tak díky za vysvětlení. Já jsem se domníval, že ten nástavec na diáky a filmy je tam proto, aby se oddálika předloha od skla. A že pro ten účel to má samostatný skenovací snímač který je jinak zaostřen. Tím sem si vysvětloval tu nekonečně dlouhou dobu na jeden snímek. Náhled to totiž naskenuje hned. Ve skutečnosti tam ten rámeček je tedy jen pro umístění do správné polohy pod horní lamnpou.

Tak díky za vysvětlení.

Citovat příspěvek

19:21:02 11.04.2012

"Jaroš " chválím ,konečně příspěvek, který je nám ostatním i tazately něčím užitečný.
Máš pravdu, moje spokojeniost je dána skutečností, že nemám možnost porovnávat a taky tím, že to mám doma a ihned k dispozici nemusím nikde posílat a platit a výsledek pro moje potřebyy vyhovuje.

Nikomu to nevnucuji, pro koho je nejvyšší dosažitelná kvalita na 1.místě musí se obrátit na profíky, zaplatit jim a čekat na výsledek (ten nemusí být vždy podle představ). A od toho jsou právě fóra abychom si poradily co kde(u koho) a jak.
Odstranění škrábanců a prachu ta CANONka taky má, ale já to všechno vypínám. Nemám nějak důvěru ke všelijakým automatům.

Citovat příspěvek

19:18:13 11.04.2012

doskok55: Tvůj poslední příspěvek tu ještě nebyl, když jsem psal ten svůj. S tím rozlišením se to má tak. Délka kinofilmového políčka je 36 mm, deska skeneru pro sken neprůhledných předloh má 297 mm. To je zásadní rozdíl a proto rozlišení pro film musí být několikanásobné, jinak by z toho vylezly směšně malé obrázky s adekvátním množstvím detailů. Skutečné optické rozlišení toho Canonu je tak někde na úrovni 2400 dpi, to, co z toho leze už je jenom softwarová interpolace, navzdory tomu, co píše výrobce. Ty skenery prostě lepší optické rozlišení nemají, to je potřeba brát jako fakt. Všimni si, že od určitého rozlišení se už ani nezvětšuje skenovací doba, krokovací motorky už pomalejší chod neumožňují.

Citovat příspěvek

18:41:27 11.04.2012

doskok55: Podle pixelové velikosti těch skenů to mohou být maximálně JPEGy, v žádném případě osmi bitový TIFF.
Luďku, vtip to nebude, bez možnosti srovnání je spousta lidí spokojených ;).
origin: Skenery Nikon vytvoří z kinofilmu obraz o velikosti cca 5670 x 3720 pix. (4000 dpi), z čehož se dá vytisknout fotka 45 x 30 cm v rozlišení něco přes 300 dpi. Skenováním na vyšší rozlišení víc detailů z kinofilmu nedostaneš, pouze rozmazanější obrysy a větší objem dat. Flextight je určitě špička, ale tuším, že nemá hardwarové odsranění prachu a škrábanců, což je v praxi dost otrava, piplat se s retušováním (ale třeba se pletu, v tom případě se omlouvám). Osmimetrovou fotku samozřejmě z kinofilmu můžeš získat, tiskové rozlišení ale bude úměrně tomu menší nebo fotku zvětšíš v grafickém editoru (aby se z toho nezhroutil :D), asi nejlépe nějakým fraktálovým programem. Ze třiceti metrů by to mohlo být pořád koukatelnější, než běžné bilboardy. Ale nejvíc záleží na kvalitě (ostrosti) původní předlohy na diáku.

Citovat příspěvek

18:38:54 11.04.2012

Já jsem se přece ani slovem nehodnotil a nedoporučoval kvalitu toho výstupu.
Kolega v dotazu chtěl informaci, aby si udělal nějakou představu co a v jaké velikosti je možné. Tak jsem mu jen odpověděl co je možné čekat jako maximum od home třídy skenerů.

Rozhodně ale nesouhlasím s názorem "vypotí s bídou náhledovou kvalitu" pro domácí použití běžným uživatelem (do A4 na papíře a na HD monitoru) je to plně dostaačující a pro většinu z nás kvalita, kterou byly skoro šokováni, protože to nečekali Pro porovnání zatímco při skenování dokumentů a fotek se uvádí rozlišení 600 DPI, tak u skenování negativů s nástavcem je uvedeno 4800 DPI a taky to trvá( nejméně 5min. jedno políčko). Spíš je problém s kvalitou těch 30let starých diáku. U většiny skladováním ujely barvy někdy i dost významě, takže se to jen obtížně napravuje a ne zcela dokonale se to vždy podaří. Taky je problém založit negativ tak ,aby tam nebilo žádné zrníčko prachu to je pak na výsledku hodně výrazné a musí se pracně retušovat.
To co jsem uvedl jako velikost leze přímo ze skeneru není to po žádné úpravě přepočítáním jak mě koleda obviňuje.
Nezlobte se na mě, ale udělat z malýho a starýho diáku A4 ve slušné kvalitě mě příjde jako běžnému domácímu uživateli skoro jako zázrak. Nikdo z běžných uživatelů přece nedělá fotky proto, aby je pak prohlížel lupou.

Takže: Je jasné ,že kolega hledá úplně něco jiného, z dotazu jsem měl pocit, že nemá vůbec představu co může očekávat tak jsem mu jen naznačil co může čekat od home jako max. Ostatně při jeho požadavku si myslím, že nevyhoví žádnej skener a bude potřeba použít jinou metodu. To je ale jen můj názor v profi technikách se nevyznám. Když už to vlákno založil tak si myslím, že problematika možná bude zajímat i jiné uživatele, proto jsem to tam vložil.
Jenom haníte a žádnou radu kterou založením vlákna očekával jste mu vlastně samy nedali. To ,že home skener není to co hledá si jistě sám vyhodnotí z údajů které jsem mu poskytnul.

Citovat příspěvek

Autor: xxrx

14:36:18 11.04.2012

jaký je ten diák formát - 35mm, svitek, 4"x5" nebo větší ??

v prvním případě postačí flextight x5, jinak v dtp studiu bubnový scanner ...

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

7:12:37 11.04.2012

doskok55:

to má být vtip? Kvalitní sken diáku na multifunknční plečce? :D

Citovat příspěvek

Autor: realista

7:02:09 11.04.2012

doskok55: A interpolaci v programu jsem se dostal na 1.5GB, prostě pohoda. Vážně nikdo takovéhle zařízení brát nemůže, vypotí s bídou náhledovou kvalitu.

Citovat příspěvek

5:03:23 11.04.2012

Jen pro Vaši představu.
Mám CANON PIXMA MP990 vlajková loď značky v kategoriii domácnost a malá kancelář.
Diák to naskenuje ve velikosti 6544x4256 a veliost souboru je 10-30MB

Citovat příspěvek

Sken diáku

Autor: origin

20:33:52 10.04.2012

Zdravím, potřebuji nasměrovat, poradit. Kde v republice mi naskenují diák (kinofilmový) na největší velikost. Potřebuji pro zákazníka na tisk fotografie o délce 8 metrů. K tomu se vztahuje druhý dotaz, na jakou maximální velikost to umí nějaký ten lepší kinofilmový skener. Děkuji

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: