Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

Odkud pochází fotografka Anne Erhard?

V dnešní soutěži hrajeme o:

ICC profil v PS

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: ICC profil v PS

Autor: radim2561

11:32:31 02.12.2008

ale když to zkonvertuješ fotka se převratí do jinyho profilu (PS přepočítá,tak aby fotka vypadala stejně ale byla v jiným profilu) proč jednorázově? Můžes zase konvertovat z5 ,ne?
Jak píše "maiom" je asi pravda ,že když konvertuješ před započetím uprav máš asi omzenější barevné možnosti.

Citovat příspěvek

Autor: Ferin007

11:23:31 02.12.2008

Tak, jak sem řekl. Při konvertování fotku natvrdo překlopíš do jinýho profilu a má tak jen jednorázový použití (což s sebou přináší duplikace atd.). Musíš dělat fšecko "ručně" a podle mně to má eště vyšší nároky na správnou kalibraci monitoru. Přidělení aplikuješ na již upravenou fotku (i z dřívějška) a není s tím žádná práce navíc. Soft sám porovná rozdíly mezi původním profilem a profilem tiskárny a tuto informaci k fotce přidá.
Bez záruky. ;)

Citovat příspěvek

Autor: maiom

11:20:42 02.12.2008

nezapomente ze pokud pracujete s adobe RGB prostorem musi ho vas moniotor podporovat. a ze ICC profil je ve spojeni s danym mediem na urcite tiskarne..
prosotor tiskarny je mensi nez s RGB ci ADOBE prosotr takze prevadet do tohoto profilu pred upravai na zacatku prinasi urcita omezeni

Citovat příspěvek

11:17:48 02.12.2008

Aha tak ja potom vlastne nevim jakej je rozdil mezi konvertovanim a přidělovanim... Když už jsem si myslel ,že mam aspon trochu trochu jasno ,tak přide toto :-)

Citovat příspěvek

11:13:24 02.12.2008

Pak bys musel každou fotku upravovat x-krát: pro monitor, TV a pro každou tiskárnu, na které bys ji chtěl tisknout. Já myslím, že normálně upravíš fotku pro monitor (samozřejmě +/- zkalibrovanej), tj. tak, jak bys aji chtěl, aby ti vylezla z tiskárny. Přidělením profilu tiskárny se fotka sama doupraví tak, aby to, co vidíš na monitoru, ti vylezlo aji z tiskárny.
Aspoň takle sem to pochytal, když jsem se pídil po informacích ohledně tisku. Ruku do ohně ale za to samozřejmě nedám.

Citovat příspěvek

11:09:09 02.12.2008

PS: tady je jeden návod minilabu . takže tak jak to tam píšou to není nejlíp? Děkuji
[url]http://www.prodigi.cz/kalibrace.html[/url]

Citovat příspěvek

11:07:35 02.12.2008

Aha. Ja prave myslel ,že když budu snímek upravovat sRGB vše si doladím atd.. pak snímku pouze přidělím icc profil minilabu/tiskárny tak se barvy shodovat nemusí.. Kdežto když si obrázek před samotnými upravami zkonvertuju . a pak upravovat tak budu vidět barvy tak.. jak polezeou z tiskárny..

Citovat příspěvek

11:01:14 02.12.2008

Na tisk zrovna odborník nejsu, ale myslím, že se všude doporučuje upravovat fotku v sRGB (případně, pro fajnšmekry, co ví, co dělají, v Adobe RGB), a až jako poslední krok před tiskem fotce přidělit (ne ji do něho zkonvertovat !!!!) ICC profil tiskárny/minilabu.
To je asi odpověď na všechny tři otázky.

Citovat příspěvek

10:57:16 02.12.2008

Dobrý den. V tomhlectom mám taky trosku zmatek.
A chci se se zeptat na pár otázek.
1. V PS tedy vzdy upravovat v tom profilu ,který přidělil foťák (sRGB, Adobe RGB)?
Ikdyž mám v úmyslu tisknout v minilabu?.. na www minilabu doporučují již před vlastními upravami zkonvertovat do icc profilu jejich tiskárny.. tak jak to tedy je?
2.Pokud si zkalibruji monitor mam ve photoshopu zapnout tento profil? nebo tam nechat sRGB popř adobe RGB?
3 Další otázka zní.. Pokus mám zkalibrovaný monitor . je před tiskem na domácí tiskarne lepší přidělit profil monitoru tiskarne.. a nebo profil tiskarny přidělit photoshopu?

Možná jsou to uplny blbiny..

Za každou odpověď děkuji

Citovat příspěvek

Autor: Tadzesi

10:23:55 26.11.2008

Vdaka za radu. Presne takto to tlacim.

1. Fotim do Adobe RGB
2. Foto upravim v dokumente Adobe RGB
3. Tlacim s pouzitim profilu ako ste spominali vyssie

Ked som vytvaral novy dokument A4/ 300dpi, napadlo ma pridelit novemu dokumentu profil ktory som si spravil pre tlaciaren.

1. Foto upravovane v Adobe RGB som skopiroval do noveho dokumentu
2. V Proof setupe som nastavil profil tlaciarne
3. Pri testovani obrazku v soft proofe sa mi neukazal ziaden off gamut
4 Tlacil som ako vzdy s pouzitim profilu tlaciarne

Moja otazka bola ci takyto postup je OK, alebo to je uplna kravina. Osobne sa mi to zdala tlac o nieco lepsia, ale nechcel som dat na svoje osobne pocity a chcel som si to niekych co ma v tom jasno potvrdit alebo vyvratit.

Este raz vdaka za kazdu radu ;)

Citovat příspěvek

Autor: Petr M

20:27:21 20.11.2008

Ta druhá varianta nastavení je samozřejmě možná dokonce i lepší pokud máte kvalitní profil pro tiskárnu plus papír.

Citovat příspěvek

Autor: pepos

5:46:47 20.11.2008

Tadzesi: Pokud jsem dobře pochopil tak jsi vyrobil i profil pro tiskárnu. Takže seznam trochu upravím
:)

5) Tiskněte z Photoshopu přes Print nebo Print preview a nastavte:
a) Color management
b) Zaškrtněte Dokument (vedle se zobrazí skutečný profil dokumentu).
c) Nastavte Správu barev provádí Photoshop a následně nastavte vytvořený profil pro tiskárnu
d) nastavte převod perceptuální bez kompenzace nebo relativní kolometrická s kompenzací černého bodu a po vytisknutí zkušebních snímků si vyberte která více vyhovuje pro používaný druh papíru.
e) Pak odklikněte Tisk
f) V ovladači tiskárny v předvolbách nastavte kvalita tisku vlastní a potom jemný, úprava barev ručně a potom typ tisku žádné a nechat nezaškrtnuté ICM potvrďte OK.
f) Pak odklikněte Tisk

Vycházím z předpokladu že Pixma Pro 9000 má stejný nebo hodně podobný ovladač jako její předchůdkyně i9950

Citovat příspěvek

Autor: Petr M

23:40:14 19.11.2008

Přidělit dokumentu profil tiskárny není zrovna dobrý nápad.
1) Dokument má mít ICC fotoaparátu vetšinou je to sRGB nebo Adobe RGB.
Pokud je možno ve fotoaparátu nastavit Adobe RGB snímek obsahuje větší množství barev, ale fotolab to nevytiskne dobře, protože je většinou nastaven ne sRGB. Pro editaci ve Photoshopu je lepší nastavit na fotoaparátu Abobe RGB.
V každém případě dokumentu zanechte originální profil zdroje snímku.
2) monitor zkalibrujte sondou, kterou máte. Profil bude uložen ve Windows a zaregistrován.
3) Ve Photoshopu editujte snimek s jeho originálním ICC.
4) Pro kontrolu před tiskem a poslední úpravy vzhledem k tisku udělejte s náhledem přes Náhled a Proof Color, ale předem nastavte Poof Setup, Ve volbě Vlastní Simulovat zařízení nastavte ICC vaší tiskárn (musí být nainstalován a zaregistrován) a rendering Perceptual.
Po tomto nastavení uvidíte snímek jako po vytištění.
Možná bude na monitoru světlejší, protože většina kalibračních programů doporučuje vyšší svítivost.
5) Tiskněte z Photoshopu přes Print nebo Print preview a nastavte:
a) Color management
b) Zaškrtněte Dokument (vedle se zobrazí skutčný profil dokumentu).
c) Nastavte Tiskárna zpravuje barvy(Printer Manages Colors).
d) Dále odklikněte Print
e) V ovladači tiskárny v předvolbách nastavte tisk pomocí ICC, nastavte druh papíru, rozlišení a případně Perceptuální vykreslení (tiskárna musí mit nainstalované a zaregistrované profily ICC) potvrďte OK.
f) Pak odklikněte Tisk
Co se týče tiskárny a jejího nastavení, funguje to za předpokladu originálních inkoustů a papírů od výrobce tiskárny.
Na jiné papíry by musela být udělána kalibrace tiskárny s těmito papíry.

Citovat příspěvek

ICC profil v PS

Autor: Tadzesi

10:56:10 18.11.2008

Potreboval by som vyvratit alebo potvrdit skusenost z ICC v PS.

Mam Spyder3 Studio, vyprofiloval som si svoj monitor a OEM atramenty pre Pixma Pro 9000. Vcera som tlacil zopar fotiek ked som vytvaral novy dokument napadlo ma pridelit dokumentu profil tlaciarne ktory pouzival pri tlaci.

Doteraz som pre dokument pouzival sRGB alebo Adobe RGB. Osobne sa mi zdala tlac o nieco lepsia, soft proof neukazal siadne sede miesta. Je to len osobny dojem, alebo pouzitie vlastneho ICC tlaciarne na dokument prida svojou troskou k zlepseniu farebneho podania farieb?

Foto tlacim vyhradne a vzdy cez PS.

Citovat příspěvek

Strana výpisu

2

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: