Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Jakou zrcadlovku - cca 20 000

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Jakou zrcadlovku - cca 20 000

Autor: Ferin007

12:49:40 19.04.2012

Jirka X Napsal:
-------------------------------------------------------
> Ferin - Proč mi neodpovíš na mou otázku?

Však jsem odpověděl.
Funci panorama nevyužívám, pač, krom výše uvedených důvodů, funguje jen s pomalými xD kartami.
A "HDR" mám pouze softwarovej, obdobu D-lightingu u Nikonů (vytažení stínů). Taky nevyužívám.

Citovat příspěvek

12:37:19 19.04.2012

. Napsal:
> Ferin007, přechodový filtr v krajině dává
> přijatelné výsledky pouze pokud je horizont
> přibližně rovný, t.zn. nevyčnívají z něj v
> popředí, ani na obzoru nějaké (třeba) stromy nebo
> stavby.

Jo, jasan, píšu, že to má omezení. Jakmile nějakej předmět výrazně trčí, je to blbý. I když do určité míry ho lze následně zesvětlit. Přechoďák není všelék a jeho nošení a manipulace se s ním jsou často otravný. Plus samozřejmě nemožnost použí (pořádnou) sluneční clonu. Jinak ale má svý velký přednosti.

> HDR se dá použít v podstatě kdykoliv, pokud jde o
> statickou scénu s větším DR, než umí samotný
> přístroj (signalizace přepalů) a kde je přechoďák
> k ničemu.

Jo, beru, snímky typu "interiér s pohledem skrz okna ven", jsou jeho doména. U většiny snímků krajinek jsem mu ale na chuť nepřišel, dost věcí mi u něho vadí.

> Co se funkce Panorama týká, pokud nejde o
> plachtovitý výstupní formát, který je nutno
> skládat z mnoha snímků, je to zcela mimo diskusi.

No, pokud už fotím panorama, tak si ho rád vypiplám, zvolím vhodnej způsob projekce, mám plnou kontrolu nad kontrolníma bodama a to eště nemluvím o kombinaci HDR (sandviče) a panoramatu.

> Vhodné je, že pro rodinné použití nebo ono rajče
> nepotřebuje člověk pro tyto typy práce vůbec
> stativ. Tedy ne že by ho neměl mít, ale ne vždy ho
> musí mít sebou.

To určitě.
To bývá ale spíš doména kompaktů. A tam jsem psal, že to má určitě svý použití.

Tím chci říct, že pokud DSLR ty funkce nabízí, určitě je může člověk využít. Na druhou stranu to vnímám jako kritérium na úrovni art filtrů atd., potěší to, ale hlavní parametry, který rozhodující o koupi toho či onoho, jsou v něčem jiným. Pokud si člověk pořídí tělo bez těchto funkcí, v zásadě o nic dramatickýho nepřichází, obě lze snadno nahradit v počítači s minimálně stejným výsledkem, často/většinou ale i lepším.

Citovat příspěvek

Autor: Jirka X

12:24:18 19.04.2012

Ferin - Proč mi neodpovíš na mou otázku?

Citovat příspěvek

12:21:20 19.04.2012

Jirka X Napsal:
> Aha. Jak u Olyho funguje HDR a panorama? Jen tak
> pro zajímavost.

U mě zásadně v počítači. ;)

Citovat příspěvek

Autor: .

12:20:02 19.04.2012

Ferin007, přechodový filtr v krajině dává přijatelné výsledky pouze pokud je horizont přibližně rovný, t.zn. nevyčnívají z něj v popředí, ani na obzoru nějaké (třeba) stromy nebo stavby. Souhlasím, že sendvič v PC je ovladatelnější, nicméně jde o zkušenost, protože HDR v mém přístroji lze nstavit v pěti stupních a navíc uložit do RAW.
HDR se dá použít v podstatě kdykoliv, pokud jde o statickou scénu s větším DR, než umí samotný přístroj (signalizace přepalů) a kde je přechoďák k ničemu.
Co se funkce Panorama týká, pokud nejde o plachtovitý výstupní formát, který je nutno skládat z mnoha snímků, je to zcela mimo diskusi.

Vhodné je, že pro rodinné použití nebo ono rajče nepotřebuje člověk pro tyto typy práce vůbec stativ. Tedy ne že by ho neměl mít, ale ne vždy ho musí mít sebou. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

12:19:31 19.04.2012

vendous - Sony to dělá z fotek.

Citovat příspěvek

Autor: vendous

12:18:16 19.04.2012

Otázka je jak Sony tvoří panorama. U Fuji co sem měl tak šlo panorama taky z ruky ale nebylo to panorama z fotek ale z videosekvence kterou foťák převed na fotku.
Ale nevím jak to dělá Sony a proto nesoudím

Citovat příspěvek

12:16:33 19.04.2012

Aha. Jak u Olyho funguje HDR a panorama? Jen tak pro zajímavost.

Citovat příspěvek

12:14:21 19.04.2012

Oly. Proč?

Citovat příspěvek

12:11:32 19.04.2012

Ferin - Jaký zrcadlo vlastníš? Myslím značku.

Citovat příspěvek

12:04:25 19.04.2012

. Napsal:
> Já také ne a tak jsem se rok zbytečně plácal
> krajinou s přechodovým filtrem, až mě Jirka-x
> upozornil, že můj přístroj (K-5) umí HDR nejen
> jako digitální filtr (což je pro mne k prdu), ale
> i složením tří snímků při focení z ruky přímo v
> přístroji. Ten přechodový filtr už nemám, stejně
> se vždycky použít nedá. Na rozdíl od HDR z
> ruky....
> A Sony umí z ruky i panorama....Vážně myslíš, že
> tyhle dvě funkce za zamyšlení nestojí ? Já
> myslím, že ano a tak už, sice s těžkým srdce, ale
> místo Pentaxu už píšu o Sony.....

Za zamyšlení ano, ale jinak mají zrovna tydle dvě funkce plný opodstatnění u kompaktů, kdy je předpoklad, že uživatel zapne počítač jen k tomu, aby do něho nasypal vyfocený kvanta fotek a pak je nahrál na fb/rajče/picassu/flickr.
U zrcadlovky jsem smysl jejich existence nenašel, dycky je podle mě lepší tvořit HDR i panorama v klidu následně v počítači. Tvorba přímo ve foťáku uživateli DSLR žádnou přidanou hodnotu nepřináší (předpokládám, že takový uživatel má v tomto ohledu jiné prority, než snadnost a rychlost). Nehledě na to, že jsou s těmito funkcemi většinou spojena značná omezení (výstupní formát, maximální rozlišení atd.).
Pokud pak jde o focení krajinek, zrovna zde většinou funkce HDR (tak jak ji realizuje foťák) optimální není, přechodový filtr (s vědomím omezení jeho použití) nebo sendvič dává lepší a přirozenější výsledky. Nehledě na to, že si uživatel sám určí, co má a nemá být světlý/tmavý. A po HDR můžu koneckonců vždy nakonec sáhnout taky.
Pokud tyhle funce ale ke své plné spokojenosti využíváš, tak prosím, nijak ti to samozřejmě neberu.

Citovat příspěvek

11:42:49 19.04.2012

ďaur ..."...já jsem ani všechny možnosti v menu za víc než dva roky co mám zrcadlovku nevyzkoušel a obávám se, že některé ani nevyzkouším....."...

.........................................

Já také ne a tak jsem se rok zbytečně plácal krajinou s přechodovým filtrem, až mě Jirka-x upozornil, že můj přístroj (K-5) umí HDR nejen jako digitální filtr (což je pro mne k prdu), ale i složením tří snímků při focení z ruky přímo v přístroji. Ten přechodový filtr už nemám, stejně se vždycky použít nedá. Na rozdíl od HDR z ruky....
A Sony umí z ruky i panorama....Vážně myslíš, že tyhle dvě funkce za zamyšlení nestojí ? Já myslím, že ano a tak už, sice s těžkým srdce, ale místo Pentaxu už píšu o Sony..... :) :D

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: ďaur

11:30:46 19.04.2012

bmx:
"...menu v SONY, neni zadna zahada, ma svou jednoduchou logiku a kdo jen trochu zna, je to brnkacka..."

mno, napsal jsem jen co jsem kdesi vyčetl, ale taky jsem přidal "vše je otázkou praxe...", takže souhlas

"...jinak nesouhlas s doporucovanim neceho, co jeste neni u uzivatelu...ruku na srdce, kdo vyuzije na 100% neustale pridavane technicke finesy???... jindro tomu jsem nerozuměl..... :S (ale nech to být, o nic nejde...)

.:
"...nikdy jsem na žádné "ukázkové" fotky nedal..."
já taky ne, pokud myslíme ukázkové fotky z recenzí a od prodejců. ale na ty zveřejňované zdejšími přispěvateli se podívám rád (dále bez komentáře...)

"...fotky dělá fotograf..."
souhlas
"...tedy podle toho, co mu umožní tělo..."
s tím už moc nesouhlasím...

"...A57 toho umožní zcela jistě víc, než D5100. Ostatně i to ovlivňuje počet položek v menu..."
no, asi su nějaký divný, já jsem ani všechny možnosti v menu za víc než dva roky co mám zrcadlovku nevyzkoušel a obávám se, že některé ani nevyzkouším.....

Citovat příspěvek

Autor: sirkeci

10:19:53 19.04.2012

Už to tu bylo řečeno x-krát, ale ono je opravdu lautr jedno, jakou značku vybereš, kvalita je všude víceméně srovnatelná a české menu snad taky není problém u žádného z výrobců. Spíš by bylo dobré si říct, jestli budeš do budoucna potřebovat další příslušenství, speciálně objektivy, protože tam už se nabídky docela liší. Ne, že by některá značka produkovala významně lepší objektivy, než jiná, ale u některých může být docela problém sehnat třeba cenově dostupná světelná skla nebo ultraširokáče.

A zvaž, jestli v dnešní době není pro amatérské účely anachronismus pořizovat DSLR, když je tu několik zajímavých mirrorless systémů. Jediná zdánlivá nevýhoda oproti DSLR je u nich elektronický hledáček, ale jak říkám - nevýhoda je to zdánlivá. Kdybys začal používat manuální objektivy, oceníš EVF mnohem víc, než temný a malý hledáček u DSLR ;)

Citovat příspěvek

10:19:37 19.04.2012

ďaur , fotky dělá fotograf, tedy podle toho, co mu umožní tělo. A A57 toho umožní zcela jistě víc, než D5100. Ostatně i to ovlivňuje počet položek v menu. Jak se s tím popasují majitelé..... :)

Mimochodem, nikdy jsem na žádné "ukázkové" fotky nedal. Důležité jsou ty moje. Co kdo kde zmrší, tím se řídit nehodlám. Podle této logiky bych si nemohl například koupit ani auto. Neznám značku, ve které by někdo nehavaroval..... :D

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: bmx

10:15:53 19.04.2012

Zdenku ahoj, tak menu v SONY, neni zadna zahada, ma svou jednoduchou logiku a kdo jen trochu zna, je to brnkacka... ;)

jinak nesouhlas s doporucovanim neceho, co jeste neni u uzivatelu...ruku na srdce, kdo vyuzije na 100% neustale pridavane technicke finesy??? take cena...no, jiste poklesne... :D

Citovat příspěvek

Autor: ďaur

7:01:32 19.04.2012

sony a57 je nový foťák, ve vlákně sony a57 zatím není jediná fotka od přispěvatelů (a ta ze 14. 03. 2012 20:25 mi rozhodně reprezentativní nepřijde.....)
(nechce se mi hledat, ale nepatří sony k těm přístrojům, jejichž menu je podle recenzentů použitelné jen s manuálem? samozřejmě nezpochybňuju, že vše je otázkou praxe.....)

Citovat příspěvek

20:16:35 18.04.2012

Mám ten seťák na jedné zrcadlovce a spokojenost. Je přijatelně ostrý, rychlý a hlavně lehký.

Citovat příspěvek

20:13:23 18.04.2012

Pazdi , neboj se žádného objektivu. Žádné špatné objektivy ani špatná těla se nevyrábějí. Je to jen osobní přístup začasto lidí, kteří s danou věcí mají pramalé, nebo žádné zkušenosti nebo jen emotivní odpor. Ostatně pokud se budeš přece jenom trochu na něco specializovat, "zahodíš" každý seťák (každé značky). Od toho přece jsou zrcadlovky. I když i seťákem se dá udělat spoustu práce. A ta Sony umí víc, než každá jiná zrcadlovka v její ceně. A objektivy ? Neboj se, že by sis nevybral... http://www.megapixel.cz/objektivy?camera=33602 ... :)

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: Pazdi

19:50:14 18.04.2012

k tomu fw - já to bral tak, jak je to např. u mobilu (vím hloupé srovnání) - nakoupím bez češtiny a nějakých funkcí a postupně se dá fw upgradnout na lepší (počeštěný)

děkuji za názor "tečky" i zdenkav
jsem rád za typ i k tomu sonymu...u něj se jako laik trošku bojím objektivu 18-55, který mi všichni vyvrací jako něco, co za chvíli "zahodím":)

to zdenekv - to druhé sklo je spíše takový "záměr"...určitě ho nebudu kupovat hned, ale chvíli si foťák osahám, zkouknu info o sklech a postupně bych jej koupil...za pár týdnů, měsíců, takže děkuji za tip:)

Citovat příspěvek

Autor: zdenekv

19:20:19 18.04.2012

4 Pazdi - to doporučení na n5100 s 18-105 bych taky pro začátečníka schválil ale možná by stálo za úvahu místo 1,8/50 G AF-S za 4990,- vzít raději 40/2,8G MICRO za 5990,- které umí 1:1 ale je samozřejmě použitelný stejně jak ta 50 třeba i na portréty apod.a rozdíl ve světelnosti není až tak velký. Je to asi nejlevnější makroobjektiv ale přes tu cenu jsem na něj slyšel vcelku chválu i když osobní zkušenost nemám.

Citovat příspěvek

18:59:53 18.04.2012

Pazdi, ferinova poznámka byla trochu pichlavá, protože Nikon zavedl češtinu do svých modelů vůbec jako poslední výrobce.
Nicméně, ka každém tělu potřebuješ několik objektivů, nikoliv obráceně. Tedy ti doporučuji co nejlepší tělo, abys nemusel brzy pro nové a základní objektiv. Další se uvidí časem, protože zrcadlovka je bezedná díra a sám uvažuje o dalších investicích.
Kdybych byl já dnes se svými znalostmi na tvém místě, zvolil bych celkem jednoznačně toto - :
http://www.eo.cz/DS2190231434-sony-alpha-slt-a57-18.html
Už jen proto, že ti nejde o výkonnostní specializaci, a to patrně ani v budoucnu, ale spíš o univerzalitu a možnosti těla. A ty jsou u tohoto modelu velmi vysoké. Snad až na to, že někomu nemusí sedět hledáček, který v tomto případě není optický. Ale lidé, kteří podobné přístroje používají, si ho chválí. Ostatně dej dotaz do sekce - 15. Praxe s fotoaparáty SONY / Konica Minolta. :)

Zdravím

Citovat příspěvek

Autor: zdenda77

18:59:10 18.04.2012

Pazdi Napsal:

>
> u d90 jsem hledal, jestli třeba s novým fw lze
> nahrát čeština, nedohledal jsem...

Kdyby to šlo nemyslíš si, že by to tak už prodávali, to by přeci byli sami proti sobě

;)

Citovat příspěvek

17:38:28 18.04.2012

děkuji za fundované rady bmx a horalovi - samozřejmě jsem uvedený topic četl, leč se tam stále řeší canon (z důvodu vztahu k značce - bo s tím fotí teď) a pak hádka mezi několika lidmi, kteří řeší jestli hdr lepší ve foťáku bo pc...opravdu nejsem z těch, kteří by přišli na web a okamžitě spamovali fora...

skyluke - děkuji, o tom, co fotit - mám v plánu takové ty "klasiky" řekl bych - hlavně spíše architektura, sem tam výlet zoo, krajina...každopádně většina exteriéry, ateliér nebo doma v plánu není skoro nic...

co se týká češtiny - reakce na ferin007 - omlouvám se, věta nedává moc smysl, psal jsem to docela ve spěchu...správně by mělo být:

Jde mi teď hlavně o to, co doporučíte - u těla jsem zatím vybíral d5100 případně d90 od Nikonu (nebráním se i jiným [bold]typům[/bold], leč Nikon [bold]d5100[/bold] mi byl doporučen z důvodu českého menu, guide - jako vhodný i pro začátečníka i následně jako kvalitní tělo pro lepší foto (nemyslím oproti d90) a "lepší" focení)

u d90 jsem hledal, jestli třeba s novým fw lze nahrát čeština, nedohledal jsem... ;)

Citovat příspěvek

Autor: skyluke

16:44:06 18.04.2012

Než se rozhodneš pro Nikon, pro Canon, nebo pro Sony tak si udělej přehled o nabízeném příslušenství.
Canon má levnější objektivy, ale zato Nikon je má kvalitnější...říká se. Potvrdit to nemůžu. Je to docela spekulativní. Například pevnou 50/1.8 u Canonu oproti Nikonu ušetříš asi 2 tisíce.
Možná hlavně proto mi přijde Canon pro začátečníky a nadšence jako nejlepší volba a české menu a návody jsou dneska už samozřejmostí snad u všech předních výrobců.

Ve výběru objektivů je taky těžké radit. Dáváš přednost optické kvalitě, světelnosti, nebo univerzálnosti ohnisek, jestli chceš obsáhnout co největší rozsah ohnisek. Já šel například úplně jinou cestou - cestou pevných objektivů. To je ale na zvážení co přesně fotíš a co chceš fotit.

Citovat příspěvek

Autor: horal

16:15:03 18.04.2012

Tady snad fakt probíhá nějaký sociálně antropologický, či jinak humanitně postižený výzkum.

Citovat příspěvek

16:05:27 18.04.2012

Pazdi Napsal:
> (Nikon mi byl
> doporučen z důvodu českého menu

:S
Nikon byl snad poslední, co ho nenabízel.

Citovat příspěvek

Autor: bmx

15:57:38 18.04.2012

jak u blbejch... :D (td)

http://forum.grafika.cz/read.php?41,5344088

Citovat příspěvek

Jakou zrcadlovku - cca 20 000

14:44:05 18.04.2012

Ahojte,
přicházím s dotazem, který se zde řešil snad 100krát, leč doba se mění, ceny také a nové typy přibývají.

Chtěl bych požádat o radu - mám v plánu si koupit zrcadlovku (hned z počátku řeknu, že zrcadlovku mám v plánu, neboť mě focení baví a začíná bavit víc a víc - i když zatím jen takové to amatérské...jen se někdy člověk stydí za to, co vyprodukuje z HP Photosmart 935 - http://hewlett-packard.katalogfotoaparatu.cz/digitalni-fotoaparat/hp-photosmart-935#!prettyPhoto :) a věřím, že kdybych si koupil kompakta, tak časem k zrcadlu stejně přejdu)

Jde mi teď hlavně o to, co doporučíte - u těla jsem zatím vybíral d5100 případně d90 od Nikonu (nebráním se i jiným značkám, leč Nikon mi byl doporučen z důvodu českého menu, guide - jako vhodný i pro začátečníka i následně jako kvalitní tělo pro lepší foto a "lepší" focení)

Mám však zmatek v objektivech, například těla uvedená výše se prodávají v setech s:

18-55 mm VR - asi vyloučit rovnou
- Nikon 18-105 mm F 3,5-5,6 AF-S DX G ED VR - prý nejuniverzálnější sklo (je lepší jak sestava dvou níže?)
- Nikon 18-55 mm F 3,5-5,6 G AF-S DX VR a Nikon AF-S 55-200 mm F 4-5,6G IF-ED DX VR - mi byl doporučen
- Nikon 18-55 mm F 3,5-5,6 G AF-S DX VR a Nikon 55-300 mm F 4,5-5,6 AF-S DX G ED VR - je lepší než varianta výše s 55-200?

zatím mám doporučení pořídit 18-105, jako nejuniverzálnější sklo a k tomu pevný 50/1.8

Co na to říkáte, poradí mi někdo?:)

Děkuji za každou radu a tip

Citovat příspěvek

Strana výpisu

2

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: