Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Jakou zrcadlovku - cca 20 000

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Předmět:

Příspěvek:

*AGGRESSIVE* O:-) :-/ :-P *BLUSH* *BYE* :'( *DASH* 8-) *DRINK* :-| *THUMBUP* *SOS* *KISSED* :-* *OK* *SECRET* *STOP*

Pohlaví:

Muž, Žena

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

Re: Jakou zrcadlovku - cca 20 000

Autor: LudekBrno

7:59:54 20.04.2012

HONZIK1:

Nejspíš neví sám, čemu se směje, proto to konkrétně neadresuje, aby to případně nemusel zdůvodňovat. Poslední dobou jsem si toho u něj všimnul víckrát :)

Citovat příspěvek

Autor: HONZIK1

21:19:40 19.04.2012

Hvězdoide a čemu se vlastně ty směješ? Ty jsi se už rozhodoval či na dovolenou se zrcadlovkou nebo kompaktem s datumovkou? :D

Citovat příspěvek

Autor: *

20:19:06 19.04.2012

To jsou perly..........tak sem se dlouho nenasmál....:D

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

18:29:09 19.04.2012

Taky dost nechápu to shazování fotek z dovolené. Nejlepší fotky vozím zásadně právě z dovolených, ať už u nás nebo v cizině. Nevím, kde potkat víc zajímavých námětů, než na dovolené a neumím si představit, že zrovna takové fotky bych musel cvakat nějakou krabičkou od mýdla proto, že je to "jen dovolená" :) Jinak "Máňu", sebe a další členy rodiny zásadně nefotím, protože nás znám a vím, že jsme tam byli, takže nás na fotkách ze zrcadlovky nechci :) Na to jsem dal rodině starý kompakt a nebudu si plácat kartu v zrcadlovce.

Citovat příspěvek

Autor: Jirka X

18:24:30 19.04.2012

A to je to, co mě taky štvalo. Letos udělám radikální změnu, zrcadla nechám doma a pojedu jenom s kompaktem. Na ty fotky 10x15 bude bohatě stačit a je vše v jednom. A lehký, skladný. (tu)

Citovat příspěvek

Autor: Ferin007

18:19:29 19.04.2012

OK.
Akorát je průšvih (a paradox), že každá taková dovolená generuje moře práce (třídění, zpracování, popsání, prezentaci), která člověka vyčerpá natolik, že musí vyrazit na ňákou další. A takle furt dokola. :D

Citovat příspěvek

Autor: .

18:18:18 19.04.2012

.."..Novinky v žádném případě nezavrhuju..".. - ona to za pár pátků už novinka nebude, v některých přístrojích už je to nějakou dobu k mání. Jenže ne ve všech. Proto tyhle debaty. O tom, jestli to je, nebo není přínosné, ať si rozhodne každý sám.
Nešťastné ovšem jsou rady - .."..k vůli tomuhle si to nekupuj, já to také nemám..".. To bohužel není konzervatismus, ale tím, že s tím většinou nevylézají jako první mainstreamové značky, ale spíš ty druhé.

Zdravím

Citovat příspěvek

18:12:55 19.04.2012

Ferin - Jo, budiž. Otázkou je, co na těch záběrech z dovolený hlavně bude. Já měl na mysli takové ty typu Máňa na hradě, Franta v moři a pod. Ty máš asi na mysli ty druhé, ze kterých by případně šla udělat i fototapeta. Proč ne.

Citovat příspěvek

18:06:36 19.04.2012

Jirka X Napsal:
-------------------------------------------------------
> Ono
> spousta lidí si kupuje zrcadlo kvůli kvalitě i pro
> použití na dovolených.
...
> Nevím jak ty, ale já bych se
> např. s desítkama fotek z dovolený které mají
> pouze vzpomínkovou a informační hodnotu párat v
> počítači nechtěl.

Jenom jedna mimo téma, všímám si toho ale tady na fóru opakovaně. Spousta lidí tady neustále staví do protikladu nějaký "vyšší focení" a "focení na dovolené", který má nějakou pejorativní příchuť. Já si naopak myslím, že kde už jinde, než na dovolené a při cestování by člověku-fotografovi mělo záležet na co nejlepších výsledcích. Co tak pozoruju, tak pro spoustu lidí (včetně mě samotnýho), a asi se nebudu ani moc plést, když řeknu, že dokonce pro většinu, to byl právě ten důvod, proč si pořídili zrcadlovku.

Citovat příspěvek

17:58:07 19.04.2012

Ale to je omyl. ;)
Bracketing je jedna z funkcí, která umožňuje zjednodušit a zrychlit získávání surových fotek/podkladů. Nemá ale žádnej vliv na jejich kvalitu a v podstatě ani nijak nemění způsob jejich získání, pouze ulehčuje fotografovi život a zvyšuje jeho konfort. Stejně tak jako třeba měření expozice ve foťáku, autofokus, TTL měření blesků, sériový snímání, live view atd.
Panoramata a HDR ve foťáku jsou již zpracováním a výstupem. V jistém smyslu stejným, jako když si přímo ve foťáku nastavím parametry dosstření, sytosti, kontrastu atd. na "finální" hodnoty.
Když to hodně zjednoduším, tak na jedné straně je skupina, co fotí do jpg v automatickém režimu, fotky nijak zvlášť neupravují a využívají všechny vymoženosti typu uměleckých filtrů - do této řadím i využívání automatických panoramat a automatických HDR, na druhé pak ti, co využívají pokročilé expoziční režimy (nezřídka i manuální expozici a ostření), fotí do rawu, každý snímek doladí v počítači a HDR i panoramata skládají tamtéž, s možností
větší či menší kontroly nad výsledkem.
Je mi jasné, že se ty skupiny prolínají a že nic není "špatně". Uvedl jsem to jen pro dokreslení rozdílů.

Novinky v žádném případě nezavrhuju, ale "kriticky posuzuju" a to, v čem spatřuju přínos pro svoje focení/zpracování bez ostychu využívám.

Citovat příspěvek

17:52:03 19.04.2012

ďaur - Hele, já tady to HDR ve foťáku neprosazuji, jenom se ho zastávám. Nic víc, nic míň. Ono spousta lidí si kupuje zrcadlo kvůli kvalitě i pro použití na dovolených. A pokud je v létě spousta záběrů s velkým jasovým rozsahem, tak proč to necvaknout rovnou. Nevím jak ty, ale já bych se např. s desítkama fotek z dovolený které mají pouze vzpomínkovou a informační hodnotu párat v počítači nechtěl. To ten čas umím lépe využít. Ano, je to můj pohled na věc, nikomu jej nevnucuji.

Citovat příspěvek

Autor: ďaur

17:44:34 19.04.2012

Jirka X:
"...Ja zajímavé, jak někteří nové možnosti zpracování odmítají..."

možná to bylo i na mě :S, nové možnosti neodmítám, jen konstatuji, že někdy může být konečný výsledek lepší při zpracování v pc a že pokud mám po každém hdr ve foťáku výsledek kontrolovat, případně opravovat dalším snímkem, že je to pro mě poněkud nepraktické. ale určitě se dá efekt používat (a pokud bych takový foťák měl, určitě bych tuto možnost na rozdíl od mnoha dalších ptákovin vyzkoušel)

"...Např. ten exp. bracketing. Vždyť bez něj by to šlo taky nafotit. A vlastně ještě lépe..."

pokud tomu tak je, pak prosím o zveřejnění návodu - to mě zajímá

Citovat příspěvek

17:29:33 19.04.2012

Ja zajímavé, jak někteří nové možnosti zpracování odmítají, ale to co bylo před x lety taky nové klidně využijí. Např. ten exp. bracketing. Vždyť bez něj by to šlo taky nafotit. A vlastně ještě lépe.

Citovat příspěvek

16:49:00 19.04.2012

ďaur Napsal:
> no já nevím, co je na tom složitějšího - prostě
> nastavím brejketing (možná 2-3x něco zmáčknout),
> zamířím a držím spoušť

Vidím to naprosto stejně. To HDR ve foťáku je v podstatě taky bracketing. Akorát že to spojí rovnou foťák, s nižším výpočetním výkonem a bez možnosti ten proces jakkoliv ovlivnit.
Znovu říkám - v mnoha případech zcela dostačující, na druhé straně, na co kupovat drahou zrcadlovku, když se pak ochuzuju o její možnosti (a možnosti vyladění snímku v počítači). Asi jako fotit s ní na plný manuál. V začátcích na seznámení ok, udělá to většinou pěkný fotky, lepší než kompakt, ale potenciál je o dost výš.
Na druhé straně, znám lidi, co mají drahou DSLR a na fotku skutečně v počítači nehrábnou, tam pak mají tyhle vychytávky skutečně svoje opodstatnění, pač jinak by nikdy žádný panorama nevyfotili.

Citovat příspěvek

16:38:30 19.04.2012

.:
"...a tohle se poměrně složitě řešilo postupným snímáním (bracketingem) a skládáním několika obrázků v poči..."

no já nevím, co je na tom složitějšího - prostě nastavím brejketing (možná 2-3x něco zmáčknout), zamířím a držím spoušť. o nejlepší expozici se v nejjednodušším případě postará sw v pc, ale mám ten proces pod kontrolou. prostě jestliže bych musel tak jako tak fotku po čekání na úpravu ve foťáku prohlédnout, je li vše v pořádku, případně znovu exponovat s jiným nastavením, tak snad raději totéž udělám v klidu na větším monitoru v pc. přesto nezpochybňuji, že výsledky obou metod mohou být občas srovnatelné a záleží na fotografovi, který postup upřednostní (a samozřejmě věc praxe...).

panorama jsem si vyzkoušel v nx11, funguje, u tohoto přístroje bylo pokud si vzpomínám dost důležité dodržet vodorovnost foťáku a horizont, ale v podstatě moje stanovisko je shodné s předchozím odstavcem.

nic nikomu nedoporučuju, nic neprosazuju, jen píšu svůj názor...........

Citovat příspěvek

16:15:19 19.04.2012

Já myslím, že by to zase až tak velký problém nebyl. Ale jak jsem psal výše, nebylo by asi jednoduché to nafotit. Udělat z ruky 2 řady by asi vyžadovalo cvik a i když tahle funkce je stopro využitelná, tak pro laiky kterým je to hlavně určeno by to byl dost komplikovaný postup. Ale když se použije ohnisko 24 na výšku, tak to většinou stačí.

Citovat příspěvek

16:07:04 19.04.2012

Jj, myslel jsem víc řad nad sebou.
Z logiky věci mi taky přišlo, že to umět nemůže, nicméně jistě jsem to nevěděl.

Citovat příspěvek

16:03:28 19.04.2012

Co znám dosavadní modely, tak jestli jsou myšleny víceřadý panoramata jako 2 a více nad sebou, tak ne. Pouze dva typy, aparát naležato nebo na výšku. A obávám se, že ani nová A57. To už by bylo pro nás cvakálisty příliš složité. :S

Citovat příspěvek

15:52:58 19.04.2012

Ferin007, nevím, mám K-5, který umí pouze to HDR a Samsung, který umí zase to panorama. Vše v jednom bude patrně až v K-6(?), ale k vůli tomu nový pořizovat nemíním. :)
Takže až Jirka_X. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

15:47:22 19.04.2012

. Napsal:
> Ferin007, no tak, co a proč by měl ďaur schytat,
> je to slušný kolega a nevyjadřuje se jako hulvát.

No, to nebylo zrovna na tebe. ;)
Někdy slušnost a nehulvátskost evidentně nestačí.

Jinak jeden dotaz k té sonce. Umí i víceřadá panoramata (věc, kterou jsem nevyzkoušel ani se nikde nedočetl)?

Citovat příspěvek

15:33:41 19.04.2012

Ferin007, no tak, co a proč by měl ďaur schytat, je to slušný kolega a nevyjadřuje se jako hulvát. Naopak, nic ošklivého od něj nepamatuji. Takže mu samozřejmě slušně odpovím - : ... Největší slabinou digitálu je (nebo býval) nízký dynamický rozsah. Tedy hned bylo přeexponované nebe a při tom už bylo černo v houští - a tohle se poměrně složitě řešilo postupným snímáním (bracketingem) a skládáním několika obrázků v poči. Pravda, někdo to neřešil a bylo mu to jedno. No a teď to umožňují novější přístroje přímo při expozici, kde závěrka trošku o poznání déle zašumí, přístroj pak chvíli posunuje bargraf na LCD a hotovo. Ukáže fotku, kterou lze prozkoumat, pokud bliká přepal, odexponovat s jiným nastavením atd. atd.

A panorama? Namíříš, zmáčkneš a pomalu pootáčíš přístrojem ve vodorovném, nebo svislém směru, na LCD se přes snímek zase posunuje bargraf..... A když je hotovo, ukáže ti přístroj na LCD krajinu "v nudli".

Jistě, starší přístroje to neuměly a člověk si nakonec nějak poradil (v nejhorším případě nefotil). Ale když už to přístroje umí, proč říkat -: ...".. mně to nezajímá, nezajímej s ani ty..".. . Nějak ti nevím, když je to za stejný peníz... :)
Asi bych k vůli tomu svůj přístroj nezavrhnul, ale tomu, kdo si kupuje nový, tomu tyhle vychytávky dopřeju. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: *

14:56:52 19.04.2012

Pravda pravda....007 má povoleno zabíjet..........a jak vidím, připojil se další chytrák který nezná, ale hodnotí a doporučuje...:P

Tak se tady pro potěšení manipulátora nepozabíjejte...;)

Citovat příspěvek

14:56:01 19.04.2012

ďaur: A jéje. Teď to schytáš. Mít názor je zde dovoleno jen majitelům určitýho nejmenovanýho foťáku. ;)

Citovat příspěvek

14:49:50 19.04.2012

.:
"...Vážně myslíš, že tyhle dvě funkce za zamyšlení nestojí ?...

neříkám, že nestojí za zamyšlení, protože za zamyšlení pokud vybírám foťák (neboli cokoli jiného co není za tři padesát) stojí všechno. jen se nemyslím, že zrovna toto patří k těm nejdůležitějším vlastnostem či raději schopnostem aparátu. ale nezkusil jsem, a57 nemaje, tak nemohu soudit. přesto si myslím, že v pc mám proces lépe pod kontrolou - opět neznaje a57. třeba proto čekám na nějaké fotky zdejších uživatelů. a k tomu panorámatu: neznám algoritmus jeho "výroby" ve foťáku, jistě půjde o nějakou sw záležitost, možná srovnatelnou se sw na panorámu v pc, což používám běžně, přesto jsou případy, kdy raději skládám pano z jednotlivých snímků sám, protože sw mě občas neuspokojí....

Citovat příspěvek

Autor: Kleema, dříve Klema

14:41:40 19.04.2012

diskuse tohoto typu jsou stále užitečnější, musím si na ně najít víc času

Citovat příspěvek

13:12:22 19.04.2012

Jirka X Napsal:
> Ferin - Myslím, že už je naprosto zbytečné tvé
> názory komentovat. Tečka.

Amen! Slyšeli jsme slovo boží.

PS: Však nekomentuj. Nemáš-li k tomu nic k věci...

Citovat příspěvek

13:05:26 19.04.2012

Ferin - Myslím, že už je naprosto zbytečné tvé názory komentovat. Tečka.

Citovat příspěvek

13:02:53 19.04.2012

Jirka X: Nemyslíš, že seš trochu mimo mísu? Nevím, co je jasný. Jakou má spojitost to, že zrovna můj foťák tuto funkci nemá (což jsem ani nikdy netvrdil), s tím, že o tom vím kulový nebo že jsem ji nevyzkoušel? Nehledě na to, že na automatizovaných panoramatech a HDR není co vymýšlet. To jako protože nejsu Forman, nemlžu vyjádřit svůj názor na poslední shlédnutej film? A protože mi v garáži neparkuje monopost F1, nemůžu zhodnotit poslední velkou cenu? Taky docela nešvar tohoto fóra...

Citovat příspěvek

13:01:41 19.04.2012

Ferin007, ten můj má HDR také jako oný "art", proto jsem to v první fázi odmítnul a nepoužíval. Pak jsem byl na tuto funkci důsledněji upozorněn - a výsledek ? Až bude tuto funcki mít i tvůj přístroj, budeš se o ní vyjadřovat stejně jako já. :D :D

Zdravím

Citovat příspěvek

12:54:12 19.04.2012

Ferin - Tím je vše jasné. Ten tvůj Oly to prostě neumí. A ty s tím evidentně nemáš žádnou zkušenost. Což je bohužel nešvar zdejšího fora, kritizovat a psát i o tom o čem vím kulový.

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: